Press Releases

Home Jul to Sep 2018 Apr to Jun 2018 Jan to Mar 2018 Oct to Dec 2017 Jul to Sep 2017 Apr to Jun 2017 Jan to Mar 2017 Oct to Dec 2017 Jul to Sep 2016 Apr to Jun 2016 Jan to Mar 2016 Oct to Dec 2015 Jul to Sep 2015 Apr to Jun 2015 Jan to Mar 2015 Oct to Dec 2014 Jul to Sep 2014 Apr to Jun 2014 Jan to Mar 2014 Oct to Dec 2013 Jul to Sep 2013 Apr to Jun 2013 Jan to Mar 2013 Oct to Dec 2012 Jul to Sep 2012 Apr to Jun 2012 Jan to Mar 2012 Oct to Dec 2011 Jul to Sep 2011 Apl to Jun 2011 Jan to Mar2011 Oct to Dec 2010 Jul to Sep 2010 Apl to Jun 2010 Jan to Mar 2010 Oct to Dec 2009 Jul to Sep 2009 Apr to Jun 2009 Jan to Mar 2009 Oct to Dec 2008 Jun to Sep 2008 Apl to Jun 2008 Jan to Mar 2008 Oct to Dec 2007 Jul to Sep 2007 Apl to Jun 2007 Jan to Mar 2007 Oct to Dec 2006 Jul to Sep 2006 Apr to Jun 2006 Jan to Mar 2006 Oct to Dec 2005 Jul to Sep 2005 Apr to Jun 2005 Jan to Mar 2005 Oct to Dec 2004 Jul to Sep 2004 Apr to Jun 2004 Jan to Mar 2004 Oct to Dec 2003 Jul to Sep 2003 Apr to Jun 2003 Feb & Mar 2003 Dec & Jan 2003 Oct & Nov 2002 Aug & Sep 2002 Jun & Jul 2002 Apr & May 2002 Feb & Mar 2002 Dec & Jan 2002 Oct & Nov 2001 Aug & Sep 2001 Jun & Jul 2001 Apl & May 2001 Feb & Mar 2001 Dec & Jan 2001 Oct & Nov 2000 Aug & Sep 2000 Jun & Jul 2000 Apl & May 2000 Feb & Mar 2000

Last updated 05 December 2018

Current Press Releases

  • If you want to find the latest results try Results!

  • If you are after older results and gossip please go to the Courier pages.

  • If you want earlier months click on any of the links above.

 

October 2018 November 2018 December 2018
  24/10/18     21/11/18   5/12/18 LATEST
  10/10/18     14/11/18        
  3/10/18              
                 
                 

5/12/18

Kent Masters Cross Country and Round Up

The Kent Masters XC Champs at Dartford saw over 20 club athletes competing across the various age group categories picking up 4 individual medals and a team bronze.

In the mens 40 category Alex Gibbins stormed to victory with Gareth Evans 10th, Luca Ercolani 16th and Jason Meers 53rd for 4th team place by backed up by Steve Evenden in 56th and Steve Hough in 61st. In the mens V50 category the team finished 6th with Len Crowder 20th, Nigel Haffenden 25th and Steve Pairman 55th, while in the V60s the club won a team bronze medal with Con Griffin 5th, Luigi Arcuri 19th, Rob Brown 24th with Andy Lawes 26th, while Jim Phelan (6th) and John Fenwick (9th) competed in the V70 event.

In the W35 category Carole Penlington ran well brilliantly for the bronze medal but unfortunately was our only competitor, while in the W45 race second claimer Clare Elms won gold with Jennie Butler 2nd, Sally Haffenden 12th and Zoe Kingsmell 36th combining for 4th place team, and Maz Turner was our only athlete in the W65 race and ran strongly for third place.

At the annual Oxford versus Cambridge XC race on Wimbledon Common it was good to see Niamh Bridson Hubbard running again and taking third for Cambridge, while teenager Rico Cottel clocked 7.21 in the 60m at an open meeting at Lee Valley, noting Belgrave’s Dwain Chambers who is now over 40 still running 6.70 over 60m as well.

Good luck to all BBHAC athletes who have all been selected to represent Kent in next weekends Inter Counties Match in Oxford. Whether this is their first Kent vest, or one of many, or selected as reserve, this is still a fantastic achievement in the strong county of Kent and reward for their hard work through the winter.

U13 boys
Alex Middleton, Arthur Starvis, Jamie Sears, Josh Healy (reserve)
U13 girls
Megan Slattery, Carys Firth, Francesca Middleton, Cara Gould, Gabriella Martin
U15 boys
Tom Brash, Sam Reardon, Matt Smith (reserve)
U15 girls
Hannah Clark, Ellie Dolby, Olivia Berry, Daniella Harper, Amelia Middleton, Heidi Forsyth  (reserve), Ella Deighton  (reserve)
U17 girls
Morgan Squibb, Jess Neal, Ellie Osmond, Zoe White, Bethany Panton
U17 boys
Oliver Bright, Peter Guy, Ben Gardiner, Cameron Swatton (reserve)
U20 Women
Millie Smith

And last but not least Dina Asher Smith on Monday night won the BT Sport Action Woman of the Year Award.

Nick Brooks

Top of Page


21/11/18

Cross Country Round Up

The London Championships took place at Parliament ill with the club fielding 5 finishers, Alex Gibbins first home in 33rd followed by Danny Brewer in 77th, Dan Kennedy 81st, Graham Hollingdale 236th and Steve Hough 261st.

At the same venue the club had many athletes running for their respective boroughs with the majority of club athletes representing Bromley but not exclusively. Bromley did win the overall match across all the age groups from under 13, under 15, under 17.

The under 13 boys helped Bromley finish third with Jamie Sears 17th, Alex Middleton 19th and Arthur Starvis 20th, while the under 13 girls went one place better with a team silver with Tallulah Ndakanwu finishing 7th, Gabriella Martin 9th and Francesca Middleton 18th.

The under 15 boys finished 2nd with another great run by Tom Brash who to took the individual silver medal with Pablo Seema Rocca 8th and Sam Reardonn11th, while the under 15 girls led home by Ellie Dolby in 3rd won the team race for Bromley with Olivia Berry 9th and Daniella 10th. Lara Mannes running for her borough was a magnificent 2nd and Annie Thomas 11th, followed by Heidi Forsyth in 16th and Hannah Clark in 25th

In the under 17 mens race the BBHAC runners all represented Bromley and came 2nd in the team race with Peter Guy 6th, Ben Gardiner 15th and Joseph Georgiadis 29th, and Morgan Squibb led the team to a team victory in the under 17 ladies race when finishing 3rd, with Jess Neal 5, Zoe White 6th and Ellie Osmond 10th.

The annual Mob Match versus Orion was held at West Wickham and with a good turnout by both teams Orion won the match scoring 30 a side 822 to 1010 points. There were 69 finishers with Peter Tucker 3rd and the winner of the club 7.5-mile club champs Gareth Evans 4th, Luca Ercolani 6th, Tom Desborough 7th, Joss Barber 9th, Neil Ayrton 17th, Fintan Parkinson 18th and Chris Tuck 19th. Even getting our athletes out for training runs is better than fielding no athletes and this was much appreciated. Our first lady home was Jane Bradshaw who was second lady finisher and winner of the ladies 7.5-mile club champs.

After three events in the Bennet handicap Steve Evenden and Tom Desborough are tied on 150 points with youngster Bailey Marks only just behind on 146 points in third.

At the British and Irish Masters XC event in Swansea Steve Smythe was 2nd M60 vet in the open race while Clare Elms was third in the W50 category and 29th overall over the 6km course in the main race.

Three B&B walkers competed in the Surrey Walking Club Christmas Cup with Isabelle Bridge (U20) 2nd in the 5km in 29m 0s, Abigail Smith (U15) 5th in the overall race 1st U15 in the 5km. Her first attempt at racing 5km, Katie Brash (U15) 1st in mixed 3km in 17m 08s. This was her first 3km race.

Nick Brooks

Top of Page


14/11/18

Kent League at Danson Park
With almost 50 club athletes in action at round three 3 of the Kent League held at Danson Park, the different age group teams had different levels of success.

For the first time in a while we were able to field a ladies team with Jess Keene finishing 6th, Carole Penlington 10th, Millie Smith 12th, Jenny Butler 26th and Lorna Clowes 33rd, giving Jess and Millie 1st and 2nd in the under 20 age group race.

The under 17 ladies packed 4 in the top 20 to lead the league with Ellie Osmond 2nd, Jess Neal 6th, Bethany Panton 8th and Emily Davis 19th, while the under 15 girls are also first in the league after 3 events fielding 12 athletes of which 5 made the top ten with Hannah Clark 2nd, Ellie Dolby 4th, Olivia Berry 5th, Daniella Harper 6th and Amelia Middleton 8th. The under 13 girls fielded 6 athletes and hold third place in the league with Carys Firth 7th, Sofia Plum-Maher 22nd and Olivia Magee-Brown 27th.

With no senior mens race at the event, the club had Callum Myatt take 2nd in the under 20 mens race with Theo Wood 9th, while Joseph Giorgiadis led the under 17 mens team to 3rd overall in the league so far with Henry Fisher 13th, Cameron Swatton 15th and Justin Strover 22nd, while the under 15 boys led home by Tom Brash in an excellent 4th place followed by Matthew Smith in 16th and Will Andrews in 17th to maintain 2nd place overall. The under 13 boys hold onto 4th place with three boys making the top 20 on the day with Arthur Starvis 11th, Jamie Sears 15th and Joshua Healey 19th.

Elsewhere in Spain at an international event in Burgos, the Atapuerca event had Will Fuller representing England in the mens senior race and he ran brilliantly for 33rd place and third Englishman home in the 9km race across flat but fast fields, against top class world opposition.

Nick Brooks

Top of Page


24/10/18

Southern Cross Country Relays and 5 Mile Club Champs
Another great day for the young athletes of BBHAC with team win for the under 15 girls and the under 17 ladies teams, and a great bronze for the under 20 ladies team and the Southern XC relays at Wormwood Scrubs.

The under 15 girls team won in 21.38 after legs by Naomi Toft (7.09), Anwen Thomas (7.28) and Zakia Mossi (7.01) which was the fastest leg of the day. Just to underline our strength in depth in this age group the B team of Kate Price, Imogen Hadley and Olivia Berry were 5th with the C team 7th, and the D team 21st. The under 17 ladies team finished first as well with runs by Morgan Squibb (8.09) and third fastest leg of the day, Sophie Hoare (8.20) and Ava White (8.14) with the B team 6th and the C team 14th.

The ladies under 20 team of Iyata Santos (8.11), Madalina Samoila (9.20) and Millie Smith (8.42) took bronze with a combined time of 26.13, while the under 13 girls team of India Blakely, Francesca Middleton and Megan Slattery took 7th place with the B team in 9th.

There were no junior mens or boys teams in action nor a ladies senior team, but the men did finish 24th with Alex Gibbins, Tom Desborough, Dan Marks and Tim Ayres.

Elsewhere at the club the annual 5 mile XC Champs were held with wins for 17 year old Callum Myatt in 28.47 in the mens race and Jane Bradshaw winning the ladies race in 36.50.

Nick Brooks

Top of Page


10/10/18

The national road relays were held in Birmingham this weekend and the club had many athletes and teams performing. Also Budapest marathon and Petts Wood 10km.

In the mens 6 stage road race the team ran solidly for 24th place with Charlie Davis running 18.19, Ross Braden 18.38, Will Fuller 17.42, Richard Webb 19.19, Alex Bruce Littlewood 18.46 and Ben Cockburn 19.36. The senior ladies were unable to complete a team but when they retired they were in 50th place thanks to legs by Millie Smith, Jane Bradshaw and Mel Kane.

In the under 17 ladies team race BBHAC finished a credible 5th place in 43.48 and only 69 seconds down on the winners with runs by Zoe White, Amy Miller and Morgan Squibb. The B team pushed them hard early on and finished 17th with Jess Neal, Emily Davis and Ellie Osmond. The mens under 17s team finished 35th with Joseph Giorgiades, Cameron Swatton and Henry Fisher, while the under 15 boys finished a very impressive 6th with Sam Reardon, Tom Brash and Frederick Georgiou all running superbly with the B team in 30th spot. The under 15 girls with Ellie Dolby, Hannah Clark and Daniella Harper ran well for 14th with the B team 58th.

Arthur Starvis, Joshua Healy and Jamie Sears brought the under 13 boys team home in 22nd place with the under 13 girls of Olivia Magee Brown, Carys Firth and Megan Slattery finishing 24th.

Elsewhere John Turner continued his long distance running when he completed the Budapest marathon which is a relative sprint for him in 4 hours 28 mins. It was hot and on a new route which John described as more hilly and boring.

There was also a big club turnout in the Petts Wood 10km event,

3

Robert Donohue

244

35:35:00

9

Luca Ercolani

265

38:21:00

17

Carole Penlington

689

40:55:00

36

Steve Evenden

274

42:39:00

83

Timothy Ayres

37

46:09:00

85

Adrian Stocks

851

46:13:00

88

Robert Brown

106

46:17:00

102

Luigi Arcuri

31

47:08:00

133

James Unwin

904

48:41:00

152

Austin Adams

19

49:20:00

158

Chris Pike

700

49:32:00

326

Zoe Kingsmell

488

55:00:00

355

Neil Roberts

750

55:49:00

368

Andrew Kingsmell

487

56:10:00

468

Anne Cilia

160

59:08:00

775

Wendy Leach

513

1:25:20

Nick Brooks

Top of Page


3/10/18

Cheltenham Half Marathon and England Masters
With the track season now well over it is the turn of our longer distance runners to grab the spotlight for at least a few months.

At the Cheltenham half-marathon a team of 4 runners from the club participated with three of them establishing new pbs. First home was Ross Braden with his new pb of 72.50, followed by Chris Tuck on 17th place with 76.32. Tom Desborough claimed 37th spot with a pb of 81.45 and Richard Byford also ran a pb with 90.19 for 138th place. The race had 1556 finishers so a great performance by all 4 runners.

At the England Masters Inter Area XC match at Bury St Edmunds, Clare Elms finished 10th in the ladies race in 22.42 and first lady in the V50 category and only a little over a minute behind the overall winner.

Nick Brooks

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk