YA Awards 30-10-11

Home Up

Last updated 31 October 2011

Young Athletes Excellence, Colours and Merit Awards 30 October 2011
Held at Biggin Hill Airport, home of our sponsor's.

Photos start here

The Young Athlete’s Awards took place at London Biggin Hill Airport celebrating another successful season which saw the current U13/U15 and U17 athletes win the National Young Athlete’s Auxiliary Final, the Kent League and collect a staggering 126 medals at County, Regional, National and International level.

 

Despite harsh economic times the well attended event was sponsored by the BEES Academy together with three local businesses; London Biggin Hill Airport, Sony Centre Orpington and Hexx Sportswear.

 

Outstanding Achievement Awards 2011

(kindly sponsored by BEES Academy and Sony Centre Orpington)
Joe Saddler

Jamiyla Robinson-Pascal

Nicole Farmer

Maya Bruney

Cheriece Hylton

Shannon Hylton

Yemisi Sofolarin

Anton Daly

Rachel Dickens

Dina Asher-Smith

 

Hexx Awards 2011

(achievement of international selection)

Dina Asher-Smith

Kate Curran

Rachel Dickens

 

Manager’s Athlete of the Season (2011)
Holly Fletcher

Jessica Jones

Shannon Clarke

Naomi Kingston

Alexander Lister

Gabriel Ibitoye

Adefela Lipdede

 

Excellence 2011

Anna Barnett U13

Isabella Hilditch U13

Jamiyla Robinson-Pascal U13

Georgina Taylor U13

Maya Bruney U15

Cheriece Hylton U15

Shannon Hylton U15

Yemisi Sofolarin U15

Alex Wheelwright U15

Sharai Williams U15

Dina Asher-Smith U17

Kate Curran U17

Rachel Dickens U17

Rhiannon Jones U17

Frances Read U17

Anton Daly U17

Aaron Lloyd U17

 

Colours 2011
Chloe Smith U15

Shannon Cordell U15

Janae Galley U15

Aine Hurlock U15

Bonnie Bratton U17

Jessica Jones U17

Georgina Middleton U17

Amber Reed U17

Daniel Hollett U17

 

Merit 2011

Jessica Keene U13

Shannon Riskey U13

Samantha Leighton U15

Vivien Olatunji U15

Charlotte Rhule U15

Lucy Sidey U15

Amber Bryan-Issacs U17

Emily Clark U17

Charlotte Colegate U17

Eleanor Dumper U17

Holly Fletcher U17

Bethany Frost U17

Rachel Giannini U17

Deborah Ibitoye U17

Jade Lay U17

Jessica Moore U17

Victoria Munt U17

Hope Stenning U17

Evie Syron-Russell U17

Ayo Ajiboye U15

Dotun Ayodele U15

Thomas Desborough U15

Gabriel Ibitoye U15

Alex Skipp U15

Richard Webb U15

Joshua Ajiboye U17

James Allen U17

Lewis Carter U17

Reuben Fakoya U17

Thomas Greenhill U17

Louis Hopgood U17

Louis Mascarenhas U17

Joshua Oyedele U17

William Ruiz U17

 

Our 2011 Champions – Roll of Honour

 

Aaron Lloyd

Kent Championships 60m hurdles

Kent Schools 100m hurdles

Aine Hurlock

Kent Schools 75m hurdles

Alex Wheelwright

Kent Championships High Jump

Kent Indoor Championships High Jump

Kent Schools High Jump

Anna Barnett

Kent Championships Discus

Kent Championships Shot

Anton Daly

SEAA Championships 60m

Bonnie Bratton

Kent Championships Hammer Throw

Cheriece Hylton

Kent Schools 200m

London Youth Games 200m

SEAA Championships 200m

Chloe Smith

Kent Championships Hammer Throw

Daniel Hollett

Kent Indoor Championships Shot

Dina Asher-Smith

AAA National Indoor Championships 200m

AAA National Indoor Championships 60m

Commonwealth Youth Games 200m

English Schools Track & Field Championships 200m

Kent Championships 200m

Kent Indoor Championships 200m

Kent Indoor Championships 60m

Schools International Athletics Board 200m

SEAA U20 Championships 200m

Frances Read

Kent Championships Triple Jump

London Schools Long Jump

London Schools Triple Jump

Georgina Middleton

Kent Schools 100m

Kent Schools 300m

Georgina Taylor

Kent Championships 800m

Kent Schools XC

Isabella Hilditch

Kent Championships Long Jump

Jamiyla Robinson-Pascal

Kent Championships High Jump

Janae Galley

London Youth Games 300m

Jessica Jones

Kent Championships 800m

Jessica Moore

Kent Schools Triple Jump

Maya Bruney

AAA National Championships 100m

AAA National Championships 200m

AAA National Indoor Championships 200m

English Schools Track & Field Championships 200m

Surrey Championships 100m

Surrey Championships 200m

Surrey Schools Championships 200m

Rachel Dickens

English Schools Track & Field Championships 300m

Schools International Athletics Board 300m

SEAA Championships 200m

Surrey Schools Championships 300m

Rhiannon Jones

Kent Championships 80mH

Kent Schools 80mH

Shannon Cordell

Kent Indoor Championships Long Jump

Shannon Hylton Kent Schools 100m

SEAA Championships 100m

Sharai Williams

Kent Indoor Championships 60m

Vivien Olatunji

Kent Schools 100m

Yemisi Sofolarin

Kent Championships Discus Throw

 

London Schools Discus Throw

 

Photos from Jay Galley

 

 

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk