Jul 1990

Home Up

VOL 9. No6. JULY 1990.
EDITOR:- W Clapham, 26 Dunoon Rd, London SE23 3TF (0181 699 5949)
News, Views & Results of Blackheath Harriers, 56 Bourne Way, Hayes, Bromley, Kent (Tel 0181 462 3115). Unless otherwise attributed, views are those of the Editor.
*****************************************************************

[01] 2nd May. LOUGHBOROUGH v CAMB UN @ LOUGH'B
1500m(3:54.1) 2 D Lee(L'b) 3:54.4; DT D Morris(L'b) 58.36m (Scot.Rec);
[02] 2nd May. SCAA v WLI v RAF @ CRYSTAL PAL.
100m(10.59) 3 P Davies(SC) 10.94; JT(71.54) 2 P Yates(WL) 63.48;
SCAA 3000m(7:58.82) 8 W Foster 8:10.14;
[03] 5th May. BRIT POLY CHS @ BIRMINGHAM. 400m(47.9) 3 P Byfield 49.5;
[04] 5th May. STH. LGE DIV 1 (1) @ HAVERING.
100m A(10.9) 5 K Hart 11.7;B 1 R Bates 11.2; 200m A(21.8) 5 P Crossan 23.3; B(22.4) 2 K Hart 23.0; 400m A(48.7) 2 R Bates 49.1; B(49.5) 5 J A Cooper 61.0; 800m A(1:54.1) 5 N Wise 2:01.2; B(1:58.6) 5 M Dyson 2:04.0; 1500m A(3:58.8) 5 A Baldock 4:04.9; B(4:05.6) 3 D Hassall 4:09.8; 5000m A (14:48.0) 3 M Colpus 15:23.7; B(14:50.0) 2 M Watling 15:41.0; 110H A(15.6) 5 S Tolson 20.7; B(17.1) 3 L Redgrave{J} 17.9; 400H A(55.4) 4 L Redgrave 62.4; B(60.9) 4 P Barlow 70.9; 3000mSC A(9:25.3) 4 N May 10:00.2; B(9:52.5) 3 P Barlow 10:32.3; HJ A(1.85m) 4 S Tolson 1.75; B(1.75) 5 R Chitty 1.40; PV A(4.00m) 4 S Tolson 3.40; B(3.20) 4 R Chitty 1.40; LJ A(6.07m) 2 R Chitty 6.00; B 1 L Redgrave 5.91; TJ A(13.67m) 5 R Chitty 11.49; B(12.35) 4 S Tolson 10.49; SP A(13.26m) 4 C Ellis{V} 11.83; B(12.24) 5 C Longley 8.09; HT A(47.32m) 5 C Ellis 37.76; B(41.94) 3 C Brand{V} 25.92; DT A (45.30m) 2 C Ellis 41.70; B(41.88) 5 C Brand 25.74; JT A(68.76m) 4 C Longley 45.72; B(50.56) 4 C Brand 40.26;4X100m (43.2) 4 BH 44.3; 4X400m (3:26.1) 4 BH 3:32.9;
Match 1 Hav 133; 2 HHH 111; 3 Houn 109; 4 Newh EB 991/2; 5 BH'B' 811/2;
[05] 5th May. STH. LGE DIV 3 (1) @ NORMAN PK.
100m A(11.2) 5 R Pinson 12.2; B(11.6) 4 S Pearse 11.8; 200m A(22.8) 2 B Eldred 23.3; B(23.0) 4 S Pearse 23.7; 400m A(49.8) 3 P Squires 50.7; B 1 J Murray{Y} 50.9; 800m A 1 P Lester 1:55.6; B 1 G Spencer 2:04.0; 1500m A 1 N Davidson 4:12.2; B 1 A Draper{Y} 4:15.7; 5000m A(15:58.4) 4 M Farrell 16:27.5; B(16:30.3) 2 B Mellish{V} 16:44.4; 110H A(15.8) 3 I Holder 18.2; B -; 400H A(59.0) 4 N Davidson 65.4; B(59.0) 3 M Trevisan{J} 64.0; 3000mSC A 1 C Huntley 10:27.4; B -; HJ A(1.85m) 3= I Holder 1.60; B(1.80) 4 A Fairbairn 1.20; PV A 1 D Coleman 3.80m; B(2.90) 2 J Day{V} 2.90; LJ A(6.80m) 4 S Harrison{J} 5.70; B(6.20) 3 I Holder 5.54; TJ A(12.50m) 4 P Lester 10.40; B -; SP A(12.73m) 2 R Samuel{J} 11.17; B(11.29) 2 G Hickey{V} 10.65{V}; HT A(39.44) 5 P Squires 14.06; B -; DT A(36.22m) 3 A Fairbairn 32.96; B(33.66) 2 A Elgy 30.96; JT A 1 S Harrison 48.90m; B 1 R Samuel 47.64; 4X100m (44.6) 3 BH 45.4; 4X400m 1 BH 3:26.1;
Match 1 E Grin 123; 2 Dacor 120; 3 BH'C' 1101/2; 4 TVH 97; 5 Gt Yar 741/2;
[06] 5th May. STH. LGE DIV 7 (1) @ NORMAN PK.
100m A(11.7) 3 D Grierson{J} 12.3; B(11.9) 3 S Parsons 13.1; 200m A(24.3) 4 S Parsons 27.0; B(24.0) 5 P Betts 28.9; 400m A(52.0) 3 M H Allen 58.0; B 1 D Grierson 54.4; 800m A(1:58.7) 3 A Algeo{J} 2:02.4; B(2:05.0) 4 K Daniel 2:07.0; 1500m A(4:07.1) 3 K Daniel 4:18.5; B(4:20.7) 2 H Morten{V} 4:22.9; 5000m A(15:45.1) 4 S Freemantle 16:59.0; B(16:33.2) 3 M Athawes 17:24.3; 110H A(20.3) 2 P Betts 21.5; B -; 400H A(63.0) 5 M H Allen 70.9; B(65.6) 2 P Betts 68.7; 3000mSC A(9:44.8) 3 P Betts 10:27.0; B -; HJ A(1.60m) 3= J Phelan{V} 1.20; B(1.20) 6 J Ashton{V} 1.20; PV-; LJ A(6.37m) 4 S Parsons 5.03; B(5.20) 4 S Freemantle 4.80; TJ A(11.39m) 3 S Freemantle 10.58; B-; SP A(9.82m) 5 S Freemantle 7.75; B(8.45) 4 J Phelan 6.76; HT A(26.28) 4 J Phelan 18.00; B(21.32) 6 J Ashton 11.06; DT A(26.48m) 3 A Musson{V} 24.14; B(22.20) 3 J Phelan 17.54; JTA(38.28m)3 S Green34.70;B(34.04)5 K Daniel23.88;4X100m(46.6)3 BH 50.3;4X400m(3:41.0)3 BH 3:50.7;
Match1 Newqu 1251/2;2 Herc W 1181/2;3 Lon Ir 106;4 BH'D' 77 ;5 IEK 61 ;6 Kent AC 391/2; 7 Chesh 35 ;
[07] 7th May. JUN LGE DIV 2 STH (1) @ COPTHALL.
100m A 3 J Quarry 11.3; B 5 B Eldred 11.9pb; 200m A 4 J Quarry 23.2pb; B 4 B Eldred 24.4; 400m 1 B Eldred 51.2; B 2 S Cole 52.0; 800m A 2 L Bulson 2:01; B 1 J Murray{Yth} 1:55.8pb (Lge Rec); 1500m A 2 L Bulson 4:08.1; B 2 J Murray 4:24; 3000m A 2 S Povey 9:20; B 1 S Hough 9:41; 110H(99cm) A 4 L Redgrave 16.4pb; B 3 S Harrison 16.0pb; 400H A 1 L Rogers 55.9(Lge Rec); B 2 J Forrest 62.8; 2000mSC A 2 A Algeo 6:34.6pb; B 2 S Hough 6:54.6pb; HJ A 1 G Murphy 1.80m; B 2 L Redgrave 1.65; PV A 3 J Quarry 2.50m; B -; LJ A 2 S Harrison 6.03m; B 4 L Redgrave 5.64; TJ A 2 G Murphy 11.89m; B 2 S Harrison 11.66; SP(6.25Kg) A 1 J Mulcahy 14.66m; B 1 R Samuels 12.33pb; HT(6.25Kg) A 3 S Timmins{Yth} 38.24pb; B 3 P Ryan 23.94pb; DT(1.75Kg) A 3 J Mulcahy 40.24pb; B 2 P Ryan 34.86p; JT A 2 R Samuels 52.12pb; B 3 P Ryan 40.82pb; 4X100m 4 BH 45.9 (Redgrave Forrest Quarry,Rogers);4X400m1 BH 3:26.3(Cole 52.4,Eldred 51.5,Forrest 52.4,Rogers 50.0);
Match 1 BH 218; 2 Enfd 206; 3 ShB 205; 4 Luton 146; 5 Bexley 126; 6 Dartford 0(absent);
[08] 9th May. LOUGH'B v OXF UN v STAFFS POLY v WARK UN @ L'B. 3000m(8:13.4) 6 A Guilder{G} 8:25.5;
[09] 9th May. DREAMERS MILE (1) @ NORMAN PK.
A 1 H Morten{V} 4:41.6; 2 N Kinsey 4:46.1; 3 M Farrell 4:57.0; 4 B Mellish{V} 4:58.2; 5 S Freemantle 4:58.7; 6 J McConville 5:02.3; 7 D Ellison 5:05.5; 8 S Parsons 5:10.7; 9 J E Turner 5:20.8; 10 S Pairman 5:25.8; B 1 M Ellison 5:03.0; 2 J Brown 5:03.4; 3 M Lodwig{V} 5:17.3; 4 P Metcalf{V} 5:20.0; 5 C Rowe{V} 5:21.7; 6 P Shepheard{V} 5:28.2; 7 Kr Morris 5:29.9; 8 T Brightwell{V} 5:32.3; 9 J Williams (L G) 5:32.9; 10 D Dhammaloka 5:40.9; 11 S Algeo 5:46.9;
[10] 5th May. UNIV. CHAMPS @ BELFAST. 5000m 2 D Lee 14:11.77;
[11] 12th May. BRIT. LGE DIV 1 (1) @ COPTHALL.
100m A(10.5) 2 M R Williams 10.8; B(10.7) 3 P Davies 10.8; 200m A(21.1) 6 P Davies 21.7; B 1 M R Williams 21.5; 400m A(47.6) 6 R Bates 49.4; B(48.7) 7 P Byfield 51.5; 800m A(1:52.1) 8 P Galloway 1:55.9; B(1:52.4) 4 P Lester 1:55.6; 1500m A(3:49.5) 2 W Foster 3:52.4; B(3:53.8) 7 A Baldock 4:03.7; 5000m A(14:01.9) 4 S Newport 14:12.5; B(14:15.4) 2 J Barton 14:22.8; 110H A(14.3) 8 N Keogh 17.4; B(15.2) 8 I Holder 17.4; 400H A(53.1) 3 N Keogh 53.9; B(53.7) 5 J Quarry{J} 55.7; 3000mSC A(8:50.0) 7 P Calnan 9:49.4; B(9:00.6) 4 N May 9:50.5; HJ A(2.05m) 7 A Hodge 1.90; B(1.90) 7 P Crossan 1.65; PV A(5.30m) 5 A Hardy 4.20; B(4.60) 4 D Coleman 4.00; LJ A(7.82m) 8 A Hodge 6.33; B(7.51) 8 S Harrison{J} 5.78; TJ A(16.54m) 8 A Hodge 13.04; B -; SP A(15.78m) 7 D Morris 13.30; B(14.66) 4 J Mulcahy{J} 13.12; HT A(68.40) 7 C Ellis 33.08; B 7 A Hodge; DT A(57.32m) 6 D Morris 47.20; B(44.92) 3 C Ellis{V} 41.10; JT A(68.68m) 7 J Kitching 54.72; B(59.70) 3 S Harrison 46.78; 4X100m(41.7) 3 BH 41.9 (G Proctor, Bates, Davies & Williams); 4X400m(3:13.5) 5 BH 3:19.4(Calnan, Byfield, Bates & Keogh);
Match 1 Har 330; 2= Belg / ShB 309; 4 Newh EB 285; 5 Birch 261; 6 TVH 244; 7 OG 233; 8 BH 222;
[12] 14th May. SCVAC T&F LGE (2) @ BARN ELMS. ( Track is A B & V50; Field A & V50 )
200m A(24.7) 8 J Robinson 29.2; B(26.3) 3 D Brookes 27.4; 50(28.4) 4 J Day 33.2;
800m A(2:06.3) 2 H Morten 2:09.7; B(2:16.0) 3 C Woodcock 2:25.0; 50(2:35.9) 3 W Clapham 2:43.7; 3000SC A(10:43.0) 2 J Phelan 10:59.3; B 1 B Mellish 11:04.4; 50(13:41.6) 2 W Clapham 14:12.8;LJ A(5.72m) 6 J Robinson 3.97m; 50(4.60) 4 J Day 4.23; JT A(41.78m) 7 J Phelan 24.14; 50(45.64) 2 C Brand 39.82; SP A(10.34m) 8 J Phelan 6.89; 50(10.39) 3 C Brand 9.99; Medley Relay (4:01.1) 2 BH 4:13.8; Match 1 TVH 211; 2 BH 196; 3 Rich & Tw 194; 4 Ep & Ew 189;
5 Medw 157; 6 Croy 117; 7 Ilf 102; 8 Guildf 73; 9 Eastb 38;
[13] 19/20 May. COUNTY T & F CHAMPS.
Kent Sen 100m (10.5) 7 K Hart 11.3 (Hts P Davies 10.8; S Pearse 11.6; J Field 12.1; R Pinson 12.2; A Murrell 13.2); 200m(21.4) 2 N Keogh 22.5; 4 K Hart 22.8; 5 P Byfield 22.8; 6 P Crossan 22.8 (Hts S Pearse 23.6; J Field 23.7; R Pinson 24.4; A Murrell 26.6) 400m (48.1) 4 P Squires 49.8; 5 P Byfield 49.8; 6 P Crossan 50.0 (Hts P Lester 51.5; P Galloway 52.0; R Pinson 55.0; M H Allen 55.6; A Murrell 59.7); 800m (1:48.4) 6 P Galloway 1:53.8; 7 M Lawton 1:57.2 (Hts N Wise 2:00.5; D Williams 2:09.9; M Trevisan 2:11.5; S Parsons 2:12.8; D Ferris 2:12.9; S Moore-Fay 2:13.2); 1500m (3:52.2) 3 M Lawton 3:57.5; 7 P Calnan 4:05.7(Ht 4:05.4; M Dyson 4:11.8; K Daniel 4:15.6; D Williams 4:21.7; D Dhammaloka 5:09.3); 5000m (14:28.7) 4 A Baldock 15:01.9; 17 D Dhammaloka 19:18.4; 400H 1 N Keogh 53.7; 5 M Lobb 57.9; HJ 1 A Hodge 2.00m; PV (4.25m) 2 D Coleman 3.80; 5 J Day 3.00; Jun 100m (10.9) 2 J Quarry 11.1; 7 ?bh R Insole 11.5; Ht J Tullett 11.6; 200m (21.2) 5 B Eldred 22.8; Ht R Insole 23.2;400m 1 B Eldred 49.6; 8 D Grierson 55.3 Ht 54.3; C Huntley 54.8; 800m (1:54.0) 5 S Cole 1:57.6; Ht A Algeo 2:05.5; 1500m Ht A Algeo 4:14.8; 400H 1 J Quarry{Y} 54.8 (Ch B); 2 L Rogers 55.1; 100H 1 J Quarry 14.6; SP (16.34) 2 J Quarry 11.79; DT (51.22m) 6 S Leishman 32.46; JT (54.34m) 2 S Harrison 53.80; 3 S Leishman 49.58; 5 R Samuel 48.90;Yth 100m 1 M Nartey 10.9; 4 N Gardener 11.4; 5 B Gardener 11.4; Sf M Pearson 11.8; Ht L Cowling 12.2; M Madabuko 12.4; 200m (22.4) 3 M Nartey 22.8; 6 M Pearson 24.0; (Ht 23.9; M Madabuko 24.8; 400m 1 J Murray 50.7; 2 R Lashley 51.7; 4 N Levy 52.7; 7 L Cowling 56.9 (Ht 56.3); 800m 1 J Murray 1:57.2; 8 M Steinle 2:10.2 Ht 2:08.1; S Algeo 2:31.8;
1500m (4:13.1) 6 A Draper 4:19.6; Ht N Louth 4:39.6; Dv Marsden 4:46.7; 100H (14.5) 2 N Levy 15.1; 3 H Boyce 15.2; 400H 1 N Levy 57.5; 4 H Boyce 64.0; HJ (1.70m) 3 R Samuels 1.60; 4 R Drury 1.60; JT (51.14m) 2 R Drury 48.16; 5 G Flower 39.94; PV 1 J Goodman 3.10m; HT 1 S Timmins 46.46; TJ 1 E Clarke 13.13; DT (41.98m) 2 A Browne 40.72; 3 S Timmins 40.28; 9 H Leishman 23.38;
Notts 100m 1 R Bates 10.8; 2 G Proctor 10.9; 200m 1 R Bates 21.6; 2 G Proctor 22.2; 400m 1 R Bates 48.8; Surr HJ 1 W Caswell 2.15m ; Yorks 5000m(14:12.3) 5 W Foster 14:26.9;
[14] 23rd May. DREAMERS MILE (2) @ NORMAN PK.
A 1 C Huntley 4:39.1; 2 H Morten{V} 4:39.5; 3 N Kinsey 4:44.4; 4 S Freemantle 4:50.2; 5 D White 4:51.3; 6 B Mellish{V} 4:53.7; 7 J McConville 4:59.3; 8 B O'Gorman{V} 5:00.1; 9 M Ellison 5:03.7; 10 M Cronin{V} 5:04.8; 11 S Parsons 5:12.4; 12 P Shepheard{V} 5:32.1; B 1 D Ellison 5:05.2; 2 B Wilson{V} 5:08.7; 3 M Lodwig{V} 5:12.1; 4 J E Turner 5:12.8; 5 P Metcalf{V} 5:14.4; 6 C Rowe{V} 5:16.0; 7 T Brightwell{V} 5:16.8; 8 Kr Morris 5:20.8; 9 S Pairman 5:22.6; 10 P Rissen 5:23.9; 11 D Rabjohns 5:30.3; 12 D Dhammaloka 5:37.8; 13 J Tateson{V} 5:41.7; 14 C Daly 5:46.9; 15 A Pontifex{V} 5:55.6;
[15] 16th May. LOUGH'B v WLI v LEEDS POLY @ L'B
100m(10.4) 5 P Davies(WL) 10.8; 200m(21.2) 4 P Davies 21.9; 3000SC 1 D Lee(L'b) 8:45.2; DT(60.08) 2 D Morris(L'b) 54.38; JT 1 P Yates(WL) 69.10;
[16] 26th May. STH LGE DIV 3 (2) @ ANDOVER.
100m A 5 R Hunter 12.4; B 3 S Pearse 12.1; 200m A 4 S Pearse 24.0; B 2 B Gardener{Y} 23.4; 400m A 3 R Minting{V} 52.5; B 4 D Grierson{J} 53.9; 800m A 3 N Wise 2:00.1; B 3 G Spencer 2:03.9;
1500m A 5 N Davidson 4:14.5; B 4 D Williams 4:19.5; 5000m A 4 M Farrell 16:05.0; B 2 P Barlow 16:39.9; 110H A 4 S Tolson 19.6; B 4 M Trevisan{J} 22.6; 400H M Trevisan 66.3; 3000mSC A 4 C Huntley 10:20.2; B 2 P Barlow 10:55.3; HJ A 5 S Tolson 1.75; B 3 R Chitty 1.50; PV A 2 S Tolson 3.40; B 3 M Davies 2.30; LJ A 3 R Chitty 6.08; B 1 S Tolson 5.66; TJ A 2 R Chitty 12.15; B 4 S Tolson 10.69; SP A 4 C Longley 9.73; B 3 R Chitty 8.34; HT A 2 M Davies 26.30; B 4 R Chitty 15.40; DT A 4 C Longley 29.24; B 2 R Hunter 28.18; JT A 3 C Longley 43.70; 4 S Tolson 38.28; 4X100m 4X400m 3 BH 3:35.6 (N Wise 54.2, R Minting 51.9, M Trevisan 55.2 & D Grierson 54.3);Match 1 Jersey 128; 2 Havant 108; 3 Woodf Gr 105; 4 Ipsw 96; 5 BH'C' 94;
[17] 26th May. STH LGE DIV 7 (2) @ ANDOVER.
100m A 1 N Gardener{Y} 12.1; B 1 A Browne 11.9; 200m A 1 N Gardener 23.9; B 1 M Pearson 24.5; 400m A 1 R Pinson 53.5; B(55.1) 4 S Parsons 58.9; 800m A(2:02.2) 5 S Parsons 2:12.5; B(2:05.3) 2 P Hamilton{V} 2:05.6; 1500m A(4:18.2) 3 P Betts 4:21.0; B(4:20.2) 2 P Hamilton 4:23.6; 5000m (15:37.8) 4 H Morten{V} 16:10.1; B(16:15.2) 3 J Phelan{V} 16:58.1; 110H A(17.5) 4 P Betts 22.0; B 1 A Browne 18.9; 400H A(62.9) 5 P Betts 68.8; B(68.2) 4 J Phelan 76.4; 3000mSC A 1 P Betts 10:13.8; B 1 J Phelan 10:59.3; HJ A(1.70m) 6 P Betts 1.20; B(1.65) 4 J Phelan 1.20; PV A 1 J Day 3.00; B -; LJ A(6.01m) 2 N Gardener 5.67; B(5.71) 4 S Parsons 4.91; TJ A(12.33) 6 S Parsons 10.08; B(11.78) 5 J Robinson{V} 7.47; SP A(10.42) 3 A Browne 10.05; B(9.35) 4 P Lonergan 8.22; HT A(34.50m) 4 P Lonergan 21.52; B(29.58) 5 J Phelan 17.60; DT A(40.84m) 4 A Browne 26.14; B(29.12) 4 P Lonergan 21.18; JT A(48.50m) 6 S Green 31.18; B(42.24) 5 P Lonergan 27.38; 4X100m(46.7) 2 BH 47.3; 4X400m(3:39.2) 2 BH 3:39.9 (R Pinson 54.8, S Parsons 57.8, A Browne 52.9 & M Pearson 54.4);
Match 1 Salis 125; 2 BH'D' 102; 3 Bournem 92; 4 Weym 85; 5 Maidh 84; 6 Braintr 58;
[18] 26th May. STH LGE DIV 1 (2) @ BRACKNELL.
100m A(10.8) 4 K Hart 11.6; B 5 D Galvin 15.3; 200m A(21.7) 4 K Hart 23.1; B 1 P Squires 23.3; 400m A(49.5) 3 S Singham 50.4; B(49.4) 3 G Clifford 51.6; 800m A(1:52.6) 3 G Clifford 1:55.0; B 4 M Dyson 1:59.1; 1500m A(3:53.9) 5 D Hassall 4:06.1; B 4 M Dyson 4:15.5; 5000m A(14:41.7) 5 M Watling 15:31.0; B 5 Roy Smith 16:06.1; 110H A(15.8) 3 T Llewelyn 17.0; B 4 J Cunningham 20.5; 400H A(56.1) 5 T Llewelyn 65.7; B 4 R Coe 66.5; 3000mSC A(9:34.4) 4 J Beck 10:02.9; B 5 R Coe 10:42.5; HJ A 1 T Llewelyn 1.90m; B 5 G Holder 1.50; PV A 2 J Cunningham 3.35m; B 4 G Holder 2.45; LJ A(6.82m) 2 T Llewelyn 6.69; B 2 G Holder 5.96; TJ A(13.36) 2 T Llewelyn 13.20; B 3 G Holder 11.66; SP A 5 A Browne 10.28; B 2 G Holder 9.99; HT A(47.42m) 5 D Galvin 15.00; B 5 R Coe 14.84; DT A(42.26m) 5 A Browne 31.84; B 5 S Leishman 26.86; JT A(62.46m) 3 S Leishman 49.20; B 2 G Holder 46.06; 4X100m (43.5) 4 BH 45.9 (Hart, Squires, Llewelyn & Leishman); 4X400m (3:20.2) 4 BH (Clifford, Llewelyn, Squires & Singham);
Match 1 Ilfd 132; 2 Brackn 1211/2; 3 Chelmsf 1051/2; 4 Milt Ky 96; 5 BH 84;
[19] 23rd May. LOUGH'B v BR POLICE v BR POLYS @ L'B.
1500m (3:47.0) 6 A Guilder {G} 3:50.4; DT D Morris {L'B} 54.80m;
[20] 27th May. INTERNATIONAL JUMPS & THROWS @ SOUTHAMPTON.
DT(63.60m) 8 D Morris 52.04; HJ(2.27m) 4 W Caswell 2.15;
[21] 28th May. INTER-COUNTIES @ CORBY.
200m (20.8) 8 R Bates{Notts} 22.0; 10000m (29:59.8) 3 W Foster{Yk} 30:13.8; 10 A Baldock{Kt} 31:41.1; 110H (14.5) 5 C Hamplett{Es} 14.9; HJ (2.22m) 4= W Caswell{Sy} 2.08; JT (66.54m) 12 J Kitching{Kt} 50.04; PV 8= A Hardy{Es} 4.20m; 10KWlk(42:49.4) 7 P Hannell{Sy} 51:45.6; 3KWlk(12:07.6) 9 P Hannell 14:20.6;
[22] 3rd Jun. SCVAC CHAMPS @ CROYDON.
100m V60(14.3) 3 P Baigent 14.5; 800m V40 (2:02.7) 4 P Hamilton 2:07.3; ; V55(2:37.6) 2 W Clapham 2:40.2; 1500m V40(4:13.5) 2 P Hamilton 4:15.8; 5 J Phelan 4:23.1; V55(4:43.3) 3 W Clapham 5:20.1; 5000m (15:19.5) C Woodcock 16:55; 3000mSC V40(10:17.7) 4 B Mellish 11:08.8; Wlks 1 P Hannell 3Km/13:36.5; 5Km/24:18.8; C Ellis V45 1 SP/12.11; 1 DT/39.24; 2 HT/36.26; V55 1 J Day HJ/PV/LJ 1.25m/2.70m/4.27m;
[23] 2/3 Jun. UK CHAMPS @ CARDIFF
100m Ht G Proctor 11.05; 400m Ht N Bourne 51.03; 1500m Ht W Foster 3:55.22; 5000m (13:43.7) 16 J Barton 14:40.9; 3000mSC (8:50.90) 3 S Newport 8:56.55; 110H Ht C Hamplett 15.05; HJ (2.25m) 4 W Caswell 2.10; JT (88.46m) 4 P Yates 71.36;
[24] 6th Jun. BH CLUB CHs (1) @ NORMAN PK.
100m 1 P Davies 10.8 (Rampley Cup); 2 K Hart 11.3; 3 P Byfield 11.3 (Ht 11.2); 4 P Squires 11.4; 5 P Crossan 11.5 (Ht 11.4); 6 S Pearse 11.6 (Ht 11.5); Hts R Hunter 12.3; P Summers 13.0; B Wilson 14.8; {Schofield Cup not contested}. 800m Sen & Jun A 1 J Murray{Y} 1:57.1 ( Barclay- -Esson & Howard Cups); 2 P Lester 1:57.6; 3 M Dyson 2:01.5; 4 N Woodworth{J} 2:01.6; 5 A Baldock 2:02.0; 6 A Algeo{J} 2:02.5; 7 N Wise 2:02.6; 8 R Coe 2:03.4; 9 P Calnan 2:05.6; B 1 P Hamilton{V} 2:05.3; 2 N Davidson 2:06.5; 3 M H Allen 2:08.1; 4 M N Williams{V} 2:20.6; 5 D Dhammaloka 2:30.1; 6 W Clapham{V} 2:39.0; Yths 1 A Draper 2:07.8; 2 R Sedgwick 2:08.4; 3 P Coomber 2:13.2; 4 N Morgan 2:14.8; 5 Dv Marsden 2:19.1; 6 R Morten 2:28.1; 7 S Algeo 2:31.5; B & C 1 N Moody 2:30.9; 2 K Hasselby 2:31.8; 3 M Skinner 2:31.9; 4 A Mellish 3:02.9; 10000m 1 M Farrell 33:22.8 (Whitbread Tankard); 2 N Kinsey 33:35.5; 3 H Morten{V} 33:45.6; 4 D White{V} 34:10.0; 5 P Barlow 34:29.1; 6 J A Cooper 35:18.2; 7 M Cronin{V} 35:32.2; 8 B Mellish{V} 35:39.8; 9 M Ellison 35:55.5; 10 J McConville 36:06.9; 11 N Robertson 36:34.8; 12 C Woodcock{V} 36:39.4; 13 B Wilson{V} 37:02.0; 14 J R Turner 37:05.6; 15 P Rissen 38:18.1; 16 A Bounds 38:18.3; 17 S Michell 38:48.8; 18 A Krywko 39:36.9; 19 I Cayzer{V} 40:38.3; 20 J Tateson{V} 40:52.5; 21 B Hartley{V} 42:31.4; 22 Roy Green{V} 42:47.5; 23 K Pearson{V} 42:47.7; 24 C Leon 42:53.1; 25 D Dhammaloka 43:19.3; HJ Sen 1 S Tolson 1.80m; 2 R Chitty 1.60; 3 S Parsons 1.15; Colts 1 R Allen 1.35; 2 N Hamilton 1.20; JT Sen 1 R Coe 41.46m; 2 S Tolson 36.24; 3 R Chitty 33.30; 4 K Daniel 22.58; 5 S Parsons 21.56; Colts 1 R Allen 16.20m; 2 N Hamilton 14.12;
[25] 7th Jun. FINLAND v GB @ HELSINKI HJ(2.21m) 4 W Caswell 2.10;
[26] 10th Jun. BR. LGE DIV 1 (2) @ CRYSTAL PAL.
100m A(10.35) 7 G Proctor 10.97; B(10.54) 5 R Bates 10.78; 200m A(21.16) 8 G Proctor 22.91; B(21.53) 8 K Hart 22.93; 400m A(47.09) 4 R Bates 48.04; B(48.02) 7 P Byfield 50.91; 800m A(1:50.24) 7 P Galloway 1:53.49; B(1:50.65) 5 P Lester 1:53.62; 1500m A(3:48.2) 6 W Foster 3:57.05; B(3:47.19) 2 S Newport 3:51.22; 5000m A(14:02.85) 6 A Guilder 14:28.90; B(14:29.63) 6 A Baldock 15:12.14; 110H A(13.54) 5 C Hamplett 14.57; B(14.30) 5 J Quarry 14.99; 400H A(52.06) 8 J Quarry 55.02; B(52.50) 4 L Rogers 53.73; 3000mSC A(9:00.25) 6 P Calnan 9:42.31; B(9:30.10) 6 T Nash 9:57.11; HJ A(2.30m) 4 W Caswell 2.10; B(2.10) 2 A Hodge 1.95; PV A(5.31m) 5 A Hardy 4.20; B(4.60) 3 D Coleman 3.80; LJ A(7.94m) 7 D Baker 6.73; B(7.02) 7 T Llewelyn 6.52; TJ A(16.00m) 8 B Essein 13.85; B(15.23) 7 T Llewelyn 12.90; SP A(15.90m) 7 J Mulcahy 13.88; B(15.41) 3 D Morris 13.70; HT A(70.20m) 8 N Haffenden 41.90; B(56.28) 7 C Ellis 36.88; DT A(58.70) 3 D Morris 54.52; B(52.92) 6 C Ellis 41.84; JT A(78.42m) 6 J Kitching 55.06; B(62.70) 4 S Leishman 50.32; 4X100m dnf; 4X400m (3:10.32) 7 BH 3:19.08;
Match 1 Har 364; 2 Bir 333; 3 Belgr 297; 4 Shaft B 279; 5 TVH 270; 6 Newh EB 252; 7 O Gay 203; 8 BH 191; Overall(after 2 matches):- 1 Har 16 pts; 2 Belgr 121/2; 3 Sh B 111/2; 4 Bir 11; 5 Newh EB 8; 6 TVH 7; 7 O Gay 4; 8 BH 2;
[27] 11th Jun. SCVAC LGE (3) @ CROYDON ( Track is A, B & V50. Field A & V50 )
100m A(12.6) 8 J Robinson 13.9; B(12.7) 7 C Woodcock 15.8; 50(13.2) 6 W Clapham 16.9; 400m A(51.8) 8 J Robinson 64.3; B(60.1) 4 J Phelan 61.1; 50 1 J Baldwin 65.3; 1500m A(4:19.8) 2 P Hamilton 4:22.2; B 1 J Phelan 4:35.5; 50 1 J Baldwin 5:04.3; 5000m A(15:34.9) 3 H Morten 15:53.1; B(16:47.0) 2 B Mellish 16:49.7; 50(18:54.9) 2 W Clapham 19:01.6; (NS C Woodcock 16:55); HJ A(1.45m) 6 J Robinson 1.30; 50(1.40) 5 C Brand 1.15; PV A(3.00m) 6 J Robinson 1.65; 50 2= C Brand 1.65; TJ A(10.98m) 5 J Robinson 7.37; 50(9.76) 4 C Brand 8.37; HT A(42.26m) 2 C Ellis 33.56; 50(40.52) 3 C Brand 26.54; JT A(44.50m) 4 C Ellis 33.10; 50(42.84) 2 C Brand 42.30; 4X400m(3:59.3) 4 BH 4:04.8;
Match 1 BH 2821/2; 2 Eps & E 269; 3 Rich &Tw 2671/2; 4 Croy 241; 5 Medw 239; 6 TVH 195; 7 Redh 148; 8 Ilfd 139; 9 Eastb 30; 10 Guildf 22; 11 Brom V 21;
Series Final 1 BH 32 (7361/2); 2 TVH 25 (630); 3 Rich &Tw 24 (6301/2); 4 Medw 23 (645); 5 Eps &E 23 (613); 6 Croy 21 (568); 7 Ilfd 19 (497); 8 Eastb 10 (110); 9 Guildf 6 (95); 10 Redh 5 (148); 11 Brom V 1 (21);
[28] 13th Jun. DREAMERS MILE (3) @ NORMAN PK
A 1 H Morten 4:43.3; 2 J Brown 4:57.7; 3 B Mellish 5:00.5; 4 M Ellison 5:06.1; 5 M Lodwig 5:13.1; 6 P Metcalf 5:17.8; 7 S Pairman 5:20.5; 8 J E Turner 5:22.1; 9 P Shepheard 5:31.0; B 1 B Wilson 5:05.6; 2 T Brightwell 5:06.9; 3 A Kilgour 5:14.1; 4 Kr Morris 5:15.5; 5 C Daly 5:42.5; 6 R Morten 5:46.5; 7 D Dhammaloka 5:49.1; 8 A Pontifex 5:57.3; 9 N Brightwell{LG} 6:05.7; 10 S Cook{LG} 6:34.2;
[29] 17th Jun. JUN LGE DIV 2 STH (2) @ LUTON
100m A 2= M Narty 11.4; B 4 J Tullett 11.6; 200m A 3 M Narty 22.7; B(22.4) 3 L Rogers 22.9; 400m A 1 B Eldred 50.8; B 1 L Rogers 50.5; 800m A 1 S Cole 1:59.0; B 2 A Algeo 2:03.2; 1500m A(4:11.8) 2 N Woodworth 4:14.9; B(4:25.0) 2 S Hough 4:29.7; 3000m A(9:16.2) 4 C Huntley 9:43.4; B(9:20.1) 2 S Hough 10:01.2; 110H A 3 G Singer 16.9; B 3 D Grierson 20.9; 400H A 4 D Grierson 62.2; B 4 C Huntley 65.3; 2000mSC A(6:37.8) 3 A Algeo 6:44.3; B 2 C Huntley 6:56.8; HJ A(1.90m) 2 J Quarry 1.80; B(1.65) 2 G Singer 1.65; PV A(3.60m) 5 D Grierson 1.50; B(3.60) 2 A Algeo 1.50; LJ A 1 J Quarry 6.54m; B 1 G Singer 6.19; TJ A(13.16m) 4 P Ryan 11.01; B(12.55) 5 S Leishman 10.30; SP A 1 J Mulcahy 14.50m; B(12.40) 2 R Samuel 11.95; HT A 3 P Ryan 24.52m; B 3 R Samuel 10.08; DT A 2 J Mulcahy 38.26m; B 1 P Ryan 33.70; JT A(60.10m) 3 R Samuel 48.48; B 1 S Leishman 47.80; 4X100m (44.1) 3 BH 44.5; 4X400m 1 BH 3:26.0;
Match 1 Enf 229; 2 BH 215; 3 Shaft B 152; 4 Bexley 147; 5 Luton 146;
[30] 16/17 Jun. SC SEN/YTH CHS @ CRYSTAL PAL.
800mHt P Galloway 1:53.07; 5000m(13:54.51) 4 S Newport 14:02.13; 110H(13.71) 6 C Hamplett 14.51(Ht 14.40); HJ 1 W Caswell 2.15m; PV(5.20m) 8 A Hardy 4.30; 3000Wlk(12:32.60) 4 P Hannell 13:53.85; Yths 800m 1 J Murray 1:55.74; 1500m A Draper 4:11.25; M Steinle 4:14.88;
[31] 17th Jun. OPEN T&F @ HORSHAM (3000m/8:44.9) 5 K Pike{Kt} 8:57.3;
b 20th Jun. BH CLUB CHS (2) @ NORMAN PK.
200m Sen. 1 P Byfield 22.9(Wood Cup); 2 P Crossan 22.9; 3 K Hart 22.9; 4 N Keogh 23.0; 5 P Squires 23.1; 6 B Eldred 23.3; {Hts P Featherston 24.3; D Ferris 24.7; P Lester 25.1; M H Allen 25.3; B Brown 26.2; D Dhammaloka 33.1;J&Y. 1 S Cole{J} 24.6; 2 A Card{Y} 30.4; 3 S Algeo{Y} 30.9; Boys. 1 P Comber 27.6; 2 C Hall 29.2; 3 K Hasselby 30.1; Colts. 1 M Hibberd 28.8; 2 J Philip 30.4; 3 N Hamilton 30.6; 4 W O'Conner 34.5 (Ht 32.2); 5 A Mellish 35.0; Hts G McIntyre 33.9; E Lucas 36.7; MILE A 1 J Murray{J} 4:25.8 (Pash and Wooderson Cups); 2 M Dyson 4:28.1; 3 P Calnan 4:28.1; 4 D Hassall 4:28.5; 5 P Hamilton{V} 4:29.2; 6 H Morten{V} 4:35.5; 7 A Algeo{J} 4:36.0; 8 P Barlow 4:40.7; 9 D Williams 4:41.2; 10 A Draper{Y} 4:43.7; 11 S Hough{J} 4:48.3; 12 J Povey{J} 4:52.9; B 1 K Daniel 4:50.1; 2 D White{V} 4:50.9; 3 B Mellish{V} 4:54.2; 4 C Woodcock{V} 4:58.0; 5 M Cronin{V} 5:04.3; 6 I Young{V} 5:13.9; 7 R Morten{Y} 5:14.7; 8 A Bounds 5:15.9; 9 J Robinson{V} 5:20.7; 10 P Shepheard{V} 5:23.0; 11 W Clapham{V} 5:45.5; 12 D Dhammaloka 5:52.3; LJ Sen 1 R Chitty 6.10m; 2 S Tolson 5.92; 3 R Coe 4.90; 4 J Day{V} 3.97;Boys. 1 J Jackson 4.68m; 2 P Comber 4.09; Colts. 1 J Philip 4.16; 2 C Dodds 3.93; 3 M Bird 3.88; 4 N Hamilton 3.85; 5 G McIntyre 3.75; 6 W O'Conner 3.55; 7 M McKeogh 3.48; 8 A Mellish 3.46; PV S/J 1 A Hardy 4.30m; 2 S Tolson 3.30; 3 J Cunningham 3.00; 4 J Day 2.60; DT Sen 1 A Fairbairn 32.58m; 2 S Tolson 24.58; 3 R Chitty 20.98; 4 R Coe 18.68; 5 S Parsons 16.94; 6 K Daniel 16.52;
7 J Day 16.28; Jun 1 J Quarry 30.46; 2 P Ryan 28.40; Boys 1 C Hall 22.34; 2 J Jackson 20.66; 3 P Comber 18.96; Colts 1 J Philip 13.66; 2 E Lucas 7.72;
[33] 23rd Jun. STH LGE DIV 1 ( 3 ) @ NORMAN PK.
100mA(11.2) 2 S Green 11.4; B(11.5) 5 G Singer 12.3; 200mA(22.7) 4 D Emery 23.3; B 1 N Keogh 23.2; 400mA 1 P Crossan 49.3; B 1 P Squires 50.3; 800mA(1:56.8) 3 A Linford 1:57.1; B(1:55.7) 2 S Cole 1:56.3; 1500mA(4:01.8) 2 L Bulson 4:03.4; B(4:06.8) 2 D Hassall 4:08.4; 5000mA(15:04.3) 5 J Beck 16:08.8; B(15:21.4) 4 N Kinsey 16:09.8; 110HA(16.0) 2 G Pullen 16.5; B(16.5) 2 G Singer 17.6; 400HA 1 N Keogh 53.8; B(56.0) 3 D Grierson 59.9; 3000mSCA(9:40.8) 2 M Watling 9:42.6; B 1 N May 9:47.8; HJA(1.95m) 3 G Pullen 1.80; B(1.75) 3 A Linford 1.70; PVA(3.35m) 4 J Cunningham 3.20; B(3.20) 2 G Holder 3.05; LJA(6.83m) 2 G Pullen 6.82; B 1 R Weaver 6.81; TJA 1 S Bobb{Y} 13.25m; B 1 N Keogh 12.56; SPA(13.21m) 3 G Pullen 12.10; B(12.33) 4 R Samuel 10.59; HTA(42.58m) 5 J Wakeman 20.34; B(36.80) 5 P Squires 16.70; DTA(46.74m) 2 G Pullen 37.66; B(42.04) 2 A Browne 33.02; JTA(55.34m) 2 R Samuel 51.80; B(54.12) 2 G Holder 48.54; 4X100m(44.0) 3 BH 45.7; 4X400m 1 BH 3:21.5;
Match 1 BH'B' 127 {19/25 after 3 matches}; 2 Medw 120; 3 Dartf 1071/2; 4 Bedf 911/2; 5 Oxf 88;
[34] 23rd Jun. STH LGE DIV 3 ( 3 ) @ NORMAN PK.
100mA(11.6) 4 R Hunter 12.3; B(11.7) 2 S Pearse 12.0; 200mA(23.6) 2 P Featherston 24.2; B(23.5) 2 S Pearse 23.9; 400mA(50.4) 2 S Singham 51.0; B(51.0) 2 D Galvin 51.7; 800mA(1:59.7) 3 M Dyson 2:03.6; B(1:57.6) 2 N Wise 1:58.9; 1500mA(4:08.8) 4 A Algeo 4:16.4; B(4:13.2) 2 N Davidson 4:19.9; 5000mA(15:08.7) 2 H Morten 15:47.5; B 1 R Coe 16:06.1; 110HA(16.9) 4 S Tolson 19.6; B-; 400HA(60.8)4 N Davidson 65.7;B-;3000mSCA(9:54.0)2 P Barlow 10:23.1;B(9:54.5)2 M Robertson 10:47.2; HJA 1 S Tolson 1.75m; B 1 R Holt 1.75; PVA 1 S Tolson 3.35m; B 1 J Day 2.90; LJA(6.22m) 2 R Chitty 6.13; B(5.86) 3 S Tolson 5.12; TJA(12.59m) 4 R Chitty 11.36; B(12.01) 4 S Tolson 10.63; SPA(11.82m) 3 A Elgy 10.40; B(10.71) 2 G Hickey 10.15; HTA(37.28m) 5 C Brand 25.86; B(28.72) 4 G Hickey 21.64; DTA(35.68m) 2 A Elgy 30.86; B(33.78) 3 R Hunter 24.48; JTA(45.44m) 3 C Longley 45.08; B(41.50) 3 C Brand 40.42; 4X100m(44.8) 2 BH 45.1; 4X400m(3:25.4) 2 BH 3:30.3;
Match 1 BH'C' 118 {12/25 after 3 matches}; 2 Colc 1171/2; 3 Huntd 115; 4 Hasl'mer 110; 5 Hertf 651/2;
[35] 23rd Jun. STH LGE DIV 7 ( 3 ) @ HARINGEY.
100mA 4 G Stephens 11.08; B 4 M Mahoney 12.5; 200mA 4 G Stephens 24.3; B 3 R Minting{V} 23.8; 400mA 1 R Minting 53.1; B 2 M H Allen 54.2; 800mA 2 S Hough 2:06.7; B 2 C Huntley 2:11.9; 1500mA 3 P Betts 4:24.8; B 2 C Huntley 4:36.7; 5000mA 3 B Mellish{V} 17:03.9; B 2 M Athawes 17:29.5; 110HA 6 P Betts 22.0; B-; 400HA 5 C Huntley 66.5; B 5 M H Allen 73.1; 3000mSCA 1 P Betts 10:16.9; B 1 C Lord 10:31.8; HJA 5 P Betts 1.10m; B 3 J Robinson{V} 1.10; PVA 5 P Betts 1.03m; B 2 J Robinson 1.03; LJA 6 S Hough 4.80m; B 5 J Robinson 4.11; TJA 6 C Lord 9.04m; B 6 J Robinson 7.49; SPA 5 G Stephens 8.26m; B 4 M H Allen 7.34; HTA 4 J Phelan 17.88m; B 5 J Robinson 13.84; DTA 5 J Robinson 19.02m; B 3 J Phelan 16.94; JTA 6 G Stephens 21.86; B 5 J Phelan 21.44; 4X100m 3 BH 47.8 (Stephens, Allen, Huntley & Minting); 4X400m 3 BH 3:37.46 (Minting 52.58; Stephens 57.28; Allen 53.26; Huntley 54.34)
Match 1 Bogn 132; 2 Trowbr 119; 3 S'end 98; 4 BH'D' 84; 5 Musw H 69; 6 Bor Wd 48;
[36] 27th Jun. DREAMERS MILE ( 4 ) @ NORMAN PK.
A 1 A Algeo 4:34.4; 2 R Coe 4:35.4; 3 H Morten 4:36.5; 4 P Barlow 4:39.9; 5 K Daniel 4:40.0; 6 D White 4:43.3; 7 M Cronin 5:01.1; 8 B Wilson 5:02.5; 9 T Brightwell 5:03.4; 10 J R Turner 5:06.1; B 1 M N Williams 5:03.8; 2 S Pairman 5:09.1; 3 A Kilgour 5:09.6; 4 J E Turner 5:09.8; 5 Kr Morris 5:22.4; 6 R Morten 5:23.5; 7 S Algeo 5:34.1; 8 D Dhammaloka 5:37.2; 10 C Daly 5:51.6;
[37] 13th Jun. REGIONAL POLICE CH @ THURROCK 3000SC(9:46) 2 N May 9:54;
[38] 22nd Apr. LONDON MARATHON Corrections; cf [9566]
Delete G Hayward, L Smith, A Hardy & S Blunt. Revise 2666 P Crawford 3:03.51; 8738 W Orton 3:39.52; Add 3026 N Nuttall 3:06.58; 3145 G Lloyd 3:07.50; 4237 C Love 3:15.24; 4713 D McLeod 3:18.32; 5819 J Steer 3:24.47; 7150 J McGowan 3:31.45; 7252 A Foreman 3:32.16; 7408 P C Davies 3:33.09; 7806 W Slack 3:35.03; 7867 {?Kr} Morris 3:35.21; 8525 C Painter 3:38.49; 8546 J Sharp 3:38.53; 8615 C Hall 3:39.13; 8737 P Cobbett 3:39.51; 8863 Grace, but not amazing 3:40.34; 8879 D Miles 3:40.34; 9472 M Rees 3:43.35; 9626 N Webb 3:44.14; 10566 S Lacey 3:49.01; 11980 K Porter 3:55.14; 11981 P Taylor 3:55.14; 12497 K Gaiderman 3:57.23; 12792 M Rawlins 3:58.34; 12892 R Stewart 3:59.00; 13543 A Musson 4:02.19; 14714 R Ashdown 4:08.29; 15752 D Lawrie 4:14.29;
[39] 4th May. ROUND-the-TREE @ TORRINGTON. (14.47) 2 W O'Donnell 14.58;
[40] 7th May. 'LIONS' 10Km RdR @ ORPINGTON. 1 G Arthey 30.51;
[41] 12th May. BVAF/AAA NAT VETS' RD RELAY @ RUSHMOOR AR, ALDERSHOT.
V40 8 X 6Km (2:48.15) 11 BH'A' 2:54.08 (17 B O'Gorman 21.15; 24 M Cronin 22.12; 22 B Mellish 21.43; 17 P Hamilton 21.13; 17 J Kelly 22.40; 14 H Morten 21.17; 13 D White 22.08; J Phelan 21.40) 51 BH'B' 3:13.13 (58 P Shepheard 23.31; 61 B Wilson 23.43; 61 C Rowe 24.19; 57 B Swift 23.02; 57 J Robinson 24.48; 54 B Fisher 23.05; 55 M Hamlin 25.30; M Field 25.15); also V50 J Kavanagh 24.26; J Clare 23.17;
[42] 13th May. RANELAGH HALF-MARATHON @ EFFINGHAM (67.54) 24 P Shepheard 78.53(2nd V45);
[43] 19th May. 9.7 Km @ RUMELANGE (LUX) (30.59) 20 M Crisp 36.52; 139 L'ufer { ? transl loafer}
[44] 20th May. HALF-MARATHON @ COBHAM HALL.
1 G Arthey 66.15; 42 P Shepheard 82.42; 70 R Morriss 85.03; 75 G Canfield 85.37; 86 B Wilson 86.11; 89 P Crawford 86.15; 90 R Wheatland 86.29; 97 P Metcalf 87.05; 121 A Jones 88.27; 148 J Brown 90.12; 161 J Hobbs 90.48; 188 Kr Morris 92.41; 201 S Pairman 93.23; 265 J R Turner 96.25; 272 N Brooks 96.47; 321 G Pearce 99.17; 414 J Braughton 104.19; 576 J Bennett 118.47; 600 E Smith 123.30; 601 J Pearse 123.38; 667 Fin.
[45] SRI CHINMOY RdRs @ BATTERSEA PK
21/5 (2M / 9.26) N Davidson 9.59; J Taylor 11.36; R Turney 11.39; W Clapham 12.02; M Field 12.09; 2/6 (10M/55.56) 9 B Wilson 63.22; 16/6 (HALF-MARATHON/73.08) J E Turner 81.06pb; 25/6 (2M/9.41) W Clapham 11.54(1st V50);
[46] 28th May. 9M RdR @ WESTERHAM
(47.30) B Wilson 57.22; T Brightwell; M Martineau 58.26; K Pearson;
[47] 1st Jun. LRRC 5Km @ HYDE PK M Martineau 18.42;
[48] 3rd Jun. LRRC 10Km RdR (inc SC Ch) @ TEDDINGTON. 1 G Arthey 29.57;
[49] 3rd Jun. PARKLAND 10Km @ DANSON PK. 1 G Arthey 34.27; !
[50] 3rd Jun. 10M RdR @ CAMBRIDGE (51.02) D White 55.12 (1st V45);
[51] 3rd Jun. 7M RdR @ WALTHAMSTOW. (36.59) 4 T Nash 38.02;
[52] 3rd Jun. RdRs @ MAIDSTONE
Marathon (2:30.17) K Dryland 3:00.02; 10Km (32.22) 11 Roy Smith 34.21;
[53] 3rd Jun. 10M RdR @ DORKING (51.17) C Poole 69.18; K Pearson 69.45;
[54] 5th Jun. 3.2M RdR @ CRYSTAL PAL PK J Bennett 24.43;
[55] 6th Jun. VICTORY 10Km @ PORTSMOUTH. (31.37) 13 R Coles 33.58;
[56] 10th Jun. MARATHON @ WORTHING.
(2:33.12) 51 J E Turner 3:03.15; 199 H Martin 3:37.44; 311 P Cobbett 4:02.52; 460 Fin.
[57] 10th Jun. 9M @ GREENWICH
(48.06) 22 J R Turner 55.23; 30 S Capey 56.53; 33 T Brightwell 57.40; 59 G Crowder 61.39; 123 G Marsh 68.19; 128 W Baxter 68.43; 174 P Taylor 73.05; 238 Fin.
[58] 10th Jun. 10 Km RdR @ JOYDENS WOOD (331 Fin)
1 G Arthey 29.13; 9 N Wise 34.32; 18 M Lodwig 35.56; 20 P Shepheard 36.11; 27 B Wilson 36.37; 51 N Brooks 39.20; 60 D Hunt 40.02; 92 R Chambers 41.57; 93 J McGowan 42.08; 117 R Gibson 43.03; 141J Cross 44.11; 146S Walker 44.26; 184L Dalmon 46.55; 234D Brickwood 50.14; 302 P Long 58.06;
[59] 15th Jun. 10 Km RdR @ BRANDS HATCH.
(32.43) 35 M Lodwig 37.46; 52 T Brightwell 39.08; 56 P Metcalf 39.20; 100 I Cayzer 41.05; 109 N Brooks 41.21; 171 J Tateson 43.37; 239 R Gibson 45.38; 274 L Chester 47.05;
[60] 17th Jun. 31.5 Km @ NORTH DOWNS
(1:52.36) 6 Roy Smith 2:00.57; 62 P Crawford 2:17.42; 105 R Morriss; 134 S Michell; 145 G Lloyd; 157 G Enright; 200 C Canty; 231 P Lovell 2:43.52; 243 J McGowan; 254 B Saxton; 301 N Webb; 311 G Pearce; 386 C StAubyn 3:09.00; 390 A Mothersole; 396 I Gold 3:11; 448 D Birkett; 408 Jy Hill 3:14;
[61] ASSEMBLY LGE. 5Km. 5/4,Forbanks. (13.47) 25 J Phelan{Kt} 14.58; 66 A Musson{Kt} 18.20;
10/5,Blackheath. (15.03) 12 K Daniel{Kt} 15.45; 21 P Betts{Kt} 16.00;
[62] OTHER RACE WALKS
8/5 Brighton. (3K/12.37) 3 S Lightman 14.10; 19/5 Natl Rd Wlk Ch. Leicester. (20K / 87') S Lightman 107.30; P Hannell 107.50; 9/6 Nat 35Km Ch. York. (2:50.50) 11 S Lightman 3:16.31; 13/6 Woodford Gr.(3K/12:31.1) 6 P Hannell 14:37.4;

***END***

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk