Jul 1989

Home Up

VOL 8. No6. JULY 1989.
EDITOR:- W Clapham, 26 Dunoon Rd, London SE23 3TF (0181 699 5949)
News, Views & Results of Blackheath Harriers, 56 Bourne Way, Hayes, Bromley, Kent (Tel 0181 462 3115). Unless otherwise attributed, views are those of the Editor.
*****************************************************************

[01] 26th Apr. OPEN T & F @ CRYSTAL PALACE. R1
SCAAA 10000m Ch. (29:02.2) 4 W Foster 29:22.3; Open. Sen 400m (50.8) 2 D Galvin 51.3; Y 800m (2:02.9) 2 D Whitcombe 2:03.7;
[02] 26th Apr. LOUGHBOROUGH v CAMB UNIV v CREWE & ALSAGER @ LOUGHBOROUGH.
800m 1 C McGeorge 1:50.5; 2 D Heath 1:51.4;
[03] 1st May. NORTH of THAMES v SOUTH of THAMES @ BEDFORD.
SP 1 G Savory (N) 17.35m; DT G Savory (Gs) 54.76m;
[04] 3rd May. SCAAA v WEST LON INST v CIV SERV v RAF @ CRYSTAL PAL.
SCAAA 3000m Ch. (8:06.71) 4 S Newport 8:09.68; 15 T Nash 8:23.58; 200m 1 P Davies (SC) 21.49; 110H(14.62) 3 C Hamplett(SC) 14.88; 400H(52.86) 5 N Keogh(CS) 54.36; HJ (2.10m) 2 W Caswell 2.10;
[05] 6th May. SOUTHERN LEAGUE DIV 1 (1) @ PLAISTOW.
100m A(10.8) 4 Sparks P 11.3; B(11.1) 4 Crossan P 11.5; 200m A(22.0) 4 Emery D 23.1; B(22.7) 4 Lobb M 24.1; 400m A(49.5) 2 Emery D 50.8; B(49.5) 3 Crossan P 50.6; 800m A(1:54.5) 4 Clifford G 1:56.6; B(1:56.8) 5 Wheeler K 2:07.9; 1500m A(3:52.8) 3 Lawton M 3:58.6; B(3:55.8) 4 Thompson S 4:07.9; 5000m A(14:44.3) 4 Cooper J A 15:30.7; B(15:00.4) 4 Lord C 15:41.5; 110H A 1 Pullen G 15.8; B(16.5) 3 Tolson S 17.6; 400H A(54.3) 4 Lobb M 59.9; B(59.0) 3 Redgrave L 61.2; 3000mSC A(9:25.5) 4 Betts P 10:03.3; B(9:47.2) 2 Beck J 10:07.9; HJ A(1.85m) 2 Tolson S 1.80; B 1 Pullen G 1.80; PV A(4.10m) 3 Holder G 3.30; B 1 Tolson S 3.20; LJ A 1 Pullen G 6.95m; B 1 Holder G 6.29; TJ A(13.90m) 5 Redgrave L 11.98; B(13.31) 4 Holder G 11.87; SP A(13.50m) 2 Pullen G 12.62; B 1 Spivey N 11.26; HT A 1 Spivey N 57.14m (CR); B(40.20) 4 Davies M 28.76; DT A(42.58m) 4 Pullen G 40.94; B(38.62) 3 Holder G 30.30; JT A 1 Bauer H 51.06m; B 1 Holder G 45.90; 4X100m (43.5) 4 BH 45.5; 4X400m (3:20.2) 2 BH 3:26.5;
Match 1 Ilford 119; 2 Highgate 118; 3 BH'B' 113; 4 Newham & EB 100; 5 SLH 84;
[06] 6th May. SOUTHERN LEAGUE DIV 3 (1) @ TOOTING BEC.
100m A 3 Hart K 11.4; B 3 Salmon J 12.0; 200m A 2 Hart K 23.0; B 2 Squires P 24.3; 400m A 3 Holt R 51.1; B 2 Squires P 51.4; 800m A 4 Coe R 1:59.9; B 4 A Algeo 2:04.5; 1500m A 5 Povey S 4:26.7; B 5 Algeo A 4:30.2; 5000m A 5 Athawes M 16:45.5; B 5 Mellish B 17:13.5; 110H A 3 Holder I 17.3; B 4 Cunningham J 20.8; 400H A 3 Freiter N 67.0; B 4 Povey S 71.9; 3000mSC A 2 Saddler B 10:05.1; B 2 Coe R 10:39.6; HJ A 2 Holt R 1.80; B 5 Chitty R 1.50; PV A 2 Wakeman J 3.50; B 1 Cunningham J 3.20; LJ A 4 Jamieson A 5.93; B 4 Chitty R 5.78; TJ A 5 Holder I 11.65; B 4 Chitty R 11.28; SP A 2 Hickey G 11.17; B 4 Elgy A 9.50; HT A 4 Williams S 27.89; B 2 Brand C 25.19; DT A 4 Elgy A 31.42; B 3 Brand C 26.16; JT A 5 Brand C 38.76; B 5 Coe R 33.25; 4X100m 5 BH 56.4 (dr baton);
4X400 2 BH 3:28.0; ( Freiter 55.6; Holt 49.9; Hart 52.0; Squires 50.5 )
Match 1 Plym 124; 2 Hunt 120; 3 Croy 115; 4 BH'C' 93; 5 Colch 83;
[07] 6th May. SOUTHERN LEAGUE DIV 7 (1) @ NORMAN PK.
100m A 1 Pinson R 12.0; B 1 Austridge P 12.4; 200m A 1 Mahoney M 24.4; B 1 Green S 25.2; 400m A 1 Ferris D 53.3; B 1 Huntley C 55.4; 800m A 1 Huntley C 2:09.2; B 1 Parsons S 2:11.7; 1500m A 1 Phelan J 4:38.6; B 1 Lester P 4:53.2; 5000m A 1 Phelan J 16:43.6; B 1 Parsons S 19.15; 110H A(20.2) 2 Lester P 21.0; B--; 400H A(64.4) 2 Goodman J 67.3; B 1 Mahoney M 74.9; 3000mSC A 1 Frankish A 11:23.2; B(13:31.9) 2 Parsons S 14:31.9; HJ A (1.50m) 2= Trevisan M 1.20; B 1= Goodman J 1.20; PV A 1 Day J 3.00m; B 1 Goodman J 2.75; LJ A 1 Austridge P 5.57m; B 1 Pinson R 5.38; TJ A (11.59m) 2 Austridge P 11.36; B 1 Pinson R 11.17; SP A(8.60m) 3 Phelan J 6.82; B(6.60) 2 Lester P 5.88; HT A(23.78m) 2 Phelan J 17.96; B (17.98) 2 Parsons S 13.40; DT A(30.18m) 2 Pinson R 25.70; B(25.02) 3 Phelan J 17.06; JT A(44.54) 2 Green S 37.76; B(35.90) 2 Trevisan M 33.80; 4X100m 1 BH 48.0; 4X400m 1 BH 3:51.8;
Match 1 BH'D' 1231/2; 2 Swale 1041/2; 3 Haywards Heath 78;
[08] 7th May. COVENTRY GAMES.
Inv 3000m (8:04.2) 6 W Foster 8:10.8; Inv HJ (2.18m) 3= W Caswell 2.10;
[09] 7th May. MILES of MILES @ WYTHENSHAWE PK. Men(3:57.8) 9 J Barton 4:07.5;
[10] 10th May. DREAMERS MILE (2) @ NORMAN PK.
1 N Davidson 4:47.3; 2 C Huntley 4:52.5pb; 3 S Parsons 4:53.6pb; 5 R Tompkins 5:07.3; 6 B Wilson 5:10.9; 7 S Povey 5:19.9; 8 P Rissen 5:23.7; 9 D Dhammaloka 5:27.6pb; 10 J Tateson 5:38.9pb;
[11] 10th May. LOUGH STU v WEST LOND INST v LEEDS POLY @ LOUGHBOROUGH.
200m(21.4) 2 Davies P(WLI) 21.7; 800m 1 McGeorge C(Lough) 1:49.9; 1500m 1 Heath D(Lough) 3:46.2; 3 Guilder A(Gst) 3:50.2; SP 4 Morris D(Lough) 13.33; DT 2 Morris 51.68; JT 2 Yates P(WLI) 75.68;
[12] 1st Apr. OPEN T & F @ MANSFIELD. 100m 1 G Proctor 11.0;
[13] 22nd Apr. INTER-CLUB @ WOODFORD. SP 2 P Yates 13.34m; JT 1 P Yates 71.98m;
[14] 6th May. POLY CHAMPS @ BIRMINGHAM. HJ 1 A Hodge(Sheff) 2.00m; TJ 2 A Hodge 13.48m;
[15] 24th May. DREAMERS MILE (3) @ NORMAN PK.
1 B Saddler 4:37.0pb; 2 S Povey 4:48.2; 3 B Wilson 5:05.8; 4 M Williams 5:14.6; 5 P Rissen 5:21.5; 6 D Dhammaloka 5:22.5pb; 7 R Savery 5:24.8; 8 J Mullett 5:45.8pb;
[16] 13th May. BRIT LEAGUE DIV 1 (1) @ BIRMINGHAM. R2
100m A(10.67) 3= Davies P 10.91; B(10.89) 2 Proctor G 11.06;200m A (21.49) 2 Davies P 21.81; B(21.65) 7 Thompson N 22.43; 400m A(47.96) 7 Galvin D 51.30; B(48.65) 2 Keogh N 49.03; 800m A(1:51.0) 3 McGeorge C 1:51.16; B(1:54.1) 5 Heath D 1:55.0; 1500m A(3:51.38) 4 Foster W 3:52.58; B(3:52.87) 5 Linford T 3:58.60; 5000m A 1 Newport S 14:15.00; B 1 Guilder A 14:15.02; 110H A(13.79) 4 Hamplett C 15.00; B(14.66) 5 Caswell W 15.92; 400H A(51.4) 6 Keogh N 54.3; B(54.3) 6 Lobb M 58.4; 3000mSC A(9:12.36) 7 Nash T 9:43.24; B(9:24.28) 7 Calnan P 10:03.08; HJ A 1 Caswell W 2.10; B(2.00) 5 Tolson S 1.75; PV A(5.25m) 5 Andrews J 3.80; B(4.45) 4 Wakeman J 3.40; LJ A(7.82m) 8 McGrady C 6.12; B(7.41) 7 Tolson S 5.39;TJ A(16.55m) 5 McGrady C 13.21; B(14.60) 6 Moss N 12.52; SP A 1 Savory G 16.86; B(14.72) 5 Morris D 13.33; HT A(69.22) 7 Haffenden N 49.86; B(56.46) -; DT A 1 Savory G 54.28; B 1 Morris D 53.68; JT A(76.82) 2 Yates P 75.12; B(69.90) 2 Kitching J 54.82: 4X100m(41.00) 5 BH 42.63; 4X400m(3:13.80) 8 BH 3:23.65;
Match 1 Birch 334; 2 Shaftes 276; 3 BH'A' 274; 4 Belgr 270; 5 Sale 270; 6 Hary 266;
7 Wolv 242; 8 Newham 237
[17] 20/21 May. COUNTY T & F CHAMPS.
Kent(Cryst Pal).100m 1 P Davies 10.5 (= Coun Rec); (Y) 1 J Quarry 11.3; (Hts B Gardener 11.6; N Moss 11.9; R Pinson 11.9; N Gardener 12.0; S Field 12.1; M Pearson 12.4; S Green 12.4) 200m 1 P Davies 21.5; 5 N Keogh 22.5; 6 P Crossan 22.9; (Y) 5 B Gardener 23.1; (Hts K Hart 22.9; T Fox 23.3; P Squires 23.6; B Gardener 23.6; J Featherstone 23.7; J Forrest 23.9; R Pinson 24.2; N Gardener 24.3; J Field 24.6; A Murrell 24.9; S Green 25.0;) 400m 3 P Crossan 50.0; 4 P Byfield 50.3; (J) 4 J Forrest 51.3;(Y) 5 R Lashley 52.0; (Hts P Squires 50.5; M Lobb 51.6; P Crowe 51.9; J Featherstone 52.0; T Fox 52.6) 800m (Y)(1:58.1) 2 S Cole 1:58.3; (Hts D Hassall 2:02.0;J Murray 2:02.1; A Algeo 2:03.3; G Patterson 2:05.0; S Parsons 2:07.1; C Huntley 2:07.6; 1500m (3:51.8) 2 S Newport 3:52.4; (J) 2 M Lawton 4:00.6; (Hts S Thompson 4:07.2; D Whitcombe 4:11.1; N Kinsey 4:12.2; K Daniel 4:13.4; P Betts 4:15.0; A Draper 4:16.5; R Wilmot 4:19.0; A Algeo 4:23.6) 5000m (14:35.7) 11 N Kinsey 15:42.7; 400H 1 N Keogh 54.7; 4 M Lobb 58.8; 3000SC (9:04.8) 4 P Calnan 9:48.5; 7 P Betts 10:02.2; LJ (Y) 1 D Baker 6.77m; 2 R Pearman 6.40; (J) 1 N Moss 6.39; HJ 1 A Hodge 1.95m; PV (3.80m) 3 J Wakeman 3.40; 4 S Tolson 3.40; 6 J Day 3.00; (Y) J Goodman 2.80; S Harrison 2.60; HT 2 N Haffenden 48.36m; 3 A Paffett 42.82; DT (48.40m) 3 C Ellis 45.28; JT (J)(50.20m) 4 S Leishman 45.98;
Essex(Walthamstow). 110H (15.1) 2 C Hamplett 15.1 (Ht 15.0); Hants(Portsm). SP 1 G Savory 17.34m; DT 1 G Savory 56.46m; Notts(Mansfield) 100m 1 G Proctor 10.7; 200m 1 G Proctor 22.1; Yorks(Sheffield) 5000m 1 W Foster 14:29.6; Surrey 400m(J) 1 R Holt 50.2; HJ 3 W Caswell 2.05m;
[18] 24th May. SPRINT for BRITAIN & OPEN @ NORMAN PK.
100m B Gardener 11.8; N Gardener 12.0; M Narty 12.0; L Cowling 12.3; 400m S Cole 52.3; A Brackley 57.4; 800m S Hough 2:05.3; A Draper 2:08.1; 1500m J Murray 4:24.9; LJ R Pearman 6.05m;
[19] 27th May. SOUTHERN LEAGUE DIV 1 (2) @ DEANGATE.
100m A 2 Green S 11.4; B 1 Byfield P 11.7; 200m A 3 Crowe P 24.0; B 3 Foulger T 23.9; 400m A 4 Crossan P 51.2; B 3 Byfield P 51.6; 800m A 4 Galloway P 1:57.7; B 3 Lawton M 1:58.9pb; 1500m A 4 Thompson S 4:07.7; B 4 Fernandez G 4:12.7; 5000m A 4 Roberts L 15:48.6; B 1 Betts P 15:51; 110H A 4 Redgrave L 18.3; B 5 Cunningham J 22.0; 400H A 2 Foulger T 59.4; B 1 Redgrave L 59.1pb; 3000mSC A 4 Betts P 10:05.9; B 2 Lawton M 10:15.4pb; HJ A 1 Foulger T 2.00m; B -; PV A 2 Holder G 3.80m; B 2 Cunningham J 3.25; LJ A 4 Redgrave L 6.17m; B 2 Holder G 5.62; TJ A 3 Byfield P 12.52m; B 1 Holder G 12.03; SP A 1 Ellis C 12.26m; B 2 Holder G 10.05; HT 1 Paffett A 44.26m; B 3 Ellis C 32.84; DT A 1 Ellis C 48.44m( UK V45 Rec); B 5 Holder G; JT A 2 Bauer H 47.64m; B 2 Holder G 44.72; 4X100m 5 BH 49.7 (Baton dr); 4X400m 3 BH 3:23.5;
Match 1 GEC 1371/2; 2 Peterbor 119; 3 BH'B' 1151/2; 4 Oxford Cy 88; 5 Portsmouth 79;
[20] 27th May. SOUTHERN LEAGUE DIV 3 (2) @ DARTFORD.
100m A 5 Pinson R 11.9; B 5 Hassall D 13.5; 200m A 5 Pinson R 23.7; B 3 Grierson D 24.1; 400m A 5 Fox T 54.4; B 4 Brooks N 54.2; 800m A 5 Watling M 2:02.2; B 4 Hassall D 2:06.3; 1500m A 5 Woodworth N 4:16.0; B 2 Daniel K 4:19.2; 5000m A 4 Hamilton P 16:03.4; B 4 Davidson N 16:31.6; 110H A 3 Holder I 16.7; B 4 Longley C 21.8; 400H A 1 Munday S 60.6; B 2 Fox T 64.3; 3000mSC A 2 Watling M 10:27.3; B 3 Hassall D 10:47.6; HJ A 4 Holder I 1.70m; B 4 Woodworth N 1.65; PV A 3 Jamieson A 2.60m; B 2 Longley C 2.45; LJ A 3 Jamieson A 6.44m; B 3 Chitty R 6.19; TJ A 4 Holder I 12.18m; B 4 Chitty R 10.80; SP A 4 Longley C 8.80m; B 1 Brand C 8.69; HT A 5 Williams S 26.28m; B 3 Brand C 24.84; DT A 3 Elgy A 31.42m; B 3 Brand C 24.84; JT A 3 Longley C 43.86m; B 2 Leishman S 41.04; 4X100m 47.2; 4X400m 3:37.1;
Match 1 London AC 135; 2 Thurrock 131; 3 Bexley 96; 4 BH'C' 90; 5 TVH 87;
[21] 27th May. OPEN T & F @ WOKING. M 1500m 1 J Barton 3:53.2;
[22] 28/29 May. SCAAA U20 CHAMPS @ HARINGEY.
400m Hts R Holt 50.21; R Lashley 52.20; B Eldred 52.31; 800m (Y) (1:57.19) 2 S Cole 1:57.28; (Hts A Algeo 2:03.16; J Murray 2:04.50;) 1500m (Y) (3:59.57) 7 D Whitcombe 4:07.18;
[23] 27th May. SOUTHERN LEAGUE DIV 7 (2) @ ALDERSHOT R3
Match 1 Aldershot Servs 142; 2 Yeovil 73; 3 Croydon 68; 4 BH'D' 61;
[24] 29th May. INTER-COUNTIES @ CORBY
400H (51.3) 6 N Keogh (Kent) 54.0; 3Km Walk (12:01.5) 5 P Hannell (Sy) 13:47.7;
[25] 3/4 Jun. UK CHAMPS @ JARROW
100m (10.31) 5 P Davies 10.69; Ht 10.57; G Proctor 10.77; 200m (20.37) 6 P Davies 21.62; Ht 21.35; M Williams 22.41; 1500m (3:42.65) 3 C McGeorge 3:43.48; 3000m (7:50.76) 17 S Newport 8:17.42; 5000m (Std Race) (13:54.85) 22 A Guilder 14:39.23; HJ (2.20m) 3 W Caswell 2.15; SP (17.89m) 3 G Savory 17.46; DT 1 G Savory 55.90m; 6 D Morris 50.24;
[26] 4th Jun. SCVAC @ NORMAN PK
100m (V60 13.2) 2 P Baigent 13.6; 800m (V45) R Turney 2:26.7; (V55) W Clapham 2:39.9; 1500m (V45) R Turney 4:57.2; (V55) W Clapham 5:17.3; 5000m (V40) 1 P Hamilton 15:41.2; (V65) 1 J Braughton 19:54.2; 3000m WLK 1 P Hannell 13:59.3; 5000m WLK 1 P Hannell 24:36.4; PV (V55) 1 J Day 3.00m; LJ (V55) 1 J Day 4.38m; JT (V50) C Brand(Gst) 44.04m; (V55) 1 G Hickey 36.46; HT (V55) 3 G Hickey 22.10m; HJ (V55) 1 G Hickey 1.32; TJ (V55) 1 G Hickey 10.38; SP (V55) 1 G Hickey 11.93 (UK Age Rcd);
[27] 7th Jun. CLUB CHAMPS (1) @ NORMAN PK.
800m A 1 P Galloway 1:56.6 (Barclay-Esson Cup); 2 P Lester 1:59.8; 3 S Thompson 2:00.2; 4 P Calnan 2:01.1; 5 P Hamilton 2:02.6; 6 D Galvin 2:03.1; 7 D Hassall 2:03.1;8 G Patterson 2:05.0; B 1 N Davidson 2:03.7; 2 P Squires 2:03.8; 3 N Wise 2:03.9; 4 K Daniel 2:05.3; 5 S Parsons 2:11.9; 7 S Povey (J)2:12.4 (Howard Cup); 8 D Dhammaloka 2:27.8; 9 J Robinson 2:28.7; 10 J Bailey 2:32.2;
10000m 1 M Colpus 31:13.1 (Whitbread Tankard); 2 L Roberts 32:18.0; 3 N Kinsey 32:56.4; 4 B Saddler 33:01.0; 5 S Povey(J) 33:33.5; 6 Roy Smith 34:06.2; 7 M Farrell 34:31.2; 8 B Mellish 35:22.2; 9 S Freemantle 35:29.2; 10 M Ellison 36:17.7; 11 M Athawes 36:20.0; 12 R Savery 37:51.5; 13 J McConville 38:54.9; 14 M Martineau 39:05.2; 15 C Poole 40:15.0; 16 P Lovell 40:15.2; 17 J Mullett 41:03.5; 18 K Pearson 43:52.9; 19 D Larcombe 44:04.9; 20 W Rawlings 44:07.4; 110H 1 N Keogh 17.2; 2 S Tolson 17.6; 200m Hcp 1 J Robinson; 2 S Freemantle; 3 J Jackson; HT 1 N Townsend 42.92; 2 C Brand 21.10; LJ 1 R Chitty 5.98; 2 S Tolson 5.55; 3 P Calnan 4.30; 4 D Hassall 4.21;
[28] 10th Jun. BRITISH LGE DIV 1 (2) @ HARINGEY.
100m A(10.52) 5 Proctor G 10.89; B(10.73) 5 Thompson N 10.99; 200m A(21.26) 8 Proctor G 22.63; B(21.67) 5 Williams M 22.33; 400m A(47.44) 7 Crossan P 50.55; B(47.36) 6 Galvin D 50.26; 800m A(1:49.94) 4 McGeorge C 1:50.38; B(1:49.38) 6 Linford T 1:58.30; 1500m A(3:44.13) 3 Heath D 3:44.89; B(3:46.46) 4 Newport S 3:51.96; 5000m A(14:06.21) 4 Barton J 14:22.75; B(14:32.59) 4 Nash T 14:51.35; 110H A(14.23) 5 Hamplett C 14.85; B(14.28) 8 Tolson S 17.63; 400H A(50.25) 8 Keogh N 54.52; B(53.36) 8 Lester P 60.39; 3000mSC A(9:03.4) 8 Colpus M 9:38.2; B(9:19.8) 6 Calnan P 9:47.7; HJ A(2.21m) 5 Foulger T 2.00; B(2.10) 6 Tolson S 1.75; PV A(4.90m) 3 Tolson S 3.40; B(4.20) -; LJ A(7.32m) 3 Heard D 6.93; B(6.81) 7 McGrady C 5.84; TJ A(16.38m) 3 Heard D 14.85; B 1 McGrady C 13.54; SP A(17.50m) 8 Morris D 12.45; B(15.68) 7 Ellis C 12.06; HT A(68.74m) 7 Spivey N 52.66; B(62.12) 5 Haffenden N 49.42; DT A(53.70m) 3 Morris D 51.92; B(48.08) 3 Ellis C 42.96; JT A 1 Yates P 75.14m; B(69.40) 6 Bauer H 46.68; 4X100m(40.9) 5 BH 42.5; (Crossan, Heard, Thompson & Proctor) 4X400m(3:12.1) 7 BH 3:19.9; (Thompson, McGeorge, Galvin & Keogh)
Match 1 Haring 344; 2 Birchf 329; 3 Belgr 290; 4 Newh & EB 286; 5 Shaftes 250; 6 Wolves 236;
7 BH'A' 224; 8 Sale 182;
Lge Postns 1 Birchf 15(663); 2 Haring 11(606); 3 Belgr 11(562); 4 Shaftes 11(528); 5 BH 8(499);
6 Newh 6(523); 7 Wolves 5(478); 8 Sale 5(452);
[29] 11th Jun. GB v HUNG v INT SELECT @ PORTSMOUTH.
100m (10.25) 6 P Davies (Gst) 10.83; DT (63.44m) 6 G Savory (GB) 56.40;
[30] 11th Jun. COPTHALL SHOW @ HENDON.
PV(V55) 1 J Day 2.90m; SCVAC 10000m (V40 32:40.6) 2 P Hamilton 33:42.7;
[31] 11th Jun. CAMBERLEY COMBINED SEN MEETING @ BRACKNELL.
SP 1 G Pullen 12.66m; DT 1 G Pullen 42.44;
[32] 14th Jun. CLUB @ NORMAN PK.
Dreamers' Mile (4) 1 S Povey 4:39.2pb; 2 B Saddler 4:39.5; 3 D Dhammaloka 5:17.8pb; 4 P Rissen 5:23.2; 5 P Shepheard 5:26.8; 6 J Mullett 5:44.1pb; 7 R Hill 6:57.6pb;
One Hour Run 1 M Farrell 16210m; 2 B Mellish 16020; 3 J R Turner 15450; 4 P Rissen 14915; 5 A Pontifex 13802; 6 S Parsons 12300; W Clapham 10K/41.54;
[33] 17/18 Jun. SCAAA CHAMPS @ CRYSTAL PAL.
100m (10.19) 6 P Davies 10.68; 200m (Ht) M R Williams 22.10; 400m (Ht) P Squires 50.37; 1500m (Ht) S Newport 3:50.45; J Barton 3:50.53; T Nash 3:52.91; 5000m (13:54.91) 9 T Nash 14:40.29; 16 W Foster 15:09.11; 400H (51.12) 7 N Keogh 53.80 (Ht 53.06); 3000Wlk (11:45.62) 4 P Hannell 14:18.44; HJ (2.15m) 4 W Caswell 2.10; DT 1 G Savory 56.62m;
[34] 18th Jun. OPEN T&F @ WINDSOR. R4
400m(M) (49.4) 4 R Holt 50.3; 800m 1 A Thompson 1.55;
[35] 21st Jun. CLUB CHAMPS (2) @ NORMAN PK.
200m 1 M R Williams 21.7 (Wood Cup); 2 N Keogh 22.4; 3 P Crossan 22.5; 4 R Bates 22.5; 5 P Byfield 22.9; 6 P Squires 23.0; Hts. K Hart 23.2; P Stack 24.3; N Freiter 24.7; M H Allen 24.9; S Green 25.0; S Oxlade 25.1; S Moore-Fay 27.1; D Dhammaloka 31.5;
5000m 1 N Kinsey 15:43.7 (Reynolds Bowl); 2 P Hamilton 15:45.9; 3 J A Cooper 15:49.7; 4 S Thompson 16:00.2; 5 P Betts 16:02.9; 6 B Saddler 16:05.2; 7 S Povey 16:15.7; 8 H Morten 16:40.8; 9 B Mellish 17:02.0; 10 M Cronin 17:24.7; 11 J R Turner 17:45.1; 12 S Cluney 17:57.6; 13 P Shepheard 18:07.5; 14 S Ridgewell 18:10.9; 15 J Bailey 18:18.2; 16 S Parsons 18:42.4; 17 D Whiting 19:00.3; 18 W Clapham 19:09.4; 19 Roy Green 20:13.6; 20 A Weeks-Pearson 22:20.7; 400H 1 S Oxlade 63.9; 2 S Tolson 64.8; HJ 1 P Davies 1.80m; 2 S Tolson 1.75; 3 S Oxlade 1.70; DT 1 S Oxlade 35.18m; 2 C Brand 26.82; 3 S Tolson 20.30; 4 J R Turner 19.30; 5 J Phelan 17.64; 6 K Daniel 15.88; (J) 1 A Elgy 33.38; 800m Hcp 1 A Mellish; 2 D Dhammaloka; 3 C Hall(1977); 4M Walk (Start & Finish Norman Pk) 1 P Hannell 33.08 (Johnson Bowl); 2 D Johnson 42.00;
[36] 23rd Jun. GB v USA v USSR v FDR @ BIRMINGHAM. DT (67.64m) G Savory(GB) 56.02;
[37] 21st Jun. LOUGHBOROUGH STUDENTS v MCAAA v RAF @ LOUGHBOROUGH.
800m 1 C McGeorge(LS) 1:51.5; 3 D Heath(LS) 1:52.3; 1500m (3:49.2) A Thompson(G) 3:53.8;
DT 1 D Morris (LS) 52.06m;
[38] 24th Jun. SOUTHERN LGE DIV 1 (3) @ NORMAN PK.
100m A 4 Sparks P 11.6; B 2 Bates R 11.4; 200m A 1 Davies P 21.7; B 1 Bates R 22.8; 400m A 2 Byfield P 50.8; B 1 Squires P 50.9; 800m A 3 Clifford G 1:55.7; B 1 Galloway P 1:52.9pb; 1500m A 1 Lawton M(J) 3:56pb; B 2 Thompson S 4:05.9; 5000m A 4 Coles R 15:22.7; B 4 Cooper J A 15:54.8; 110H A 1 Pullen G 15.5; B 5 Betts P 22.6pb; 400H A 4 Davidson N 65.3pb; B 4 Spencer G 66.6; 3000mSC A 4 Saddler B 10:21.5; B 4 Betts P 10:43.3; HJ A 2 Davies P 1.90m; B 1 Pullen G 1.75; PV A 1 Holder G 3.80m; B 1 Wakeman J(V40) 3.40; LJ A 1 Pullen G 6.60m; B 2 Holder G 5.97; TJ A 2 Byfield P 13.12m; B 2 Holder G 12.29; SP A 1 Pullen G 13.43pb; B 3 Holder G 10.93; HT A 3 Paffett A(J) 36.82m; B 5 Wakeman J 20.80; DT A 2 Pullen G 42.16m; B 5 Kitching J 25.46; JT A 2 Kitching J 54.26m; B 1 Holder G 44.48; 4X100m 2 BH 43.9 (Sparks,Byfield,Bates & Squires) 4X400m 1 BH 3:21.0; (Byfield 51.03; Davies 49.81; Squires 50.77 & Galloway 49.44)
Match 1 BH 'B' 131; 2 Met Pol 1071/2; 3 Chelmsford 105; 4 RN 103; 5 Dartford 901/2;
[39] 24th Jun. SOUTHERN LGE DIV 3 (3) @ NORMAN PK.
100m A 3 Crowe P 11.4; B 2 Hart K 11.4; 200m A 2 Hart K 23.3; B 2 Crowe P 23.7; 400m A 3 Forrest J 51.5; B 3 Fox T 52.8; 800m A 4 Wheeler K 2:08.7; B 3 Hassall D 2:03.0; 1500m A 3 Fernandez G 4:05.7; B 2 Daniel K 4:12.5; 5000m A 2 Roberts L(V45) 15:18.8; B 2 Lord C 16:07.3; 110H A 2 Holder I 16.8; B 3 Cunningham J 21.2; 400H A 3 Fox T 62.1; B 2 Freiter N 63.0; 3000mSC A 2 Roberts L 10:22.2; B 1 Hassall D 10:42.3; HJ A 4 Holder I 1.55m; B 4 Leishman S 1.50; PV A 1 Cunningham J 3.40m; B 1 Day J(V55) 3.00; LJ A 3 Holder I 5.85m; B 4 Longley C 5.28; TJ A 3 Holder I 11.23m; B 4 Longley C 11.07; SP A 3 Hickey G(V55) 10.97m; B 3 Longley C 9.02; HT A 2 Williams S 28.56m; B 2 Brand C 23.60; DT A 3 Leishman S 30.46m; B 3 Brand C 28.14; JT A 3 Leishman S 45.40m; B 2 Longley C 44.26; 4X100m 2 BH 45.9; 4X400m 2 BH 3:28.5; (Forrest 52.51; Freiter 53.99; Hart 51.30 & Crowe 50.70)
Match 1 Jersey 143; 2 BH'C' 124; 3 Walton 107; 4 Watford 76; 5 Luton 64;
[40] 24th Jun. SOUTHERN LGE DIV 7 (3) @ TOOTING BEC.
Match 1 Hercules Wimb 108; 2 Weymouth 106; 3 BH'D' 86; 4 Kent AC 38;
[41] 25th Jun. LOUGHBOROUGH STUDENTS v AAA @ LOUGHBOROUGH.
400m(47.49) 5 N Thompson(LS) 49.97; 1500m 1 C McGeorge(LS) 3:43.75; 3000m(7:57.70) 5 D Heath(LS) 8:05.57; 6 S Newport(G) 8:08.51; 14 W Foster(G) 8:18.98; DT 1 G Savory(G) 58.88m; Invit Events. 100m 1 G Proctor 10.91; 400m(51.31) 2 M Lobb 51.40; 800m(1:50.39) 5 A Linford 1:54.76
OTHER RESULTS SPRING / SUMMER 1989
[42] 26th Feb. 10M RdR @ WINCHESTER. (52.01) J Bennett 84.49;
[43] 5th Mar. FORBANKS HALF-MARATHON @ BECKENHAM. ( full result; cf 8511 )
(73.49) 18 J R Turner 82.19; 25 A Jones 84.11; 28 P Shepheard 84.46; 42 M Peel 87.19; 45 D Carton 87.46; 50 M Wade 88.39; 81 B Wilson 94.57; 87 R Varcoe 96.30; 150 Fin.Teams(Scoring 4 ) 3 BH.
[44] 2nd Apr. 10M RdR @ BOURTON-on-the-WATER. J Bennett 81.19;
[45] 9th Apr. INTER-BANKS 10 @ HAYES. ( full result; cf 8564 )
(51.53) 10 D White 58.07 (1st V); 16 P Shepheard 61.49; 18 M Clissold 63.32; 20 J Taylor 64.28; 22 R Clissold 65.40; 30 Fin.
[46] 9th Apr. 10Km @ ROYSTON. (31.27) 29 J Clare 35.39;
[47] 30th Apr. CHARITY FESTIVAL of RUNNING @ GATESHEAD. Invit Mile. (4.07) 2 C McGeorge 4.07;
[48] 30th Apr. HALF-MARATHON @ ABINGDON. (67) 216 C Poole 91; 750 Fin;
[49] May. 20Km @ METZ (FR). M Crisp 76.57;
[50] May. BIATHLON @ VIRTON (FR). 5 Km XC (19.30) + 30 Km Bike (63.30). 33/90 M Crisp 83.00;
[51] 2nd May. 3.2M CANTER(No 7) @ CRYSTAL PAL. W Clapham 19.52; D Crowdson 20.12;
[52] 6th May. SRI CHINMOY 5 @ BATTERSEA PK.
(25.36) D Cordell 30.49; W Clapham 31.36; G Agnew 32.47; S Agnew 32.56;
[53] 7th May. HALF-MARATHON @ LINCOLN. (66.53) 966 D Brickwood 104.37; 1952 Fin.
[54] 7th May. HALF-MARATHON @ CANTERBURY. 18 J R Turner 80.12; E Sullivan;
[55] BIATHLON SERIES @ HORTON COUNTRY PK, EPSOM. 10Km Run / 20Km Bike
19/3 (70.39) 11 D Cordell 82.16; 21 D Somerset 88.58; 35 Fin.
9/4 (68.38) 16 D Cordell 77.04; 56 Fin.
10/5 (65.48) 16 D Cordell 76.03; 54 D Somerset 87.02; 81 Fin.
[56] 11th May. CROOK LOG 3 ( No 7) @ DANSON PK. (17.08) W Clapham 18.58; J Bennett 25.27;
[57] 13th May. AAA/BVAF NAT VETS RD RELAY @ SUTTON PK. ( Leg 3M 8yd )
V40 (X8)(2:04.53) 27/101 BH 2:13.06 ( B Mellish 16.43; M Cronin 16.38; J Clare 17.12; P Hamilton 15.39; B O'Gorman 16.24; H Morten 16.20; B Wilson 17.51; J Phelan 16.19;
V50 (X6)(1:43.42) 28/39 BH 1:55.55 ( G Plank 19.45; C Poole 19.29; W Clapham 18.35; D Hopgood 20.39; G Crowder 19.06; R Savery 18.21; )
V60 (X3)(56.22) 6/13 BH 64.00 ( D Brickwood 21.49; B Todd 21.38; J Braughton 20.33 )
[58] 20th May. RANELAGH H HALF MARATHON.
(69.38)19 M Farrell 78.52; 27 M Ellison 81.13; 41 S Ridgewell 83.31;42 P Shepheard 83.34;Tms 3 BH
[59] 21st May. THANET MARATHON. ( 2:40.44 ) 15 M Peel 3:02.38 ( 3rd Vet ).
[60] 21st May. HALF-MARATHON @ COBHAM HALL. 1 G Arthey 70.18 (Crse rec);
[61] 21st May. POOLE MARATHON. C Poole 3:51;
[62] 28th May. BELGRAVE H 10Km @ MORDEN PK. (31.02) 26 W Clapham 39.08 (1st V50);
[63] 29th May. GALA 9 RdR @ WESTERHAM (8.8M).
(47.54) 3 Roy Smith 50.39; 10 J Bailey 54.50 (3rdV); 17 B Wilson 56.56; 21 M Martineau 60.17; 26 I Cayzer 61.41; 28 Roy Green 62.00; 36 D Hopgood 64.58; 47 B Todd 68.32 (1st V60); 52 W Graham 70.22; 56 C StAubyn 71.18; 63 K Pearson 73.07; 83 Fin.
[64] ADIDAS TORSION SERIES.
17/5. 10Km @ St ALBAN'S. (30.21) 3 T Nash 30.54; 104 J Clare 36.37; 189 S Lang 39.25;
24/5. 8Km @ WELWYN GDN. (24.00) 3 T Nash 24.18; 90 J Clare 28.39;
31/5. 5Km. Sen(14.34) 6 T Nash 14.54(Series 4th); Vets(15.29) 26 J Clare 17.34(Series 5th V45)
[65] 2nd Jun. LRRC 5Km @ HYDE PK. M Martineau 18.33pb;
[66] 4th Jun. D-DAY MEML 5Km @ PORTSMOUTH. (15.05) 2 R Coles 15.19;
[67] 4th Jun. 5M @ LETCHWORTH (26.00) 7 J Clare 28.05;
[68] 4th Jun. MARATHON @ MAIDSTONE( inc Kent Team Ch)
(2:37.59) 28 P Shepheard 2:56.53; 47 M Cronin 3:02.53 ( No Mass Increase - not going fast enough) 66 K Dryland 3:08.53; 71 J E Turner 3:10.30; 80 J Steer 3:12.27; 94 C Canty 3:19.17; 140 R Wheatland 3:31.21; 224 A Mothersole 4:00.32; 314 Fin. Kent Team Champ: 3 BH;
10km (31.21) 21 Roy Smith 35.40; 52 M Hamlin 37.10; 67 J Kavanagh 39.01; 83 J Enright 39.43;
87 S Mitchell 39.55; 213 J Hope 46.37;
[69] 4th Jun. WALTHAMSTOW 7.2 M RdR. 1 T Nash 37.40;
[70] 4th Jun. LENSBURY 10Km RdR. (30.38) 8 M Colpus 31.18;
[71] 4th Jun. HALF-MARATHON @ TONBRIDGE. S Hill 104; R Hill 107;
[72] 4th Jun. HALF-MARATHON @ NORTHAMPTON. (66) 170 C Poole 90.44; 650 Fin;
[73] 11th Jun. 10 Km @ CANTERBURY. (29.48) 54 J R Turner 36.05; P Rissen 37.43;
[74] 11th Jun. HALF-MARATHON @ WELWYN GDN. (69.36) 22 J Clare 81.53;
[75] 14th Jun. TWR SUMMER RELAY @ TUNBRIDGE WELLS. ( 3 X 3Km )
(28.13) 3 BH'A' 29.29 ( D Hassall 9.48 {6}; M Steinle 10.02 {4}; P Calnan 9.39 {3};
10 BH'B' 32.28 ( K Daniel 9.59 {7}; M Hamlin 11.28 {10}; J Baldwin 11.01 {10};
[76] 17th Jun. WINDMILERS' 10Km @ WIMBLEDON CMN. (33.18) 13 C Haines 41.16; W Clapham 5K/19.35;
[77] 18th Jun. HALF-MARATHON @ RAINHAM. 19 P Shepheard 82.14; D Redgwell;
[78] 18th Jun. POTTERIES MARATHON. J E Turner 3.12;
[79] 18th Jun. NORTH DOWNS 30Km RUN @ ISTEAD. (1:52.07) 84 M Peel 2:23.52;
117 P Crawford 2:28.54; 119 A Jones 2:29.08;181 P Lovell 2:41.43;198 D Hopgood 2:44.36; 235 I Gold 2:54.25; 242 R Pitcairn-Knowles 2:55.53; 307 B Dinsley 3:07.24; 331 A Mothersole 3:14.31;
[80] 19th Jun. SRI CHINMOY 2M @ BATTERSEA PK. (9.34) MN Williams 10.58; W Clapham 11.49(1st V50);
[81] 21st Jun. MIDSUMMER 5 @ PENFOLD, CHICHESTER. (25.40) 2 R Coles 26.12;
[82] 25th Jun. PARKLAND 10Km @ STOPESLEY (34.50) 6 J Clare 37.57;
[83] OTHER RACE WALKS - P HANNELL.22/4 Sy Ch(Woking) 3Km(11:41.0) 2 PH 13:56.8; 10Km 1 PH 51.00;
30/4 Plymouth City 10Km (40:16.57) 5 PH 52.12;13/5 Nat 20 Km(Leicester)(1:26.55) 25 PH 1:48.59;
28/5 Romford Brewery Walk (11.06) 6 PH 12.04; (3Km became 2.8. Did they stop at the brewery ? )
3/6 Sth RWA Tr Ch(Finsb Pk) 3Km (13.18) 2 PH 13.45;25/6 Carnival 9M(Bakewell)(65.25) 4 PH 71.29;

***END***

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk