Sep 2004

Home Up

VOL 24. No 1. September 2004. PRESIDENT 2004/5: Margaret Baldwin
HON. SECR:- J Baldwin, 25 Forge Rise, Uckfield, E Sussex TN22 5BU (01825 768193)
EDITOR:- W Clapham, 26 Dunoon Rd, London SE23 3TF (020 8699 5949)
News, Views & Results of Blackheath & Bromley Harriers AC: 56 Bourne Way, Hayes, Bromley, Kent BR2 7EY (Tel 020 8462 3115). Unless otherwise attributed, views are those of the Editor.
*****************************************************************

A CLOSE CALL
The British League team survived in Div 2 after a nail-biting end in their final fixture. The B team finished 20th in Southern League 1 and their fate now depends on the forthcoming British League qualifying match. The Junior Women finished second overall in their league with the Junior Men third.

The YAs team surprised almost everyone by a runaway victory in the Main League Final, winning both girls and boys sections.

The Vets notched another win in the inter-district SCVAC final.

CROSS COUNTRY RUNNERS N.B
The Club XC relays at Sparrows Den on 18th Sept will be a Memorial to Will Bolton who was tragically killed this year. It helps if teams are made up in advance, so please contact John Baldwin if you intend to run.

During the season a number of events require prior entry. These include the South of Thames races on 13th Nov and 18th Dec and the Kent Vets on 11th Dec. Would-be entrants contact John Baldwin.

WANTED URGENTLY - GAZETTE EDITOR
For the award-winning magazine of YOUR Club.

CLUB MARATHON APPEAL
The Appeal this year was to help combat Parkinson's Disease and raised a total of 5234.24. Our thanks to runners and sponsors for this and other charity causes.

A NICE CUPPA
Brenda Brent writes:- Many thanks to the Ladies who helped with the refreshments at the Club fixtures and school events during the track season. We raised just about 1500 and your help was much appreciated.
Not to forget Brenda herself.

135 AND COUNTING
23rd October marks the 135th anniversary of the first recorded run of "The Peckham Hounds" in 1869. Those of an energetic nature may celebrate at the Road Relays or up Beachy Head. Your editor favours a stroll round the old Peckham haunts.

SOME COMING EVENTS
HOME XC FIXTURES START 2.30 PROMPT, REMEMBER OUR TRAIL-LAYERS MUST CLEAR THE COURSE AFTERWARDS.

DARK EVENINGS - BE SEEN AND CARRY ID

11th Sept Basildon Sthn Women's T&F Lge
11th Sept Sutcliffe Pk Cambridge H Rd Relays
12th Sept Canterbury Kent Track Relays
12th Sept Derby Jun Lge Final
18th Sept Sparrows Den Club XC Relays
25th Sept Aldershot SEAA Rd Relays (SM & Vets)
26th Sept Aldershot SEAA Rd Relays (W & YAs)
26th Sept Epsom Rd 10M (inc VAC Ch)
2nd Oct Hayes Opening Run
2nd Oct Wimbledon VAC XC 2.30
9th Oct Sparrows Den Kent XC Lge (All groups)
16th Oct Hayes Club 5
23rd Oct Sutton Pk AAA 6/4 Stage RRs
23rd Oct Beachy Head MT Marathon
30th Oct Capstone Pk Kent XC Lge (All groups)
6th Nov Mansfield ECCA Relays

MONTHLY SERIES
Crystal Pal 5/10, 2/11
Danson 10/9, 8/10 5K
Hyde Pk 24/9, 29/10 5K
Albert Embk 13/10, 10/11
Hammersmith 28/9, 26/10
All 12.30

SOCIAL
29th Oct (Fri) Clubhouse
CLUB DINNER

200 CLUB
Organiser: Roger Counter
Tel 020 8776 0884

NEXT COURIER: Early Nov
Results, readers' views & other material welcome.


RESULTS
(01) 16th Jun. Open Sutcliffe Pk 400m S White 54.2
(02) 26th Jun. Sthn Lge Div 1 Basingstoke (3) cf (23682) Full result
100mA 1 M Richards 11.5- B 4 D Moulton 12.7- 200mA 1 D Haque 23.0- B- 400mA 4 D Moulton 53.7- B- 800mA 3 S Cooper 1:59.8- B 2 J Mills 2:06.0- 1500mA 2 J Mills 3:59.3- B- 5000mA 4 R Smith 16:46.1- B- HJA 1 D Campbell 1.80- B =1 R Holt 1.55- PVA 1 S Tolson 3.70- B 3 A Pope 1.80- LJA 5 P Boundy 4.91- B 5 R Holt 3.16- SPA 4 P Boundy 10.88- B 4 A Pope 10.64- HTA 5 A Fairbairn 26.32- B 3 P Boundy 26.32- DTA 3 P Boundy 36.65- B 2 A Fairbairn 36.14- JTA 1 P Boundy 57.86- B 4 A Pope 26.69-
Match 1 Bas'stk 128- 2 Exet 1151/2 - 3 Nene V 101- 4 Solent 80- 5 B&BB 681/2
(03) 26th Jun. Sthn Lge Div 3S Tooting Bec (3) cf (23683) Add
HJA 4 C Daniel 1.20- B 4 N Gasson 1.20- PVA 2 A Berry 3.20- B 1 P Featherston 2.00- TJA 3 C Daniel 11.02- B 3 J Aust 9.75- DTA 3 P Featherston 28.67- B 4 M Ellison 12.80- JTA 2 P Featherston 43.19- B 1 S Timmins 40.29- 4X100m 1 B&B 47.7- 4X400m 2 B&B- 3:47.2-
Match 1 SLH 134- 2 B&BC 120- 3 Chichester 117- 4 Croydon 101
(04) 2nd Jul. SCVAC Lge Kent Div Norman Pk(5) 400mA 1 N Ayrton 53.4- B 4 J R Turner 61.6
C(M50) 2 C Monks 62.3- 3000mA 2 R Smith 9:49.2- B 1 M Ellison 10:09.4- C 1 K Daniel 10:10.5- M60 1 M Cronin 11:22.9- ns P Hamilton 10:22.7- PVA 1 A Hardy 3.20- C 2 J Day 2.35- TJA 2 A Hardy 10.62- C 1 D Wallington 8.91- Wmn 400mA 2 A Alstrachan 66.3- B 1 S Laidlan 68.0- C 1 H Godsell 70.4- 3000mA 3 D Ballard 11:44.0- B 2 A McDonough 13:01.3- C 5 A Jelly 15:23.4- F60 2 N Cross 15:53.2- PV 4 A Cilia 1.60- TJA 4 A Alstrachan 8.33- C 5 N Cross 6.34- 2KWalkA 5 ? 13:32.9- B 1 ? 13:55.6- C 2 ? 14:31.9- Match Men 1 B&B 59- Wmn 2 B&B 54
(05) 3rd Jul. Brit Lge Div 2 Eton (3)
100mA 4 T Chiwira 10.7- B 6 D Bovell 11.0- 200mA 8 T Chiwira 1:32.2- B 5 I Allerton 22.8- 400mA 2 T Chiwira 47.3- B 3 A Wilson 47.9- 800mA 1 M Skinner 1:52.5- B 7 S Cooper 2:01.2- 1500mA 5 J Mills 3:58.0- B 8 R Hall 4:58.6- 5000mA 6 S Newport 15:05.2- B 4 B Stephenson 15:11.7- 110HA 7 J Aust 18.1- B 6 N Keogh 19.9- 400HA 7 N Keogh 59.0- B 5 J Aust 60.6- 3000SCA 7 D Moore 10:00.2- B 8 R Hall 11:35.1- HJA 6 D Campbell 1.85- B 5 D Moore 1.75- PVA 5 A Williams 4.00- B 3 T Robinson 4.00- LJA 3 S Bobb 6.33- B 4 M Awanah 6.01- TJA 4 S Bobb 13.77- B 6 D Bovell 11.37- SPA 5 S Burman-Roy 12.03- B 4 A Pope 10.69- HTA 7 S Burman-Roy 38.72- B 6 A Fairbairn 30.12- DTA 5 A Fairbairn 35.50- B 4 P Boundy 33.48- JTA 6 P Boundy 57.01- B 2 S Harvey 54.50- 4X100m 3 B&B 44.7 (Allerton, Aust, Bobb & Bovell)- 4X400m dq- Match 1 Traffd 350- 2 WSEH 338- 3 Border 337- 4 Harrow 274- 5 Cardf 242- 6 B&B 226- 7 Notts 221- 8 Liv'pl 196
(06) 3rd Jul. Sthn Women's Lge Guildford (4)
Sen 100mA 1 H Robinson 12.7- B 1 C Cooper 12.9- 200mA 2 C Cooper 26.4- B 1 S Singer 26.7- 400mA 2 S Singer 59.7- B- 800mA 4 B Proctor 2:31.4- B 3 D Shearing 2:34.2- 1500mA 1 J Butler 4:54.9- B 3 D Ballard 5:20.3- 3000mA 3 S Henry 11:20.9- B- 100HA 1 H Robinson 14.6- B 2 K Welch 17.2pb- U17 80HA 1 C Cooper 11.7- B 1 L Critchley 12.8pb- 400HA 4 K Welch 74.7- B 3 J Wood 76.1- U17 300H 1 L Critchley 43.3pb- HJA =2 An Smith 1.50- B 4 J Castell-Thomas 1.30- PVA 4 R King 2.30- B- LJA 1 J Castell-Thomas 5.30- B 1 R King 4.91- TJA 1 J Castell-Thomas 10.96- B 1 R King 10.83pb- SPA 1 M Augee 13.30- B 1 V Thomas 8.84- HTA 2 R Blackie 44.37- B 1 V Thomas 43.35- DTA 3 M Augee 37.02- B 1 R Blackie 32.46- JTA 1 C Lawrence 39.30- B 1 F Athawes 31.06pb- 4X100m 1 B&B 51.8 (Castell-Thomas, L Critchley, Robinson & Cooper)- 4X400m 5 B&B 4:41.6 (Welch, Wood, Proctor & Singer)-
U15 100mA 2 S Solomon 13.4- B 1 V Nakangu 13.1- 200mA 2 K Cosby 27.4- B 1 V Nakangu 27.4- 800mA 1 S McLellan 2:28.9- B 2 H Garcia 2:33.4- 1500mA 1 Am Smith 5:04.6- B 1 A DeMatos 5:12.0- 75HA 3 S Solomon 12.4- B 1 S McLellan 12.4pb- HJA 2 J Harding 1.35- B 1 R Arnheim 1.35- LJA 1 L Blackie 5.15- B 1 R Arnheim 4.63- SPA 1 S Brown 10.39- B 1 A Taitt 8.69- DTA 1 S Brown 35.00pb & cl rec- B 1 A Taitt 27.38- JTA 2 S Brown 24.85- B 5 A Taitt 7.47- 4X100m 1 B&B 53.0 (Nakangu, Cosby, Arnheim & Solomon)-
Match 1 B&B 223- 2 G&G 179- 3 Stev'ge 1781/2 - 4 Solent 140- 5 Milton K 1071/2
(07) 4th Jul. Kent YAs Lge Sutcliffe Pk (3) U15 80H 1 H-L Roach- HJ D Cole 1.65- U13 100/200m E Cox- I Ukoku- 800m S Cavey 2:21.3- 1500m J Harding- 75H C Sumner- HJ J Holland- DT J Marchant- U15G PV R Arnheim 2.65 cl U17G rec- L Blackie 2.50- U13G 75m 1 R Cook- 150m 1 K Vistuer- JT 1 H Silvester- Match U15B 5- U13B 1- U15G 1- U13G 1
(08) 4th Jul. Jun Intl v Australia Manchester
HJ 4 M Whitehouse 1.95- HT(6Kg) 2 A Williamson 61.77pb- 5KWalk R Bain(G) 24:55.30- 100mWm M Douglas(G) 12.25- PVWm E Hughes(G) 4.10- TJ JW ns 5 S Alaneme 11.72-
(09) 4th Jul. T&F Heraklion Gr 100/200m J Golding 10.61/ 20.66
(10) 4th Jul. Follow-the-Herring 10Km Portsoy G Murray 63.01
(11) 7th Jul. Club Chs (4) Norman Pk 3000mWalk 1 S Lightman 16:22.8- 2 P Hannell 16:58.1
3 H Williams 18:05.6- 6 N Simmons 18:53.1- 7 S Hollingdale 20:52.3
(12) 10th Jul. Sthn Lge Div1 Norman Pk (4) 100mA 2 M Richards 11.3- B 3 B Samuels 11.6 200mA 4 J Wilkie 23.3- B 2 M Richards 23.6- 400mA 1 N Simpson 49.8- B 1 J Godsell 50.5- 800mA 4 A Draper 1:59.0- B 1 J Poole 1:59.6- 1500mA 2 T Hawkey 4:05.2- B 4 R Parrott 4:29.8- 5000mA 3 E Prendergast 16:14.5- B 3 P Tucker 16:52.9- 110HA 3 M Purser 17.7- B 4 M Leal 22.1- 400HA 5 M Purser 63.1- B 3 R Daniel 61.3- 3000SCA 4 M Leal 11:36.5- B 3 C Hogg 11:51.0- HJA =3 R Daniel 1.10- B 2 M Purser 1.10- PVA 2 S Tolson 3.90- B 1 S Huggins 3.40- LJA 3 B Samuels 6.12- B 4 M Purser 5.43- TJA 5 M Purser 9.93- B 5 J Poole 9.31- SPA 5 S Timmins 11.05- B 4 P Featherston 9.77- HTA 4 S Timmins 38.68- B 4 P Featherston 25.82- DTA 5 S Timmins 31.32- B 5 P Featherston 25.46- JTA 2 S Timmins 45.97- B 2 P Featherston 45.84- 4X100m 2 B&B 45.2- 4X400m 3 B&B 3:32.5-
Match 1 Yeov 121- 2 NEB 109- 3 B&BB 102- 4 Ilfd 100- 5 Luton 98
(13) 10th Jul. Sthn Lge Div3S Norman Pk (4)
100mA 2 S White 12.1- B 2 Fisalo 12.3- 200mA 3 S White 24.6- B 1 N Ayrton 24.4- 400mA 1 S Jarred 51.4- B 1 T Ayres 54.5- 800mA 2 N Ayrton 2:05.6- B 1 C Daniel 2:02.1 - 1500mA 1 M Thorpe 4:19.6- B 2 K Osborn 4:19.9- 5000mA 1 R Smith 16:41.9- B 1 B McShane 17:58.7- 110HA =3 A Berry 20.6- B- 400HAB- 3000SCAB- HJA 3 R Holt 1.50- B 1 C Daniel 1.50- PVA 1 A Hardy 3.20- B- LJA 3 A Berry 4.60- B 2 B McShane 3.27- TJA 3 C Daniel 10.95- B 2 A Hardy 10.60- SPA 3 G Hickey 8.99- B 1 A Hardy 8.90- HTA 3 G Hickey 22.77- B 3 S Freemantle 15.92- DTA 1 S White 31.41- B 3 G Hickey 23.52- JTA 2 A Middleton 41.38- B 1 R Holt 32.41- 4X100m 1 B&B 46.9- 4X400m 1 B&B 3:35.2-
Match 1 Hastgs 135- 2 B&BC 1241/2 - 3 WSEH 119- 4 Inv 531/2
(14) 9-10 Jul. Eng Sch Chs Gateshead
SB 100m 3 T Balogun 10.80- sf D Bovell 11.02- HJ 4 M Whitehouse 2.01- SP 4 R Lockwood 14.90- HT 1 Am Williamson 58.39- 3 M Covington 51.46- IntB 200m 2 D Haque 21.89- 400m D Parsons 51.50- S Blackwell 52.16- JT 3 S Harvey 64.69- HT Al Tawanaee 58.22- JB 100m 1 J Alaka 11.14 (h 11.12)- HT 1 J Stockton 53.54- 2 R Al-Ameen 51.61- SG 100H 5 H Robinson 14.90- JT 4 C Lawrence 40.37- IG 300m 6 A Godsell 40.82- R Syrocki 40.92- 80H h C Cooper 11.74- TJ 2 J Castell-Thomas 11.29- 15 R King 10.49- DT 5 F Clark 35.72- HT 1 R Blackie 48.06 ch rec- 4 V Thomas 40.33- JG 100m h V Nakangu 12.85- 800m 5 R Taylor 2:14.68- 75H 2 S Solomon 11.21- LJ 6 L Blackie 5.16- DT 1 S Brown 36.88- 13 A Taitt 24.21-
(15) 10th Jul. Kent U13 Chs Erith
Boys 100/200m 1 E Cox 12.5cbp/ 26.0cbp- 200/800m 2/1 S Cavey 26.1/ 2:18.0cbp- 800m 11 J Reeves 2:45.7- 1500m 2 J Harding 4:52.0- 3 O Robinson 4:58.1- SP/JT 2/1 D Duffin 9.20/ 39.30- Girls 100m 1 R Cook 13.7- 4 G Sheppard 14.4- h E Patten 14.6- 200m 3 R Cook 29.6 (h .3)- 4 K Vistuer 29.9(h .5)- 6 L Price 31.1(h 29.6)- 800m 2 L Price 2:37.9- 4 G Power 2:45.9- 1500m 1 A DeMatos 5:04.2- 70H 4 E Armstrong 13.5- 5 G Power 13.5- 6 E Patten 13.6- 2.5KWalk 2 D Critchley 16:13.0- HJ 1 J Matthews 1.33- 2 G Sheppard 1.33- 3 N Nelson-Roberts 1.30- LJ 6 J Matthews 3.78- 11 E Armstrong 3.49- SP 2 K Jones 8.06- 7 E Brown 6.11- DT 1 K Jones 20.36- 2 E Patten 18.42- 4 E Brown 16.58- JT 1 H Silvester 21.21- 3 P Peach 16.10-
(16) 10-11 Jul. AAA Chs/ Olympic Trials Manchester
Men 200m 3 D Grant 21.27- 5 J Golding 21.36- 100/200 h F Collymore 10.78/ 21.64pb- 400m A Wilson 48.61- 1500m 3 M Skinner 3:50.77 (h :45.79)- TJ 9 S Bobb 14.75- 5KWalk 13 R Bain 24:11.07- Wmn 100/200m M Douglas 12.49/ 24.95- PV 2 E Hughes 3.95- TJ 10 S Alaneme 11.85-
(17) 11th Jul. Rd 10Km Darrick Wood
1 B Stephenson 34.14- 3 P Tucker 36.42- 4 R Smith 37.05- 6 L Crowder 37.49- 7 A Moreton 38.06- 9 M Ellison 38.54- 10 C Griffin 39.08- 13 B McShane 40.13- 14 S Pairman 40.29- 20 G Cook 41.25- 26 G Coates 42.02- 32 L Page 43.01- 33 D Beadle 43.02- 34 R Brown 43.11- 56 D Carton 45.49- 68 N Bunclark 46.55- 77 A Cook 47.22- 99 S Hollingdale 50.07- 124 I Cayzer 52.03- 126 R Copley 52.20- 129 J Copley 52.30- 145 A Jelly 53.53- 165 B O'Flynn 55.55-
(18) 14th Jul. BMC & Open Sutcliffe Pk 400m 2 C Daniel 55.1- 800m A Rayner 1:56.4- S Cooper 1:58.1- 1500m T Hawkey 4:05.8- 5000m J Murray 15:22.7-
(19) 16th Jul. SCVAC Lge (Kent Div) Canterbury(6) 100mA 1 N Ayrton 12.3- B 3 J R Turner
13.5- C(M50) 1 T Phillips 12.9- 800mA 1 N Ayrton 2:17.2- C 1 K Daniel 2:18.0- M60 3 D White 2:48.0- LJA 3 A Hardy 5.11- C 1 D Wallington 5.02- DTA 2 J R Turner 27.35- C 4 D Wallington 25.11- M60 1 C Brand 36.15- Med ry 1 B&B 4:09.5- Wmn 100mA 3 A Alstrachan 14.1- B 2 D Ballard 15.4- 800mA 1 D Ballard 2:35.7- B 1 A Alstrachan 2:37.7- LJA 5 B Simpson 3.39- DTA 1 B Simpson 27.70- Match Men 2 B&B 62- Fin pos 1 B&B 35- Wmn 4 B&B 29- Fin 3 B&B 25
(20) Jul. North Downs Intl Bangor 100/200m 6/2 F Collymore 10.93/ 21.93- 1500m 5 M Skinner 3:44.17- Wm 100/200m 5 M Douglas 12.33/ 25.24-
(21) 17th Jul. Intl Loughborough 100m J Barbour 10.55- 400m T Chiwira 47.87- A Wilson 48.86
(22) 17th Jul. Br Sch Intl Chelmsford IntB 200m 5 D Haque 22.46 (also Eng 4X100)
HT 2 A Tawanaee 58.53- GTJ 2 J Castell-Thomas 11.18- GHT 2 R Blackie 46.35-
(23) 18th Jul. Elmore 7 5 R Smith 40.12
(24) 18th Jul. Cup SF Eton
SM 100m dq- 200m 2 F Collymore 21.6- 400m 1 T Chiwira 47.8- 800m 1 M Skinner 1:51.6- 1500m 1 M Skinner 3:46.0- 5000m 4 B Stephenson 15:30.1- 10000m 3 R Byrne 34:46.4- 110H 2 A Hodge 15.5- 400H 4 N Keogh 58.3- 3000SC 2 D Moore 9:54.4- HJ 1 M Whitehouse 2.05- PV 3 A Williams 4.00- LJ 2 S Bobb 6.61- TJ 2 S Bobb 14.72- SP 6 S Timmins 11.03- HT 3 Am Williamson 51.33pb- DT 5 S Timmins 31.96- JT 4 S Timmins 45.99- 4X100m 1 B&B 41.8 (N Simpson, Chiwira, Collymore & D Bovell)- 4X400m 2 B&B 3:22.1 (Simpson 49.4- Moore 51.5- Stephenson 55.2- Chiwira 46.0)-
SW 100m 4 V Cole 13.3- 200m 1 M Douglas 24.8- 400m 3 S Singer 58.9- 800m 4 J Butler 2:22.4- 1500m 3 J Butler 4:57.2- 5000m 1 J Butler 10:30.6- 100H 3 L Hawkins 18.2- 400H 4 L Hawkins 74.9- HJ =4 L Hawkins 1.55- PV 1 E Hughes 3.80- LJ 3 L Hawkins 4.87- TJ 3 S Alaneme 11.78- SP 1 M Augee 13.47- HT 3 M Augee 34.79- DT 3 M Augee 38.02- JT 1 C Lawrence 39.81- 4X100m 1 B&B 50.0 (Cole, L Guthrie, Singer & Douglas)- 4X400m 3 B&B 4:09.3 (Guthrie 62.8- 1 Douglas 62.4- Cole 64.6- Singer 59.5)
Match 1 Belg 2711/2 - 2 B&B 2491/2 - 3 Bas'stk 167- =4 Southend 153- =4 Walton 153- 6 HHH 144- 7 Bedfd 891/2 - 8 Swans 741/2
(25) 18th Jul. YAs Lge (mixed) Havering (4)
U17 100mA 1 D Haque 11.3- B 1 S Blackwell 11.6- 200mA 4 J Summersby 23.5- B 4 J Cole 25.5- 400mA 2 S Blackwell 52.6- B 2 R D'Angelo 56.2- 800mA 2 R D'Angelo 2:08.0- B 1 A Letchford 2:09.3- 1500mA 1 R Davies 4:27.5- B 1 T Ayres 4:34.6- 3000mA 3 D Brewer 9:50.3- B 1 T Beech 10:06.4- 100HA 1 A Al-Ameen 14.3- B 2 R Jamelsay 22.6- 400HA 1 R Daniel 60.2- B 1 J Summersby 63.8- 1500SCA 1 R Daniel 5:01.3- B 2 D Willis 5:22.0- HJA 2 D Willis 1.65- B 2 R Jones 1.50- PVA 1 S Huggins 3.60- B 1 A Berry 3.30- LJA 3 D Eden 5.36- B 3 J Cole 4.81- TJA 3 J Cole 10.94- B 2 S Stevens 10.89- SPA 2 S Harvey 11.44- B 1 Al Tawanaee 11.13- HTA 1 Al Tawanaee 57.06- B 1 S Harvey 30.70- DTA 1 Al Tawanaee 41.86- B 3 A Jones 29.58- JTA 1 S Harvey 58.07- B 3 A Jones 25.07- 4X100m 2 B&B 46.02 (Berry, Eden, Al-Ameen & Summersby)- 4X400m 1 B&B 3:34.4 (Daniel(53.8), D'Angelo, Blackwell & Al-Ameen)
U15 100mA 1 J Alaka 11.1- B 3 H-L Roach 12.7- 200mA 1 J Alaka 23.1- B 3 D Cole 26.4- 400mA 4 E Martin 63.3- B 4 T Dillon-Hearne 70.6- 800mA 3 E Martin 2:22.1- B 3 T Dillon-Hearne 2:41.0- 1500mA 2 S Worley 5:00.1- B 2 C Ward 5:02.7- 3000mA 2 S Simpson 10:00.4- B 2 R Evans 10:18.8- 80HA 1 H-L Roach 12.7- B 1 M Morrison 14.6- HJA 1 D Cole 1.65- B 1 M Morrison 1.45- PVA 1 R Evans 2.30- B- LJA 4 D Cole 5.02- B 4 M Morrison 4.83- SPA 2 R Al-Ameen 11.76- B 1 A Smith 9.99- HTA 1 R Al-Ameen 51.71- B 2 R Evans 12.70- DTA 3 R Al-Ameen 24.56- B 2 A Smith 22.97- JTA 4 A Smith 17.57- B 3 T Dillon-Hearne 6.24- 4X100m 3 B&B 49.6 (D Cole, Martin, L Carpenter & Alaka)- 4X400m 2 B&B 3:59.7 (Worley, Martin, Simpson & Alaka)-
U13 100mA 2 I Ukoko 13.3- B 1 L Barnes 13.5- 200mA 1 I Ukoko 27.9- B 1 S Camacho 28.6- 800m 1 S Cavey- U17G 100/300m 2/1 R Syrocki 12.8/ 41.3- 200/800/1500m K Murray-
Field F Clark- R Blackie- V Thomas- F Athawes- R King- R Brace- J Wood- U15G 100m/80H 1 S Solomon 12.6/ 11.7- 800m 1 R Taylor 2:17.0- U13G 75m R Cook 10.1- 800m A DeMatos 2:28.8-
Match 1 B&B
(26) 21st Jul. Open Watford 800m J Mills 1:55.98
(27) 22/7- 1/8. Euro Vets Chs Denmark M40 1500/5000m 1 D Taylor 3:54.83/ 14:26.95-
M50 400/800m R Minting- PV 2 A Williams 3.90- M70 80H/PV 4h/2 J Day 16.05pb/ 2.60-
Wt Pen G Hickey- F50 200m 3 H Godsell 27.98- Also in 4X400 1 GB 4:22.81-
(28) 24-25 Jul. SEAA Comb Ev & Vets Chs Bedford
10KWalk 4 S Lightman 57.18- 5 P Hannell 59.07- M65 DT 1 C Brand
(29) 24th Jul. HHH Open Tooting Bec 800m C Daniel 2:04.5- K Daniel 2:13.0
(30) 25th Jul. Natl Jun Lge Haringey (4)
JM 100mA 4 T Balogun 10.8- B 3 D Bovell 10.9- ns B Samuels 11.3- D Eden 12.0- 200mA 4 T Balogun 22.3- B 4 S Blackwell 22.9- 400mA 3 M Richardson 50.7- B 8 R D'Angelo 55.1- 800mA 8 R Davies 2:09.8- B 7 R D'Angelo 2:09.4- 1500mA 8 T Murphy 4:28.0- B 7 T Ayres 4:42.2- 3000mA 4 D Brewer 9:34.5- B 6 T Doig 10:51.3- 110HA 3 A Pope 18.6- B- 400HA 3 A Worley 58.2- B 6 D Willis 64.1- 2000SCA 8 R Bains 7:19.3- B 5 D Willis 7:54.4- HJA =7 D Willis 1.60- B 7 S Blackwell 1.50- PVA 1 T Robinson 4.20- B 1 S Huggins 3.50- LJA 6 B Samuels 5.91- B 4 A Pope 5.74- ns D Eden 5.52- TJA 7 D Bovell 12.04- B 4 A Worley 11.98- SPA 2 A Pope 13.42- B 5 Al Tawanaee 10.04- HTA 1 Am Williamson 58.60- B 1 Al Tawanaee 45.45- DTA 5 Al Tawanaee 39.97- B 3 Am Williamson 35.15- JTA 2 S Harvey 58.60- B 4 T Doig 38.03- 4X100m 1 B&B 43.3 (Balogun, Samuels, Blackwell & Bovell)- 4X400m 7 B&B 3:43.7 (Davies, D'Angelo, Ayres & Blackwell)-
Match Men 5 B&B 228- Overall 3rd-
(31) Jun Lg 25/7 JW 100mA 1 M Douglas 12.0- B 3 V Cole 12.9- 200mA 2 M Douglas 24.2- B 4 V Cole 26.3- 400mA L Hawkins 63.2- B 1 K Murray 62.2- 800mA 5 K Murray 2:24.2- B 4 B Proctor 2:28.4- 1500mA 6 S Coombs 5:11.6- B 5 B Proctor 5:15.7- 3000mA 6 D Shearing 11:55.1- B- 100HA 1 H Robinson 14.7- B 2 J Wood 17.0pb- 400HA 2 L Critchley 68.5pb- B 4 J Wood 77.1- HJA 4 L Hawkins 1.50- B 3 An Smith 1.45- PVA 2 R King 2.30- B 2 R Brace 2.15- LJA 5 J Castell-Thomas 4.80- B 2 R King 4.73- TJA 1 S Alaneme 11.60- B 1 J Castell-Thomas 10.60- SPA 3 V Thomas 9.82- B 3 F Clark 8.41- HTA 2 V Thomas 44.99pb- B 1 R Blackie 44.07- DTA 4 F Clark 35.70- B 4 R Blackie 28.61- JTA 3 R Brace 31.90- B 2 F Athawes 30.48- 4X100m 1 B&B 49.18 (Critchley, Cole, Robinson & Douglas)- 4X400m 4 B&B 4:12.2 (Hawkins 64.5- Critchley 61.5, Proctor 66.7- Murray 60.5)-
Match Women 2 B&B 175- Overall 2nd
(32) 25th Jul. Rd 10Km Deal 1M45 S Smythe 37.17-
(33) 25th Jul. Norw Un Intl Birmingham PV SW (Isinbayeva 4.89 world rec) 6 E Hughes 3.97-
(34) 25th Jul. U23 Intl v Germ v Ital 100mB 3 F Collymore (also 4X100)
(35) 25th Jul. Inter-County U13 Kingston 100/200m 3/2 E Cox /25.5- 800m S Cavey 2:14.5
1500mB 4 J Harding- Girls 100m 5 R Cook 14.2- ns G Shepherd 14.4- 1500m 4 A DeMatos 5:00.9- HJ J Matthews 1.35- SP/DT K Jones 8.09/ 21.07- DTB/JTB E Patten 18.23/ 15.08-
(36) 28th Jul. Club Champs (6) Norman Pk 10000m 1 J Thorpe 34:23.6- 2 R Hall 37:05.7-
3 B McShane 37:20.3- 4 S Pairman 38:23.7- 5 D Ellison 38:46.1- 6 R Brown 39:16.8- 7 G Cook 39:40.8- 8 B Bater 39:52.9- 9 S Hollingdale 47:33.4
(37) 31st Jul. Brit Lge Div 2 Stoke (4)
100mA 3 F Collymore 10.84- B 2 T Chiwira 10.88- 200mA 3 F Collymore 21.7- B 2 A Wilson 21.8- 400mA 2 T Chiwira 46.97- B 1 A Wilson 47.86- 800mA 2 M Skinner 1:50.85- B 3 R Bentley 1:54.14- 1500mA 1 M Skinner 3:47.98- B 2 J Mills 3:59.25- 5000mA 6 B Stephenson 15:17.75- B 4 J Atkinson 15:55.94- 110HA 6 A Hodge 15.39- B 6 N Keogh 20.26- 400HA 6 D Moore 57.4- B 5 N Keogh 58.91- 3000SCA 5 D Moore 9:56.99- B 5 A Pope 15:24.93- HJA 5 B Barikor 1.90- B =4 A Hodge 1.80- PVA 5 T Robinson 4.10- B- LJA 7 S Bobb 6.14- B 6 B Barikor 5.78- TJA 1 S Bobb 14.44- B 2 B Barikor 12.81- SPA 6 P Boundy 10.68- B 5 A Pope 9.60- HTA 6 Am Williamson 48.28- B 7 P Boundy 28.86- DTA 5 Am Williamson 36.46- B 3 P Boundy 35.73- JTA 4 P Boundy 61.78- B 2 S Harvey 56.32- 4X100m 1 B&B 41.66 (Wilson, Barikor, Collymore & Chiwira)- 4X400m 2 B&B 3:15.98 (Barikor, Skinner, Wilson & Chiwira)-
Match 1 Trafd 335- 2 Border 306- 3 B&B 300- 4 WSEH 284- 5 Harrow 252- 6 Liv'p 243- 7 Notts 240- 8 Cardiff 206- Overall 1 Trafd 31- 2 Border 28- 3 WSEH 21- 4 Harrow 21- 5 Cardiff 14- 6 B&B 11- 7 Liv'p 10- 8 Notts 8
(38) 31st Jul. Sthn Lge Div1 Worthing (5)
100mA 3 B Samuels 11.6- B 3 S White 11.9- 200mA 3 B Samuels 23.4- B 3 S White 24.3- 400mA 2 Richardson 51.0- B 2 S Cooper 53.4- 800mA 1 A Rayner 1:57.0- B 1 Draper 1:58.3- 1500mA 5 J Thorpe 4:23.3- B 5 K Daniel 4:32.7- 5000mA 4 E Prendergast 16:30.1- B 4 R Smith 16:44.7- 110HA 5 S Tolson 19.3- B- HJA 5 S Tolson 1.65- B =4 S Timmins 1.55- PVA 1 S Tolson 4.00- B 1 S Huggins 3.40- LJA 5 B Samuels 5.89- B 5 S Tolson 4.17- TJA 3 S Tolson 10.77- B- SPA 4 S Timmins 11.10- B 3 S White 8.99- HTAB canc- DTA 5 S White 30.44- B 2 S Timmins 28.82- JTA 2 S Timmins 43.68- B 4 S Tolson 32.45-
Match 1 Winch 1301/2 - 2 Haver 113- 3 Tonbr 113- 4 Worthing 99- 5 B&BB 761/2
(39) 31st Jul. Sthn Lge Div3S Portsmouth (5)
Match 3 B&BC 91
(40) Aug. U20 Inter-Area Ipswich PV 3 T Robinson 4.20- HT 2 Am Williamson 55.19- 4 M Covington- 3000mWalk 2 R Bain 14:30.56-
(41) 4th Aug. BMC Sutcliffe Pk 800m 2 M Skinner 1:49.9- A Rayner 1:54.4- J Mills 1:55.4- S Cooper 1:58.3- T Hawkey 1:59.3- 1500m D Taylor 3:49.7cl M40 rec- U15G R Taylor 4:46.1
(42) 5th Aug. Assembly Lge Victoria Pk P Hamilton(G) 20.11
(43) 7th Aug. Celtic Jun Games Grangemouth U17 PV 2 S Huggins(Sc) 3.40-
(44) 8th Aug. SEAA Inter-Counties Abingdon
JM PV 2 A Pope 3.80- HT 1 A Williamson 60.44- U15 200m 1 J Alaka 22.54 cl rec- HT 1 J Stockton 53.33- JW TJ 2 S Alaneme 11.60- HT 2 R Blackie 46.08- U15G 800m 1 R Taylor 2:18.02- PV 3 R Arnheim 2.70 cl U17/U15 recs- LJ 4 R Blackie 5.10- 3KWalk 2 H Williams 18:46.70-
(45) 8th Aug. U23 Inter-Area Derby
100/200m 3 F Collymore 10.57/ 21.57- Wmn 200m 2 M Douglas 24.40- LJ 3 K Benneworth 5.35
(46) 8th Aug. SV Inter-County Ashford M40 800m M Watling 2:13.1- M50 800m K Daniel 2:20.9- 1500m P Hamilton 4:57.0- PV A Williams 4.15- M60 SP 1 G Hickey 10.88- DT/JT 1(36.57)/2 C Brand- F35 1500m 2 D Ballard- 3000m 1B M McLennan 11:52.4- F50 100/200 1(13.8)/2 H Godsell
(47) 1st Aug. YAs Lge (Mixed) Norman Pk (5)
U17 100mA 2 D Haque 11.3- B 2 D Torku 11.6- 200mA 2 D Haque 22.8- B 1 D Torku 23.3- 400mA 1 S Blackwell 52.4- B 1 R D'Angelo 54.5- 800mA 3 R D'Angelo 2:07.8- B 3 A Letchford 2:10.4- 1500mA 2 T Murphy 4:24.4- B 3 S Martin 4:48.1- 3000mA 3 D Brewer 9:54.4- B 3 T Beech 10:42.7- 100HA 3 A Al-Ameen 16.5- B 3 D Willis 17.6- 400HA 3 J Summersby 63.9- B 3 P Rochester 68.6- 1500SCA 4 D Willis 5:05.1- B 2 T Beech 5:20.7- HJA 2 A Al-Ameen 1.75- B 2 D Willis 1.60- PVA 2 S Huggins 3.60- B 1 A Berry 3.20- LJA 3 D Eden 5.25- B 2 R Jones 4.99- TJA 2 J Summersby 11.05- B 2 T Doig 10.17- SPA 1 Al Tawanaee 12.63- B 1 S Harvey 11.49- HTA 1 Al Tawanaee 58.00- B 4 S Harvey 9.90- DTA 1 Al Tawanaee 44.38- B 2 R Jones 22.30- JTA 1 S Harvey 62.14- B 1 T Doig 40.13- 4X100m 2 B&B 45.7- 4X400m 1 B&B 3:37.6
U15 100mA 1 J Alaka 11.4- B 2 J Akinluyi 12.8- 200mA 1 J Alaka 23.3- B 3 J Akinluyi 26.6- 400mA 3 E Bangales 58.7- B 3 C Nelson 61.2- 800mA 4 J Sellick 2:28.2- B 4 R Shearing 2:29.6- 1500mA 3 P O'Connor 5:17.5- B 3 C Patten 6:13.9- 3000mA 2 S Simpson 10:00.4- B- 80HA 2 H-L Roach 12.7- B 2 I Torku 14.8- HJA 3 D Cole 1.55- B- PVA 2 A Stockdale 2.50- B- LJA 3 D Cole 4.84- B 2 A Blair 4.18- SPA 1 J Stockton 12.86- B 2 R Al-Ameen 10.34- HTA 1 J Stockton 59.36- B 1 R Al-Ameen 53.94- DTA 1 J Stockton 36.66- B 1 R Al-Ameen 26.89- JTA 1 J Sellick 34.56- B 1 C Nelson 26.55- 4X100m 2 B&B 48.4-
U13 100mA 2 L Barnes 13.1- B 2 I Ukoko 13.1- 200mA 3 L Barnes 27.7- B 2 I Ukoko 27.5- 800mA 1 S Cavey 2:17.2- B 4 D Peatfield 2:43.2- 1500mA 3 J Harding 4:54.7- B 1 O Robinson 5:07.6- LJA 3 S Camacho 4.31- B 3 I Ukoko 3.96- SPA 3 S Cavey 9.20- B 3 L Barnes 6.88-
U17W 100mA 4 N Akif 13.9- B 4 J South 13.9- 200mA 3 K Murray 26.5- B 2 J C-Thomas 27.5- 300mA 2 L Critchley 43.2- B 4 J South 47.4- 800mA 2 K Murray 2:22.3- B 2 B Proctor 2:28.8- 1500mA 4 K Murray 5:11.5- B 3 B Proctor 5:21.5- 3000mA 3 D Shearing 12:05.5- B 2 L Gibbs 13:02.0- 80HA 1 L Critchley 12.8 - B 1 N Akif 13.1- 300HA 1 L Critchley 46.6- B 1 J Wood 50.8- HJA 1 An Smith 1.55- B 2 R King 1.40- LJA 2 J C-Thomas 4.86- B 1 R King 4.73- SPA 1 V Thomas 9.84- B 1 R Blackie 9.39- DTA 1 R Blackie 30.74- B 1 V Thomas 26.99- JTA 1 R Brace 32.65- B 1 V Thomas 18.58- 4X100m 2 B&B 52.4-
U15G 100mA 2 S Solomon 13.0- B 2 L Blackie 13.1- 200mA 2 S Solomon 26.6- B 1 E Godley 27.1- 800mA 1 R Taylor 2:20.1- B 2 R Samuels 2:32.1- 1500mA 4 H Garcia 5:17.4- B 3 L Kastaryano 5:22.0- 75HA 1 S Solomon 12.0- B 1 R Arnheim 12.7- HJA 3 J Harding 1.35- B =1 C Shaw 1.35- LJA 1 L Blackie 5.11- B 2 K Cosby 4.61- SPA 2 S Brown 10.61- B 1 A Taitt 9.95- DTA 1 S Brown 31.31- B 1 A Taitt 27.99- JTA 1 S Brown 23.77- B 1 E Godley 21.44- 4X100m 2 B&B 51.1-
U13G 75mA 2 R Cook 10.3- B 1 D Annon 10.5- 150mA 2 B Sheppard 20.8- B 1 K Vistuer 20.9- 800mA 1 J Saville 2:34.0- B 1 L Price 2:36.3- 1200mA 1 A DeMatos 4:00.6- B 1 D Critchley 4:24.2- 70HA 1 E Patten 12.6- B 1 E Armstrong 13.1- HJA 1 J Matthews 1.38- B 1 N Nelson-Roberts 1.35- LJA L Forbes-Morris 4.25- B 1 J Matthews 3.94- SPA 1 K Jones 8.24- B 1 E Brown 7.29- 4X100m 1 B&B 55.1-
Match 1 B&B 4531/2 - 2 Enfd & Hr 4511/2 - 3 Norwich 298- 4 AFD 227
(48) 7th Aug. Sthn Women's Lge Harrow (5)
SW 100mA 3 K Benneworth 13.1- B 1 L Critchley 13.1- 200mA 5 L Critchley 28.3- B 5 J Wood 28.5- 400mA 5 F Athawes 78.3- B 5 D Mantoura 2:13.1- 800mA 3 K Murray 2:23.6- B 5 C Mantoura 3:55.1- 1500mA 3 K Murray 5:18.7- B- 100HA 5 C Mantoura 19.9- B- 400HA 5 C Mantoura 90.9- B- U17 80HA 2 L Critchley 12.6pb- B 2 J Wood 13.3- 300H 3 J Wood 51.0- HJA 2 K Murray 1.55- B =3 M Bovell 0.80- PVA 2 R King 2.40pb- B- LJA 4 K Benneworth 5.08- B 3 R King 4.90- TJA 4 R King 10.51- B 5 R Blackie 8.26- SPA 1 M Augee 13.71- B 1 V Thomas 9.82- HTA 1 R Blackie 46.36- B 1 V Thomas 42.79- DTA 1 M Augee 38.21- B 1 R Blackie 29.49- JTA 1 C Lawrence 38.02- B 2 F Athawes 29.70- 4X100m 5 B&B (L Critchley, Mantoura, King & Blackie)- 4X400m 5 B&B 5:17.9 (Athawes, Wood, Murray & Mantoura)-
U15 100mA 2 S Solomon 13.0- B 1 E Godley 13.2- 200mA 2 C Shaw 27.7- B 1 E Godley 27.3- 800mA 4 R Samuels 2:39.3- B 2 D Barley 2:51.4- 1500mA 4 L Kastoryano 5:36.0- B D Critchley 5:42.1- 75HA 1 S Solomon 11.6- B 1 F Miller 13.2- HJA 3 J Harding 1.45- B 1 C Shaw 1.35- LJA 4 J Harding 4.30- B 4 R Samuels 3.96- SPA 2 S Brown 10.19- B 3 K Jones 7.33- DTA 2 S Brown 31.94- B 3 K Jones 16.39- JTA 2 S Brown 23.65- B 1 E Godley 20.14- 4X100m 1 B&B 51.9 (Godley, Shaw, Harding & Solomon)-
Match 1 Radley 196- 2 Harrow 187- 3 B&B 171- 4 SLH 149- 5 Dacorum 144
(49) 8th Aug. Rd 10Km Darlington 2 B Stephenson 32.43
(50) 8th Aug. Festival 10.5Km Sidmouth 38 R Minting 47.44-
(51) 11th Aug. BMC Brighton 800m 2 M Skinner 1:50.7- A Rayner 1:54.5- J Mills 1:55.5 S Cooper 1:59.2- 3000m J Atkinson 8:50.4
(52) 11th Aug. VAC Tr Battersea M55 100/200 M Martineau 15.4/ 31.6
(53) 16th Aug. N Downs Intl Bangor 1500m 5 M Skinner 3:44.17
(54) 15th Aug. KtYA Lge Bexley (4)
U15 100mA 2 J Akinluyi 12.9- B 3 T Moran 14.4- 200mA 4 J Akinluyi 26.8- B 3 D Cole 27.2- 400mA 5 A Blair 67.7- B 3 T Moran 69.3- 800mA 5 E Martin 2:23.5- B 3 R Shearing 2:28.3- 1500mA 3 M Thorpe 4:44.6- B 3 C Frazer 5:46.4- 3000mA 1 S Simpson 10:19.2- B- 80HA 1 H-L Roach 12.7- B 1 M Morrison 14.3- HJA 1 D Cole 1.60- B 1 M Morrison 1.50- LJA 4 A Blair 4.34- B- SPA 2 H Smith 10.32- B 2 P Johnson 7.59- DTA 4 H Smith 25.39- B 3 P Johnson 18.97- JTA 5 J Sellick 31.95- B 5 T Moran 14.83- 4X100m 2 B&B 52.3 (Roach, Akinluyi, Morrison & Cole)- 4X400m 4 B&B 4:16.9 (Blair 66.9- Moran 64.8- Martin 62.4- Thorpe 62.8)
U13 100mA 1 I Ukoko 13.7- B 1 S Camacho 13.8- 200mA 1 I Ukoko 28.4- B 2 J Aisyi 30.5- 800mA 3 J Aisyi 2:33.4- B- 1500mA 1 J Harding 5:00.3- B 2 O Robinson 5:16.1- 75HA 3 C Sumner 15.5- B 2 M Crumbie 16.0- HJA 3 S Camacho 1.35- B 2 J Holland 1.30- LJA 5 S Camacho 3.91- B 2 H Beazley 3.80- SPA 1 D Duffin 9.89- B 1 H Beazley 7.56- DTA 1 A Jordon 20.39- B 2 J Holland 13.85- JTA 1 D Duffin 38.89- B 4 J Holland 14.12- 4X100m 2 B&B 56.1 (Beazley, Aisyi, Camacho & Holland)-
U15G 100m L Rose- S Harrison- 200mB/75H/LJ 1 K Cosby- PV E Godley 2.52- U13G 75m 1 R Cook 10.6- HJA 1 N Nelson-Roberts 1.44- HJB/LJA 1 L Forbes-Morris 1.20/4.40- SP 1 K Jones 8.09- Final Overall U15/U13/U15G/U13G 4/1/1/1 B&B
(55) 28th Aug. Club Champs (7) Norman Pk
SM 100m 1 J Wilkie 11.5- 2 I Allerton 11.8- 3 T Phillips(M50) 12.9- 4 J R Turner(M45) 13.5- 400m 1 J Wilkie 49.9- 2 I Allerton 51.3- 3 S Cooper 52.3- 4 N Ayrton(M45) 53.7- 5 M Watling(M45) 57.9- 6 T Phillips 60.9- 1500m 1 A Rayner 3:56.7- 2 J Thorpe 4:16.6- 3 C Osborn 4:21.9- 4 M Watling 4:35.1- HJ/PV/SP J Day(M70) 1.20/ 2.50/ 8.52(4Kg)- LJ M Martineau(M55) 3.93- DT/JT J R Turner(M45) 26.82/ 31.50- JM 100m 1 B Samuels 11.4- 2 M Richardson 11.7- 3 D McKeown 12.1- 400m M Richardson 49.7- SP/DT A Williamson 10.10/ 34.21- U17 100m 1 D Haque 11.2- 2 D Torku 11.5- 3 D Eden 12.1- 4 J Summersby 12.2- 5 R Barnes 12.4- 400m 1 J Summersby 54.2- 2 R D'Angelo 54.9- 3 T Ayres 55.7- 4 A Letchford 55.8- 5 R Daniel 57.3- 6 R Barnes 60.1- 1500m 1 D Brewer 4:32.8- 2 R D'Angelo 4:40.2- 3 T Ayres 4:40.4- 1500SC D Willis 5:08.5- HJ D Haque 1.70- LJ 1 D Haque 6.01- 2 D Torku 5.83- 3 D Eden 5.29- 4 J Summersby 4.63- SP/DT A Tawanaee 11.61/ 42.66- JT S Harvey 58.52- U15 100m 1 J Akinluyi 12.8- 2 D Hammond 12.9- 3 T Moran 14.1- 400m A Stockdale 55.8- 1500m 1 M Thorpe 4:53.2- 2 R Shearing 5:04.7- 3 C Fraser 5:34.5- 80H 1 I Torku 13.5- 2 T Moran 16.7- HJ C Fraser 1.40- LJ 1 J Sellick 4.28- 2 T Moran 4.13- PV A Stockdale 2.40- SP/DT R Al-Ameen 10.26/ 32.74- JT J Sellick 26.26- U13 100m 1 S Cavey 12.7- 2 L Barnes 13.6- 3 S Camacho 13.9- 4 B Hopkins 14.8- 1500m 1 S Cavey 5:01.2- 2 J Harding 5:05.1- 3 J Clack 5:22.5- 4 W Andrew 5:25.4- 75H 1 A Jordon 13.9- 2 J Ayisi 15.5- 3 M Crumbie 15.7- 4 B Hopkins 15.9- 5 C Chambers 16.4- HJ S Camacho 1.30- LJ 1 S Cavey 4.41- 2 S Camacho 4.08- 3 D Duffin 4.02- 4 B Hopkins 3.96- 5 J Marchant 3.83- SP 1 D Duffin 10.27- 2 A Jordon 9.76- 3 L Barnes 8.62- 4 A Scott 5.97- DT 1 A Jordon 22.15- 2 J Marchant 19.80- 3 A Scott 15.95- 4 M Crumbie 11.22- JT 1 D Duffin 38.58- 2 J Marchant 24.85- 3 A Scott 17.56- 5Kg HT Invit 1 A Williamson(JM) 66.20- 2 A Tawanaee(U17) 55.66- 3 R Al-Ameen(U15) 45.16- SW 100m H Godsell(W50) 13.3- 400m 1 B Clayton 58.0- 2 H Godsell 67.9- 1500m 1 J Butler 5:13.0- 2 D Ballard 5:16.0- U17W 100m 1 A Godsell 12.4- 2 L Critchley 13.1- 3 R King 13.8- 4 J Wood 13.9- 5 T Francis 14.1- 6 N Molnar 14.2- 7 I Johnson 16.5- 300m 1 A Godsell 41.7- 2 J Harding 45.0- 3 L Messenger 49.7- 1500m D Shearing 5:30.1- 80H 1 L Critchley 12.9- 2 J Wood 13.3- LJ 1 K Murray 4.44- 2 I Johnson 3.24- PV R King 2.30- SP 1 F Athawes 8.67- 2 K Murray 6.74- JT F Athawes 26.91- U15G 100m 1 S Solomon 13.3- 2 C Shaw 13.6- 3 A-L Barrett 13.6- 4 S McLellan 13.8- 5 H Jordon 14.0- 6 T Crumbie 14.5- 7 L Wouters 15.2- 1500m 1 R Taylor 5:05.4- 2 H Garcia 5:23.7- 3 J Findlay 5:47.4- 4 C McCarthy 6:02.7- 75H 1 S McLellan 12.7- 2 R Arnheim 13.0- 3 K Cosby 13.4- 4 T Crumbie 13.9- HJ 1 S Solomon 1.46- 2 J Harding 1.43- 3 K Cosby 1.25- LJ 1 I Ivy 4.60- 2 K Cosby 4.36- 3 J Harding 4.09- 4 T Crumbie 3.82- 5 L Wouters 3.61- PV 1 R Arnheim 2.75- 2 L Blackie 2.50- SP 1 S McGuire 8.31- 2 C Shaw 7.52- DT S McGuire 21.33- JT 1 H Silvester 25.05- 2 S McGuire 23.17- U13G 75m 1 D Annon 10.5(h .4)- 2 J Matthews 10.6(h .5)- 3 K Vistuer 10.7(h .6)- 4 S Hurlock 10.8- 5 E Patten 10.9(h .7)- 6 J Saville 11.0(h 10.7)- 7 S Pritchard 11.1(h 10.7)- 8 L Price 11.4(h .0)- hts V Stack 12.0- M Richards 13.4- 1500m 1 A DeMatos 5:16.0- 2 R Smith 5:29.8- 3 J Saville 5:41.9- 4 J Linker 6:18.7- 70H 1 E Patten 12.6- 2 A Duffy-Penny 12.9- 3 G Power 13.0- 4 E Armstrong 13.6- 5 N Nelson-Roberts 13.6- 6 S Pritchard 13.8- 7 V Stack 15.0- HJ 1 J Matthews 1.40- 2 N Nelson-Roberts 1.30- 3 A Duffy-Penny 1.25- LJ 1 J Matthews 4.03- 2 S Pritchard 3.90- 3 R Batstone 3.89- 4 S Hurlock 3.76- 5 J Saville 3.76- 6 A Duffy-Penny 3.74- 7 D Annon 3.73- 8 N Nelson-Roberts 3.70- 9 K Vistuer 3.45- 10 E Armstrong 3.42- 11 V Stack 3.36- 12 L Price 3.27- 13 M Richards 2.79- SP 1 E Brown 8.17- 2 L Price 4.85- DT 1 E Patten 21.92- 2 E Brown 20.76- 3 E Armstrong 18.56- JT H Silvester 24.56
(56) 14th Aug. Sthn Lge Div1 Haringey 100m 1 J Barbour 10.56- 400m M Richardson- 1500m K Daniel 4:26.4- 5000m J Thorpe- C Osborn- 400H M Purser- PVA S Tolson 3.80- PVB A Berry 3.40pb- TJ I Allerton 12.45- SPA/DTB 5/2 S White 9.45/ 32.86- Match 3 B&B (Final Posn 20th)
(57) 15th Aug. Rd 10Km Aukland Castle 22 T Dickinson 31.53
(58) 15th Aug. SoE Inter-Counties Hemel Hempstead 400m 1 T Chiwira- 800m 1 R Bentley(Sy) 1:54.1- 110HB 4 S White(Kt) 16.9- HJ 1 M Whitehouse 1.95- TJ 1 S Bobb(Kt) 14.94- PV T Robinson 4.20- A Williams 4.00- Wmn 1 E Hughes 3.90
(59) 18th Aug. BMC Watford 1500m M Skinner 3:42.92- D Taylor 3:52.45
(60) 21st Aug. VAC Wts Pentathlon Ewell M70 1 G Hickey 3975
(61) 22nd Aug. Rd 5K Wimbledon 5 J Atkinson 15.48- SoEV M55 1 P Hamilton 18.03-
(62) 29th Aug. VAC Chs Battersea Pk M55 200m/LJ(4.00) M Martineau- 1500/5000m 1 P Hamilton
4:57.8/ 18:29.1- 3KWalk P Hannell 16:27.6- M70 J Day 80H/16.8- PV/2.40- W45 HT 1 B Simpson 31.92- W60 100m/SP/HT 1/2/2 N Cross 18.0/ 6.88/ 20.06-
(63) 30th Aug. HHH Open Tooting Bec 100/200m T Balogun 11.2/ 22.7- 800m J Atkinson 1:57.4 (64) 29th Aug. U17 Inter-County Kingsmeadow (Kent except as noted)
Men 100/200mB 3/2 D Haque 11.51/22.73- 100HA 3 A Al-Ameen 13.86- HTA/DTB 2/1 A Tawanaee 56.07/ 37.79- JTA 3 S Harvey 60.48- Teams 1 Kent 3531/2 - Women 200mB 2 A Godsell(Sy) 26.66- 300mA 3 A Godsell 41.42- 4 R Syrocki 41.99- 1500mA 4 K Murray 5:04.58- 80HA 3 C Cooper 12.23- B 4 N Akif 13.39- 300HB 1 L Critchley 48.15- LJ/TJB 3/1 R King 4.92/ 10.27- SP/HTA 1 V Thomas 10.29/ 47.26- DTB 1 F Clark 34.46- HTB 1 R Blackie 45.04- JTA 4 R Brace 28.99- Teams 1 Surrey 306- 2 Kent 304-
(65) 29th Aug. Moray Marathons Elgin 10Km G Murray 61.51
(66) 1st Sept. Club One-Hour Track Race
1 S Smythe (M46) 16240m (10.09M)- 2 R Hall (SM) 15730m (9.77)- 3 D Hilliar (SM) 15380m (9.56)- 4 S Pairman (M43) 15310m (9.51)- 5 R Brown (M54) 14960m (9.30)- 6 R Tabor (F55 Camb H) 14275m (8.87) (Br Age Best)- 7 T Brightwell (M56) 13750m (8.54)- 8 S Hollingdale (M54) 13015m (8.09)- 9 W Orton (M46) 12870m (8.00)- 10 K Connaughton (M55) 11010m (6.84)- 11 P Hannell (M61) (Walk) 10050m (6.24)- 12 S Lightman (M61) (Walk) 9603m (5.97)- 13 R Turney (M64) 6000m(3.73)/ 33:35-
(67) 5th Sept. SCVAC Lge Final Battersea Pk
100mA 1 R Fox 12.3- B 1 N Ayrton 12.4- C(M50) 1 T Phillips 12.8- D(M60) 6 M Cronin 17.9-200mA 3 R Fox 25.6- Ca 2 T Phillips 26.2- Cb 1 R Minting 26.6- 400mA 2 N Ayrton 53.7- B 1 M Watling 57.8- C 2 R Minting 56.1- D 6 M Cronin 75.5- 800mA 1 N Ayrton 2:07.5- Ca 2 R Minting 2:10.4- Cb 1 G Coates 2:23.6- 1500mA 4 M Watling 4:41.2- B 3 M Ellison 4:45.7- C 3 P Hamilton 4:49.2- D 2 M Cronin 5:29.5- 3000mA 5 M Ellison 10:22.0- Ca 3 P Hamilton 10:40.5- Cb 3 J Phelan 11:17.3- D 4 C Woodcock 12:27.4- 2KWalkA 3 S Lightman 10:37.2- B 2 R Brown 11:50.4- C 2 P Hannell 10:32.9- HJA 2 I Holder 1.45- C 1 R Minting 1.40- D 6 J Day 1.15- PVA 2 A Hardy 3.00- C 2 J Day 2.40- LJA 1 I Holder 5.32- C 1 D Wallington 4.86- D 4 J Day 3.52- TJA 2 A Hardy 10.29- C 3 D Wallington 9.48- SPA 1 A Fairbairn 9.61- C 4 C Brand 9.44- D 1 G Hickey 11.28- HTA 5 J R Turner 17.34- C 4 C Brand 24.96- DTA 1 A Fairbairn 34.46- C 3 C Brand 29.79- JTA 2 J R Turner 35.00- D 1 C Brand 37.56- 4X100m 1 B&B 49.6- Med Ry 1 B&B 4:05.4-
Match 1 B&B 343- 2 Barnet 301- 3 Oxfd 285- 4 Havant 240- 5 Epsom 238- 6 Hilldn 220
(68) RACE WALKING 19/6 Enfield Lge. Girls 1M 1 C O'Rawe-Hobbs 8.54-
3/7 Moulton. U15G 1M 1 C O'Rawe-Hobbs 9.03- 21/7 Club Rd Chs 4M. 1 R Bain (Johnson Bowl) 30.56- 2 S Lightman 37.22- 3 P Hannell 37.33- 4 A O'Rawe(G) 37.40- 5 N Simmons 40.26- 6 A Pickering (+ M Cronin) 42.36- 7 W Clapham 46.11- 8 D Johnson 56.02- U15G 1M 1 C O'Rawe-Hobbs 9.15- 2 K Chin 10.47- 28/7 Woodford Tr 3K. 4 P Hannell 16:34.9-
4/8 LPR 9K Blackheath. 3 P Hannell 54.23-
(69) MONTHLY SERIES 14/7 Club 3.12M. 1 R Griffin 21.20net- 2 L Swan 19.13- 3 C Illingworth 22.36- 4 L Bryant 19.38- 5 M Cronin 19.32- 6 D Churchus 25.20- 7 J Baldwin 20.53- 8 R Brown 19.01- 9 D Carton 20.32- 10 B Bater 18.56(3)- 11 A McDonough 22.13- 12 S Hollingdale 22.44- 13 C Lodwig 21.15- 14 M Gasson 25.25- 15 R Hall 17.56(1)- 16 J Leeson 21.43- 17 A Lawes 18.49(2)- 18 J Copley 22.49- 19 M Ellison 19.08- 20 W Orton 23.40- 21 M Longstaff 22.09- 22 M Martineau 26.00- 23 P Lovell 22.33-
11/8 Club 3.12M. 1 W Orton 22.03 net- 2 L Swan 18.36- 3 A McDonough 21.47- 4 S Pairman 18.04(1)- 5 R Brown 18.54- 6 J Baldwin 20.46- 7 S Hollingdale 22.36- 8 M Ellison 18.11(2)- 9 G Cook 18.30- 10 D Carton 20.48- 11 A Couch 24.37- 12 L Page 20.23- 13 M Baldwin 21.57- 14 A Cilia 22.30- 15 B Bater 19.16- 16 M Cronin 20.02- 17 D Churchus 25.52- 18 R Watkins 34.10- 19 R Hall 18.12- 20 Rn Chambers 27.48- 21 A Lawes 18.52- 22 G Lamb 22.37- 23 N Barber 20.11- 24 C Lodwig 22.16-
(70) TRIs &c 11/7 Ironman Frankfurt (sw 3.8K- bk 180K- rn 42.2K) J McConville 10h33- C Aves 11h29 (1:13.31- 6:05.16- 3:59.42)- L Smith 13h28- 1st Sept 04. Blackheath & Bromley H.A.C One-

**END***

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk