Nov 2003

Home Up

VOL 23. No 2. NOVEMBER 2003. PRESIDENT 2003/4: John Robinson
HON. SECR:- J Baldwin, 25 Forge Rise, Uckfield, E Sussex TN22 5BU (01825 768193)
EDITOR:- W Clapham, 26 Dunoon Rd, London SE23 3TF (020 8699 5949)
News, Views & Results of Blackheath & Bromley Harriers AC: 56 Bourne Way, Hayes, Bromley, Kent BR2 7EY (Tel 020 8462 3115). Unless otherwise attributed, views are those of the Editor.
*****************************************************************

The close of the summer season was notable for the promotion of the Junior Women to the Southern Premier Division and for good results in the Kent Relays, Vets and Multievents.

The first two Bennett Cup events have been held with good turnouts in both the Club Relays and the Club Five. There was also support in all age groups for the first Kent League fixture.

Road runners have also been active and, for the more eccentric among us, there have been the One-Hour and 24-Hour track runs, the Marathon round-&-round Battersea Park, the London to Brighton and the unbelievably popular Seven Sisters undulations.

The first Mobmatch approaches- against Orion, who have already seen-off Ranelagh. This will also be the Club Davis Cup event.

CROSS-COUNTRY RUNNERS N.B
Some events require you to contact John Baldwin well in advance. These include the Kent Vets & Clubman's on 6th Dec (Note venue - Swanley), the Kent County Chs at Sevenoaks on 3rd Jan and the SEAA Chs at Parliament Hill on 24th Jan. The Kent League fixture (3) at Danson Park on 29th Nov will include Men (2.30 start). (NOT 13th Dec as given on the fixture card).

LONDON MARATHON SPONSORSHIP 2003
The Club sponsorship raised the sum of 7369 for the Bromley Autistic Trust. Our thanks to runners and supporters.

B&B GOLF SOCIETY
We give results of two recent meetings. Tony Pontifex plans a further event in Dec. (anthony@apontifex.freeserve.co.uk )

LINGFIELD TRAVEL
We are grateful to Club member Barrie Underhill, who is a director of Lingfield Travel, for financial support towards the publication of The Courier.


(01) 22nd Jul. InvEK Open Canterbury PV 1 A Hardy 3.60
(02) 16th Aug. Open Horsham PV 1 A Hardy 3.60
(03) 17th Aug. 1/2 -Marathon Burnham Beeches 23 C Osborn 80.39- 930 Fin
(04) 24th Aug. Inter-County U20 Abingdon HT A Williamson 50.14
(05) 26th Aug. T&F Exeter 1500m R Minting 4:33.7
(06) 30th Aug. Brit Lge Div 2 Watford (4)
100mA 2 J Barbour 10.7- B 2 A Lashore 10.7- 200mA 2 J Barbour 21.4- B 1 F Collymore 22.0- 400mA 4 J Charter 50.0- B 3 N Simpson 49.8- 800mA 1 M Skinner 1:52.2- B 3 M Airey 1:54.6- 1500mA 1 M Skinner 3:45.7- B 2 R Bentley 3:54.6- 5000mA 3 D Heath 14:47.4- B 3 A Rayner 15:23.4- 110HA 2 M Elliott 14.2- B 1 M Freckleton 14.7- 400HA 7 M Elliott 59.3- B 4 S Jarred 59.7- 3000SCA 4 G Clifford 10:02.0- B 4 P Tucker 10:16.0- HJA 7 Rb Chambers 1.80- B 7 A Pope 1.45- PVA 6 T Robinson 3.70- B 5 S Tolson 3.70- LJA 6 M Elliott 6.24- B 6 A Pope 5.61- TJA 8 T Robinson 12.25- B 7 Rb Chambers 11.79- SPA 7 S Burman-Roy 12.44- B 7 P Boundy 10.48- HTA 7 S Burman-Roy 42.09- B 6 A Fairbairn 28.34- DTA 7 P Boundy 33.82- B 7 A Fairbairn 32.69- JTA 2 P Boundy 61.28- B 3 S Williams 46.64- 4X100m 4 B&B 42.4 (Barbour, Elliott, Collymore & Lashore)- 4X400m 3 B&B 3:20.7 (Simpson 49.9- A Draper 49.0- Jarred 50.7- Charter 51.1)
Match 1 Enfd & H 407- 2 TVH 310- 3 Harrow 305- 4 B&B 289- 5 Notts 253- 6 Border 242- 7 Sheffd 204- 8 Edinb 188- Final Pos 1 Enfd & H 29- 2 TVH 29- 3 Harrow 26- 4 B&B 17- 5 Notts 15- 6 Border 10- 7 Edinb 9- 8 Sheffd 9
(07) 31st Aug. SCVAC Lge Final Battersea Pk
100mM40A 4 R Fox 12.5- B 1 T Philips 12.7- M50 3 D Wallington 13.3- M60 6 D White 16.2- 200mA 5 R Fox 25.8- M50A 4 D Cocker 27.2- M50B 3 D Wallington 27.6- 400mA 3 N Ayrton 58.9- B 2 M Watling 57.7- M50 1 R Minting 60.7- M60 3 M Peel 71.7- 800mA 1 N Ayrton 2:10.0- M50A 1 R Minting 2:12.3- M50B 1 D Cocker 2:31.1- 1500mA 1 W Foster 4:12.6- B 2 M Watling 4:24.5- M50 2 K Daniel 4:41.8- M60 5 C Woodcock 6:03.0- 3000mA 5 C Griffin 9:41.4- M50A 2 K Daniel 10:08.4- M50B 3 T Brightwell 11:03.7- M60 3 C Woodcock 12:30.5- 2000WalkA 3 S Lightman 10:22.6- B 1 R Brown 11:29.8- M50 2 P Hannell 10:41.1- HJ 7 A Hardy 1.20- M50 1 R Minting 1.45- M60 2 J Day 1.20- PV 2 A Hardy 3.40- M50 =1 J Day 2.40- LJ 3 I Holder 5.34- M50 2 D Wallington 4.80- M60 5 J Day 3.70- TJ 3 A Hardy 10.61- M50 4 D Wallington 9.87- SP 4 A Hardy 8.44- M50 1 G Hickey 11.13- M60 2 C Brand 10.22- HT 3 P Featherston 30.84- M50 3 G Hickey 25.46- DT 4 J R Turner 26.26- M50 1 C Ellis 36.44- JT 2 P Featherston 42.66- M50 4 D Wallington 27.91- M60 1 C Brand 38.40- 4X100m 2 B&B 50.6- Medley 2 B&B 4:01.5-
Match 1 B&B 328- 2 Barnet 2961/2 - 3 Havant 279- 4 Epsom 217- 5 Ealing 188- 6 Oxfd 1781/2 - 7 Eastb 174
(08) 31st Aug. YAs Lge Girl's Final Birmingham
U17W 100mA 5 A Godsell 12.83- B 3 C Cooper 12.70- 200mA 3 V Cole 26.04- B- 300mA 3 L Hawkins 42.33- B 2 A Godsell 42.58- 800mA 1 E Fisher 2:19.65- B 6 C McQuillan 2:48.82- 1500mA 2 E Fisher 4:54.51- B 5 B Proctor 5:35.45- 3000mA 8 S Williams 13:08.89- B 7 N Moran 14:57.49- 80HA 1 H Robinson 11.74- B 1 C Cooper 11.50- 300HA 7 L Critchley 50.00- B 5 K Welch 52.65- HJA 6 L Hawkins 1.55- B 3 R King 1.50- LJA 5 H Robinson 4.92- B 5 C Townsend 4.68- SPA 4 V Thomas 8.16- B 1 R Blackie 7.86- DTA 1 R Blackie 32.61- B 1 V Thomas 28.77- JTA 3 C Silvester 30.93- B 6 L Hawkins 23.08- 4X100m 1 B&B 49.09 (Cole, Godsell, Robinson & Cooper)-
U15G 100mA 5 S Solomon 13.23- B 6 J Castell-Thomas 13.61- 200mA 7 S Elsom 26.88- B 5 S Solomon 27.59- 800mA 2 R Taylor 2:22.85- B 2 G Regan 2:33.32- 1500mA 5 K Murray 5:22.88- B 4 S Coombs 5:36.28- 75HA 2 N Akif 11.64- B 7 S Robinson 13.57- HJA 2 K Murray 1.53- B =4 L Blackie 1.40- LJA 2 J C-Thomas 5.12- B 6 E Godley 4.27- SPA 2 S Brown 10.07- B 1 F Clarke 9.56- DTA 3 S Brown 30.00- B 1 F Clarke 28.84- JTA 4 F Athawes 24.03- B 2 R Carter 24.01- 4X100m dnf)- U13G 75mA 5 C Shaw 10.45- B 1 S Harrison 10.53- 150mA 3 C Shaw 20.46- B 1 S Harrison 20.81- 800mA 3 R Samuels 2:32.06- B 2 H Ware 2:38.23- 1200mA 4 Am Smith 4:16.33- B 2 H Garcia 4:20.81- 70HA 7 S Boulding 13.35- B 4 I Ivy 13.09- HJA =3 C Shaw 1.30- B 1 J Harding 1.30- LJA 3 J Harding 4.31- B 1 I Ivy 4.19- SPA 3 A Taitt 7.92- B 2 S Miller 6.75- 4X100m 3 B&B 56.00 (Crosbie, Harrison, Ivy & Shaw)-
Match 1 B&B 3501/2- 2 Livpl 3281/2 - 3 Birchfd 3111/2 - 4 WSE 305- 5 Glasg 2891/2 - 6 Sale 2821/2 - 7 Gateshd 233- 8 Leic Cor 2321/2 -
(09) 31st Aug. Inter-Area U20 Watford 1500m T Hawkey 4:04.15
(10) 3rd Sep. Blackheath & Bromley Harriers AC One-Hour Track Run Norman Pk
1 S Pairman (M41) 15548m (9.66M)- 2 B Bater (M42) 15360 (9.54)- 3 M Echeveste (M31) 15164 (9.42)- 4 I Taylor (M42) 15070 (9.36)- 5 R Brown (M53) 15007 (9.33)- 6 G Cook 14886 (9.25)- 7 M Cronin (M59) 14303 (8.89)- 8 C Pike (M50) 13880 (8.62)- 9 R Griffin (M52) 13710 (8.52)- 10 W Orton (M43) 12658 (7.87)- 11 W Clapham (M72) 11057 (6.87)-
(11) 3rd Sep. VAC 10000m Ch Battersea Pk S Ridgewell 41:25.7
(12) 4th Sep. Assembly Lge Beckenham 3 P Tucker (Ravb) 14.34- 6 E Prendergast (StEx) 15.08- 2M45 S Smythe (DulR) 16.09
(13) 6th Sep. Southern Women's Lge Div 1 Harrow (6)
Sen 100mA 5 L Guthrie 12.8- B 4 A Godsell 13.0- 200mA 5 L Guthrie 26.2- B 3 A Godsell 26.6- 400mA 3 M Miller 59.7- B 1 E Fisher 61.6- 800mA 3 S Singer 2:17.4- B 5 C Jones-Baldock 2:48.2- 1500mA 1 J Butler 4:59.2- B 5 K Pratten 6:07.3- 3000mA 5 K McEntee 12:15.0- B 4 K Pratten 12:39.4- 80H U17A 1 C Cooper 11.9- B 1 L Critchley 13.7- 300H U17 A 1 C Cooper 44.8- ns L Critchley 49.7- 100HA 5 K Benneworth 18.6- B 3 C Mantoura 19.8- 400HA 5 C Mantoura 84.7- B 5 C Jones-Baldock 80.3- HJA 2 R King 1.50- B 4 C Mantoura 1.20- PVA 3 R King 2.10- B 3 C Jones-Baldock 1.10- LJA 2 K Benneworth 5.21- B 5 H Robinson 4.38- ns L Critchley 4.66- TJA 1 S Alaneme 11.23- B 1 K Benneworth 10.17- SPA 3 S Alaneme 9.70- B 3 V Thomas 8.75- HTA 1 V Thomas 40.71pb- B 1 R Blackie 35.44- DTA 3 R Blackie 29.65- B 1 V Thomas 28.42- JTA 1 C Silvester 30.71- B 3 S Olney 19.70- 4X100m 3 B&B 49.7 (Benneworth, Guthrie, Godsell & Singer)- 4X400m 1 B&B 4:05.2 (Miller, Fisher, Guthrie & Singer)-
U15 100mA 4 S Elsom 13.5- B 4 N Akif 13.9- ns A Barrett 14.2- 200mA 3 S Elsom 27.3- B 5 N Akif 29.8- 800mA 3 G Regan 2:35.5- B 3 H Garcia 2:42.3- 1500mA 1 R Taylor 4:51.1- B 1 Am Smith 5:14.6- 75HA 2 N Akif 12.3- B- HJA 1 An Smith 1.48- B 2 L Blackie 1.35- LJA 2 E Godley 4.82- B 1 L Blackie 4.45- SPA 3 F Clarke 9.98- B 1 S Brown 9.73- DTA 1 F Clark 29.70- B 1 S Brown 27.58- JTA 3 F Athawes 22.54- B 2 S Brown 20.75- 4X100m 4 B&B 54.7 (Akif/ Godley/ Barrett/ Elsom)
Match 1 Radley 1961/2 - 2 B&B 1881/2 - 3 Milt K 1791/2 - 4 Harrow 1551/2 - Walton 142- Final Pos 4th 26 lge pts 11441/2 -
(14) 6th Sep. Flanders Cup Merksem, Belg 100m A 1 J Barbour 10.50- B 1 Collymore 10.89
(15) 7th Sep. Rd 10Km Richmond Pk 5 M Skinner 30.23
(16) 7th Sep. Open Tonbridge 5000m 1 J Atkinson 16:18.7
(17) 7th Sep. IAAF GP Rieti, It 200m 3 J Golding 20.64
(18) 7th Sep. Richmond & Tw T&F Barn Elms M65 SP/HT/DT G Hickey 12.50/ 33.03/ 32.15- M70 PV/SP J Day 2.50/ 9.61
(19) 7th Sep. Thanet Marathon (inc Kent Chs)
11(2M50) T Brightwell 3:07.06- 55(4 KtM50) R Griffin 3:42.59- 58(2 KtM60) P Lovell 3:44.16
(20) 7th Sep. Jun Lge Final Derby
100mA 5 D Bovell 11.32- B 5 L Francis 11.29- 200mA 7 L Francis 23.57- B 8 D Holloway 24.09- 400mA 5 I Allerton 50.71- B 5 D Parsons 51.73- 800mA 8 T Hawkey 1:59.79- B 7 C Daniel 2:06.65- 1500mA 5 T Hawkey 4:12.04- B 6 J Poole 4:29.15- 3000mA 8 M Leal 11:08.15- B- 110HA 8 S Mulligan 16.96- B 6 D Holloway 17.12- 400HA 5 S Mulligan 58.34- B 3 T Robinson 58.54- 2000SCA 7 M Leal 7:50.48- B 6 R Daniel 8:34.14- HJA 8 S Harvey 1.65- B 7 R Wallace 1.65- PVA 4 T Robinson 3.90- B 5 A Pope 3.30- LJA 8 R Wallace 6.11- B 8 E Telfer 5.13- TJA 8 D Haque 12.42- B 7 W Eversley 11.87- SPA 8 W Eversley 10.13- B- HTA 2 Am Williamson 49.99- B 3 Al Tawanaee 43.13- DTA 8 Al Tawanaee 30.67- B- JTA 5 S Harvey 51.66- B 7 A Pope 35.77- 4X100m 6 B&B 44.77 (Francis, Parsons, Haque & Telfer)- 4X400m 4 B&B 3:26.81 (Mulligan, D Griffin, Parsons & Allerton)- Match 1 Enfd & H 277- 2 Shaft 248- 3 Gateshd 214- 4 Liv'p 212- 5 Birchfd 210- 6 Harrow 172- 7 Notts 144- 8 B&B 133
(21) 13th Sep. UK Women's Lge Qualifying Match Abingdon 100/200m A L Guthrie- 200B 4
C Hobson- 400/800m 3/2 M Miller-1500/3000m 5/3 J Butler- 800B/3000mB/400HA 4/3/7 C Jones-Baldock- HJ 2 S Alaneme 1.60- PV/SP E Hughes 3.50/ 11.09- LJ/TJ A 2 S Alaneme- B 1/2 K Benneworth- 400HB/HTA C Mantoura- HTB D Mantoura- JTA 2 C Lawrence 38.28- Match 1 Belgr 2 Cardiff 3 Pitreavie- 4 B&B 160- 5 Blackpool 6 Cannock 7 Deeside 8 Basingstk
(22) 13th Sep. Mountain 8K Oviedo, Sp 165/458 M Crisp 41.43
(23) 14th Sep. Kent Relays Deangate SM 4X100 1 B&B (I Allerton, J Wilkie, S Jarred &
M Champion)- 4X400 2 B&B- JM 4X100/4X400 2 B&B- U17 4X100 1 B&B (D Haque, D McKeown, J Gabriel & S Parrett)- 4X400 2 B&B- U15 4X100 1 B&B 45.6 (J Alaka, A Al-Ameen, S Blackwell & J Dennett)- 4X400 2 B&B- U13 4X100 1 B&B (A Stockdale, D Hammond, J Hartley & A White)- 3X800 1 B&B 7:41.6 (M Thorpe, R Evans & E Martin)- SW 4X200/4X400 2 B&B- U15G 4X100/4X200 3 B&B- 3X800 1 B&B (S Coombs, K Murray & R Taylor)- U13G 4X100 1 B&B 54.5 (G Crosbie, I Ivy, K Cosby & C Shaw)- 3X800 2 B&B
(24) 14th Sep. Women's JLge Sthn Prem Qual Match Copthall 100mA/LJ 2/3 C Cooper- 100B 2 J South- 200mA 2 V Cole- B 2 K Douglas- 400mA S Bye- B S Allerton- 800/1500m 2/1 E Fisher- 800B 2 B Proctor- 1500B 3 S Williams- 3000mA F Waller- B N Moran- 100HA 1 H Robinson 15.0- B 1 C Cooper 15.5- HJA/PVA(2.20)/TJB 1 R King- TJA H Robinson 10.24pb- SP/HT/DT V Thomas- B R Blackie- JTA 1 C Lawrence- B 1 C Silvester- 4X100m 1 B&B (Robinson, Cooper, Cole & Douglas)- 4X400m (South, Bye, Allerton & Fisher)- Match 1 B&B 265
(25) 14th Sep. Rd 10Km Victoria Pk 13 L Crowder 35.58- 21 A Crowder 37.08
(26) 17th Sep. Open Watford 800m SW B Clayton 2:10.9
(27) 20-21 Sep. Kent Multievents & Vets T&F Chs Erith U15 Pentn 1 A Al-Ameen 2960 Kt rec- 800m/80H/HJ/LJ/SP 3/1/1/1/1 2:18.7/ 11.7/ 1.75/ 5.45/ 11.55- U13 Minithon 4 S Cavey- 8 S Worley- U17W Heptn 5 L Critchley- 7 R King- U15G Pentn 5 R Arnheim- 7 L Blackie- U13G Minithon 1 C Shaw (75m/10.6- HJ/1.37- SP/7.76)- 2 K Cosby (75m/10.7- LJ/4.64- SP/6.30)- 3 L Rose (75m/10.5- LJ/4.08- SP/6.83)- 8 G Crosbie- 12 E Patten- =15 R Cook & L Price- M40 800/1500m 1 M Watling 2:07.8/- M50 800m 2 K Daniel 2:14.5- 200/400/400H/LJ/TJ M Martineau 30.3/ 76.1/ 90.1/ 4.17/ 8.08- M60 SP/HT/DT/JT 1/1/2/2 G Hickey 11.39/ 31.64/ 33.06/ 32.39- 4/2/1/1 C Brand -/30.15/ 38.06/ 39.71- M70 100m/80H/HJ/PV/LJ/TJ/SP/JT 1 J Day 16.5/ 16.8/ 1.20/ 2.63/ 3.54/ 7.38/ 8.93/ 23.44- F40 80H/SP/HT/DT 1 B Simpson 18.8/8.53/33.88/26.72- 4HJ-
(28) 20th Sep. B&B XC Relays Sparrows Den Men 6X21/2 M 1 Tonbr 83.49- 2 B&H 85.32- 3 B&BA
88.52 (5 E Prendergast 14.01 (H'c pos 24)- 7 P Cavallo 15.47 (45)- 7 R Smith 14.38 (37)- 5 J Morland 14.29 (15)- 5 R Hall 15.38 (38)- C Osborn 14.19 (12))- 11 B&BB 94.28 (A Tucker 15.32 (31)- B McShane 15.15 (8)- D Ellison 15.21 (26)- D Hilliar 15.48 (11)- M Ellison 16.42 (46)- S Pairman 15.50 (23))- 12 B&BD 98.38 (C Pike 17.07 (6)- A Lawes 15.51 (17)- G Cook 16.16 (28)- M Compton 18.06 (20)- I Taylor 15.56 (9)- T Llewelyn 15.22 (18))- 14 B&BC 100.18 (M Cronin 16.34 (19)- J Baldwin 17.37 (10)- R Coles 16.42 (29)- K Daniel 15.04 (5)- R Minting 16.33 (44)- R Cliff 17.48 (22))- 15 B&BF 115.05 (B Power 17.20 (4)- J Copley 17.32 (3)- B Hartley 20.54 (33)- C Rowe 19.43 (27)- A Pontifex 19.37 (39)- J Robinson 19.59 (7))- 16 B&BG 121.32 (M Wade 18.51 (13)- C Fulford-Brown 18.37 (off crs)- J Green 18.52 (32)- B O'Gorman 19.41 (48)- P Shepheard 21.16 (35)- W Orton 24.15 (49))- 17 B&BE 122.19 (S Lloyd 17.24 (47)- R Watkins 26.53 (42)- B Smith 18.54 (2)- J Mullett 19.26 (34)- D Churchus 22.10 (30)- R Griffin 17.32 (1)) Fst leg M Buss (B&H) 13.08- Women 4X21/2 M 1 Harb'r 69.16- 2 B&BA 70.12 (J Butler 16.11 (25)- C Lodwig 18.32 (14)- S Budd 16.27 (36)- K Pratten 19.02 (41))- 3 HHH 71.26- 4 B&BB 84.39 (A Cilia 20.07 (40)- N Cooper 21.40 (16)- R Power 22.26 (43)- G Power 20.26 (21))- Fst leg J Postlethwaite (Harb'r) 16.07
(29) 20-21 Sep. Eng Sch Comb Events Sheffield SenB Dec 16 A Pope 4876 (100m/12.4- LJ/5.70-
SP/10.47- HJ/1.53- 400m/56.77- 110H/18.78- DT/32.33- PV/3.80- JT/32.91- 1500m/5:10.1)
(30) 21st Sep. Gt North 1/2 -Marathon Newcastle/ S Shields 7 M Steinle 62.55- 31 R Byrne 69.39
(31) 21st Sep. Sri Chinmoy Marathon Battersea Pk 1M50 T Brightwell 3:07.52- B Bater 3:20.39- J E Turner 3:34.26- P Lovell 3:41.36- R Griffin 3:55.14-
(32) 21st Sep. Buckie Louis 10Km Banff G Murray (M70) 61.44
(33) 27th Sep. SEAA Rd Relays Aldershot SM 6X6K 7 B&BA 1:53.51 (29 R Bentley 19.23- 10 D Heath 18.14- 11 A Rayner 19.06- 4 M Skinner 17.49- 6 P Tucker 20.07- R Byrne 19.12)- 55 B&BB 2:09.53 (R Hall 22.31- C Daniel 22.20- J Atkinson 19.58- B McShane 22.15- R Smith 21.06- K Daniel 21.43)- L Haze (KtAC) 21.20- M60 J Baldwin (G) 24.31
(34) 28th Sep. SEAA Rd Relays Aldershot SW 4X3.8K 24 B&BA 60.38 (32 H Leach 14.38- 26 G Viney 14.50- 32 K Pratten 16.42- S Budd 14.28)- B&BB (C Jones-Baldock 17.07- C Lodwig 16.24- U17M 4X3.8K 22 B&B 57.23 (D Morgan 14.41- T Beech 13.52- D Willis 15.37- J Poole 13.13) U15B 4X3K 23 B&B 44.58 (J Vintner 10.50- R D'Angelo 11.54- T Doig 11.05- D Brewer 11.09) U13B 4X3K 12 B&BA 46.44 (S Cavey 11.42- R Evans 12.02- E Martin 11.32- M Thorpe 11.28)- B&BB (C Ward 13.36- O Robinson 12.32- J Stern 13.22)- U15G 3X3K 14 B&B 35.49 (S Coombs 12.32- R Taylor 11.48- K Murray 11.29) U13G 3X2.3K 17 B&B 27.52 (H Ware 9.19- Am Smith 9.35- H Garcia 8.58)
(35) 28th Sep. Route du Vin 1/2 -Marathon Luxembourg M Crisp 90.50- N Wheeler 95.56- J Tateson 101.40- P Fidler 110.-
(36) 28th Sep. MT 10M Challock 10 T Simmons 66.32- 14(1M50) T Brightwell 66.52-
(37) 30th Sep. T&F Exeter 800m R Minting 2:12.4
(38) 1/2 -Marathon Windsor 19 N Mayers 79.22- 3070 C Haines 132.27
(39) Brit V Wts Pentathlon Burton-on-Trent M65 1 C Brand- M70 1 G Hickey- F45 1 B Simpson
(40) 4th Oct. E Surrey Relays Wimbledon (4X 1.95M) 1 HHH (inc D Taylor 9.06)
(41) 4th Oct. VAC XC 5.6M Wimbledon Cmn W Clapham 52.20
(42) 5th Oct. AAA 10K Rd Ch Bourton 24 S Newport 30.56
(43) 5th Oct. Rd 10Km Series Regents Pk A Edwards 47.52
(44) 5th Oct. London-Brighton (54M 198yd) J E Turner 8:52- B Bater 9:41
(45) 5th Oct. Rd 10M Sittingbourne 32 T Brightwell 66.32
(46) 12th Oct. 24hr Tr Tooting Bec 22 J E Turner 123.043 Km (76M 801yd)
(47) 12th Oct. Marathon Chicago 16 M Steinle 2:15.41
(48) 12th Oct. Gt South 10M Portsmouth 15 S Newport 51.22
(49) 12th Oct. Rd 10Km Dulwich Pk 2 R Bentley 32.22- 12 S Smythe 35.39- 24 A Gibbins- 45 T Llewelyn 38.47- D Hilliar 39.10- 90 T Merola 42.23- 164 K Pratten 45.47
(50) 12th Oct. Rd 10Km Liverpool G Murray 63.45
(51) 12th Oct. Rd 5M Tatsfield 1 J Atkinson 27.10- 2 P Tucker 27.20
(52) 11th Oct. Club 5M XC Ch Hayes 1 A Rayner (Five Cup) 27.58 (h'c pos 3)- 2 J Murray 28.45 (6)- 3 P Tucker 29.42 (22)- 4(1V) J Morland 29.46 (15)- 5 C Osborn 30.01 (19)- 6 T Hawkey 30.07 (27)- 7 A Draper 30.19 (40)- 8 M Airey 30.30 (30)- 9 E Prendergast 30.43 (49)- 10 P Cavallo 31.54 (32)- 11 K Daniel 32.06 (16)- 12 D Ellison 32.20 (25)- 13 D Hilliar 32.36 (9)- 14 D Griffin 32.45 (11)- 15 A Tucker 32.51 (36)- 16 C Hogg 33.37 (47)- 17 C Daniel 33.50 (35)- 18 S Wright 34.07 (4)- 19 I Taylor 34.10 (31)- 20 S Pairman 34.12 (41)- 21 G Cook 34.31 (33)- 22 C Baker 34.36 (2)- 23 G Coates 34.42 (28)- 24 A Lawes 34.44 (51)- 25 M Cronin 34.45 (23)- 26 M Ellison 34.53 (50)- 27 P Barlow 35.36 (58)- 28 R Brown 35.55 (53)- 29 D Beadle 36.01 (48)- 30 N Bunclark 36.04 (34)- 31 C Pike 36.05 (12)- 32 R Coles 36.10 (52)- 33 P Calnan 36.21 (59)- 34 R Cliff 36.40 (18)- 35 S Lloyd 36.54 (56)- 36 D Flagg 37.10 (63)- 37 B Power 37.14 (46)- 38 S Ridgewell 37.20 (26)- 39 A Kilgour 37.37 (66)- 40 J R Turner 38.12 (10)- 41(1L) K Pratten 38.23 (21)- 42 D Carton 38.36 (57)- 43 M Compton 39.08 (44)- 44 D Ballard 39.08 (17)- 45 A Cook 39.12 (7)- 46 M Wade 39.15 (20)- 47 B O'Gorman 39.17 (24)- 48 B Smith 39.32 (29)- 49 A Grace 40.00 (14)- 50 J Green 40.42 (65)- 51 C Lodwig 40.49 (54)- 52 J Copley 41.01 (61)- 53 A Pontifex 41.01 (37)- 54 A Edwards 41.28 (13)- 55 W Orton 41.38 (38)- 56 A Cilia 42.05 (43)- 58 C Rowe 42.19 (45)- 59 D White 42.23 (55)- 62 N Nuttall 42.52 (8)- 63 C Jones-Baldock 43.09 (62)- 64 B Hartley 44.14 (42)- 65 M Gasson 44.21 (64)- 66 C Fulford-Brown 44.28 (39)- 67 D Churchus 44.29 (5)- 68 P Shepheard 46.19 (60)- 70 P Long 54.05 (1)- 71 Rn Chambers 55.02 (67)-
(53) 18th Oct. Kent XC Lge Capstone Pk SM 5 J Murray 31.00- 12 J Mills 31.49- 15 A Draper 32.02- 16 J Atkinson 32.09- 23 P Tucker 33.33- 26 E Prendergast 33.41- 31 P Cavallo 34.36- 34 N Ayrton 34.46- 55 K Daniel 36.16- Tms(Sc4) 2 B&B 48- U17 3 J Poole 16.34- 9 T Beech 17.34- 10 S Leach 17.37- 20 R Daniel 18.43- 21 D Morgan 18.59- 24 D Willis 19.52- Tms 2 B&B 22- U15 11 J Vintner 14.24- 13 S Simpson 14.34- 30 R D'Angelo 15.57- 33 J Summersby 16.09- 35 B Szczepanski 16.53- Tms 4 B&B 54- U13 2 M Thorpe 9.41- 7 E Martin 10.10- 12 R Evans 10.29- 20 O Robinson 10.43- 30 C Ward 11.23- 41 I Rowswell 12.59- Tms 2 B&B 21- SW 16 K Pratten 21.01- 20 A Cook 21.17- 21 C Lodwig 21.24- 39 C Jones-Baldock 26.43- Tms 6 B&B 57- JW 1 E Bulger 13.03- U17W 10 B Proctor 13.59- 12 C McQuillan 14.28- U15G 2 K Murray 10.19- 4 R Taylor 10.40- 7 S McLellan 11.01- 8 S Coombs 11.04- 11 ?Ln Smith 11.12- 13 L Underwood 11.21- 16 V Evans 11.26- 25 C McNamara 13.00- Tms 1 B&B 13- U13G 1 Am Smith 8.23- 4 Rb Smith 8.56- 8 K Gibbs 9.07- 11 J Finlay 9.17- 13 H Ware 9.30- 14 G Power 9.33- 15 D Barley 9.34- 18 E Horne 9.46- 20 R Cook 10.01- 23 Ls Smith 12.50- 25 J Linker 10.19- 27 R Power 10.25- Tm 1 B&B
(54) 18th Oct. Surrey XC Lge Div 1 Richmond Pk. 4 D Taylor(HHH) 26.27-
Div 2 Wimbledon Cmn. 11 S Smythe(DulR) 27.48- Div 4 Epsom Downs. 31 J E Turner(DulPk) 41.27- 79 W Clapham(VAC) 51.42
(55) 19th Oct. Cross Challenge Falkirk 2 M Skinner 29.52
(56) 19th Oct. Rd 10Km Croydon 26 A Lawes 39.05- 28 G Cook 39.17- 82 D Carton 43.12 158 I Cayzer 47.02- 162 C Jones-Baldock 47.17- 174 J Tateson 47.52- 204 J Lee 49.42- 239 M B Allen 51.37- 275 S Garside 53.44-
(57) 19th Oct. Fitness Lge Knole Pk 13 N Ayrton 32.18- 65 T Brightwell- T Shotton
(58) 22nd Oct. London Coll XC Lge Parliament Hill 1 A Rayner(Brun) 26.10- 13 L Haze(LCP) 28.30- 20 A Moreton(SyU) 29.20- 27 J Connor(Brun) 30.17
(59) 25th Oct. AAA Rd Relays Sutton Pk SM(X6) 26 B&B 1:53.18 (27 A Rayner 18.04- 37 W Foster 19.13- 17 M Skinner 17.21- 8 M Steinle 17.32- 10 J Atkinson 19.20- K Daniel 21.48)- SW(X4) 52 B&B 71.35 (47 H Leach 16.30- 54 G Viney 17.55- 55 K Pratten 18.39- C Lodwig 18.31)-
(60) 25th Oct. Seven Sisters Marathon Eastbourne 28 T Brightwell 3:36- 30 D Ellison 3:37 A Tucker 3:45- C Aves 4:07- P Burford 4:08- 112 C Pike 4:08- P Lovell 4:12- M Blundell 4.16- R Griffin 4:25- R Bennett 4:26- C Hall 4:30- C Poole 4:34- J Isaacs 4:34- M Compton 4:45- N Webb 4:46- K Connaughton 5:07- A Jelly 5:18- B O'Flynn 5:30- T Shotton 6:40- S Lacey 6:45- S Poole 6:48- C Brand 7:04- D White 7:04- D Laurie 7:04-
(61) 26th Oct. 1/2 -Marathon Barns Green 9 S Smythe 75.44
(62) 26th Oct. Rd 10Km Wilmington 3 P Tucker 33.42- 4 J Mills 33.44- 6 J Connor 33.51
(63) Oct. Nat Ch Aths with moderate learning disab U17W SP/JT 1 S Olney-
(64) RACE WALKING 2/9 Steyning 3K. 4 S Lightman 16.25- 14/9 Sx Ch 10K. S Lightman (G) 58.46- 20/9 Eng Sch Sheffield. IntB 5K 2 R Bain 25:56.7- JG 3K 8 H Williams 20:29.8- 27/9 Inter-Area Derby U17 5K 1 R Bain(S) 25:06.9- U15G 3K 5 H Williams(S) 19:39.5- U13G 2K 5 J Stacey(S) 12:04.1- 6 J Bain(S) 12:16.0- 5/10 Sthn 1-hr Dartford. 4 R Bain 11000m- 7 P Hannell 10304- U15G 1 H Williams- U13G 2 J Bain- 18/10 Bexley 5K. 3 R Bain 24.37-

(64) RACE WALKING cont 19/10 Blackheath 9K. 1 R Bain 45.20-

(65) MONTHLY SERIES 2/9 Cryst Pal 5K. W Clapham 25.49- 10/9 Club 3.12M H'c. 1 M Martineau 23.20 net- 2 B Stephenson 15.37(1)- 3 N Cooper 24.39- 4 C Jones-Baldock 21.45- 5 M Baldwin 21.31- 6 K McEntee 20.47- 7 D White 21.52- 8 J Copley 21.17- 9 R Brown 18.37- 10 D Churchus 25.14- 11 C Lodwig 21.21- 12 S Ucyigit 22.09- 13 C Osborn 16.45(2)- 14 A Tucker 17.36- 15 G Cook 18.38- 16 P Shepheard 24.24- 17 D Ellison 17.52- 18 M Cronin 19.41- 19 R Hall 18.00- 20 B Bater 18.02- 21 J Baldwin 20.36- 22 B McShane 17.52- 23 M Watling 17.23(3)- 24 S Pairman 18.14- 25 B Hartley 23.31- 26 K Daniel 18.11- =27 A Cilia 24.02- =27 J Otkay 25.47- 29 C Pallen 30.58- 30 R Watkins 31.37- 30/9 Hammersmith 3.3M W Clapham 27.09- 7/10 Cryst Pal 5K. W Clapham 25.24- 8/10 Albert Embk 2.3M. 4 D Carton 15.30- 10/10 Danson Pk 5K. W Clapham 26.39- 25/10 Trail 5K Trent Pk. W Clapham 27.07- 28/10 Hammersmith 3.3M W Clapham 27.25- 4/11 Cryst Pal 5K. W Clapham 25.09-

(66) TRIs &c /9 Bala. M30-34 6 R Daniels (sw 1500m/23.37- bk 40K/1:03.26- rn 10.25K/37.21)

(67) GOLF The Blackheath & Bromley Golf Society have recently held meetings as follows:-
11th Sept Lullingstone. 1 A Pontifex 35 pts- 2 B Smith 33- 3 P Metcalf 32- 12 members took part- 30th Oct Austin Lodge, Eynsford. 1 A Pontifex 40- 2 P Metcalf 35- 3 B O'Flynn 33- 9 members took part. Nearest-the-Pin prize A Pontifex ("Not again" they all said)

MONTHLY SERIES RACES
The Club summer Wednesday evening Yacht Handicaps have now concluded and we again thank Steve Freemantle and his helpers for organising them. The final result for the Parris Shield was: 1 C Lodwig- 2 K McEntee- 3 A Tucker.

Your attention is drawn to other monthly races which are held at lunchtime all year round. These are usually on a fixed day each month subject to some variation over Christmas/ New Year. Coming dates:-
Crystal Palace Park. First Tuesday 12.30. 5K S/F Upper car park near old palace site. Contact Bill Clapham.
Bridges. Second Wednesday 12.30. 2.3M Yct S/F Albert Embk adj St.Thomas Hosp/ Westminster Bridge.
Danson Pk. Second Friday 12.30. 5K Yct S/F Danson Pk Crook Log gate.
Contact Joe Cleverley 020-8301-0777.
Hammersmith Riverside. Last Tuesday 12.30. 3.3M Yct S/F Rutland Gr nr Hammersmith Br. Contact F Thomason 020-8741-3741.
The above races are all Turn-up-&-Run, no fee, no prizes.
Hyde Park. Last Friday 12.30. 5K (2 races) S/F nr Serpentine Lido. Contact Malcolm French 020-8422-3900. Pre-entry (2), see www.serpentine.org.uk/events/friday/ . Entry may also be possible by voucher from Run-&-Become, Palmer St.

CLUB 3.12M Rd Yct H'c HAYES: 2003 SEASONAL BEST PERFORMANCES
B Stephenson 15.37 D Beadle 18.35 M Baldwin (F50) 21.31
C Osborn 16.45 G Coates (M50) 18.40 C Jones-Baldock (SW) 21.45
A Tucker 17.15 M Cronin (M55) 19.06 D White (M60) 21.52
M Watling (M45) 17.23 T Brightwell (M55) 19.12 S Freemantle (M45) 21.59
D Ellison 17.31 P Comber 19.15 S Cummings (SW) 22.06
R Hall 17.40 P Cavallo 19.28 A Cilia (F40) 22.07
B Bater (M40) 17.44 D Carton (M45) 19.42 S Ucyigit (M55) 22.09
M Ellison (M40) 17.47 J Leeson (M45) 19.52 S Haley (M45) 22.11
B McShane (M40) 17.52 J Green 20.01 S Hollingdale (M50) 22.11
S Pairman (M40) 17.58 P Burford (M45) 20.22 M Gasson (M55) 22.27
C Keen (M45) 18.02 C Pike (M50) 20.34 M Martineau (M55) 22.59
D Griffin (JM) 18.02 J Baldwin (M65) 20.36 B Hartley (M60) 23.31
A Lawes (M45) 18.08 R Barrett 20.36 P Shepheard (M60) 23.35
K Daniel (M50) 18.11 M Compton (M45) 20.38 W Clapham (M70) 24.36
J Hoy (M40) 18.22 M Salmom (M50) 21.39 N Cooper (SW) 24.39
G Cook 18.24 K McEntee (SW) 20.47 D Churchus (M70) 25.14
I Taylor (M40) 18.24 K Pratten (SW) 20.52 J Otkay 25.47
S Lloyd 18.26 C McEntee (M50) 21.01 Rn Chambers (M65) 27.46
D Hilliar 18.29 J Copley (M55) 21.17 R Watkins (M55) 29.57
R Brown (M50) 18.31 C Lodwig (SW) 21.21 C Pallen 30.58
A Kilgour (M40) 18.34 W Orton (M40) 21.24
**END***

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk