Mar 2002

Home Up

VOL 21. No4. MARCH 2002. PRESIDENT 2001/2: Mike Peel
HON. SECR:- J Baldwin, 25 Forge Rise, Uckfield, E Sussex TN22 5BU (01825 768193)
EDITOR:- W Clapham, 26 Dunoon Rd, London SE23 3TF (020 8699 5949)
News, Views & Results of Blackheath Harriers, Bromley: 56 Bourne Way, Hayes, Kent (Tel 020 8462 3115). Unless otherwise attributed, views are those of the Editor.
*****************************************************************
Our senior men's team were second in the Kent XC Championship fifth in the Southern and seventh in the National. Individual performances included David Taylor (1st in Surrey, 2nd in Southern, 6th in National) and Tim Dickinson (1st in Lancs, 11th in Southern, 20th in National). It's nice to record increased Club involvment in the Kent leagues, in particular the women gaining the title, with Jenny Butler the individual series winner.

We lost in the Mobmatch at Ranelagh where lack of numbers again weighed against us. The Bennett Cup builds to its climax.

Many of our athletes have been involved in the Indoor season including representation at international level.

A CLUB THANK YOU
Hon. Assistant Treasurer (Membership) Denis Lawrie writes:
It is now near the end of February and I have received more than half the 800 or so subscriptions for the Club. Over and above the subscriptions we have had a large number of donations to the various sections of the Club and, through the pages of the Courier, I would like to say thank you to all the members who have generously sent in those donations. In particular I would like to thank the many Life Members who, despite being exempt from Subs, send in donations far in excess of the subscription levels to help maintain our ongoing success.

Every year we receive several thousand pounds in generous donations from our members, without which the Club would struggle to maintain our current level of success and competitiveness. A great big THANK YOU to you all.

PS. (Can the 354 members who have not yet paid their subs please pay me soon to avoid any further expense for the Club - further donations most welcome).

Thanks also to Denis for the job he does for the Club.

NORMAN PARK TRACK
The proposal by Bromley Council to remove the grant was vigorously opposed by the Club in a campaign co-ordinated by Committee Chairman Derek Gregory.

We were supported by a number of local residents and Councillors and by the local "Shopper" newspaper.

The Council at first agreed to 75% restoration then, under further pressure, to 100%.

We understand that the Council budget for the coming year has now been finalised on that basis. It appears that the track is one of the few local facilities to escape unscathed.

SOME COMING EVENTS
(CLUB HOME EVENTS NORMALLY START 2.30)
6th Mar Sparrows Den
BH Schools XC Race
16th Mar Hayes
MOBMATCH v SLH
17th Mar Tatsfield 5
23rd Mar Hayes
Closing 5 & AGM
24th Mar Paddock Wood
Kent Ch & GP "-Marathon
30th Mar Wimbledon
Thames H&H XC
6th Apr Norman Pk
Open T&F Warm-Up
7th Apr Milton Keynes
Southern 12/6 rd relays
7th Apr Darent Valley 10K
10th Apr Battersea VAC Tr
14th Apr London Marathon
14th Apr Ostend Relays
16th Apr Battersea VAC Rd
20th Apr Sward & Kinnaird
21st Apr Kent Women's Lge
26th Apr Deangate SV Lge
27th Apr Sutton Park
National 12/6 rd relays
27th Apr Sth Women's Lge
28th Apr Copthall
Natl Jun Lge
28th Apr Deangate
Kent Boys & Colts
4th May Men's Sthn Lges
Div 2 Newham
Div 4E Colchester

MONTHLY SERIES
Crystal Pal 5/3, 2/4
Danson 8/3, 12/4 5K
Hyde Pk ?29/3, 26/4 5K
Albert Embk 13/3, 10/4
Hammersmith 26/3, 30/4
All 12.30
Battersea Pk 19/3 noon (check with Pete Mulholland 020 8761 4308)

SOCIAL
23rd Mar AGM & Supper
17th Apr Marathon Supper

200 CLUB
Organiser: Len Dalmon (01689 855998) Recent winners:-
Dec 400 M Shapcott
Jan 50 J Herring, 25 S O'Flynn & S Parsons
Feb 50 M Jackson, 25 K Hickey & R Cliff

NEXT COURIER: Early May Results, readers' views & other material welcome.

RESULTS

(01) 14th May 2001. Rd 10M Bern, Sw 4159 I Wilson 80:55.4
(02) 24th Jun. Rd Vets 10K Brugge, Belg 49(6M55) I Wilson 43.18
(03) 14th Jul. Euro U23 Ch Amsterdam 100/200m 1/6 J Barbour 10.26/ 21.10 (& 4X100m 2 GB)
(04) 16th Dec. Parkwood Lge (3) Canterbury U17 4 R Perkins- 5 D Snow- 6 C Daniel- U15 12 D Willis- 13 S Leach- U13 7 R D'Angelo- 13 R Bolton- U11 5 I Rowswell- JW 4 K Bugler- U15G 4 B Proctor- C McQuillan- U13G 1 R Taylor- C Sapsed- C McNamara-
(05) 23rd Dec. Rd Relays Rochester Sen 4X2.6M 1 BHA 47.41 (R Smith 12.14- A Draper 12.05 D Ayrton 11.27- J Mills 11.55)- BHB P Tucker 12.15- N Ayrton 13.42- R Williams 14.02- N Gasson 12.54)
(06) 23rd Dec. Gaston Roelants Rd 10Km Brussels
14 P Calnan 34.42- 65 K Daniel 39.47- 78 D Griffin 40.37- 81 C Griffin 40.39-
(07) 29th Dec. Gt North XC Newcastle Sen 9.2Km (27.12) 27 D Ayrton 30.00
(08) 30th Dec. Kent Fitness Lge Eltham 12 K Daniel (BromV) 29.44
(09) 1st Jan 2002. NYr 5M Buckie G Murray 46.02
(10) 5th Jan. County XC Chs Kent Sevenoaks Sen(38.08) 7 R Smith 40.24- 11 P Tucker 41.23 12 R Byrne 41.25- 14 J Murray 41.32- 26 S McDonald 42.48- 27 P Calnan 42.49- 34 N Gasson 44.00- 47 D Ellison 45.51- 48 M Ellison 45.52- 62 M Watling 47.08- 67 B McShane 48.17- Tms(Sc6) 2 BH 97- JM(26.51) 2 A Rayner 27.23- 10 W Bolton 28.54- 12 M Hill 30.18- Tms(Sc3) 2 BH 24- U17(19.35) 9 R Perkins 21.14- 20 D Snow 22.33- 31 C Daniel 25.06- 34 M Leal 26.47- Tms(Sc4) 3 BH 94- U15(12.59) 28 T Beech 16.45- 30 D Willis 17.05- 32 S Leach 17.52- U13(11.33) 6 D Brewer 12.16- 16 M Thorpe 12.59- 21 D Proctor 13.18- 26 T Corbett 13.57- 29 R D'Angelo 14.01- Tms(Sc4) 3 BH 69- SenW(24.00) 3 J Butler 24.29- 4 S Budd 24.57- 27 A Cilia 31.01- 28 C Jones-Baldock 31.24- 38 A Jelly 35.02- Tms(Sc3) 3 BH 34- JW(20.40) 2 C Castledine 25.54- U17W(14.53) 4 E Bugler 15.43- U15G(13.40) 11 B Proctor 14.48-
U13G1 R Taylor 12.04- 14 C McNamara 14.14-
Surrey Lloyd Pk 1 D Taylor(HHH) 41.51- Lancs 1 T Dickinson
(11) 6th Dec. Rd 10M Tadworth (57.20) 47 N Barber 72.16- 51 Ph Taylor 72.50 220 K Connaughton 92.58-
(12) 12th Jan. BH Open XC 10km (inc Club Vets Chs) 1 R Smith 36.00 (H'c pos 31) 2(1M40) N Kinsey (Browning Tankard) 36.49 (26)- 3 N Gasson 37.30 (5)- 4(2M40) J Morland 38.00 (32)- 5 P Calnan 39.13 (37)- 6 D Ellison 39.44 (10)- 7(3M40) M Watling 39.55 (35)- 8 M Ellison 40.10 (19)- 9 J Hoy 40.42 (23)- 10 C Keen 40.58 (38)- 11 B McShane 41.02 (1)- 13 S Pairman 41.33 (9)- 14 A Tucker 41.45 (16)- 15 N Bunclark 42.35 (8)- 16(1M50) J Phelan 42.40 (47)- 17(2M50) G Coates 42.44 (11)- 18 D Hilliar 43.25 (59)- 19 W Slack 43.43 (24)- 21(3M50) M Cronin 44.00 (33)- 22 C Baker 44.06 (18)- 23 I Taylor 44.24 (14)- 24 S Lloyd 44.48 (12)- 25 C Pike 44.57 (29)- 26 R Walsh 45.30 (6)- 27 B Fisher 45.38 (15)- 28(1M60) J Clare 45.42 (7)- 29 R Brown 46.14 (54)- 30 N Barber 46.16 (28)- 31 A Kilgour 46.17 (60)- 33 T Brightwell 46.41 (58)- 34(2M60) B O'Gorman 46.58 (46)- 35(3M60) A Davis 47.06 (39)- 36 L Bryant 47.09 (44)- 37 R Hall 47.24 (49)- 39(1L) K O'Mahoney 47.30 (53)- 40 A Bounds 47.35 (50)- 41 J Leeson 48.02 (42)- 42 D King 48.20 (34)- 45 P Lovell 48.51 (21)- 46 S Capey 49.18 (51)- 49 M Salmon 49.27 (56)- 51 R Griffin 50.09 (25)- 52 B Wilson 50.39 (30)- 53 M Compton 50.41 (27)- 55 M Wade 51.14 (55)- 56 D Appleton 51.38 (41)- 57(1LV) A Cilia 51.51 (13)- 58 C Jones-Baldock 52.08 (4)- 61 W Orton 52.54 (20)- 62 J Robinson 52.59 (57)- 63 T Potter 53.14 (22)- 64 C Poole 53.25 (43)- 65 J Copley 53.58 (3)- 66 K Pratten 54.22 (36)- 67(1M70) W Clapham 54.49 (52)- 68(2M70) D Churchus 56.25 (17)- 69 M Gasson 56.51 (45)- 70 D Brookes 57.57 (2)- 71 K Connaughton 59.25 (61)- 72 Rn Chambers 59.51 (48)-73 P Shepheard 62.46 (40)
(13) 12th Jan. VAC XC Ch Wimbledon Cmn M40 2 S Smythe (DulR) 32.56
(14) 19th Jan. Sth of Thames Senior Wimbledon Cmn (6-M/29.01) 75 B McShane 35.11 104 G Coates 36.38- 158 W Clapham 47.17- Tms 1 ThHH- 2 HHH- 3 Kent AC
(15) 19th Jan. Weights Tri Ewell M65 3 C Brand 2117 (HT/28.14- DT/37.46- WT/12.14) 4 G Hickey 2075 (31.72- 30.81- 12.62)
(16) 26th Jan. SEAA XC Chs Parliament Hill
Sen (15K/51.41) 2 D Taylor 51.42- 11 T Dickinson 54.51- 43 R Byrne 57.55- 48 R Smith 58.19- 89 J Morland 59.51- 92 J Murray 59.53- 138 G Clifford 62.30- 144 N Gasson 62.39- 162 P Calnan 63.19- 182 D Ellison 64.01- 205 M Watling 64.44- 222 M Ellison 65.19- 295 B McShane 67.15- Tms(Sc6) 5 BH 285- (Sc12) 1Kt BH (Camden Cup)- JM 12(1Kt) A Rayner 32.26- 30 W Bolton 34.10- U17 33(1Kt) R Perkins 26.43- 137 M Leal 32.24- U15 160 C Place 24.02- 200 T Beech 26.24- 201 D Willis 26.31- U13 32 D Brewer 14.24- 88 T Corbett 15.20- 115 M Thorpe 15.45- 140 T Doig 16.22- 162 R D'Angelo 17.08- 181 R Bolton 19.04- Tms 11(1Kt) BH- SenW 10 J Butler 37.33- 80 K O'Mahoney 43.32- 174 A Cilia 50.00- 185 C Jones- -Baldock 50.40- 186 K Pratten 50.44- Tms 15(1Kt) BH- JW 21(1Kt) C Castledine 25.45- U15G 77 B Proctor 22.59- U13G 19(1Kt) R Taylor 15.47- 95 C McNamara 18.02-
(17) 19th Jan. Kent Sch XC Maidstone SenB 17 D Snow- C Daniel
(18) 20th Jan. Rd 10M Dartford 6(1KtV) S Smythe 57.41- J Tateson 78.30- R Bennett 79. T Delahoy 83.- K Connaughton 85.-
(19) 27th Jan. MT 15M Benfleet 1 S McDonald 1:33.24- 51 N Barber 1:54.51- 81(1M60) P Lovell 2:00.30- 95 D King 2:02.36- 136 J Reynolds 2:10.18- 151 B Smith 2:12.15- 212 T Delahoy 2:25.27- 242 W Clapham 2:32.49-
(20) 27th Jan. ToughGuy 10M Wolverhampton I Gordon 2:05
(21) 2nd Feb. Surrey XC Lge Div 1 Coulsdon. 13 R Smith(AFD) 29.49- Div 2 Wimbledon.
15 S Smythe(DulR) 30.23- Div 4 Lingfield. N Barber(DulPk) 35.03- J E Turner(DulPk) 35.07- W Clapham(VAC) 43.59
(22) 2nd Feb. Brit Univ XC Chs Belfast 4Km 12 J Bradley (Oxon) 15.36
(23) 2nd Feb. Camb.H XC 9.1M Joydens Wd 1 D Ayrton 58.29- 2 N Ayrton 64.43
(24) 3rd Feb. Rd 10Km Dewsbury 10 S Newport 31.37- 25 P Tucker 32.41
(25) 3rd Feb. Rd 5M Alsager 3 D Taylor 23.51
(26) 3rd Feb. Chingford Lge 5M Victoria Pk 7 P Calnan
(27) 9th Feb. Mobmatch v Ranelagh Richmond Pk 7"M 1 D Ayrton (Thompson Medal) 42.42 (H'c pos 2)- 4 N Gasson 45.46 (3)- 9 P Calnan 47.50 (23)- 11 N Ayrton 48.31 (6)- 12 J Hoy 48.38 (5)- 13 M Watling 48.45 (21)- 14 P Irvine 48.51 (14)- 17 C Keen 49.17 (16)- 18 D Ellison 49.22 (15)- 20 B McShane 49.56 (4)- 22 A Tucker 50.48 (10)- 23 K Daniel 51.05 (27)- 29 G Coates 52.48 (12)- 30 S Pairman 53.07 (25)- 31 J Phelan 53.10 (33)- 33 R Coles 53.20 (24)- 34 C Pike 53.23 (8)- 35 W Slack 53.25 (13)- 37 R Brown 53.59 (11)- 41 C Baker 54.45 (26)- 42 N Barber 54.59 (7)- 44 B O'Gorman 55.44 (18)- 45 S Lloyd 55.47 (22)- 46 R Walsh 55.53 (9)- 47 J E Turner 55.57 (29)- 60 R Cliff 59.56 (19)- 63 A Davis 60.32 (35)- 65 W Orton 61.10 (1)- 66 M Compton 61.33 (17)- 72 M Peel 62.26 (32)- 74 M Wade 64.04 (34)- 75 C Rowe 64.21 (31)- 76 C Poole 64.50 (30)- 79 J Copley 66.20 (20)- 82 M Gasson 68.39 (29)- 83 W Clapham 69.03 (36)- Tms (Sc 33 Pelling-Ratcliff Cup) Ranelagh 1053- BH 1209
(28) 9th Feb. SCVAC XC Ch Lloyd Pk 10Km 1M60 J Clare 45.05
(29) 10th Feb. Inter-Counties XC Chs Nottingham
Sen (12K/37.04) 22 T Dickinson(Lancs) 38.53- 109 R Smith(Kt) 41.15- Tms 1 Lancs- JM 8K 96 T Hawkey 30.09- U17 6K 127 R Perkins 23.53- U13 101 D Brewer- SW (8K/27.44) 61(2Kt) J Butler 31.13- 98 S Budd 31.58- U13G 3K 4 R Taylor 12.24-
(30) 10th Feb. Kent AC Rd 10M Sidcup (52.50) 2 R Byrne 53.49- 7 P Calnan 56.19 46 T Brightwell 66.44- 86 C Doherty 71.30- 124 J Tateson 74.34- 132 B Wilson 76.19- 145 T Delahoy 78.25- 197 K Connaughton 84.15- 227 A Jelly 87.51- Tm (Sc3) BH
(31) 13th Feb. Army XC Ch 6M Deepcut 10 P Tucker 32.31
(32) 16th Feb. Kent XC Lge (4) Swanley 1 D Ayrton 29.28- 7 R Smith 31.10- 10 J Murray 31.37- 21 N Gasson 33.24- 31 N Ayrton 34.11- 53 R Williams 35.34- 58 B McShane 35.44- 65 K Daniel 36.38- 121 C Rowe 45.32- 130 Rn Chambers 50.38- 131 W Clapham 51.40
Tm (Sc4) 2 BHA 39 (Season 2 BH) 11 BHB 200-
(33) 16th Feb. Inter-County Schools XC Banstead
Sen Boys. 14 R Perkins(Kt) 26.36- 20 T Hawkey(Kt) 27.22-
(34) 17th Feb. Kent Women's & YAs XC Lges Ashford
SenW 1 J Butler 19.25 (Season Winner)- 2 S Budd 19.37- 13 C Jones-Baldock 24.08- Tms 1 BH (Season 1 BH)- U17 7 C Daniel 19.27- 10 M Leal 21.08- (Tm Season 3) U13 1 D Casey 10.39- 6 M Thorpe 11.33- 15 R D'Angelo 12.31- 16 T Corbett 12.45- Tm 2 BH(Season 2)- JW 3 N Wiggins 20.35- U15G 13 L Baxter 13.41- U13G 1 R Taylor 11.06 (Season Winner)-
(35) 23rd Feb. National XC Bristol SenM (12K/39.26) 6 D Taylor 40.19- 20 T Dickinson 41.24- 59 D Ayrton 42.36- 127 R Smith 44.08- 139 P Tucker 44.30- 160 A Draper 44.47- 202 S McDonald 45.24- 209 N Gasson 45.31- 212 G Clifford 45.34- 354 P Calnan 47.31- 554 R Williams 50.15- 705 B McShane 51.58- Tms 7 BH- JM 25 A Rayner 32.52- 48 W Bolton 33.58- U17 60 R Perkins 21.27- 203 P Moreton 29.21- SenW (27.36) 24 J Butler 30.38- 30 S Budd 31.05- 290 K Pratten 40.23- JW 54 C Castledine 21.41- U17W 54 E Bugler 21.08- U15G 154 B Proctor 20.29- U13G 24 R Taylor 14.20-
(36) RACE WALKING 26/12 Preston Pk 5"M. 3 S Lightman 50.46- 1/1/02 Victoria Pk 10K 7 S Lightman 56.53- 9 P Hannell 57.32- 6/1Imber Crt 10K. 9 S Lightman 56.21- 8/1 Steyning 15K. 7 P Hannell 90.26- 19/1 SyWC 10M Monks Hill. 3 S Lightman 94.27- 26/1 Horsham Tr 10K. 2 P Hannell 57.52-
(37) n-athlons 7/10/01 Tri Swansea - sea too rough (chicken) so rn 7K/bk 40K/rn 7K (1:53.59) 2(1M40) N Kinsey 1:58.49 (21.29/71.07/26.13)- 23(1M50) J Phelan 2:16.58 (23.42/84.29/28.47)- 25/11/01 Off-Rd Duathlon Cirencester Pk. rn 3M/ bkX 10M/ rn 3M. 1 N Kinsey 1:28.27 (14.25/58.59/15.03)- 66(1M50) J Phelan 2:06.26 (17.35/89.05/19.46)- 20/1 Off-Rd Biathlon Thanet. bkX 10M/ rn 4M. 1 N Kinsey 1:10.47 (40.33/30.14)- 27(1M50) J Phelan 1:27.51 (54.29/33.22)-
(38) MONTHLY SERIES 3rd Tues Battersea Pk. R Watkins 15/1 29.33- 19/2 28.24-
(39) INDOOR 6/1 Eton. 60m 1 A Lashore 6.7- A Wilson 7.1- L Edwards 7.1- D Bovell 7.3 N Simpson 7.3- 60m/60H M Freckleton 7.3/8.1- 12-13/1 Birmingham. 60m 1 A Lashore 6.74 (sf 6.65)- sf G Neblett 6.87- D Plummer 6.88- M Elliott 6.95- 200m A Wilson 22.29- JM 60/200m 2/1 F Collymore 7.05/ 22.16- 800m D Moulton 1:52.72- JM J Godsell 1:56- 1500m D Taylor 3:54.61- 12/1 Sportshall Dover. U13 1 A Al-Ameen- Tm 1 BH (+ Jo & Jm Mercer, M Akpofure)- U13G 3 S Robinson- E Godley- H Shomade- 19/1 SE Bedford 60m SM sf D Plummer 6.9- JM F Collymore 7.2- SW 60H 2 K Porter 8.8- JW LJ 2 K Benneworth 5.31- 27/1 Int-Cl Nogent-sur- -Oise. 60m/200m F Collymore 7.07/23.38- M Champion 7.11/23.12- J Wilkie 7.21/22.86- D Bovell 7.28- D Lougheed 7.39/24.35- L Edwards 7.40- S Bangboye 7.42/23.42- I Allerton 7.52- P Blackman 7.52- S Jarred 7.59- SW L Guthrie 8.0/ 26.24- 400m 1 A Wilson 49.95- 2 I Allerton 51.09- 800m 1 J Godsell 1:58.15- 2 S Holmes 2:00.89- 1500m 1 T Hawkey 4:08.04- HJ M Champion 1.75- G Rulens 1.75- PV A Pope 2.40- LJ L Edwards 6.45- D Bovell 5.55- TJ S Bangboye /12.28- Wm HJ/TJ S Alaneme 1.59/10.63- SP A Pope 9.77- T Hawkey 7.66- 2-3/2 AAA Cardiff. 60m 5 A Lashore 6.70- sf D Plummer 6.77- G Neblett 6.89(h 6.83)- 1500m J Mills 3:52.91- 60H 6 M Elliott 8.05(sf 7.91)- LJ 7 M Awanah 6.74- L Edwards 6.58- /2 Idaho. 400m 1 T Chiwira 46.58- 3/2 SCVAC Cryst Pal. M45 PV A Williams 4.21 cl rec- M65 60H/HJ/PV 1 J Day 12.3/1.20/2.60- SP 1 G Hickey 12.66- 9/2 Kent Ch Sportshall Larkfield. U13 400m/VJ/StLJ/SP 1/3/2/2 A Al-Ameen- 3/-/8/5 S Rulens- U13G 400m 1 S Robinson- SpBounce/TJ 1/3 S Solomon- LJ 2 E Godley- 200m/VJ/TJ/SP H Shomade- 10/2 Intl Cardiff. 60/200m 2B A Lashore 6.80- D Plummer /2 6.90/ 22.07- 1500m 3 J Mills 3:49.64- 60H 3 M Elliott 8.06- 16/2 Intl U23 Cardiff. 60m D Plummer 6.87- LJ 2 L Edwards 6.94- U20 60/200m F Collymore 7.06- N Simpson 7.29/22.70- 16-17/2 Kent Chs Crystal Pal. SenM 60m 2 D Lougheed 7.2- 3 L Odiete 7.2- Aa Harris 7.3- PV 1 A Williams 4.15- J Day 2.60- SP 2 G Hickey- JM 60m 2 J Wilkie 7.1- U17 60m 1 D Bovell 7.2- 2 S Bangboye 7.3- 60H 1 A Johnson- U15 60H/HJ 1 A Al-Ameen- JW 60m/LJ 1 K Benneworth- U17W HJ(1.60)/TJ 1 S Alaneme- LJ 1 H Robinson- U15G 60m/60H(9.3)/LJ 2/1/2 C Cooper- SP 1 V Thomas- 17/2 GP Birmingham 60m A Lashore 6.71- 23-24/2 AAA U20 Birmingham. JM 60m/200m 4/sf F Collymore 7.0(sf 6.98)/22.68- sf/5 J Wilkie 7.15/22.61(sf 22.21)- h/sf N Simpson 7.5/22.82- 400m sf I Allerton 50.34- 800m 3 J Godsell 1:56.08- 1500m 3 T Hawkey 4:09.47- 4 M Hill 4:14.62- U17 60m sf 3 D Bovell 7.19- h S Bangboye 7.36- U15 60m h A Monerville- JW 60m/LJ sf/8 K Benneworth 7.99/5.31- U17W 60m h T Forte 8.41- A Toyloy-Ashi 8.42- U15G 60m K Douglas 8.75- SP 6 V Thomas 10.33- 23-24/2 Br Univ Glasgow. 800m 2 D Moulton 1:54.33- LJ L Edwards 6.74

BENNETT CUP LEADERS after six events
B McShane 316- D Ellison 304- N Barber 296- C Pike 281- R Walsh 248- R Smith 236- S Lloyd 234- A Tucker 230- G Coates 229- A Cilia 220- N Gasson 216- M Ellison 205- M Compton 203- J Butler 202-

Book Review
ATHLETICS ENIGMAS by Alastair Aitken
Publ: The Book Guild 2002. 224 pages. 32 B/W photos.
9.99. ISBN 1 85776 603 2
Sports journalist Alastair is a familiar figure, running the London Marathon or around the meets recording the comments of the famous and the also-rans. His latest book follows the pattern of his previous two, with insights and reminiscences derived from his interviews with both such stars as Haile Gebrselassie and the ordinary club runners. This is extensively backed by the relevant race statistics.

Those who've been around in athletics will spot many familiar names and find something of interest on most pages. Twenty or so Heathens feature in one way or another.

KIWI HONOUR
Alan Stevens has been made a Member of the New Zealand Order of Merit for services to athletics.

PRESS CUTTINGS
The latest collection of Club cuttings, covering the years 2000 & 2001, has recently been completed. These are mainly reports by Pat Calnan taken from The Kentish Times, but I'm also grateful to members who send me material from the national press or from their own local newspapers. Any member interested in seeing this (or previous) collections should contact Brian Saxton. (Courier Editor's note)

***END***

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk