May 1999

Home Up

VOL 18. No5. MAY 1999. PRESIDENT 1999/Y2K: Richard Coles
HON. SECR:- J Baldwin, 25 Forge Rise, Uckfield, E Sussex TN22 5BU (01825 768193)
EDITOR:- W Clapham, 26 Dunoon Rd, London SE23 3TF (0181 699 5949)
News, Views & Results of Blackheath Harriers, 56 Bourne Way, Hayes, Bromley, Kent (Tel 0181 462 3115). Unless otherwise attributed, views are those of the Editor.
*****************************************************************
CROSS COUNTRY, ROAD, TRACK & FIELD
There was a great individual result for Dave Heath in the world short-course XC championship and a solid third place for the senior team in the National. YAs again won the Parkwood league.

Howard Cooper won the Bennett Cup fairly comfortably.

A win in the SEAA Sen 12-Stage was followed by 10th place in the National, while Julian Golding has posted 20.2 for 200m.

YAs & Vets T&F leagues are already underway. Gordon Hickey is showing good form in his new age group. Seniors need to get their act together after a thin turnout in the Sward & Kinnaird.

WHO DOES WHAT
A list of Club Officers 1998/9 was circulated to all members with the AGM notice. Please note the CHANGES for 1999/2000.

Chairman of Development- C Haines
Veterans Manager- R Coe (Road only)
Jun Men's Manager- S Baker
YA Boys Manager- F Robinson
Women's & Girls Managers- K Lucht & J Berry
Cross-Country Manager- I Wilson
Officials Secr (Summer)- D Liston
Coaching Secr- B Houckham
Marathon Secr- C Poole
Wine Comm- Add N Nuttall, delete J White, N White, A Horton & T Bashford
Elected members of General Comm- delete S L Brown
Vice Presidents- Add A Cilia, M Cronin & S Gascoigne.
Our thanks to retiring Officers for their services to the Club.

REG KIRK (1915-1999)
We regret to record his recent passing. An appreciation will appear in the Gazette in due course.

SRI CHINMOY RACES at BATTERSEA PK
Fixtures for May/June are- Mon 7pm 2M- 10/5, 17/5, 24/5, 7/6, 14/6, 21/6 & 28/6. Sat 8.30 am- 19th June 10Kms.

200 CLUB
Organiser: Len Dalmon (01689 855998)
Recent Winners- Jan. 50 B Cliff, 25 K Daniel & D White
Feb. 50 Roy Green, 25 L Roberts & D Lawrie
Mar. 50 D Johnson, 25 E Smith & E Bater
Apr. 50 G Monshall, 25 P Calnan & B Hawtin

COURIEROSITIES (2)
". . . organised loafing." Wm. Temple
Snow covers the field at Durham while, at The Oval, we huddle together for warmth. It must be Cricket time again. In the foreground nothing much disturbs the pigeons. Beyond lie the gasworks with obvious signs of decay, and that's just the MPs.

The old Surrey Members doze off. Not for them the modern blasphemies of rainbow suits, third umpires, dancing girls, floodlights. "Is it Cricket?" they ask. Bowling, you just happen to get your boot half an inch over the line and you've to bowl him another while he gets a Free Hit. Red light 'Go'; Green light 'Stay'; White lights 'it's too dark'. You sit there all day, then it rains and they say so-and-so won by some equation no-one understands. Not like our day. Hobbs, Bradman, Larwood, Ranji, Constantine and, this week, pictures of Hutton & Washbrook opening for England and Godfrey Evans in the succession of Kent 'keepers. Hammond, Compton, Phelan. PHELAN, who's he? You didn't know that Jim, of the long hair and funny hat, was erstwhile Capt of the BH cricket team? You havn't been researching your Gazette 611. But we go back much further to the turn of the century, when 'W.G' (who wasn't above a bit of sledging), on seeing BH playing SLH, remarked ambiguously "Got some cricketers in the teams." Anyway, in more modern times we had our heroes in immaculate whites, though seeing Cronin bowling, The Doctor might have been more inclined to say "Watch that elbow action". But it may all be a way of life passing away for ever. If the football season closes any later and starts any earlier, the County Championship will be all sewn up one afternoon in July.

The last finisher in the Paddock Wood Half gave his club as 'GBH' - we know the feeling.

RESULTS

(01) 20th Dec 1998. 10Km Brussels 31 Dn Marsden 35.10-
(02) 31st Jan. Rd 10M Canterbury T Brightwell 64.01
(03) 28th Feb. Rd 20M Bramley 1 S Newport 1:52.32
(04) 28th Feb. Marathon Malta (2:26.03) 32(2M45) J E Turner 3:02.57- 200 S Partridge 4:22.32-
(05) 28th Feb. Marathon Cyprus 2M60 C Poole
(06) 28th Feb. 1/2Marathon Tunbridge Wells T Brightwell 88.42
(07) 28th Feb. Parkwood YAs XC Lge Canterbury
U20 1 J Baker 21.36- 4 S Turner- 5 D Baker- U17 1 A Rayner 15.46- 2 M Hill 15.53- 3 W Bolton 15.58- U15 3 J Godsell- 9 D Ryan- 12 R Perkins- U13 11 M Shirley- 12 S Leech- GU17 2 C Castledine 15.46- H Barker 15.58- 10 S Singer- GU15 8 J Patmore- GU13 6 G Coleman- E Bugler- V Ashley- C Berry- M Bentley-
(08) 3rd Mar. London Colls Lge Battersea Pk Rd 10K 3 M Skinner (Brun) 30.42
(09) 6th Mar. SEAA Vets XC Chs 10Km Uxbridge
M40-49 1 M Watling 36.26- 22 T Soutar 38.09- 48 A Lawes 40.02- 52 D Hassall 40.10- 70 P Barlow 41.13- 102 C Griffin 42.34- 120 J R Turner 43.59- 137 R Brown 44.59- Tms(Sc4) 3 BH 123- M50+ 24 J Phelan 41.17- 59(4M60) B O'Gorman 43.19- 84 G Lloyd 44.45- 144(5M65) W Clapham 49.34- 159(20M60) R Saiz 51.00- 195(2M70) B Todd 61.43- M60 Tms(Sc4) 3 BH
(10) 6th Mar. Eng Sch XC Luton
SenB 82 A Madar(Sy)- 183 R Bentley(Kt)- IntB 32 W Bolton(Kt) IntG 199 K Lucht(Sy)
(11) 6th Mar. T&F Horsham PV A Hardy 3.80
(12) 7th Mar. Finchley 20M Ruislip 2 N Mayers 1:55.44
(13) 7th Mar. Thanet 20M Margate (1:54.45)
10 S Smythe 2:05.51- 16 G Meek 2:06.57- 53(2M50) T Brightwell 2:16.47- 130 D King 2:30.59- 217 P Cobbett 2:42.37- 236 J Reynolds 2:45.40- 256 J Briffa 2:49.47- 274 K White 2:53.42-
(14) 7th Mar. Forbanks 1/2Marathon Beckenham 1M50 G Lloyd 87.57
(15) 7th Mar. T&F Barking U20 150m N Carr 17.2- 300m L Edwards 38.2
(16) 10th Mar. BH Schools' XC Races Sparrows Den
Sen 1 C Crawford (Haileybury) 11.07- 2 R Laming (Howard & BH) 11.23- 3 J Wright (Chis & S) 11.36- 12(1U16) D Bell (John Fisher) 12.26- Schools- 1 Sevenoaks (Parrish Cup) 28- 2 Haileybury 45- 3 John Fisher (RAGS Trophy) 49- 4 Howard 64- 5 Chis & Sid 88- 6 Wilson's 89- 7 Judd 94- 8 Trinity 103- 9 Caterham 132- St Dunstan's dnc-
Mayor's Challenge U13 1 M Stanley (Howard) 9.55- 2 J Taylor (Colfes) 10.04- 3 K Strugwell (How) 10.08- Tms Howard 14- Colfes 24- U11 1 S Leach (Oak Lodge) 6.16- 2 S D'urso (OL) 6.17- 3 W Evans (OL) 6.23- Tms Oak Lodge 10- Hawes Down 29- Wickham Cmn 73- Midfield 102- Keston CE 104- Merton Crt 109- Perry Hall 122- Clare Hse 122- Burnt Ash 125- Malcolm 185-Southborough 193- GU11 1 C Carlton (OL) 6.59- 2 A Gardener (OL) 7.01- 3 K Morley (Keston) 7.05- Tms Oak Lodge 15- Keston CE 39- Hawes Down 42- Midfield 72- Merton Crt 94- Perry Hall 111- Burnt Ash 125- Southborough 162- Malcolm 194- Clare Hse 208-
(17) 13th Mar. Eng Natl XC Chs Newark Sen (12K/ 38.32) 3 S Newport 38.44- 8 M Steinle 39.19 25 D Taylor 40.05- 72 T Dickinson 41.39- 83 J Bradley 41.51- 105 W Foster 42.25- 124 R Smith 42.44- 135 D Lee 42.58- 143 G Clifford 43.05- 204 M Watling 44.09- 303 D Smith 45.29- 406 P Calnan 46.35- 528 S Griffiths 47.50- Tms 3 BH 295- JM 63 R Bentley 37.28- 98 S Turner 38.38- 121 D Baker 39.38- U17 70 A Rayner 24.07- 76 W Bolton 24.11- 123 S Simmons 24.59- 174 S Dunderdale 26.00- Tms 16 BH- SenW 429 C Messent 46.54- GU17 (20.58) 5 G Viney 21.46- 89 C Castledine 25.02- 103 H Barker 25.23- 154 F Barker 26.47- 156 S Singer 26.54- 166 K Bugler 27.16- Tms 12 BH- GU15 194 J Patmore 19.53- GU13 86 G Coleman 17.08- 117 C Berry 17.38- 156 E Bugler 18.04-
(18) 14th Mar. 1/2Marathon Hastings
(61.37) 58 G Meek 80.48- 77 A Tucker 82.03- 117(1M60) B O'Gorman 85.07- 136 T Brightwell 86.02- 176 S Pairman 87.28- 187 R Brown 87.56- 241 S Garvey 89.54- 256 C Aves 90.28- 266 L Bryant 90.43- 401 J Isaacs 94.35- 480 R Strong 96.18- 538 D King 97.50- 567 P Lovell 98.21- 597 J Leeson 98.56- 670 N Webb 100.25- 677 J Reynolds 100.32- 893 G Crowder 105.11- 894 J Tateson 105.14- 914 C Poole 105.48- 933 D Stockwell 106.08- 986 T Blackshaw 107.33- 1002 L Smith 107.55- 1053 I Collins 108.57- 1065 J Briffa 109.12- 1074 K White 109.20- 1082 G Longley 109.28- 1344 Diane Hill 115.08- 1362 J Hines 115.21- 1411 F Ward 116.31-
(19) 20th Mar. Orion XC 15M Chingford (1:31.51) 14 G Meek 1:42.28-
(20) 20th Mar. Open T&F Crawley PV 1 S Tolson 3.70- U20 JT 1 P Blatch 51.10-
(21) 20th Mar. Vets AC 4.8M XC Wimbledon Cmn
1/34 M Watling 25.47- 2 H Morten 26.27- 4 K Daniel 26.51
(22) 21st Mar. Rd 5M Tatsfield
1 S Jones 27.20- 9 M Ellison 29.40- 22 W Slack 31.55- 28 J R Turner 32.40- Tms (Sc4) 1 BH
(23) 27th Mar. 1/2Marathon The Hague 20 S Newport 63.49-
(24) 21st Mar. Rd 15M & 21M Cranleigh
21M(2:06.35) 5 N Kinsey 2:13.28- 31 J E Turner 2:23.13- 45 J McConville 2:28.57- 48 (1M60) B O'Gorman 2:30.15- 59 C Aves 2:31.35- 65 L Bryant 2:33.51- 88 D King 2:39.35- 145 J Reynolds 2:48.59- 175 I Jordan 2:52.02- 181 P Cobbett 2:52.57- 219 K White 3:00.11- 15M (1:35.14) 27 P Lovell 1:59.52- 33 C Poole 2:05.02- 35 J Bugler 2:05.07-
(25) 21st Mar. Parkwood YA XC Lge Relays Canterbury Boys (18.44) 3 BHA 19.06 (U13 C Norris 6.48- U15 D Ryan 6.30- U17 A Rayner 5.48)- 6 BHB 19.51 (T Beech 7.19- C Daniel 6.36- W Bolton 5.56)- 9 BHC 20.45 (M Shirley 7.27- R Perkins 6.34- A Moreton 6.44)- Girls (21.18) 4 BHA 22.20 (G Coleman 7.19- J Patmore 7.28- C Castledine 7.33)- 7 BHB 23.20 (E Bugler 7.23- N Morris 8.02- F Barker 7.55)- Mob Run (over relay course) (5.53) 3 D Baker 6.06- 4 S Turner 6.08- 5 K Daniel 6.10- 6 D Bussey 6.31- 8 S Dunderdale 6.41- 13 J Wheatley 7.09- 22 B Mellish 8.00- 26 P Moreton 8.52- Overall Lge- 1 BH
(26) 27th Mar. World XC Chs Belfast Men 4236m (12.28) 19(1GB 4Euro) D Heath 13.05- Tms 6 GB
(27) 27th Mar. BVAF XC Champs Norwich
M40-49 10Km (34.22) 3 W Foster 34.42- 42 M Watling 37.53- 52 S Smythe (CamH) 38.22- 55 T Soutar 38.42- 62 D Hassall 39.21- 64 C Keen 39.37- 66 A Lawes 39.41- 70 P Barlow 39.58- Tms 7 BH- M50-69 10Km 42(5M60) B O'Gorman 42.08- 98 R Saiz 49.44- 106 W Clapham 51.06- M60 Tms 3 BH- 5Km W40 18 C Messent 28.30- M70 7 B Todd 29.43-
(28) 27th Mar. Club Closing 5 Yacht H'c Hayes
1 D Brookes 44.17 rn tm- 2 S Lloyd 42.46- 3 C Haines 40.10- 4 D Tingey 54.49- 5 B Wilson 37.06- 6 R Griffin 38.21- 7 A Bounds 35.25- 8 G Meek 31.06- 9 T Brightwell 33.19- 10 D Dunn 41.21- 11 M Wade 36.12- 12 J Leeson 36.04- 13 R Brown 34.06- 14 R Walsh 35.33- 15 J Beck 30.13 (1)- 16 A Cilia 40.26- 17 A Davis 34.38- 18 D Ellison 30.53 (2)- 19 H Cooper 35.40- 20 P Fidler 38.22- 21 D Churchus 41.06- 22 S Ridgewell 34.27- 23 R Morriss 40.15- 24 J Copley 38.17- 25 M Martineau 42.10- 26 W Slack 33.06- 27 M Crisp 37.08- 28 C Pike 34.00- 29 L Cooper 31.09- 30 S Pairman 33.28- 31 M Ellison 32.00- 32 B Swift 39.32- 33 N Barber 37.09- 34 J R Turner 34.15- 35 A Madar 30.58 (3)- 36 P Shepheard 44.52- 37 G Coates 34.52- 38 M Cronin 34.18- 40 C Fincham 35.36- 41 B McShane 35.38-
(29) 28th Mar. SEAA 12-Stage Rd Relay Milton Keynes 7978m alt 5506m
1 BH 4:17.28 (15 R Smith 25.28- 7 J Baker 17.35- 5 J Bradley 24.53- 2 A Draper 17.15- 1 D Taylor 23.37 (=2 Fst lap)- 1 L Bulson 17.56- 1 M Steinle 23.36 (Fst lap)- 1 M Airey 17.34- 1 R Parrott 27.39- 1 R Daniels 18.01- 1 P Calnan 26.31- J Mills 17.23)
(30) 28th Mar. Rd 20M Worthing (1:51.18) 43/439 J E Turner 2:12.27- 184 D King 2:34.21- 192 J Reynolds 2:35.53- 201 R Griffin 2:36.51- 246 P Cobbett 2:42.39- 271 N Barber 2:47.42
(31) 28th Mar. 1/2Marathon Paddock Wood (68.25) 35 G Meek 80.46- 56(3M50) J Phelan 83.22 80 G Lloyd 85.18- 94 C Aves 86.05- 95 T Brightwell 86.05- 133 D Flagg 88.33- 138 L Bryant 88.59- 175 S Thompson 91.17- 335 J Brown 99.16- 457 W Orton 104.33- 460 G Longley 104.41- 481 J Briffa 105.13- 680 A Murrell 115.09- 975 P Kerly 135.04-
(32) 28th Mar. Open T&F Havering U20 200m/LJ S Edwards 23.3/ 5.92- 400m N Dash 55.8-
(33) 2-5 Apr. Easter Races Guernsey 3 R Smith (Barcl) (Rd 10Km/ 32.45- XC 4.75M/ 26.07-
Relay 2M/ 11.34- 1/2Marathon/ 72.27)- Tms 1 Barcl
(34) 2nd Apr. Rd 10M Folkestone T Brightwell 63.43- J R Turner 66.28- C Griffin 66.28
YA 2M D Griffin 12.24-
(35) 4th Apr. 1/2Marathon London Docklands 1 D Taylor 67.07- 3M50 T Brightwell 86.28
(36) 4th Apr. Open T&F Crawley U15 PV 1 T Robinson 2.40-
(37) 5th Apr. Rd 5M Welwyn GC 5 M Steinle 23.21- 15W G Viney 29.17-
(38) 5th Apr. Open T&F Tonbridge
Sen 300m/600m 1 N Hamilton 35.9/ 1:23.4- 3000m 1 J Baker 8:50.1-
(39) 8th Apr. Assembly Lge 5K Blackheath Pk (15.24) 84 W Clapham(KtAC) 22.08-
(40) 10th Apr. GB v SA Pretoria 100/200m A Lashore 10.35/ 21.10- SP E Udechuku 16.58
(41) 10th Apr. Rd 5M Victoria Pk 7 J Mills 26.15- 16 S Smythe 27.44
(42) 10th Apr. Inv EK Open T&F Ashford PV J Day 2.70- DT GU17 E Oliver 28.39-
(43) 11th Apr. Herc W Open T&F Crystal Pal GU15 200m/LJ K Benneworth 27.4/ 5.15 800m J Patmore 2:32.2- GU13 LJ H Robinson 3.99-
(44) 11th Apr. Rd 10K Croydon(30.07) 2 D Taylor 30.08-4 R Smith 32.36-21 A Lawes 36.02- 146 J Bugler 45.13- 148 B Else 45.22- 158 M B Allen 46.06- 186 C Poole 47.48- 216 J Tateson 49.33
(45) 11th Apr. Rd 10K Darent Valley (34.22) 15 G Meek 37.09- 26 T Brightwell 38.23 34 G Lloyd 38.52- 43 R Brown 39.57- 61 C Pike 41.39- 99 N Barber 43.59- 132 A Murrell 45.51- 186 P Bentley 50.01-
(46) 11th Apr. 140M Marathon des Sables Sahara G Payne- S Partridge 45 hrs
(47) 14th Apr. Vets AC T&F Battersea Pk
M40 5000m S Smythe 17:26.7- M50 100m/300m M Martineau 14.6/ 47.0-
(48) 11th Apr. Parkinson Trophy Haringey
U20 100mA 1 D Grant 10.9- B 1 L Edwards 11.3- 200mB 1 D Grant 22.6- 400mA 1 A Evans 51.1- B 2 N Dash 54.6- 800mA 2 A Rayner 2:03.5- 4X100m 1 BH 45.3 (N Dash, L Edwards, A Evans & D Grant)- SPA 1 A Cluskey 13.70- DTA 1 A Cluskey 41.04- JTA 3 A Cluskey 34.53- B 1 A Rayner 14.03-
U17 100mA 1 D Watson 11.2- B 2 A Thomas 12.2- 200mA 2 D Watson 22.8- B 3 D Bussey 25.1- 400mA 2 A Thomas 56.8- B 2 S Salvador 60.9- 800mA 3 N Simpson 2:08.4- B 1 W Bolton 2:08.8- 1500mA 1 W Bolton 4:25.1- B 3 J Wheatley 5:31.2- 100HA 3 J Wheatley 19.2- 4X100m 1 BH 48.3 (S Salvador, D Bussey, A Thomas & D Watson)- HJA 2 J Guidetti 1.55- B 1 D Efunnuga 1.45- TJA 3 J Guidetti 9.44- SPA 1 A Patel 12.07- B 2 D Bussey 7.09- HTA 2 A Patel 25.23- DTA 2 A Patel 26.02- B 2 W Bolton 16.34- JTA 2 D Bussey 27.87-
U15 100mA 2 Q Belgrave 12.2- B 1 G Fergus 12.7- 200mA 1 G Fergus 26.5- B 1 D Snow 27.9- 400mA 1 I Allerton 57.4- B 1 D Griffin 59.1- 800mA 2 D Griffin 2:19.9- B 1 C Daniel 2:23.3- 1500mA 3 C Daniel 5:04.0- 80HA 1 T Robinson 13.1- B 1 R Shelley 14.8- 4X100m 1 BH 52.5 (D Griffin, T Robinson, G Fergus & Q Belgrave)- LJA 2 Q Belgrave 5.29- B 1 G Fergus 4.92- SPA 2 A Mulhearn 10.72- B 2 A Pope 7.80- HTA 3 R Shelley 18.67- B 2 A Pope 18.10- DTA 2 P Shelley 31.18- B 1 A Mulhearn 28.05- JTA 1 P Shelley 32.64- B 1 R Shelley 31.71-
U13 100mA 3 R Sunmonu 15.3- B 1 M Daniel 14.3- 200mA 2 M Daniel 30.4- B 1 R Sunmonu 31.9- 800mA 1 D Willis 2:43.0- B 1 R Daniel 2:45.8- 1500mA 1 C Norris 5:06.8- 4X100m 1 BH 60.4 (R Sunmonu, R Daniel, D Willis & M Daniel)- LJ A 3 M Daniel 3.80- B 2 R Sunmonu 3.70-
Match 1 BH 216- 2 Har 161- 3 GEC 144- 4 Enfield 89
(49) 14th Apr. Open T&F Watford 3000m GU17 G Viney 10:01.1
(50) 17th Apr. Sward & Kinnaird Trophies Kingston
200mA 5 L Edwards 23.9- B 4 N Dash 25.2- ns 3 T Ighararo 24.4- 400mA 2 N Hamilton (Achil) 50.0- 7 D Dhammaloka 59.8pb- 800mB 1 J Bradley (Achil) 1:53.8pb- 3000mA 4 P Calnan 9:08.5- 400HA 2 S Pratt 56.4- 4 G Lewis (St.Mary's Un) 58.4- PVA 1 S Tolson 3.70- B 2 J Day 2.80- LJA 2 L Edwards 6.64- Kinnaird 7 BH 43- Sward 8 BH 40
(51) 17th Apr. Open T&F Crawley 100m/LJ M Awanah 11.2/ 6.22
(52) 17th Apr. Kent Women's Lge Norman Pk 5 BH
(53) 18th Apr. SE Vets Throws Pentathlon Crystal Pal
M65 1 G Hickey 3746 rec (HT/28.64- SP/12.81- DT/33.37- JT/34.91- HH/11.00)- J Day SP/8.65
(54) 18th Apr. Open T&F Walton 110H M Freckleton 14.6- JW 100H K Porter 15.4
(55) 18th Apr. London Marathon Blackheath/ The Mall (Postns in male race)
(2:07.57) 53 S Newport 2:24.51- 176(26M40) N Kinsey 2:37.04- 214 N Mayers 2:38.48- 522 R Parrott 2:48.10- 601 G Meek 2:49.36- 757 J McConville 2:52.25- 1180(88M50) G Lloyd 2:57.53- 1496 J E Turner 3:01.48- 1817 T Brightwell 3:06.04- 2019 C Aves 3:08.06- 2522 J Barker 3:13.22- 2560 A Tucker 3:13.42- 2601(19M60) B O'Gorman 3:14.03- 2959 T Wood 3:17.05- 3070 B Bater 3:18.06- 4526 J Reynolds 3:29.15- 5809 Ph Taylor 3:36.50- 5883 S Capey 3:37.12- 6091 S Garvey 3:38.25- 6361 J Leeson 3:40.04- 6434 C Hall 3:40.35- 6503 D King 3:41.00- 6812 A Bounds 3:42.46- 6909 N Barber 3:43.15- 6981 M Peel 3:43.35- 7329 B Leahy 3:45.26- 7510 J Steer 3:46.33- 7633 I Gordon 3:47.09- 9635 R Strong 3:56.59- 10002 B Else 3:58.37- 10461 G Payne 4:00.47- 10668 D Appleton 4:01.50- 10988 J Isaacs 4:03.19- 11178 N Webb 4:04.17- 11234 C Collings 4:04.33- 11923 K White 4:08.06- 11947 C Poole 4:08.13- 12385 P Cobbett 4:10.25- 12589 G Longley 4:11.39- 12859 J Kenny 4:13.10- 13285 J Briffa 4:15.17- 13816 C Leon 4:18.18- 13842 N Lawrie 4:18.29- 14251 D McKanna 4:20.51- 15382 D I Wilcox 4:26.56- 15955 S P Lacey 4:30.05- 16694 D Lawrie 4:34.42- W2560 N Allardyce 4:37.00- 18517 G Cummings 4:46.33- 18630 G Griffin 4:47.15- N Simmons (Walk) 4:47.40- S Lightman (Walk) 4:50.12- 19314 P Shepheard 4:52.28- 19503 P Davies 4:53.46- 20959 S Partridge 5:06.51- 21516 P Kerly 5:12.59- 21983(85M70) J Johnson 5:19.33- 23801 K Tyler 6:00.52- 23945 A Renny 6:07.08-
Mini-Marathon B15-17. 5 R Bentley- 9 A Rayner- 13 D Moore- 16 W Bolton- 54 A Moreton- B13-14. 32 C Daniel- 62 D Ryan- 84 R Perkins- 190 P Moreton- B11-12. 1 C Norris 15.26- 31 T Beech- 35 S Leach- 80 J Boutle- 92 M Shirley- G15-17. 22 C Castledine- 36 K Lucht- 54 K Bugler- G13-14. 9 E Bugler- 25 J Patmore- 74 K Boutle- 88 C Berry- 150 M Bentley- G11-12. 184 T Patmore-
(56) 20th Apr. Vets AC Rd 5.2M Battersea Pk 24 W Clapham 37.59
(57) 23rd Apr. T&F Fullerton, Calif 200m 1 D Golding 20.20- 5 D Findlay 21.01
(58) 24th Apr. National 12-Stage Rd Relay Sutton Coldfield (4:06.22) 10 BH 4:18.42 (J Bradley 27.04- J Mills 14.56- G Clifford 29.04- M Airey 15.25- D Taylor 26.02- D Heath 13.47- R Smith 28.08- M Skinner 15.04- P Calnan 29.30- R Daniels 15.59- T Dickinson 28.18- L Bulson 15.26)
(59) 24th Apr. Sthn Women's Lge Div 2 Havant 1 Woodfd/EL 183- =2 Enfd 172- Havnt 172- 4 Reading 159- 5 BH 145
(60) 25th Apr. Gt.Caledonian 10Km Balmoral (28.25) 9 M Steinle 30.05- G Murray 58.50
(61) 25th Apr. Kent B&C Lge Ashford 1 BH 365- 2 Bexl 328- 3 Dartfd 286- 4 Gec 269 5 Medw 262- 6 Tonbr 120
(62) 28th Apr. VAC T&F Battersea Pk 100m/200m/400H M50 M Martineau 14.8/29.8/ 81.2 Cl rec
(63) 3rd May. Ted Pepper Memorial 10Km Langley Pk (inc SCVAC Chs - 26 ran) 1 S McDonald (Soton) (Ted Pepper Cup) 31.49- 2 R Smith (Chief Whip's Tr) 32.22- 3(1M40- 1SV) M Watling 34.13- 4 S Wright (NEB) 34.18- 5(2M40- 2SV) B Hutchinson (KtAC) 34.20- 6 R Bentley 34.30- 8 N Mayers 34.38- 10(1W) A Joiner (ShB) 34.45 cr rec- 12(1M50) S Birkin (CamH) 35.16- 14(2M50) N Fairbrass (KtAC) 35.26- 15(3M40- 3SV) S Smythe 35.41- 16(3M50- 1SV50) O Phipps (Ilfd) 35.42- 17(1M45) M Preston (SLH) 36.07- 20 P Barlow 36.18- 23 S Griffiths 36.40- 24 G Meek 36.52- 27 A Tucker 37.01- 30 R Coles 37.30- 31 D Ellison 37.36- 32(2W) S Blackett (DulPk) 37.38- 36(1M55) R Dickson (ThHH) 38.18- 41 S Pairman 38.54- 43(1M65) R Higgs (BarnD) 38.59- 45 G Lloyd 39.12- 46 R Brown 39.13- 47(1F50) A Roden (SLH) 39.14- 52(1M60) T Speed (7'O) 39.26- 55 W Slack 39.29- 56 M Cronin 39.31- 62 D Carton 40.22- 64 J E Turner 40.34- 66(1M70) S Charlton (TVH) 40.49- 67 G Coates 40.54- 72 J Copley 41.48- 82 R Walsh 43.40- 84 S Capey 44.17- 86 J Barker 44.35- 88 J Reynolds 44.46- 92 B Wilson 45.11- 93 W Clapham 45.15- 94(1F60) P Jones (Ilfd) 45.19- 95 G Longley 45.40- 97 J Bugler 45.53- 98 A Murrell 45.54- 99 D Churchus 46.04- 107 A Cilia(F40) 47.06- 114 C Haines 48.42- 122 P Shepheard 52.00- 123 P Bentley 52.08- 131 P King 54.48- 138 C Messent(F40) 56.55-
(64) RACE WALKING 21/3 RWA 20K Leamington. 29 P Hannell 1:57.03- 31 S Lightman 1:58.01- 38 N Simmons 2:04.24- 27/3 5K Monks Hill. 5 P Hannell 26.18- 6 S Lightman 27.16-
(65) INDOOR 27/2 U20 Int v Fr Paris. 400m 2 A Wilson 48.63- 27/2 Vets Ch Birmingham. M40 3000m 1 W Foster 8:42.16- 1500m/3000m S Smythe (CamH) 4:41.91/ 9:54.88- M45 60m/1LJ D Wallington 7.93/ 5.64- 400m/800m 2 R Minting 54.69/ 2:06.4- M65 1 60H/ 3HJ/ 2PV J Day 11.39/ 1.25/ 2.70- SP G Hickey 12.47 Br rec- 27-28/2 Kt & Sy Chs Cryst Pal. Kt Sen HJ 1 A Hodge 1.95- U15 60H 1 T Robinson 10.0- SenW 60H 1 L Guthrie 8.1- JW 60m/60H 1 K Porter 8.1/9.1- LJ 1 A Martin- GU17 60m 3 A Jacobs- GU15 K Benneworth 60m/60H/ 1LJ 8.3/ 9.9/ 4.96- Sy GU17 60m 1 A Barnaby 8.0- 13-14/3 Br Univ Glasgow. 800m 2 M Skinner (Brun) 1:54.35- 60H 2 M Elliott 8.18- SP 1 E Udechuku (L'b) 16.88-
(66) MONTHLY SERIES 2/3 Cryst Pal 5K. C Griffin 18.24- 6/4 Cryst Pal 5K. C Griffin 18.29- T Brightwell 18.49- W Clapham 22.23- 14/4 Club 3.12M H'c Hayes. 1 A Cilia 22.03 rn tm- 2 S Freemantle 18.34- 3 P Butterworth (NZ) 20.37- 4 C Andrews 16.26 (1)- 5 Diane Hill 22.32- 6 D Ellison 17.20 (3)- 7 C Keen 16.42 (2)- 8 R Watkins 25.01- 9 J E Turner 19.02- 10 W Slack 18.19- 11 R Brown 18.20- 12 D Carton 19.24- 13 S Ridgewell 18.50- 14 M Cronin 18.53- 15 B Bater 18.14- 16 B Wilson 19.49- 17 W Clapham 21.51- 18 C Pike 19.19- 19 N Barber 20.57- 20 B McShane 19.34- 21 Ph Taylor 22.02- 22 J Copley 21.57- 23 S Lloyd 25.27- 24 J R Turner 21.57- 25 J Hills 23.58- 30/4 Hyde Pk 5K. W Clapham 22.16-
(67) GOLF 26th Apr. Addington Court. 1 B Hartley- 2 M Gasson

 

***END***

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk