May 1998

Home Up

VOL 17. No5. MAY 1998. PRESIDENT 1998/9: Chris Haines
HON. SECR:- J Baldwin, 43 Donaldson Rd, Woolwich, SE18 3JZ (0181 856 3011)
EDITOR:- W Clapham, 26 Dunoon Rd, London SE23 3TF (0181 699 5949)
News, Views & Results of Blackheath Harriers, 56 Bourne Way, Hayes, Bromley, Kent (Tel 0181 462 3115). Unless otherwise attributed, views are those of the Editor.
*****************************************************************
AT THE AGM
It was agreed to introduce FAMILY MEMBERSHIP to assist parents with more than one child athlete and to encourage parental involvment in the Club. Suitable Rule changes were made relating to Membership, Under 15s subscription on joining, and relationship of the Club to the National Athletic governing body.

A list of Club Officers 1997/8 was circulated to all members with the AGM notice. Please note the CHANGES for 1998/9.
Chairman of Committee- D Gregory
Chairman of Active Athletics- J Robinson
Southern League Div 6 Manager- S Parsons
YA (Men) Manager- J Jackson
Cross-Country Secr- J Baldwin: asst M Colpus
Kent Cross-Country Lge (Men) Manager- vacant
Cross-Country Handicapper- M Peel
Wine Committee- G Fee retires
Gazette Editors- C Brand retires: Add D Gillate
Archivists- Add B Boulton
Committee- C Moss retires: Add Mrs S Brown (aka Miss S Cook), Mrs A Frost, Ms T Shotton

Our thanks to retiring members for their services to the Club. There are ALWAYS vacancies for big and small jobs to be done for YOUR Club. Contact any Officer or Committee member.

NEWS of MEMBERS
We regret to record the passing during March of VP Bill Norton. It has also been learned that John Anderson died some years ago and Patrick Barnwell and Ronald Cross more recently. Obituaries will appear in the Gazette in due course.

CORRECTIONS to FIXTURE CARD
- Track Secretary Mike Davies's phone number is 01689 602038
- Club track 10000m is on 17th June

QUIZ NIGHT
Please note that the date previously given has been put back to Fri 12th June and is correct in the Fixture Card. Tickets are available from Rob Brown or Steve Hollingdale.

A WELCOME ADDITION
A copy of "The Winning Edge" by Alastair Aitken has been presented to the Club by the author. Many will know him personally through his visits to the Club or otherwise through his other publications, including an earlier book "More than Winning", or through his membership of Highgate H, SLH & VAC.

It is hoped to include a review in the Gazette and that Alastair will be coming down to sell us some autographed copies.

(Publ by The Book Guild Ltd. Quote ISBN1-85776-320-3 10.50)

200 CLUB
Organiser: Colin Brand (0181 777 0127)
Recent winners:- Mar 50 D Gillate 25 J Baigent & R Savery

RESULTS

(01) 21st Feb. Durham Univ Relays 1 Leeds Univ (incl M Colpus
(02) 21st Feb. Kent Men's XC Lge (4) Swanley cf (17428) Add Handicap positions
R Smith (H'c pos 6)- D Ellison (11)- M Ellison (3)- M Cronin (13)- G Meek (2)- B McShane (14)- W Slack (18)- J R Turner (7)- G Coates (5)- S Pairman (4)- S Ridgewell (9)- C Pike (16)- J Baldwin (1)- S Haley (10)- Ph Taylor (8)- T Brightwell (15)- M Wade (17)- N Cook (19)- W Clapham (20)- M Gasson (12)-
(03) 28th Feb. Club 10M XC Ch Hayes cf (17432) Add Handicap positions
M Watling (H'c pos 13)- R Smith (28)- S Cooper (1)- A Draper (24)- D Ellison (9)- M Ellison (3)- R Daniels (40)- M Cronin (12)- B McShane (14)- A Lawes (41)- W Slack (23)- J R Turner (6)- G Coates (7)- N Wise (10)- S Pairman (4)- B Fisher (17)- S Hayley (8)- C Pike (20)- J Barker (44)- R Brown (2)- A Davies (27)- S Ridgewell (35)- Ph Taylor (34)- B O'Gorman (29)- J Clare (38)- M Wade (5)- T Blake (39)- R Walsh (22)- B Mellish (42)- P Fidler (18)- N Barber (32)- J Robinson (46)- D White (45)- S Capey (30)- N Cook (26)- J Tateson (21)- D Churchus (16)- R Chambers (25)- J Copley (50)- W Orton (11)- J Bugler (43)- C Haines (36)- M Compton (31)- J Leeson (49)- A Cilia (33)- F Ward (51)- P Shepheard (47)- W Buttinger (37)- D Dhammaloka (48)- B Todd (19)- K Tyler (15)- B Wilson (52)-
(04) 28th Feb. Surrey Men's XC Lge (cf 17433)
Div 2 Coulsdon. 12 S Smythe (DulR) 30.34- Div 4 Epsom Downs. J E Turner
(05) 1st Mar. XC Challenge Cardiff (All Kent exc as noted)
Sen 12K 18 D Smith 37.11- U17 6K 7 L Cooper 20.04- 8 S Holmes 20.08- 22 A Madar 20.42- 67 J Baker 21.24- 78 M Lucht (Sy) 21.38- 102 A Rayner 22.13- U15 4K 5 M Hill 12.10- 90 S Simmons 13.07- U13 3K 101 D Ryan 11.32
(06) 1st Mar. Parkwood XC Lge (4) Canterbury
U171 D Baker 15.44- S Turner 15.58- D Ayrton 15.59- P Tucker 16.31- U15 J Godsell 14.38- D Bassey 15.18- GU17 1 Z Morrell 15.50- 2 C Castledine 16.02- 6 S Singer 17.01- 8 G Godward 17.38- GU15 2 K Lucht 16.17- 5 H Barker 16.52- 15 F Barker- Match B 1 BH
(07) 7th Mar. SEAA Vets XC Chs Danson Pk
M40 (35.29) 35 P Irvine 39.14- 37 D Hassall 39.20- 40(12M45) H Morten 39.26- 41 T Soutar 39.27- 79 A Lawes 41.27- 94(28M45) R Coe 42.12- 109 W Slack 43.02- 124 G Coates 43.41- 125 J R Turner 43.44- 138 S Haley 44.21- 157 G Lloyd 45.08- 158 C Pike 45.09- 172 R Brown 45.53- 193 R Walsh 46.48- 254 Fin- Tms M40 (Sc4) 5 BH 153-M50+ (38.05) 6 P Hamilton 40.15- 15 M Cronin 41.13- 39(6M55) B O'Gorman 43.21- 40(7M55) J Clare 43.27- 48(9M55) A Davies 44.06- 53 B Fisher 44.39- 54 C Woodcock 44.48- (M60 43.37) 63(2M60) J Baldwin 45.22- 90 J Copley 47.00- 137(8M65) W Clapham 50.57- 139 B Mellish 51.11- 143(16M60) R Saiz 51.25- 148 B Wilson 52.13- 153 C Rowe 52.40- 187 J Cross (BrV) 61.20- 192 Fin- Tms M50 (Sc4) 4 BH 100-
(08) 7th Mar. Repr XC ECCA v Comb Serv &c RAF Halton (30.22) 3 D Smith (ECCA) 31.17
(09) 7th Mar. XC 8.5K Tilford 2 G Clifford (BoE) 30.03
(10) 7th Mar. Eng Sch XC Chs Cheltenham
Sen 14 M Skinner- 155 P Tucker- Int 19 A Madar- 30 M Hill- 75 W Bolton- 213 J Godsell-
(11) 8th Mar. Thanet Rd 20M Margate
(1:54.20) 7 N Kinsey 2:02.03- 43 J McConville 2:15.18- 64 T Wood 2:21.34- 89 Ph Taylor 2:28.14- 93 S Ridgewell 2:29.00- 133 J O'Brien 2:37.50- 169 R Griffin 2:44.28- 223 J Briffa 2:57.17-
(12) 8th Mar. Rd 20M Stafford (1:48.33) 56/356 J E Turner 2:13.00
(13) 8th Mar. 1/2Marathon Inverness Pt Smith 116.24- G Murray 127.48
(14) 11th Mar. BH Schools' XC Sparrows Den
1 M Carney (Chis & Sid) 19.24- 2 C Crauford (Haileybury) 19.37- 3 J Wright (Ch & Sid) 20.13- 8 (1U16) W Rohleder (Hailb) 21.18- 17 R Hunter (BH & St.Dunst) 21.57- 46 Cr Rowe (BH & St.Dunst) 23.52- Teams 1 Haileybury 33- 2 Caterham 44- 3 Chis & Sid 50- 4 Tiffin 73- 5 Trinity 96- 6 Judd 97- 7 Howard 97- 8 Cater B 142- 9 Trin B 143- 10 St Dunstans 154- 11 Eltham Coll 158- 12 Judd B 202- 13 Trin C 210- 14 Eltham B 260-
(15) 14th Mar. National XC Champs Leeds Sen (44.45) 13 D Taylor 46.23- 20 D Smith 46.54 128 R Smith 49.53- 181 L Bulson 50.49- 194 R Daniels 51.01- 212 G Clifford 51.28- 439 M Colpus 54.28- 596 D Ellison 56.17- 1603 W Orton 74.25- 1655 D Dhammaloka 80.36- Tms 12 BH 731- U17 (19.40) 11 S Holmes 20.50- 20 L Cooper 21.08- 29 J Baker 21.16- 33 D Baker 21.23- 76 A Rayner 22.07- 77 D Ayrton 22.08- 79 P Tucker 22.09- 80 M Lucht 22.10- 81 S Turner 22.11- 103 R Bentley 22.26- 114 R Laming 22.34- 156 S Dunderdale 23.11- 207 A Moreton 24.02- Tms 1 BH 94 (Sheffield Chall Tr & Jack Crump Mem Tr)- SenW (28.59) 85 H Walker 34.06- 415 C Messent 45.22- U17W (18.53) 81 C Castledine 21.50- 82 S Singer 21.51- 146 G Godward 24.06- U15G (13.28) 58 K Lucht 14.50- 360 K Bugler 18.31- U13G (10.52) 137 J Patmore 13.01- 176 E Bugler 13.17- 247 C Berry 13.48- 288 A Tomlinson 14.10- Tms 33 BH-
(16) 15th Mar. Track Havering 300m J Skeete 35.3- 150m U20 N Thomas 16.2-
(17) 15th Mar. 1/2Marathon Reading W Orton 93.34
(18) 15th Mar. 1/2Marathon Hastings (62.48) 45 G Meek 78.47- 112 (1M55) B O'Gorman 83.29 115 S Pairman 83.34- 220 W Hunter 87.33- 222 R Brown 87.35- 226 J Barker 87.44- 229 J Copley 87.46- 364 P Lovell 91.32- 407 J Isaacs 92.30- 520 R Hogwood 95.21- 563 N Gasson 96.25- 586 (1M65) D Churchus 96.49- 612 N Webb 97.17- 662 N Barber 98.15- 672 N Cook 98.24- 675 J Tateson 98.28- 838 P Quickenden 102.02- 875 J Reynolds 102.43- 880 K White 102.47- 895 J Hines 103.09- 975 I Collins 104.28- 1108 M Compton 106.27- 1287 M Gasson 109.28- 1341 B Hartley 110.39- 1376 J Briffa 111.34- 1759 A Pickering (+ M Cronin) 121.01- 1887 P Prisley 125.22- 2253 A Thomas 149.31- 2323 J Bennett 160.13-
(19) 15th Mar. Grisly XC 18M Seaton J Bugler 3:26.44
(20) 21st Mar. Bank of Eng XC 4.6M Roehampton
1 H Morten 25.34- 3 P Calnan 25.55- 4 K Daniel 26.24- 8 B McShane 28.04- 18 W Clapham 34.27- Tms (Sc 5) 1 BH 34- 2 Waverley 50- 3 Milocarians 57- 4 Bank 70
(21) 21st Mar. Orion 15 XC Chingford (1:32.43) 39 G Coates 1:46.20- 173 P Lovell 2:05.46
(22) 22nd Mar. Open T&F Crawley PV J Day 2.70- U17 JT J Lundman 53.56-
(23) 22nd Mar. Rd 20M Worthing (1:52.19) S Haley 2:19.07- A Pickering (+MCr) 3:13 pb
(24) 28th Mar. BVAF Natl XC Chs 10Km Lloyd Pk M40(34.32) 41 (10M45) K Daniel 37.15 52 P Irvine 37.35- 53 T Soutar 37.37- 65 R Coles 38.08- 91 A Lawes 40.32- 101 W Slack 41.35- 109 J R Turner 42.31- 120 S Ridgewell 43.53- 121 R Brown 43.57- 126 C Pike 44.26- 134 R Walsh 45.17- 146 S Hollingdale 47.36- 155 J Leeson 53.40- Tms (Sc 4) 9 BH 211- M50(36.29) 27 M Cronin 39.48- 54 (11M55) B O'Gorman 41.53- 67 (15M55) J Clare 43.10- 70 B Fisher 43.18- 86 J Copley 45.01- 89 T Brightwell 45.33- 97 J Robinson 46.54- 102 P Lovell 47.36
M50 Tms (Sc3) 9 BH 148- M60 33 (10M65) W Clapham 48.49- 53 Rn Chambers 53.24-
(25) 28th Mar. WAVA Rd Chs Kobe, Japan 1/2Marathon M40 7 S Smythe 77.13
(26) 29th Mar. Rd Races Cranleigh 15M (1:29.39) 54/143 R Griffin 2:05.23- 59 J Reynolds 2:06.27- 61 B Smith 2:07.02- 21M (2:06.01) 25/278 J E Turner 2:24.57- 80 P Lovell 2:43.53-
(27) 29th Mar. Rd 5M Tatsfield (26.53) 3 S Jones 27.05- 6 P Tucker 28.55- 10 D Ellison 29.35
11 M Ellison 29.37- 19 J R Turner 31.11- 22 W Slack 31.25- 23 S Haley 31.27- 28 B Bater 31.44- 41 R Hunter 33.10- 47 Cr Rowe 33.51- 104 A Cilia 40.28- 121 R Watkins 42.54-
(28) 29th Mar. Parkwood YA XC Lge Relays Canterbury 3X2K Boys 1 BHA 21.54 (U13 D Ryan 7.50- U15 M Hill 7.09- U17 J Baker 6.55)- 5 BHB 23.27 (U17 D Baker 7.01)- Girls 2 BH 25.58 (J Patmore 8.52- U15 K Lucht 8.18- U17 Z Morrell 8.48)- Overall League 1 BH
(29) Mar. Natl Police XC Champs Leeds (41.30) M55 1 J Clare 53.46
(30) 1st Apr. Civil Serv Rd 10Km Battersea Pk (31.55) W Orton 39.15
(31) 4th Apr. Closing 5 Yacht H'c Hayes
1 G Griffin (D K Saunders Cup) 37.27 rn tm- 2 A Jelly 42.57- 3 M Compton 39.01- 4 R Walsh 35.22- 5 M Gasson 40.56- 6 R Chambers 39.44- 7 G Meek 31.50- 8 K Daniel 30.38(2)- 9 S Hollingdale 36.28- 10 A Davis 34.09- 11 M Peel 39.10- 12 R Brown 34.22- 13 W Slack 32.38- 14 B Todd 46.56- 15 S Freemantle 34.01- 16 B Wilson 37.32- 17 S Ridgewell 34.03- 18 G Viney 35.34- 19 P Long 51.05- 20 B Hartley 41.09- 21 H Morten 30.16(1)- 22 S Haley 34.25- 23 B McShane 31.56-24 D Tingey 56.01-25 W Clapham 39.32-26 N Wise 33.04-27 M Cronin 32.07- 28 A Lawes 32.23-29 D Ellison 31.11(3)- 30 M Ellison 31.16- 31 T Brightwell 36.39- 32 J R Turner 33.29- 33 C Pike 34.33- 34 C Haines 42.21- 35 Ph Taylor 35.24- 36 B Fisher 35.10- 37 N Cook 41.01- 38 A Cilia 43.51- 39 M Martineau 43.10- 40 S Pairman 34.56- 41 A Edwards 39.48- 42 R Morriss 39.59- 43 C Gay 36.28- 44 J Robinson 38.05- 45 P Shepheard 43.09- 46 J Leeson 41.59- 47 J Bennett 61.53- 48 R Griffin 41.19- 49 G Geere 52.11- 50 M Mahoney 48.59-
(32) 5th Apr. SEAA 12-Stage Rd Relay Thurrock (3:45.41) 13 BH 3:59.13 (R Daniels 26.06 S Austin 14.27- W Foster 23.45- J Mills 13.41- R Smith 25.16- S Cooper 14.47- R Parrott 26.13- A Draper 13.41- L Bulson 25.31- J Bradley 13.50- M Colpus 27.40- P Calnan 14.18)
(33) 5th Apr. YA Rd Relays Sutton Coldfield U17 (4X3.8K 50.08) 2 BH 50.33 (J Baker 12.23 D Baker 12.40- L Cooper 13.06- S Holmes 12.24) U15 11 BH 53.48- U13 (4X2.35K) 23 BH 35.37-
(34) 5th Apr. 1/2Marathon Paddock Wood (66.28) 25 G Meek 79.22- 48(3M50) B O'Gorman 82.40 66 A Tucker 84.23- 72 G Lloyd 84.54- 92 D Flagg 86.08- 140 S Capey 88.28- 156 T Wood 89.04- 194 B Bater 90.40- 246 P Lovell 92.52- 251 D Carton 92.56- 305 W Orton 95.36- 317 R Hogwood 95.52- 396 P Fidler 99.04- 402 J Reynolds 99.19- 421 R Saiz 100.05- 423 C Collings 100.13- 451 P Quickenden 101.25- 452 J Tateson 101.25- 463 R Griffin 101.56- 464 K White 101.56- 505 B Smith 103.23- 551 B Hartley 105.19- 566 B Else 105.58- 604 J Briffa 107.24- 885 R Gibson 121.12- 886 A Pickering (+C Poole) 121.12-
(35) 11th Apr. Rd 5M Victoria Pk
(25.24) 4 (1M40) S Smythe (DulR) 27.39- 16 (2M50) P Hamilton 28.52- W Clapham 36.30-
(36) 12th Apr. Cliff Temple Rd 10M Folkestone
1 D Smith 51.43- J R Turner 61.41- T Brightwell 67- R Saiz-
(37) 13th Apr. Rd 5M Welwyn GC 2 S Newport 23.11
(38) 12th Apr. Open T&F Crawley Sen PV S Tolson 3.60- DT E Udechuku 51.58
U17W 800m S Singer 2:20.7- 1500m K Lucht 5:10.6-
(39) 15th Apr. VAC T&F Battersea Pk
300m M Martineau 49.4- 1500m/5000m S Smythe 4:50.9/ 17:38.8
(40) 18-19 Apr. Decathlon Florida, USA A Sharp 7571 (Scot Commnw Games Qual) (100m/10.5- LJ/7.13- SP/13.73- HJ/1.91- 400m/48.6- 110H/15.21- DT/40.92- PV/4.20- JT/54.70- 1500m/4:43-)
(41) 18th Apr. Sward & Kinnaird Kingston
HJ 5 S Gascoigne 1.45- PV 1 S Tolson 3.40- ns S Gascoigne 3.40- J Day 2.60- SP 6 A Hardy 8.87- Sward 1 K & Poly 138- 8 BH 30- 100m 6 S White 12.1- 200m A 4 S White 24.2- B 5 S Martin 25.3- 400m A 3 R Lewis 53.3- B 4 D Dhammaloka 68.5- 1500m 4 H Morten 4:21.4- 400H 2 G Lewis 55.9- Kinnaird 1 WSE 238- 6 BH 72-
(42) 18th Apr. Kent Women's Lge (1) Ashford
Sen 100m 3 A Martin 13- 200m 5 A White 28.6- HJ 2 A White 1.40- LJ 1 A Martin 5.21- SP 4 J Delasaux 8.10- HT 2 J Delasaux 32.86- DT 2 J Delasaux 26.76- JT 3 J Delasaux 25.48
U17 100m 3 A Barnaby 13.1- 200m 2 A Barnaby 27.6- 300m 1 S Singer 42.1- 800m 2 K Lucht 2:29.2- 1500m 1 C Castledine 5:10.3- 80H 1 K Porter 12.2pb- 300H 1 K Porter 49.5- 2KWalk 4 K Bugler 14:39.8- HJ 3 K Lucht 1.30- LJ 1 E Kuenstlinger 4.77- SP 2 H Fosten 8.09- DT 3 H Fosten 20.57- JT 4 Z Morrell 14.65- 4X100m 1 BH 51 (A Barnaby, S Singer, K Porter & E Kuenstlinger)-
U15 100m 6 A Jacobs 14.2- ns L Nemeth 14.0- N Gharbaoui 14.2pb- J Patmore 14.9pb-200m 5 L Nemeth 29.2- 800m 5 N Morris 2:51.2- 1500m 3 J Patmore 5:31.7- 75H 4 K Benneworth 13.6- 2KWalk 2 E Oliver 13:13.0- HJ 5 S Quaye 1.30pb- LJ 2 K Benneworth 4.50- ns L Nemeth 4.38- A Jacobs 4.23pb-N Gharbaoui 3.65-SP1 S Quaye 7.63-DT 3 E Oliver 20.33- JT 3 E Oliver 15.42
U13 75m 3 L Chapman 11.0- ns E Bugler 11.2pb- C Berry 11.4- L Geraghty 12.0- C Laming 12.1- S Knight 12.2- 150m 4 L Chapman 22.4- 1000m 1 C Berry 3:32.7- ns E Bugler 3:37.3- C Laming 3:50.6- 70H 3 L Geraghty 15.0- 1KWalk 3 T Patmore 7:25.2- HJ 4 L Geraghty 1.10- LJ 2 L Geraghty 3.56- SP 3 S Knight 3.94- DT 3 L Chapman 8.47- JT 2 E Bugler 11.25- 4X100m 1 BH 58.4 (L Geraghty, C Berry, L Chapman & E Bugler)
Match 1 Brom 357- 2 Medw 345- 3 BH 330- 4 Dartfd 289- 5 Camb H 279- 6 Ashfd 197
(43) 19th Apr. Wellington Relays Belgium
Intl Sen (19.22) 2 BH 19.52 (800m S Cooper- 600m N Keogh- 200m P Byfield- 350m P Squires- 300m M Purser- 1200m S Jones- 1200m A Draper- 1100m R Daniels- 800m J Jefferies- 400m M Bucknell- 400m P Featherston- 200m D Wallington- Vets (3950m /11:05.8) 3 BH 11:19.5 (350m D Wallington- 600m S Haley- 900m S Smythe- 1200m K Daniel- 600m R Coe- 300m S Haley)
(44) 19th Apr. 800m Challenge Copthall sf D Taylor 1:59.10-
(45) 19th Apr. Natl Jun Lge Sthn Prem (1) Walthamstow
1 Belgr 333- 2 Medw- 3 Shaft- 6 BH 2381/2 100m/400m A Wilson 11.2/48.5- S Austin 51.3- 800m/1500m S Holmes 1:56.0/ 4:08.4- SP A Cluskey 13.48- JT J Apps 51.80-
(46) 19th Apr. Rd 10Km Darent Valley (32.31) 4 G Meek 36.11- 23 J R Turner 38.42- 24 G Lloyd
39.02- 26 S Pairman 39.19- 33 R Brown 40.17- 39 T Brightwell 40.36- 47 C Pike 41.25- 85 V Giles 43.40- 112 R Saiz 45.54- 219 J Cross 54.09-
(47) 19th Apr. Rd 10Km Croydon
A Lawes 36.35- P Fidler 43.20- I Cayzer 43.27- M Allen 46.20- J Tateson 46.22
(48) 26th Apr. London Marathon Greenwich/ The Mall Additions please
(2:07.57) 42 S Newport 2:23.29- 130 R Parrott 2:34.25- 239 N Kinsey 2:40.41- 540 J McConville 2:49.21- 554 N Mayers 2:49.39- 588 G Meek 2:50.27- 1011 G Lloyd 2:57.34- 1507 J E Turner 3:03.12- 1954 B O'Gorman 3:08.20- 2533 C Aves 3:14.04- 2719 S Haley 3:15.34- 3438 S Ridgewell 3:21.14- 3625 A Walters 3:22.48- 3647 P Lovell 3:22.57- 3960 S Capey 3:25.07- 4951 W Orton 3:30.30- 5270 Ph Taylor 3:32.00- 5319 R Strong 3:32.38- 6276 D Churchus 3:37.57- 6870 J Copley 3:40.51- 6871 M Peel 3:40.52- 7002 N Gasson 3:41.32- 7542 N Webb 3:43.58- 7565 G Griffin 3:44.05- 7566 R Griffin 3:44.05- 7964 B Smith 3:46.06- 8306 T Blake (L) 3:47.37- 8566 R Hogwood 3:48.46- 8634 I Collins 3:49.05- 8685 J Bugler 3:49.20- 9724 J Isaacs 3:53.58- 11107 B Else 3:59.00- 15131 C Poole 4:17.01- 17280 M Gasson 4:26.30- 20044 C Leon 4:39.35- 21058 P Shepheard 4:44.53- 22874 A Pickering (+ M Cronin) 4:55.32- 23132 S Lightman (walk) 4:56.57- 23376 N Simmons (walk) 4:58.32- 25254 F Ward 5:12.41- 26560 P Kerly 5:27.03- 26787 A Thomas 5:29.33- London Boroughs Mini-Marathon U18 1 S Holmes 13.21- 5 J Baker- 6 D Moore- 13 A Rayner- 15 M Lucht- 20 A Madar- 104 P Tucker- U16 7 M Hill- 12 W Bolton- 37 J Godsell- 42 A Moreton- 99 J Proctor- 127 D Bussey- U14 10 D Ryan- 21 C Daniel- 38 D Snow- 42 T Robinson- GU18 7 Z Morrell- 9 C Castledine- 45 G Godward- 57 A Brown- GU16 3 K Lucht 16.12- 18 S Singer- 40 H Barker- 83 F Barker- GU14 20 J Patmore- 24 E Bugler- 41 C Berry- 98 K Boutle- 138 A Tomlinson-
(49) 19th Apr. 1/2Marathon Bungay 30 (3M50) J Copley 91.16-
(50) 21st Apr. VAC Rd 5.2M Battersea Pk W Clapham 37.29-
(51) 26th Apr. YA Lge Sthn Prem (1) Deangate
U17 100m D Grant 11.5- M Awanah 11.9- 200m D Grant 23.1- 400m A Evans 51.1- 1500m R Laming 4:17.8- 3000m D Moore 9:33.8- HJ B Barikor 1.90- PV D Sumner 3.30- TJ F Huseyin 12.15- U15 100m/200m D Watson 12.3/ 24.2- 400m/LJ N Simpson 55.3/ 6.08- 800m T Huseyin 2:14.3- HJ Belgrave 1.55- Juliet 1.50- SP/DT P Archer 13.97/ 35.09-
Match- 1 Enfield 233- 2 Croyd 209- 3 BH 188- 4 Bracknell 102-
(52) 2nd May. Sthn Lge Div 6 (1) Ladywell
100mA 1 P Byfield 12.6- B 1 D Lougheed 12.7- 200mA 1 A Evans 23.1- B 1 P Byfield 25.2- 400mA 1 S Jarred 52.9- B 4 D Dhammaloka 64.9- 800mA 1 M Watling 2:02.7- B 2 K Daniel 2:10.8- 1500mA 2 C Andrews 4:33.1- B 2 M Laws 4:34.6- 5000mA 3 A Lawes 17:13.5- B 1 R Coe 17:17.0- 110HA 1 D Brewer 17.0- B 1 I Holder 20.4- 400HA 1 S Jarred 65.0- B- 3000SCA 3 J E Turner 12:39.1- B- HJA 1 M Champion 1.75- B 1 I Holder 1.50- PVA 2 J Day 2.80- B 2 S Oxlade 2.40- LJA 2 D Wallington 5.54- B 1 I Holder 5.43- TJA 1 P Byfield 12.06- B 2 D Wallington 10.75- SPA 3 S Oxlade 9.47- B 4 J Phelan 6.04- HTA 3 S Oxlade 29.63- B 3 J Phelan 17.60- DTA 5 D Wallington 23.29- B 3 K Daniel 14.95- JTA 1 S Oxlade 40.49- B 1 R Coe 34.57- 4X100m 1 BH 45.2- 4X400m 2 BH 3:47.6-
Match 1 BHC 140- 2 Walthst 106- 3 Kent AC 961/2 4 Kingston 931/2 5 Croyd 54
(53) 25th Apr. RAF v Oxford Univ &c RAF Cosford 800m 1 N Hamilton 1:57.85
(54) 25th Apr. Sthn Women's Lge Div 3 (1) Barn Elms 1 BH 191- 2 Richmond 184-
(55) 27th Apr. Sri Chin 2M Battersea Pk (10.10) 1M50 P Hamilton 10.55- 2M60 W Clapham 13.46
(56) 4th May. Ted Pepper Memorial Rd 10K Langley Pk
1 J Moores (KtAC) 31.47- 2 L Morgan (SLH) 32.54- 3 P Calnan 33.15- 4 (1M45) K Daniel 33.39- 9 G Meek 35.00- 11 (1M50) P Hamilton 35.02- 16 D Ellison 35.26- 18 M Ellison 35.31- 22 (1L) L Watson (GEC) 35.36 (L cr rec)- 26 A Lawes 36.22- 28 S Smythe 36.38- 31 M Cronin 36.58- 32 D Bennett 37.15- 35 (1LV) A Fletcher (DulR) 37.26- 36 S Pairman 37.32- 43 D Henry 38.11- 47 W Slack 38.22- 51 R Brown 38.45- 53 J E Turner 38.56- 63 T Brightwell 39.32- 74 R Walsh 40.37- 78 S Capey 40.56- 84 S Hollingdale 41.23- 86 J Robinson 41.37- 90 D Carton 41.58- 102 B Wilson 43.00- 103 M Compton 43.00- 106 J Brown 43.05- 110 I Cayzer 43.37- 114 W Clapham 44.45- 120 J Tateson 45.12- 126 A Pontifex 45.50- 128 B Hartley 46.11- 130 B Else 46.15- 137 P Shepheard 47.11- 138 C Haines 47.16- 149 H Manning (Lancs. Ran in Three Peaks Race 1978 in which Ted lost his life) 50.05- 155 R Watkins 52.29- 160 P Freeman 53.12- 162 P Kerly 53.38- 169 D Lawrie 56.48- 175 Fin
(57) Monthly Series 7/4 Cryst Pal 5K. T Brightwell 19.43- 8/4 Hayes BH 3.12M H'c. 1 N Keogh 17.25 (rn tm)(3)- 2 S Hollingdale 19.29- 3 W Orton 19.36- 4 B Bater 18.16- 5 J E Turner 18.34- 6 M Ellison 16.50(1)- 7 A Tucker 18.07- 8 B McShane 17.38- 9 R Walsh 19.09- 10 J R Turner 18.20- 11 G Coates 17.51- 12 W Clapham 21.17- 13 R Brown 18.18- 14 S Pairman 18.20- 15 D Ellison 17.05(2)- 16 J Leeson 21.37- 17 S Freemantle 18.40- 18 W Slack 18.11- 19 Lisa 19.43- 20 J Robinson 19.44- 21 M Martineau 21.50- 22 C Pike 19.03- 23 B O'Gorman 18.54- 24 R Watkins 24.29- 25 A Pickering (+MkC) 25.20- 24/4 Hyde Pk 5K W Clapham 21.53-
(58) Race Walking 21/3 RWA 20K Leicester. 20 P Hannell 115.12- 21 S Lightman 116.16 28/3 Monks Hill 10K. 3 P Hannell 54.50- 4 S Lightman 55.41- 9 N Simmons 60.57- 18/4 Basildon 50K 2 N Simmons 5:35.55-
(59) Indoors 11/1 Woodfd Gn. 60/60H/SP S White 7.6/9.2/10.44- 1/2 Woodfd Gn. 60/60H/SP S White 7.5/9.1/10.72- 25/2 Invit Birmingham. 60/60H/SP S White 7.52/9.01/10.53- 28/2 GB U20 v Germ v Fra Birmingham. 400m A Wilson 48.38- TJ N Thomas 15.28- SP E Udechuku 16.57- 28/2 Kent Ch. 60m M Champion 7.0- 60H 1 M Elliott 8.2- U20 60m S Jarred 7.5- U17 60m D Grant 7.2- GU17 60m/60H 2/1 K Porter 8.1/9.3- 60m A Jacobs 8.7- LJ 1 E Kuenstlinger 4.99- N Gharbaoui 4.33- SP 2 H Fosten 8.22- GU15 60m/60H 2/1(10.4) K Benneworth- LJ 3 L Nemeth 4.49- 4 Benneworth- SP E Oliver 7.49- 28/2 BVAF Glasgow. 3KWalk M55 1 P Hannell 15:25.8- 15/3 Br Univ Chs Glasgow. 60H M Elliott 8.22- TJ 3 S Bobb 14.66- 8 S White 13.04
SP 2 EUdechuku 15.79
(60) Swimming 21/3 Swimathon White Oak. T Brightwell 5K/ 1hr:31-

BENNETT CUP FINAL POSITIONS - The OTHER 200 CLUB
S Ridgewell 310pts- M Gasson 305- B McShane 304- Ph Taylor 303- D Ellison 299- C Pike 295- G Coates 284- W Slack 283- S Haley 271- S Pairman 265- M Ellison 263- R Brown 257-M Cronin 257- J R Turner 243- N Barber 221- A Cilia 219- W Clapham 214- B Fisher 209- R Smith 206- W Orton 199 (Sorry Wilf, you didn't quite make it).

Graham Coates will not be around next season as he is off to USA for a couple of years. He thanks his running companions and we wish him well.

***END***

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk