Jul 1996

Home Up

VOL 15. No6. JULY 1996.
EDITOR:- W Clapham, 26 Dunoon Rd, London SE23 3TF (0181 699 5949)
News, Views & Results of Blackheath Harriers, 56 Bourne Way, Hayes, Bromley, Kent (Tel 0181 462 3115). Unless otherwise attributed, views are those of the Editor.
*****************************************************************

(01) 14th Apr. Kent Women's Lge (1) Norman Pk cf (15537) Add & correct
Sen SP 3 V Wakelin 7.13; U17 SP 3 A White 7.17; U15 100m ns N Nathan 14.1; LJ 1 E Kuenstlinger 4.80; DT 1 A Armour 23.86; U13 75m ns C Willis 11.8;
(02) 21st Apr. London Marathon cf (15542) Add D Cordell 4:05.03- M Peel 4:50.43-
(03) 27th Apr. Women's Sthn Lge Div 3 (1) Norman Pk cf (15547) Add
Girls 100m ns K Porter 13.9- D Harker 14.3- C Ayres 14.5- E Green 14.8- A Brown 14.8- K Benneworth 15.2- C Ewens 15.5- C Willis 15.8- J Patmore 16.8- J Goddard- L Gadd 17.3; 800m ns K Lucht 2:41.3- F Barker 2:54.5- A Brown 2:59.1- J Patmore 3:08.1; LJ ns K Porter 4.27- A Brown 4.13;
(04) 28th Apr. West London Hammer Throws Colindale U23/U20 7/1 A Benn 52.08/59.20;
(05) 28th Apr. Kent B&C Lge Sutcliffe Pk
U15 100m/200m 1 J Brown 11.7/24.2- 800m/1500m M Hill 2:17.4/4:33.3- 3000m W Bolton 9:56.4- 400m 1B/ 80H 1A/ LJ 1B A Evans- SP/DT P Archer 13.08/38.08; U13 400m/800m 1 J Brett- 1500m D Snow 5:06.5; Match 1 BH- 2 Dartfd;
(06) 29th Apr. SCVAC Lge Kent Div 1 (1) Sutcliffe Pk Track A,B & 50(C)- Field A & 50(C)
3000m A 2 K Daniel 9:21.4- B 2 P Barlow 9:32.8- C 5 M Martineau 11:47.7; 2KWalk A 1 P Hannell 9:31.6- B 1 N Simmons 11:30.4- C 1 S Lightman 9:42.8; TJ A 1 D Wallington 10.93- C 4 J Day 8.45; SPC 1 C Brand 9.20; HTC 3 C Brand 25.88; DTA 1 C Ellis 36.02; JTC 1 C Brand 36.00;
Match 1 BH 111- 2 Camb H 87- 3 Medway 81- 4 Invicta 75- 5 Dartford 65- 6 Pad Wd 40;
(07) 2nd May. Assembly League 5K Blackheath Pk (15.29) 10 C Griffin 16.27- 70 W Clapham 20.36- 78 A Musson 21.29;
(08) 4th May. Brit Lge Div 2 (1) Enfield
100mA 3 E Wodu 10.8; B 2 M Findlay 11.0; 200mA 7 M Findlay 22.4; B 4 I Thomas 22.8; 400mA 3 N Keogh 49.3; B 3 C Moss 49.2; 800mA 3 D Heath 1:55.5; B 1 A Draper 1:54.8; 1500mA 2 D Heath 3:55.1; B 3 P Hogston 3:59.2; 5000mA 4 Dl Smith 14:30.6; B 4 P Calnan 14:57.2; 110HA 5 M Elliott 15.5; B 1 A Sharp 15.5; 400HA 4 N Keogh 54.8; B 4 A Hodge 58.3; 3000mSCA 1 S Newport 8:56.7; B 3 J Marks 9:55.8; HJA =5 A Hodge 1.85; B 6 S Tolson 1.60; PVA 7 A Hardy 4.00; B 3 S Tolson 3.80; LJA 1 A Sharp 7.01; B 1 T Huntley 6.78; TJA 1 M Bramble 14.67; B 1 P Francis 13.55; SPA 1 J Mulcahy 15.12; B 1 E Udechuku 14.21; HTA 5 A Benn 52.34; B 7 A Draper 17.24; DTA 1 E Udechuku 48.20; B 2 M Bundock 39.36; JTA 6 J Kitching 53.02; B 5 A Benn 51.48; 4X100m 2 BH 42.6 (A Sharp, M Findlay, M Elliott & E Wodu); 4X400m 2 BH 3:18.3 (I Thomas 51.5, A Draper 49.3, C Moss 48.6 & N Keogh 48.9)
Match 1 BH 356- 2 Woodfd 345- 3 Newh EB 287- 4 Swansea 282- 5 Hounslow 275- 6 Stoke 249- 7 OG 187- 8 Craw 174
(09) 4th May. Sthn Lge Div 1 (1) Basingstoke
100mA 5 N Rowe 11.6; B 3 J Apps 12.2; 200mA 4 P Byfield 24.0; B 3 S Jarred 24.4; 400mA 3 P Byfield 52.1; B 4 N Rowe 53.5; 800mA 4 R Daniel 1:56.0; B 4 P Featherston 1:58.7; 1500mA 3 L Bulson 4:06.9; B 2 R Daniels 4:09.1; 5000mA 2 R Smith 15:15.4; B 5 D Hassall 16:23.1; 110HA 4 S Gascoigne 24.0; B 3 R Daniels 20.0; 400HA 5 S Jarred 62.9; B-; 3000mSCA 4 R Daniels 10:31.6; B-; HJA =4 P Byfield 1.55; B 2 R Daniels 1.55; PVA 3 S Gascoigne 3.40; B 3 P Featherston 2.10; LJA 4 P Byfield 5.79; B 3 J Apps 5.58; TJA 3 J Apps 12.35; B-; SPA 5 C Ellis 10.33; B 4 P Featherston 8.23; HTA 4 M Davies 25.80; B 4 S Gascoigne 22.10; DTA 3 C Ellis 36.86; B 3 S Gascoigne 29.74; JTA 1 J Apps 50.44; B 1 S Gascoigne 45.90; 4X100m 4 BH 47.4; 4X400m 2 BH 3:29.7
Match 1 B/stoke 133- 2 Bournemouth 1061/2- 3 Southend 981/2- 4 Tonbr 931/2- 5 BHB 861/2;
(10) 4th May. Sthn Lge Div 3 (1) Battersea Pk
100mA 2 N Thomas 11.3; B 5 J Beck 17.0; 200mA 4 P Squires 23.9; B 3 N Thomas 29.0; 400mA 2 P Squires 51.1; B 2 J Beck 63.1; 800mA 2 S Austin 1:58.0; B 2 P Barlow 2:15.9; 1500mA 3 H Morten 4:15.8; B 3 C Andrews 4:35.1; 5000mA 4 S Smythe 16:39.2; B 4 P Barlow 16:44.7; 110HA 4 S Oxlade 20.8; B-; 400HA 3 S Oxlade 64.8; B 4 J Beck 77.7; 3000mSCA 2 J Beck 10:34.9; B 1 P Barlow 11:10.2; HJA =2 S Oxlade 1.60; B =3 J Robinson 1.05; PVA =3 S Oxlade 2.80; B 2 J Robinson 1.20; LJA 3 N Thomas 5.71; B-; TJA 1 N Thomas 13.89; B 3 S Oxlade 10.49; SPA 4 S Oxlade 10.43; B 3 A Fairbairn 9.58; HTA 4 S Oxlade 35.60; B 3 A Fairbairn 29.16; DTA 4 A Fairbairn 33.36; B 3 S Oxlade 28.92; JTA 5 S Oxlade 19.12; B 5 A Fairbairn 12.15; 4X100m 4 BH 49.9; 4X400m 3 BH 3:56.3;
Match 1 Belgr 126- 2 Braintree 121- 3 BHC 97- 4 Aldershot 91- 5 Yeovil 68;
(11) 4th May. Sthn Lge Div 7 (1) Norman Pk
100mA 3 S Pairman 13.5; B 3 R Brown 14.1; 200mA 3 G Coates 27.1; B 3 A Murrell 28.1; 400mA 3 D Dhammaloka 62.0; B 3 A Murrell 64.7; 800mA 1 K Daniel 2:20.0; B 3 B McShane 2:30.8; 1500mA 1 S Pairman 4:51.4; B 1 B McShane 5:12.5; 5000mA 1 M Cronin 17:04.3; B 1 D White 17:38.9; 110HA 1 I Holder 18.9; B-; 400HA 2 C Fincham 68.4; B-; 3000mSCAB-; HJA 2 C Fincham 1.50; B 2 J Day 1.30; PVA 1 J Day 2.80; B =1 C Fincham 2.00; LJA 1 C Fincham 5.59; B 2 M Martineau 4.32; TJA 2 R Coe 10.37; B 3 M Martineau 8.01; SPA 3 C Fincham 7.66; B 2 S Freemantle 7.60; HTA 3 S Freemantle 11.40; B 3 M Martineau 10.60; DTA 3 S Freemantle 18.98; B M Martineau 13.78; JTA 2 C Fincham 40.68; B 1 R Coe 37.82; 4X100m 1 BH 51.0; 4X400m 2 BH 4:03.9;
Match 1 Haslemere 1511/2- 2 Winchester 136- 3 BHD 1251/2;
(12) 5th May. YA Lge Crawley
U17 100mA 1 W Gray 11.5; B 1 D Plummer 11.7; 200mA 1 D Burley 22.5; B 1 Aa Harris 23.2; 400mA 2 L Connike 53.4; B 1 G Neblett 53.6; 800mA 3 N Pyburn 2:04.1; B 1 J Baker 2:06.0; 1500mA 2 M Skinner 4:15.7; B 2 D Baker 4:25.6; 3000mA 1 D Farnham 9:13.7; B 2 N Tagg 9:57.3; 100HA 1 D Brewer 14.6; B 2 R Spiers 16.6; 400HA 1 D Brewer 61.2; B 1 R Spiers 63.6; 1500mSCA 1 K Farrelly 4:43.5; B 1 D Corneille 4:54.8; HJA 1 G Neblett 1.90; B 1 W Gray 1.80; PVA 3 J Fealey 2.05; B 1 Aa Harris 2.05; LJA 1 R Banda 6.28; B 2 W McNeish 5.64; TJA 1 P Francis 13.60; B 1 R Banda 12.81; SPA 1 A Cluskey 14.18; B 2 R Spiers 12.33; HTA 2 C Rolfe 32.78; B 2 A Cluskey 28.64; DTA 2 A Cluskey 39.72; B 1 C Rolfe 31.46; JTA 1 J Dowsett 45.88; B 1 P Belcher 38.30; 4X100m 1 BH; 4X400m 2 BH;
U15 100mA 1 J Brown 11.8; B 1 A Evans 11.9; 200mA 2 D Grant 25.2; B 1 D Harrison 25.3; 400mA 1 A Evans 54.1; B 1 D Harrison 58.7; 800mA 1 D Moulton 2:05.9; B 2 D Moore 2:24.5; 1500mA 1 A Madar 4:30.5; B 1 A Rayner 4:38.6; 3000mA 1 W Bolton 9:53.6; B 1 D Moore 9:54.2; 80HA 4 C Newman 15.5; B-; HJA 1 D Sumner 1.60; B 1 J Procter 1.40; PVA 2 D Sumner 2.20; B 2 P Unseld 1.90; LJA 2 D Grant; B 2 B Jackson 4.91; SPA 1 P Archer 13.67; B 1 A Patel 8.71; HTA 1 P Archer 31.30; B 1 A Patel 19.30; DTA 1 P Archer 36.64; B 1 A Patel 25.52; JTA 3 A Madar 29.74; B 3 N Skinner 23.78; 4X100m 1 BH; 4X400m 1 BH;
U13 100mA 2 K Richardson 14.0; B 2 L Brown 14.3; 200mA 1 K Richardson 28.4; B 3 J Brett 30.9; 800mA 2 C Daniel 2:32.6; B 1 J Brett 2:36.7; 1500mA 2 D Snow 5:10.5; B 3 M Hardy 5:31.3; LJ A 2 J Godsell 4.18- B 1 K Richardson 4.16; 4X100m 1 BH;
Match 1 BH 266- 2 Old G 193- 3 Solent 162- 4 GEC 133;
(13) 5th May. Neolithic Marathon Stonehenge C Poole 4:02;
(14) 11/12 May. County T&F Champs
Kent Crystal Pal Sen 400m/400H 1 N Keogh; 1500m 3 M Steinle 3:54.02; TJ 3 S Bobb 14.74; PV S Tolson 4.00; SP 2 J Mulcahy 15.61; U20 HT/JT 1 A Benn; U17 800m 1 M Skinner 2:04; U15 100m/LJ(6.07) 1 D Grant; 400m Aa Evans 53.8; Sen Wm LJ/TJ(12.51) 1 K Denham; U17W 300m 1 N Viney; LJ/TJ 1 N Brewer; U15G 1500m 1 G Viney;
Surrey LJ 2 T Huntley 7.01; U20/U17SP/DT 1 A Cluskey 13.47:15.22/37.76:43.02; U15 800m 1 D Moulton 2:10 (h 2:04.9);
Essex Thurrock Sen PV 2 A Hardy 4.10; U20 100m/200m 1 M Findlay 10.9/22.1; TJ 2 N Thomas 14.30; U17 100m 2 D Plummer 11.3; TJ 1 P Francis 13.88; Sen Wm 1500m 3 K West 4:52.5;
Middlesex Sen 100m/200m 5/2(21.2) J Golding- E Wodu 10.7; U20 1 N Hoque 22.0; U17 1 D Burley 22.5
Mon 6th May TED PEPPER MEMORIAL 10Km ROAD RACE (incl SCVAC Champ)
A report by Alastair Aitken, well-known as a contributor to athletic magazines and a participant in our race for the last two years.

Ilford's Amin Koikai, 22, who comes from Eldoret in the Rift Valley of Kenya, was the winner of Blackheath's successful promotion at Langley Park. Koikai, who has run 28.09 / 2:19 for 10K/Marathon, and whose ultimate aim is to represent Kenya in the next Commonwealth Games, found the race to his liking after a poor 2:46 in the London on only five weeks training after injury.
In the Ted Pepper, in traditional bright sunshine, Koikai started to move well clear after 2 miles and Blackheath's Roy Smith battled out the final stages with second placed Dave Castle, just ahead of last year's Brugge international Vets' Champion Andy Catton. Despite hamstring trouble 'popular' Cambridge Harrier Keith Penny was first M45 and reliable Mike Cronin was first M50 and 21st of the 162 finishers.
It was interesting to see 69 year old Steve Charlton go round in 39.42. He had had injury problems but was back on 5 miles a day. He should certainly test the 'Over 70' world 5K best of 18.43 at the Reading Open Vets in October.

(15) Ted Pepper Results
1 A Koikai (Ilfd) 31.05- 2 D Castle (Tonb) 31.27- 3 R Smith 31.36 (retains Chief Whip's Trophy)- 4(1V) A Catton (Ilfd) 32.05- 21(1M50) M Cronin 35.38- 27 M Ellison 36.14- 34 B Mellish 36.48- 35 D White 36.50- 36 T Brightwell 36.56- 39 R Barker 37.09- 42 G Coates 37.26- 46 W Slack 37.35- 47 J E Turner 37.54- 39 R Brown 38.02- 58(1Wm) A Clark (SLH) 38.49- 68 B Wilson 39.26- 74 D Carton 40.01- 77 S Capey 40.10- 82 N Cook 40.39- 84 C Painter 40.52- 86 S Lloyd 41.11- 88 P Shepheard 41.22- 90 Jn Brown 41.31- 93 R Walsh 41.50- 95 I Cayzer 41.58- 98 J Tateson 42.10- 102 C Haines 43.05- 110 B Hartley 43.53- 114 D Churchus 44.08- 116 Rn Chambers 44.09- 118 A Musson 44.42- 121 C Rowe 45.17- 122 A Pontifex 45.21- 125 R Bennett 45.37- 131 M Martineau 46.22- 132 (1BH Wm) 46.45- 133 N Brightwell 46.51- 139 M Betts 48.48- 141 A Cilia 49.11- 145 Kt Morris 50.32- 146 S Ridgewell 50.45- 148 W Wheeler 51.28- 151 J Cross 52.47- 160 S Wheeler 57.03;
(16) 6th May. Inter Area Luton 2000SC 1 S Newport (SE) 5:42.20; TJ Wm K Denham 12.40; Sthn 3000m 3 M Steinle 8:22;
(17) 12th May. 1/2-Marathon Tunbridge Wells C McCarthy 81.43- C Poole 99;
(18) 12th May. 10Km Rd Cobham (34.54) 5 T Brightwell 37.00-
(19) 12th May. 10Km Rd Haringey (35.27) 45 W Clapham 43.17;
(20) 14th May. Forbanks Relay Beckenham 1 Kent AC 39.30- 20 BHA 47.32 (18 W Slack 15.04- 22 Jn Brown 16.27-R Walsh 16.01)- 30 BHB 51.11 (39 S Cook 18.45- 33 S Ridgewell 16.51- W Slack 15.35);
(21) 15th May. Loughborough v Army v Police 3000m 1 S Newport 8:17.1;
(22) 18th May. Southern League Div 1 (2) Norman Pk
100mA 2 M Champion 11.0; B 3 R Tabares 11.5; 200mA 4 R Tabares 22.9; B 3 N Thomas 23.2; 400mA 1 P Featherston 51.4; B 3 S Pratt 55.3; 800mA 2 S Jones 1:56.3; B 2 J Strudley 1:57.3; 1500mA 3 L Bulson 4:07.0; B 1 R Daniels 4:10.4; 5000mA 3 R Smith 15:44.8; B 3 D Hassall 16:21.6; 110HA 4 S White 17.3; B 2 I Holder 17.7; 400HA 1 R Holt 57.5; B 2 S Pratt 57.6; 3000mSCAB-; HJA =2 M Champion 1.75; B 3 S White 1.55; PVA 2 S Gascoigne 3.40; B =2 S White 1.50; LJA 2 N Thomas 6.00; B 4 I Holder 5.20; TJA 1 N Thomas 13.49; B 3 R Daniels 10.23; SPA 5 S White 9.28; B 3 S Gascoigne 9.18; HTA 4 C Ellis 29.68; B-; DTA 3 C Ellis 39.98; B 2 S White 32.98; JTA 4 S White 42.40; B 5 S Gascoigne 10.82; 4X100m 3 BH 46.3; 4X400m 1 BH 3:30.4;
Match 1 Bedford 1441/2- 2 BHB 1081/2- 3 Reading 104- 4 Portsmouth 921/2- 5 Ealing 771/2;
(23) 18th May. Southern League Div 3 (2) Norman Pk
100mA 1 F Obe 11.5; B 1 D Gilkes 11.5; 200mA 2 D Gilkes 23.3; B 2 N Hamilton 23.5; 400mA 1 N Hamilton 51.9; B 2 S Jarred 54.3; 800mA 4 S Austin 2:02.3; B 5 K Daniel 2:06.5; 1500mA 4 A Gibbins 4:23.6; B 2 H Morten 4:23.6; 5000mA 3 E Prendergast 16:20.7; B 3 C Andrews 16:28.6; 110HA 3 S Oxlade 19.7; B 1 J Jackson 18.1; 400HA 4 J Beck 85.1; B 3 S Oxlade 73.7; 3000mSCA 3 J Beck 10:54.8; B-; HJA 2 J Jackson 1.75; B 1 S Oxlade 1.65; PVA 1 S Oxlade 2.80; B-; LJA 1 J Jackson 6.09; B 1 D Wallington 5.85; TJA 4 J Jackson 11.38; B 3 S Oxlade 8.94; SPA 2 S Oxlade 10.31; B 2 A Fairbairn 9.63; HTA 3 S Oxlade 35.88; B 1 A Fairbairn 30.86; DTA 2 P Blatch 31.00; B 2 A Fairbairn 30.76; JTA 1 P Blatch 50.82; B 1 J Jackson 46.08; 4X100m 2 BH 48.6; 4X400m 1 BH 3:36.3;
Match 1 BHC 130- 2 Ashford 119- 3 Medway 88- 4 SLH 86- 5 Huntingdon 78;
(24) 18th May. Southern League Div 7 (2) Wycombe
100mA 5 R Brown 13.4; B 5 J Robinson 14.4; 200mA 5 R Brown; B 5 C McCarthy 30.3; 400mA 4 R Brown 64.5; B 3 D Dhammaloka 61.1; 800mA 4 M Ellison 2:17.1; B 5 B McShane 2:29.8; 1500mA 4 M Ellison 4:50.4; B 4 B McShane 5:12.8; 5000mA 2 C McCarthy 17:10.1; B 1 J E Turner 18:31.9; 110HAB-; 400HAB-; 3000mSCAB-; HJA 4 C Fincham 1.40; B 4 C McCarthy; PVA 2 C Fincham 2.20; B 4 J Robinson 1.35; LJA 5 B McShane 3.20; B 5 C Fincham 2.02; TJA 4 S Freemantle 8.98; B 4 R Brown 8.72; SPA 5 S Freemantle 6.99; B 5 B McShane 5.06; HTA 5 S Freemantle 13.74; B 4 R Brown 9.08; DTA 4 S Freemantle;B 4 B McShane;JTA 2 C Fincham 35.92;B 3 C McCarthy 23.83; 4X100m 5 BH 56.5; 4X400m 4 BH 4:39.9;
Match 1 Walton 1351/2- 2 Loughton 129- 3 Castlepoint 1091/2- 4 Wycombe 721/2- 5 BHD 601/2;
(25) 18th May. L'b & GB Students v GB Juns Loughborough 100m/200m M Findlay 10.71/21.78- M Champion 21.80;
5000m S Newport 14:12.01; TJ: M Bramble 14.50- S Bobb 14.22; HT A Benn 55.40;
(26) 19th May. Sevenoaks 7 1 Dl Smith 38.25- 2 R Smith 38.59- 6 C Griffin 41.23; 24 G Meek 43.44- 33 T Brightwell 44.26- 34 G Coates 44.37- 38 R Richardson 45.08- 50 R Barker 46.19- 73 L M Cooper 47.42- 104 G Cooper 50.01- 123 R Saiz 51.06- 156 J Tateson 53.53- 189 R Denney 55.41- 292 J Cross 64.20;
(27) 19th May. Natl YA Lge (2) Croydon
U17 100mA 1 W Gray 11.6; B 1 Aa Harris 11.6; 200mA 1 L Connike 24.5; B 1 D Plummer 24.6; 400mA 1 A Wilson 52.0; B 1 L Connike 53.2; 800mA 2 M Skinner 2:04.8; B 2 N Pyburn 2:06.9; 1500mA 1 S Holmes 4:22.4; B 1 J Baker 4:25.7; 3000mA 2 D Farnham 9:33.3; B 2 D Baker 10:01.1; 100HA 1 D Brewer 14.4; B 1 R Spiers 15.9; 400HA 1 D Brewer 63.7; B 1 K Farrelly 64.8; 1500mSCA 1 K Farrelly 4:49.0; B 1 D Corneille 5:02.5; HJA 1 W Gray 1.90; B 1 G Neblett 1.85; PVA 2 J Fealy 2.40; B 2 J Apps 1.75; LJA 1 R Banda 6.48; B 1 P Francis 5.82; TJA 1 P Francis 14.05; B 1 R Banda 11.92; SPA 1 A Cluskey 15.03; B 1 R Spiers 12.43; HTA 1 M Bennett 41.82; B 1 C Rolfe 33.50; DTA 3 A Cluskey 36.02; B 3 C Rolfe 30.36; JTA 1 J Apps 57.00; B 1 J Dowsett 42.34; 4X100m dq; 4X400m 1 BH 3:36.1;
U15 100mA 1 J Brown 12.2; B 1 D Grant 12.3; 200mA 1 D Grant 25.1; B 1 D Harrison 26.0; 400mA 1 D Moulton 53.5; B 1 A Evans 54.4; 800mA 2 I Hamblin 2:14.9; B 1 M Hill 2:15.1; 1500mA 1 M Hill 4:35.9; B 1 A Rayner 4:38.7; 3000mA 1 D Moore 10:01.5; B 1 W Bolton 10:11.6; 80HA 4 N Skinner 13.6; B 3 A Evans 14.0; HJA 2 D Sumner 1.55; B 1 J Roumph 1.50; PVA 1 D Sumner 2.20; B 1 P Unseld 1.90; LJA 2 A Evans 5.57; B 1 D Grant 5.15; SPA 1 P Archer 13.09; B 1 N Skinner 9.13; HTA 1 P Archer 35.52; B 2 C Bendelow 16.70; DTA 1 P Archer 38.98; B 1 C Bendelow 23.96; JTA 2 M Barter 32.08; B 1 A Wadey 29.72; 4X100m 1 BH 47.6; 4X400m dq;
U13 100mA 1 L Brown 14.6; B 1 D Akinluyi 14.6; 200mA 2 D Akinluyi 29.5; B 1 N Graham 29.5; 800mA 1 J Brett 2:36.9; B 1 J Godsell 2:38.0; 1500mA 1 D Snow 5:23.7; B-; LJ A 2 D Akinluyi 4.38- B 1 J Godsell 4.35; 4X100m 1 BH 56.4
Match 1 BH 274- 2 Crawley 199- 3 Medway 134- 4 Oxford 133
(28) 24th May. 3.25M 2 G Clifford 17.36
(29) 19th May. Girls' YA Lge (1) Norman Pk
U17 100mA 5 N Viney 15.6; B 4 Y Smith 16.8; 200mA 5 J Wilkinson 30.5; B 2 K Hyde 29.0; 300mA 3 K Hyde 47.1; B 5 N Edgar 54.3; 800mA 7 N Edgar 3:00.8; B-; 1500mA 4 N Shorey 5:39.4; B-; 3000mA 2 S Pailthorpe 12:13.6; B 4 Y Smith 14:31.5; 80HA 3 V Cambridge 15.0; B 5 S Pailthorpe 18.3; 300HA 4 V Cambridge 55.5; B 4 S Pailthorpe 57.8; HJA 1 N Brewer 1.50; B 2 V Cambridge 1.30; LJA 1 N Brewer 5.15; B 4 N Edgar 3.56; SPA 3 D Harvey 7.40; B 2 E Migo 6.99; DTA 3 L Castledine 20.10; B 2 E Migo 18.54; JTA 3 L Castledine 25.06; B 2 E Migo 15.98; 4X100m 4 BH 54.5 (J Wilkinson, V Cambridge, K Hyde & N Brewer);
U15 100mA 3 A Barnaby 14.1; B 2 E Kuenstlinger 14.2; 200mA 1 S Singer 29.3; B 4 A Barnaby 30.4; 800mA 3 G Viney 2:28.6; B 2 Z Morrell 2:38.5; 1500mA 3 K Lucht 5:22.8; B 3 A Brown 6:11.9; 75HA 1 K Porter 12.9; B 4 A Brown 16.4; HJA 5 E Kuenstlinger 1.30; B 4 Z Morrell 1.20; LJA 3 E Kuenstlinger 4.30; B 3 A Barnaby 3.96; SPA 4 H Fosten 7.69; B 5 C Ayres 5.12; DTA 3 H Fosten 19.38; B 5 C Ayres 12.10; JTA 5 L Lawkin 14.48; B 5 C Ayres 8.32; 4X100m 3 BH 54.4 (A Barnaby, K Porter, E Kuenstlinger & S Singer);
U13 75m A 4 K Benneworth 11.8- B 6 E Clark 13.2; 150m A 1 K Benneworth 25.2- B 5 J Birjukov 26.5; 600m A 5 E Clark 2:02.7- B 6 J Birjukov 2:30.4; 75H A 4 C Draper 16.1; LJ A 3 K Buglar 3.60- B 1 C Draper 3.54; SP A 5 K Willan 4.85- B 2 K Buglar 4.57; 4X100m 3 BH 62.9 (K Benneworth, J Birjukov, C Draper & K Willan)
Match 1 Medway 362- 2 Brom L 340- 3 BH 321- 4 Thurrock 267- 5 Enfd 266- 6 GEC 233- 7 Woodfd Gn 55;
(30) 20th May. SCVAC Lge Kent Div 1 (2) Sutcliffe Pk Tr A,B & 50(C)- Fd A & 50(C)
100m A 2 D Wallington 12.8- B 1 C Monks 13.1- C 4 J Robinson 14.3; 400m A 2 D Cocker 58.5- B 1 C Monks 58.1- C 6 J Robinson 65.4; 800m A 1 H Morten 2:11.8- B 1 D Cocker 2:14.0- C 2 D White 2:27.5- ns B Hartley 2:44.6; PV A 5 J Phelan 1.60- C 2 J Robinson 2.00; LJ A 1 D Wallington 5.50- C 4 J Robinson 3.93; TJ A 1 D Wallington 10.51; SP A 4 C Brand 8.14; HT A 5 C Brand 22.66; DT C 1 C Ellis 41.44; JT A 2 C Brand 33.20; 4X100m 1 BH 50.9;
Match 1 BH 156- 2 Inv EK 133- 3 Padd Wd 120- 4 Camb H 110- 5 Dartfd 107- 6 Medw 101;
(31) 22nd May. SE Students' SA Kingsmeadow 100m C Karageorghis 11.0 pb;
(32) 25th May. Sthn Women's Lge Div 3 (2) Kingston
Sen 100mA 3 K Hyde 14.2; B 4 G Godward 15.7; 200mA 3 K Hyde 28.6; B 4 G Godward 33.4; 400mA 4 K Hyde 64.8; B 5 D Harvey 96; 1500mA 5 S Pailthorpe 5:25.1; 80H A 1 V Cambridge 14.6- B 2 S Pailthorpe 17.6; 100HA 4 G Godward 22.8; B 3 J Delasaux 21.5; 400HA 3 V Cambridge 77.4; B 3 S Pailthorpe 79.5; HJA 1 N Brewer 1.60; B 2 V Cambridge 1.10; LJA 5 V Wakelin 4.01; B-; TJA 3 V Wakelin 8.90pb; B 3 V Cambridge 8.26; SPA 4 V Wakelin 8.01; B 3 D Harvey 7.17; HTA 3 J Delasaux 28.92; B 1 E Migo 23.30; DTA 4 E Migo 21.14; B 2 V Wakelin 19.72; JTA 1 V Wakelin 34.70; B 3 J Delasaux 21.22; 4X100m 5 BH 62.0 (E Migo, D Harvey, J Delasaux & G Godward); 4X400m 5 BH 4:48.8 (K Hyde 68.5, G Godward 74.4, V Cambridge 72.5 & S Pailthorpe 73.4)
U15 100mA 2 E Kuenstlinger 13.7; B 1 A Barnaby 13.5; 200mA 3 S Singer 27.8; B 1 A Barnaby 27.7pb; 800mA 1 S Singer 2:37.1; B 1 A Brown 2:42.8; ns E Clark 2:47- M Bentley 3:03.7; 1500mA 1 Z Morrell 5:17; B 1 K Lucht 5:24.1; 75HA 1 K Porter 13.1; B 1 A Brown 16.7; HJA 1 K Porter 1.38; B 1 Z Morrell 1.30; LJA 2 E Kuenstlinger 4.85; B 1 A Barnaby 4.39; ns K Porter 4.51- K Lucht 3.33- K Benneworth 3.18- E Clark 3.18; SPA 4 H Fosten 6.80; B 4 C Ayres 5.10; DTA 3 H Fosten 16.72; B 4 C Ayres 12.15; JTA 3 L Lawkin 16.40; B 2 H Fosten 15.06; 4X100m 1 BH 53.8 (K Porter, E Kuenstlinger, S Singer & A Barnaby);
Match 1 Salisbury 224- 2 BH 1651/2- 3 Portsmouth 150- 4 Kingston & P 121- 5 Colchester 1181/2;
(33) 26th May. Parkland 10Km Danson Pk (31.21) 10 C Griffin 35.41;
(34) 26th May. 5Km Rd Wells (14.01) 8 M Steinle 14.36;
(35) 26th May. Kent B&C Lge Norman Pk
U15 100mA 1 J Brown 12.2; B 1 D Grant 12.6; 200mA 1 J Brown 25.0; B 1 A Evans 25.0; 400mA 1 I Hamblin 57.1; B 1 D Harrison 58.4; 800mA 1 I Hamblin 2:14.9; B 1 M Hill 2:18.1; 1500mA 1 M Hill 4:33.5; B 1 A Rayner 4:36.2; 3000mA 2 A Madar 9:45.1; B 1 E Hampton 10:16.1; 80HA 1 A Evans 13.4; B 1 P Archer 13.6; HJA 1 J Roumph 1.57; B 1 D Sumner 1.50; LJA 1 D Grant 5.48; B 1 B Jackson 4.74; SPA 1 P Archer 13.43; B 1 J Kompani 9.39; DTA 1 P Archer 36.86; B 1 J Kompani 29.84; JTA 3 M Barter 33.20; B 1 T Lee 32.10; 4X100m 1 BH 50.5; 4X400m 1 BH 3:53.5;
U13 100mA 3 L Brown 15.0; B 1 K Richardson 14.6; 200mA 3 J Wheatley 31.3; B 1 K Richardson 30.5; 400mA 2 D Snow 66.8; B 3 M Hardy 75.4; 800mA 2 J Godsell 2:38.2; B-; 1500mA 1 D Snow 5:11.1; B-; HJA 3 J Godsell 1.30; B 3 L Brown 1.15; LJA 1 K Richardson 4.25; B 2 J Godsell 3.73; SPA 5 L Brown 4.98; JTA 3 C Daniel 22.84; 4X100m 2 BH 56.5; 4X400m 1 BH 4:40.1; Match 1 BH;
(36) 26/27 May. Inter-Counties Bedford Mile ht R Daniels (Lancs) 4:23.5; 5000m 2 S Newport (Kt) 14:06.79
10000m 3 W Foster (Yk) 30:06.40; 400H ht N Keogh (Kt) 54.33;
(37) 27th May. Welsh Games Cardiff 150m (15.50) 3 J Golding 15.83;
(38) 31st May. SCVAC Lge Kent Div 1 (3) Tr A,B & 50(C); Fd A & 50(C)
200m A 3 C Monks 26.6- B 1 R Brown 27.4- C 4 J Robinson 29.2- ns M Martineau 30.8; 1500m A 1 K Daniel 4:25.0- B 1 H Morten 4:25.2- C 3 C Woodcock 5:11.5; HJ A =2 G Coates 1.25- C 2 J Robinson 1.30; DT A 1 C Ellis 35.82; JT A 2 R Coe 35.10;
Match 1 BH 99- 2 Inv 80- 3 Pad Wd 66- 4 Camb H 64- 5 Dart 56- 6 Medw 51;
(39) 2nd Jun. Invit SP Tooting Bec 3 J Mulcahy 15.81- U23 1 M Bundock 14.60;
(40) 5th Jun. Club T&F Champs (1) Norman Pk
100m Sen 1 C Karageorghis 11.4 (Rampley Cup)- 2 S Bobb 11.7- 3 S White 12.1- 4 S Powell(G) 12.3 (ht 12.0)- (ht J Jackson 12.5- W Sassell(G) 12.8- S Pairman 13.9- J R Turner 14.0- A Patel(U15) 15.6); MV 1 C Monks 13.0- 2 P Kyberd 13.0- 3 G Coates 13.3- 4 R Brown 13.4- 5 A Murrell 13.8- 6 M Martineau 14.9; JM D Holland 13.1; BU15 1 Jm Brown 11.7- 2 Aa Evans 12.1- 3 P Jackson 13.4- 4 R Allinson 13.5- 5 D Moore 13.9; BU13 1 D Griffin 14.1- 2 J Wilkie 14.2- 3 L Brown 14.2- 4 C Daniel 14.3- 5 M Murphy 14.7- 6 D Snow 15.0- 7 J Brett 15.0- 8 T Robinson 15.1- 9 A Robinson 15.7- 10 D Smith 15.8- 11 M Hardy 16.5- 12 M Southgate 16.6; SW 1 D Fearon 14.2- 2 V Wright 14.6; GU17 1 C Johnson 12.3- 2 D Ogedengbe 12.6; GU15 1 S Singer 13.5- 2 E Kuenstlinger 13.5- 3 K Porter 13.6- 4 Z Morrell 14.5- 5 K Lucht 15.7; GU13 1 E Lenanton 14.7- 2 K Benneworth 15.1- 3 C Willis 15.7- 4 C Draper 16.0- 5 J Patmore 16.4- 6 A Walters 16.7- 7 L Gadd 17.8; 200m(non-ch) 1 Aa Evans 23.5- 2 Jm Brown 24.0- 3 D Moore 27.3- 4 S Singer 27.4- 5 A Rayner 28.2; 800m h'c 1 Z Morrell- 2 D Moore- 3 K Lucht- 4 T Robinson- 5 W Bolton- 6 J Brett- 7 D Snow- 8 M Skinner- 9 M Collier- 10 N Pyburn- 11 D Ayrton- 12 Dan Smith- 13 I Hamblin- 14 M Hardy- 15 D Dhammaloka; 3000m 1 P Calnan (Morgan Cup) 8:56.9- 2(1V) K Daniel 9:22.8- 3 C Andrews 25.4- 4 C Griffin 35.2- 5 W Bolton (U15) 54.4- 6 G Coates 10:10.2- 7 S Pairman 14.1- 8 O Wright(G) 16.9- 9 J R Turner 18.6- 10 R Brown 28.0- 11 J E Turner 32.3- 12 B Mellish 34.4- 13 B McShane 36.3- 14 N Barber 52.4 15 C Woodcock 53.7- 16 H Cooper 11:38.7- 17 M Martineau 12:09.5- 18 K Tyler 13:44.6; 400H C Monks (V45) 68.6; HJ Sen 1 J Jackson 1.70- 2 S Tolson 1.65- 3 S Oxlade 1.50- 4 A Hardy 1.50- 5 C Fincham 1.40- 6 J Day 1.25; BU15 1 Jm Brown 1.60- 2 J Roumph 1.55- 3 Aa Evans 1.45- 4 D Moore 1.45- =5 J Procter & A Rayner 1.35- 7 A Patel 1.35; BU13 =1 D Snow & C Daniel 1.15- 3 J Brett 1.15- 4 M Hardy 1.15- 5 T Robinson 1.10- 6 Dan Smith 1.05; GU15 1 K Porter 1.36- 2 E Kuenstlinger 1.33- 3 Z Morrell 1.33- 4 K Lucht 1.25; HT Sen 1 A Benn 56.86 (U20 61.58)- 2 S Oxlade 34.08- 3 A Hardy 19.78- 4 C Fincham 13.48- 5 J Day (V60) 13.18; U17 M Bennett 41.06; U15 1 J Kompani 30.36- 2 A Patel 23.46- 3 J E Bennett 13.36; U17W E Migo 24.72;
(41) 1/2 Jun. SEAA T&F Champs Crystal Pal
200m ht C Karageorghis 22.71pb- N Hamilton 23.28; 400m ht I Thomas 50.24- P Featherston 50.36- P Squires 50.72; 800m ht S Jones 1:53.10; 1500m 3 D Heath 3:50.54 (ht 3:49.94)- J Strudley 4:04.09; 5000m 2 M Steinle 14:23.42; 400H 7 N Keogh 53.98 (ht 53.65- R Holt 54.29); 3000SC 2 S Newport 8:46.56; LJ T Huntley 7.04; TJ M Bramble 14.94; HT A Benn 54.62 (1U20 60.04)- U15 1 P Archer 39.86; Wm 1500m K West 5:13.23; TJ 4 K Denham 12.00;
(42) 2nd Jun. YA Lge (3) Deangate
U17 400m A 1 L Connike 51.9- B 1 N Pyburn 52.9; 1500m J Baker 4:14; 3000m M Skinner 9:27.5; JT A 1 J Apps 59.34- B 1 J Dowsett 47.14; U15 Aa Evans 1A/200m/24.0: 1B/LJ/5.33: 2A/80H/13.0; 800m I Hamblin 2:08.5; 1500m A Madar 4:21.9; SP/HT/DT A 1 P Archer; JT A 1 A Cluskey 42.40;
Match 1 BH 262- 2 Croydon 186- 3 Enfield 180- 4 Luton 107;
(43) 2nd Jun. YA Girls Lge SE Div 1 Woodford
GU17 100m A 5 G Gedward 15.5- B 4 N Edgar 15.2- 200m A 6 G Gedward 32.4- 300m A 7 C Lewis 51.7- B 5 N Edgar 51.5-1500m A 2 S Pailthorpe 5:33.5- 3000m A 2 C Lewis 11:34.5- 80H A 3 V Cambridge 14.7- B G Gedward 17.7- 300H A 3 V Cambridge 54.0- B 3 S Pailthorpe 55.9- HJ A 4 V Cambridge 1.30- B 3 S Pailthorpe 1.15- LJ A 5 C Lewis 3.50- B 3 N Edgar 3.38- 4X100m 4 BH 60.5;
GU15 100m A 1 A Barnaby 13.3- B 2 E Kuenstlinger 13.6- 200m A 1 A Barnaby 27.1- B 1 E Kuenstlinger 27.3- 800m A 5 S Singer 2:34.7- B 4 A Brown- 1500m A 1 Z Morrell 5:11.4- B 2 K Lucht 5:23.7- 75H A 1 K Porter 12.6- B 6 A Brown 17.8- HJ A 5 K Porter 1.35- B 3 Z Morrell 1.35- LJ A 1 E Kuenstlinger 4.88- B 2 A Barnaby 4.53- SP A 6 C Ayres 5.36- B 5 E Lawkin 5.28- DT A 6 C Ayres 13.52- B 5 L Lawkin 12.48- JT A 5 E Lawkin 13.38- B 5 C Ayres 9.94- 4X100m 2 BH 53.5-
GU13 75m A 5 K Benneworth 11.4- B 6 J Birjukui 12.6- 150m A 4 K Benneworth 22.8- B 5 J Birjukui 24.9- 600m A 7 H Slaytor 2:06.1- B 7 E Clarke 1:59.9- 70H A 5 J Patmore 17.4- B 5 R Boutle 18.7- LJ A 7 E Clarke 2.88- B 6 K Williams 2.71- SP A 4 K Williams 5.24- B 5 K Boutle 2.99- 4X100m 6 BH 63.7-
Match 1 Medw 376- 2 Enfd 2861/2- 3 Thurrock 278- 4 Brom 249- 5 BH 247- 6 GEC 235- 7 Woodfd 931/2;
(44) 8th Jun. SV Champs Sutton M45 LJ/TJ 1 D Wallington 5.89/10.42; M60 HJ/PV 1 J Day 1.33/2.70
(45) 8th Jun. Brit Lge Div 2 (2) Newport
Match 1 Newh EB 367- 2 Woodfd 345- 3 Swansea 297- 4 Stoke 285- 5 BH 261- 6 Houns 247- 7 OG 236- 8 Craw 87;
(46) 8th Jun. County Schools Champs
Kent, Hoo Sen 800m C Moss 1:53.6; 1500m M Skinner 4:07.5- S Holmes 4:13.6; SP 1 Su Burman-Roy; JT 1 A Benn; Int 200m 1 L Connike; 3000m J Baker 9:12.9; JT 1 J Apps 59.94pb- J Dowsett 49.56pb; Jun 800m 1 I Hamblin 2:06.7; HJ 1 D Sumner 1.60; DT 1 P Archer 39.59; IntG LJ 1 N Brewer 5.45; JG 300m 2 N Viney 44.0; 800m 1 G Viney 2:22.8 Clr; LJ 1 E Kuenstlinger 4.94; Surrey 400m D Moulton 51.9; LJ D Grant 5.86; London Sen 400m 1 N Hoque 48.7- 2 N Hamilton 50.3; Inter 100m 1 Aa Harris 11.2; 200m 1 D Burley 22.2; 100H 1 D Brewer 13.0; HJ 1 W Gray 1.95; SP 1 A Cluskey 15.42; Jun 100m Jn Brown 11.7 (ht 11.5); 1500m 1 D Moore 4:30.1;
(47) 9th Jun. Kent Pentathlon & U13 Sutcliffe Pk U15 1 P Archer 2560; GU15 1 E Kuenstlinger 2178; U13 D Akinluyi
1LJ/ 2 80m/ 2 150m; C Daniel 1 300m/ 2 600m; 1500m 3 D Snow 5:03pb;
(48) 9th Jun. 10Km Rd Epsom (31.48) 40 R Richardson 39.10- 95 W Clapham 44.16- 96 J E Sullivan 44.24;
(49) 9th Jun. 10Km Rd Joydens Wood 1 Dl Smith 32.53- 2 R Smith 33.06-
(50) 15/16 Jun. AA Chs/ Olympic Trials Birmingham
100m/200m ht J Golding 10.53/20.91- M Findlay 10.69; 1500m ht D Heath 3:48.07; 10000m 12 W Foster 29:14.34- 15 M Steinle 29:32.31; 400H ht R Holt 54.34; 3000SC 7 S Newport 8:46.51- D Lee; TJWm 4 R Kirby 12.89- 11 K Denham 12.08;
(51) 16th Jun. Natl Jun Lge (2) Gateshead
100m/200mA J Skeete 11.0/22.2- J Burley 11.2- N Hoque 22.3;
Match =1 BH/Birchfd 200-
(52) 16th Jun. Greenwich 9M Avery Hill 3 C Griffin- 8 T Brightwell-
(53) 19th Jun. Club T&F Champs (2) Norman Pk
800m A 1 A Draper 1:53.4 (Barclay-Esson Cup)- 2 C Moss 1:53.8 (Howard Cup)- 3 M Skinner 1:59.9- 4 A Gibbins 2:01.2- 5 S Holmes 2:02.6- 6 D Ayrton 2:04.9; B 1 S White 2:07.0- 2 N Wise 2:08.0- 3(1V) G Coates 2:08.7- 4 S Haley 2:09.3- 5 H Morten 2:09.7- 6 C Andrews 2:11.3- 7 S Oxlade 2:11.7- 8 K Tyler 3:00.9; U17 1 D Corneille 2:06.4- 2 D Farnham 2:08.7- 3 M Hill (U15) 2:12.7- 4 A Rayner (U15) 2:13.5- 5 M Lucht 2:14.3- 6 F Hussain (U15) 2:22.2- 7 T Hussain (U15) 2:28.9- 8 M Collier (U15) 2:35.6- 9 D Snow (U15) 2:37.9- 10 T Robinson (U15) 2:39.0; Wm 1 Z Morrell (U15) 2:26.6- 2 S Singer (U15) 2:26.7- 3 S Pailthorpe (U17) 2:31.6- 4 K Lucht (U15) 2:33.5- 5 J Hulls (G F55) 2:40.4- 6 F Barker (U15) 2:49.0- 7 S Matthews 3:47.3; 600m BU13 1 J Godsell 1:45.7- 2 C Daniel 1:49.0- 3 J Brett 1:51.5- 4 L Collier 1:55.0- 5 M Rayner 2:06.2- 6 M Southgate 2:15.1; 10000m (incl Kent Chs) (31:32.6) 3 R Smith (Whitbread Tankard) 32:02.3- 6(1V) C Griffin 34:37.2- 7 M Cronin 35:25.2- 10 P Tucker 36:46.1- 12 J R Turner 37:25.0- 13 B Mellish 37:28.2- 14 S Pairman 37:28.6- 15 R Brown 37:49.7- 17 B McShane 38:31.8- 18 N Barber 39:03.3- 20 P Rissen 40:55.4- 24 K Tyler 55:30.0; 70H GU13 1 C Draper 16.0- 2 C Willis 16.3- 3 A Walters 18.2; 75H BU13 1 J Wheatley 14.8- 2 M Rayner 14.9; 75H GU15 1 K Porter 12.5- 2 E Kuenstlinger 13.4; 80H BU15 1 A Evans 12.9- 2 F Hussain 13.0- 3 M Armagon 13.9- 4 B Jackson 16.6; GU17 V Cambridge 14.6; 200m h'c 1 A Rayner- 2 D Griffin- 3 M Rayner; PV 1 A Hardy 4.00- 2 S Tolson 3.60- 3 J Day (V60) 2.80- 4 S Oxlade 2.80- 5 C Fincham 2.02; DT Sen 1 S White 33.28- 2 S Oxlade 32.48- 3 P Archer 27.74- 4 C Rolfe 26.90- 5 C Brand 26.54- 6 S Tolson 25.56- 7 J R Turner 23.50- 8 C Fincham 22.46- 9 A Hardy 20.80- 10 J Day 14.94- 11 S Pairman 13.76; U17 C Rolfe 29.62; U15 P Archer 37.64- U13 J Godsell 15.12;GU15 H Fosten 23.32pb;GU13 1 K Willan 13.74- 2 C Willis 13.70- 3 C Draper 10.42- 4 A Walters 8.98;
(54) 22nd Jun. Southern League Div 1 (3) Guildford
Match 1 BHB 144- 2 Norfolk O 139- 3 Woodfd 1021/2- 4 G & G 100- 5 Lond Irish 391/2;
(55) 22nd Jun. Southern League Div 3 (3) Crawley
Match 1 Andover 132- 2 Walton 108- 3 Crawley 102- 4 E Grinst 96- 5 BHC 82;
(56) 22nd Jun. Southern League Div 7 (3) Abingdon
100mA 5 R Brown 12.8- B 5 A Murrell 13.3- 200mA 5 R Brown 35.5- B 5 A Murrell 27.3- 400mA 5 R Brown 61.2- B 4 D Dhammaloka 66.4- 800mA 4 M Ellison 2:17.5- B 5 B McShane 2:25.2- 1500mA 4 M Ellison 4:38.8- B $ B McShane 4:01.8- 5000mA 5 S Pairman 17:49.3- B 3 J E Turner 18:20.2- 110HAB-; 400HA 5 S Pairman- B-; 3000mSCAB-; HJA 3 C Fincham 1.55- B =4 W Lonergan 1.30- PVA =3 W Lonergan 2.20- B =3 C Fincham 2.20- LJA 4 C Fincham 5.18- B 5 S Freemantle 3.91- TJA 5 S Freemantle 9.57- B 5 C Rolfe 8.40- SPA 5 S Freemantle 7.31- B 4 C Rolfe 7.04- HTA 2 C Rolfe 28.72- B 1 M Davies 25.50- DTA 5 C Rolfe 22.08- B 4 S Freemantle 18.44- JTA 2 C Fincham 38.76- B 4 W Lonergan 30.20- 4X100m 5 BH 53.9; 4X400m 5 BH 4:27.8;
Match 1 Chelmsfd 140- 2 Rich & Tw 126- 3 Kidlington 1171/2- 4 Biggleswade 83- 5 BHD 561/2;
(57) 22nd Jun. Southern Women's League Div 3 (3) Worthing
Match 1 Worthing 184- 2 BH 181- 3 TVH 174- 4 Ipswich 132- 5 E Grinstd 130;
(58) Jun. Surrey Champs U17 1500m 1 M Lucht 4:33- 1500SC 1 K Farrelly 4:37.5- G1500m 4 K Lucht 5:11
(59) 23rd Jun. 5M Rd Southwark (25.32) 5 C Griffin 27.04
(60) 25th Jun. Intl T&F Helsinki 200m J Golding 20.95
(61) 27th Apr. Lloyds Bank Relay Beckenham Corrected result cf (15545)
1 Kent AC 37.58; 9 BHV 43.41 (D White 10.35- B O'Gorman 10.57-M Cronin 10.23-P Rissen 11.46); 14 BH 46.25 (R Walsh 11.29- W Slack 10.36- J Brown 11.36- S Ridgewell 12.44); Also M Ellison 10.07- P Shepheard 12.04- A Musson 13.07;
(62) Monthly H'cap Series 8/5 Hayes 3.12M. 1 R Griffin 19.25 rn tm- 2 B Smith 19.30- 3 W Orton 19.05- 4 P Taylor
20.55- 5 G Coates 17.45- 6 P Lovell 20.20- 7 B Mellish 17.50- 8 S Pairman 17.30- 9 B Hartley 20.54- 10 W Slack 17.55- 11 R Brown 18.18- 12 J E Turner 18.45- 13 N Barber 19.30- 14 B McShane 18.44- 15 S Haley 19.00- 16 R Walsh 19.22- 17 A Pickering & M Cronin 25.12- 18 D King 22.39- 19 S Ridgewell 21.48; 12/6 Hayes 3.12M. 1 P Taylor 20.32 rn tm- 2 J E Turner 18.08- 3 G Coates 17.25- 4 W Orton 18.45- 5 W Slack 17.33- 6 M Cronin 17.09- 7 M Martineau 20.44- 8 R Brown 18.49- 9 B Mellish 19.07- 10 B Wilson 18.25- 11 S Pairman 17.47- 12 D Carton 19.05- 13 H Cooper 19.12- 14 J Havelock 20.06- 15 J R Turner 18.12- 16 R Walsh 19.50;
(63) Sri Chinmoy Battersea Pk 13/5 2M 7 Gl Morgan 10.35; 20/5 2M 5 Gl Morgan 10.34- N Barber 11.59- W Clapham 13.21
22/6 10K. T Brightwell- W Clapham 43.15;
(64) Jun. 24-Hour Run Doncaster R Griffin 101M : 279yds;
(65) 26th Jun. Johnson Bowl 4M Walk Hayes
1 P Hannell 34.59- 3 N Simmons 36.43- 4 A Pickering 40.18- 7 D Johnson 49.00;
(66) Other Race Walking 6/5 Belgr 10K Batt Pk. 5 P Hannell 52.56- 6 S Lightman 53.35- 15 N Simmons 61.01
8/5 Bexley 9K 8 N Simmons 53.51; 15/5 Woodford 3K. 2 P Hannell 14.45; 27/5 Chesham 5M. 1 P Hannell 44.07; 11/6 Horsham 3K. S Lightman 14.17; 23/6 Sth 20K Bexley 11 N Simmons 125.06; 25/6 Vets AC 5M Battersea Pk. 7(2M50) P Hannell 44.28- 16 N Simmons 48.20;

GETTING TIGHT
Our Sports Medicine Correspondent, Johnnie Walker, reports two recent scientific studies. The first uses a "tremorometer" to measure your hand tremble and shows that a drop of alcohol actually cuts down your tremble (maybe because you're gripping the bar as hard as you can to save falling on the floor).

The other report was that sportsmen who wear tight neoprene shorts may risk blood clots because of restricted circulation. Of course the Americans have a name for it - "tight pants syndrome".

If you don't know Johnnie Walker, he's the one usually holding the railings at the "Harriers Rest" and wearing very loose-fitting shorts.

IT'S IN THE BAG
Our Vets' successes have been attributed to Rita White's bread pudding, consumed before or after the race (or preferably both). But another theory is that it's the special tea sold at Vets' gatherings. Those of you who read the last Courier may follow the rest of the story, which is that Mr.Horniman's tea company eventually passed to Tetley's. At the Southern Vets' cross-country we found evidence that it may have fallen into the hands of a well-known Heathen tycoon who's got shares in this, that and the other. In fact, every time you make a phone call you're probably helping him re-finance the Channel Tunnel.

Did you know that the Irish drink more tea than anyone else - 321 pots of tea each per year. Of course Cronin drinks his out of a Guinness bottle just to make you think that's how to win the Bennett or Wolf Cups. Then, when he's got some innocent, like Jim, full up with Guinness he puts in his famous kick.

Tetley's have just come out with a non-drip teabag so you can brew-up at the drinks station without getting drips all down your knees. For some reason they're trying it out in Australia so the drips are probably going upwards.

Brooke Bonds have countered with a tetrahedral (that's pyramid to you) teabag for extra perfusion which has been tested by the Thermofluid boffins at Imperial College. Before long you'll need a PhD before your missus'll let you bring her her tea in bed.

 

***END***

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk