May 1996

Home Up

VOL 15. No5. MAY 1996.
EDITOR:- W Clapham, 26 Dunoon Rd, London SE23 3TF (0181 699 5949)
News, Views & Results of Blackheath Harriers, 56 Bourne Way, Hayes, Bromley, Kent (Tel 0181 462 3115). Unless otherwise attributed, views are those of the Editor.
*****************************************************************
(01) 24th Feb. Track Canberra 400m 5 N Keogh 49.6;
(02) 2nd Mar. BAF XC Trials Ashington, Northumb (31.26) 16 T Dickinson 32.36- 26 S Newport 33.05- 28 D Taylor 33.11;
(03) 2nd Mar. SEAA Vets 10Km XC Champs Luton
40-49(36.09) 26 R Coles 38.19- 27 P Irvine 38.28- 62 J Phelan 40.24- 65 R Coe 40.27- 66 C Griffin 40.31- 98 W Slack 41.50- 137 B Fisher 43.36- 143 A Bounds 43.57- 162 C Pike 44.46- 165 R Brown 44.55- 180 S Capey 46.09- 192 M Wade 46.48- Teams(Scoring 4) 10 BH; 50+(38.02) 11 M Cronin 40.30- 18 B O'Gorman 41.18- 24 D White 42.00- 32 J Clare 42.23- 57 B Leahy 44.34- 65 H Cooper 45.04- 85 J Robinson 46.31- 119 W Clapham 49.55- Teams(Scoring 4) 1 BH;
(04) 2nd Mar. Eng Schools XC Champs Weymouth
Sen B 67 C Moss- 73 S Austin; Int 37 S Holmes- 86 J Baker- 101 M Skinner- 184 N Tagg; Jun 3 A Madar- 33 M Hill- 63 W Bolton- 88 I Hamblin- 180 D Moore; Int G 112 Z Morrell;
(05) 3rd Mar. Parkwood YA XC Lge (4) Canterbury
U17 2 D Farnham- 6 D Corneille- 12 Cr Rowe; U15 1 D Baker- 6 P Tucker- 7 M Lucht- 11 S Turner- 13 A Rayner- 16 R Wilkinson- 17 S Dunderdale; U13 1 E Hampton- 6 D Snow- 7 J Brett- 8 C Daniel; GU13 3 K Lucht- H Barker- F Barker- E Clarke; Tms BU17/15/13/GU13: 1 BH
(06) 3rd Mar. Forbanks 1/2-Marathon Beckenham 1 R Smith 70.50- 8 J Morland 78.21- G Lloyd 85.40;
(07) 3rd Mar. Rd 10M Woking (48.25) 165/631 J E Turner 62.53;
(08) 9th Mar. National XC Champs Newark
Sen(40.35) 13 S Newport 41.38- 20 D Taylor 41.58- 24 W Foster 42.11- 26 T Dickinson 42.17- 134 C Wada 44.31- 144 Dl Smith 44.38- 170 S Dodd 45.01- 194 P Calnan 45.27- 206 P Brice 45.36- 244 G Clifford 45.58- 258 R Smith 46.08- 1085 S Pairman 53.34- 1612 N Barber 58.41- 1682 S Freemantle 59.45- 1683 J E Turner 59.45- 1792 W Orton 61.56- 1922 D Dhammaloka 68.50; Teams(Scoring 6) 3 BH 361 (1st Southern; Foundation Shield); JM(31.45) 56 E Prendergast 34.43- 95 A Gibbins 35.56- 148 P Cavallo 37.49; U17(20.37) 12 C Moss 21.23- 34 S Austin 22.01- 130 D Farnham 23.05- 195 N Tagg 23.52- 237 W Hunter 24.27- 250 D Corneille 24.42- 309 Cr Rowe 26.29- 318 R Hunter 27.01; Tm 11 BH; SenW(21.54) 36 S Brice 24.05- 179 K West 26.46; GU15(15.15) 47 Z Morrell 16.58- 241 N Viney 18.51- 311 A Brown 19.52- 325 S Singer 20.06- 348 Y Smith 20.39- 382 C Ayres 22.10; Tm 37 BH; GU13(13.51) 4 G Viney 14.17- 66 K Lucht 15.33- 200 F Barker 16.53- 209 E Clark 16.59- 216 H Barker 17.03- 310 H Slaytor 18.05; Tm 16 BH;
(09) 10th Mar. 10Km Rd Wimbledon (30.41) 40 W Slack 37.43- 51 G Lloyd 38.29- 82 N Cook 39.57- 85 R Walsh 40.04 -95 H Cooper 40.20;
(10) 13th Mar. BH Schools' XC Sparrows Den
1 C Moss (Ch&S) 19.20- 2 Y Yusaf (Trin) 19.20- 3(1U16) A Becirhodzic (Elt) 19.29; Tms: 1 Trinity (Parrish Cup)- 2 Forrest- 3 Tiffin- 4 Caterham (RAGS Cup)- 5 Judd- 6 St.Dunstan's- 7 Chislehurst & Sid- 9 St.Olave- 10 Eltham Col;
(11) 16th Mar. XC v Bank of Eng 10Km Hayes
1 H Morten 37.29- 2 C McCarthy 39.11- 4 C Griffin 39.51- 5 N Wise 39.59- 7 C Fincham 40.48- 9 J R Turner 40.52- 10 W Slack 41.19- 11 B Fisher 41.46- 12 G Coates 42.12- 13 R Walsh 43.28- 15 B McShane 43.51- 17 N Barber 45.03- 18 B Wilson 45.11- 19 A Davis 45.34- 21 P Shepheard 46.36- 24 Rn Chambers 49.51- 26 M Gasson 56.57
Teams (Scoring 7) BH 38- Bank 89;
(12) 16th Mar. Rd 5M Bethersden (24.40) 3 J Persson 24.59;
(13) 16th Mar. 5Km Hyde Pk U17 1 K Farrelly;
(14) 17th Mar. BVAF National XC Champs Rugby
M50+(36.59) 18 M Cronin 39.49- 46 D White 42.16- 48 B O'Gorman 42.25- 63 J Clare 43.16- 139(8M65) W Clapham 48.57- 175 J Cross (BrV) 61.31- Teams(Scoring 3) 4 BH;
(15) 17th Mar. HHH Rd 10Km Brockwell Pk (31.06) 7 J Morland 34.40;
(16) 17th Mar. Rd 20M Stafford (1:50.25) 54/196 J E Turner 2:15.12;
(17) 17th Mar. 1/2-Marathon Hastings
(62.55) 49 N Kinsey 78.23- 170 R Barker 85.03- 238 J McConville 87.31- 280 R Brown 88.45- 381 N Cook 91.17- 458 S Hollingdale 93.18- 493 G Cooper 94.10- 501 J Tateson 94.29- 511 B Smith 94.40- 521 J Isaacs 94.46- 617 G Crowder 97.03- 635 J Hines 97.26- 652 N Webb 97.54- 725 R Hogwood 99.33- 756 D King 100.18- 939 I Collins 104.34- 940 P Quickenden 104.35- 1598 A Izzard 120.50- 1674 P Prisley 123.14- 1676/7 A Pickering & C Poole 123.16- 2006 J Bennett 146.32- 2125 Kr Morris 175.54;
(18) 23rd Mar. Closing 5 Hayes
1 P Lester 40.32 rn tm (D K Saunders Cup)- 2 S McEvoy 38.36- 3 A Davies 37.24- 4 D Tingey 54.25- 5 K West 38.11- 6 S Capey 36.58- 7 G Viney 37.28- 8 C Gay 37.17- 9 M Peel 37.06- 10 P Squires 42.14- 11 R Daniels 31.32(2)- 12 D White 34.20- 13 M Cronin 32.21- 14 R Barker 34.21- 15 S Lloyd 38.24- 16 R Brown 35.25- 17 J Bennett 57.25- 18 R Jackson 44.11- 19 S Simmons 37.45- 20 J Copley 37.47- 21 B Wilson 36.49- 22 K Daniel 32.12- 23 B Mellish 35.30- 24 C Fincham 33.45- 25 J McConville 36.31- 26 W Slack 33.46- 27 Rn Chambers 39.46- 28 I Hall 39.34- 29 J Brown 39.36- 30 J Childs 46.07- 31 R Walsh 36.07- 32 B Fisher 34.55- 33 B Todd 44.25- 34 S Cook 43.56- 35 R Gibson 45.16- 36 C Griffin 33.06- 37 S Pairman 34.22- 38 H Morten 31.37(3)- 39 J E Turner 36.55- 40 C McCarthy 32.41- 41 L M Cooper 34.57- 42 S Haley 36.30- 43 R Cliff 36.17- 44 P Calnan 30.04(1)- 45 N Wise 33.40- 46 B McShane 36.10- 47 M Ellison 33.12- 48 D Carton 38.14- 49 T Blake 36.51- 50 J R Turner 34.13- 51 A Cilia 45.17- 52 J Tateson 40.52- 53 C Pike 35.28- 54 G Lloyd 35.17- 55 C Haines 41.33- 56 H Cooper 37.09- 57 G Cooper 37.54- 58 T Brightwell 35.55- 59 A Bounds 36.32- 60 Gl Morgan 33.08- 61 G Coates 34.54- 62 B Hartley 42.29- 63 S Freemantle 37.36- 64 S Hollingdale 39.40- 65 P Long 50.59- 66 J Phelan 35.03- 67 D Henry 35.59- 68 J E Sullivan 40.31- 69 N Barber 37.23- 70 D Churchus 44.20- 71 D Wilcox 51.11- 72 D Flagg 36.19- 73 S White 39.07- 74 G Geere 49.58- 75 J White 43.19- 76 J Barton 35.17- 77 M Watling 33.17- 78 D Dunn 44.18- 79 R Counter 48.57- 80 G Griffin 42.57- 81 N Cross(G) 48.13- 82 D Thomson 52.01- 83/84 A Pickering / C Poole 57.35- 85 C Andrews 40.15- 86 S Ridgewell 41.46;
(19) 24th Mar. 1/2-Marathon Fleet (63.42) 3 W Foster 63.50;
(20) 24th Mar. 10Km Rd Staines 1 D Taylor 29.28;
(21) 24th Mar. Parkwood YA XC Relays Canterbury (4 X 2.5Km)
Boys 1 BHA (Fastest U17: C Moss 6.56; U15 A Madar 7.13; U13 M Hill 7.23; & W Bolton); 2 BHB (E Hampton, J Godsell, J Baker & D Corneille); 6 BHC; Girls 3 BHA (H Barker, K Lucht, Z Morrell (Fastest U15 8.38) & V Johnson); 7 BHB; 8 BHC; Final overall: 1 BH;
(22) 24th Mar. 5M Rd Tatsfield (26.31) M Ellison 29.57- W Slack 31.14- M Martineau 37.12;
(23) 30th Mar. Southern 12-Stage Rd Relays Thurrock (Stages 4M 1448yd & 2M 1260yd )
1 BH 3:41.43 (24 C Wada 24.24- 17 G Clifford 13.34- 3 S Newport 22.32- 3 M Watling 13.48- 1 D Taylor 22.32- 1 R Smith 13.43- 1 Dl Smith 23.53- 2 S Baines 13.26- 2 A Guilder 24.16- 2 P Calnan 13.19- 1 W Foster 23.36- D Heath 12.40); S Newport & D Taylor joint fastest for long leg.
(24) 30th Mar. Antony 1/2-Marathon Paris (64.33) 22 C Griffin 77.36;
(25) 31st Mar. YA Natl Rd Relay Champs Sutton Pk
U15 (51.16) 2 BHA 52.07 (6 J Baker 12.55- 5 K Farrelly 13.19- 2 D Baker 13.09- S Holmes 12.44); 22 BHB 55.32 (36 P Tucker 14.03- 27 S Turner 13.50- 28 A Rayner 14.10- M Lucht 13.29); U13 1 BH 55.18 (14 S Simmons 14.20- 2 W Bolton 13.26- 2 C Gay 14.04- M Hill 13.28)
(26) 31st Mar. 21M Rd Cranleigh (1:59.20) 40 J E Turner 2:24.01- 50 A Jones 2:26.01- 85 R Griffin 2:31.41- 87 B Smith 2:31.54- 145 D King 2:44.00- 161 R Bennett 2:45.31;
(27) 30th Mar. World Students XC Champs Portugal (30.01) T Dickinson 32.34;
(28) 31st Mar. 1/2-Marathon Paddock Wood
(71.23) 32 M Ellison 77.32- 64 G Meek 81.15- 69 G Lloyd 81.29- 76 W Slack 81.58- 88 J R Turner 82.58- 117 G Coates 84.46- 124 S Capey 84.59- 177 N Cook 87.27- 206 C Painter 88.29- 266 C Aves 90.45- 317 G Cooper 92.52- 328 R Hogwood 93.18- 353 K White 94.04- 361 R Saiz 94.27- 457 J Isaacs 98.02- 569 J Briffa 102.19- 719 W Buttinger 109.51- 894 D Larcombe 119.10- 1028 C Robkin 135.23;
(29) 8th Apr. T&F Tonbridge HT Sen 1 A Benn 52.34- DT Sen/U20 1 E Udechuku 47.66/51.06- 300m U15 1 A Evans 39.1;
(30) 11th Apr. Assembly League 2.9M Beckenham (altered start using Foxgrove Ave)
(14.23) 11 C Griffin 15.18- 23 J Phelan 15.42- 74 W Clapham 19.09- 79 A Musson 19.56; Teams(Scoring 4) 6 BH
(31) 13th Apr. London 10Km Rd Ch Crystal Pal Pk (29.45) 7 S Newport 30.12- 26 P Calnan 32.25- 43 P Barlow 35.44- 82 J Copley 42.36; Champ: 1 BH;
(32) 13th Apr. Parkinson Trophy Haringey
U20 100mA 1 M Bramble 11.7- B 1 D Burley 11.5; 200mA 1 D Burley 23.4- B 1 N Thomas 23.6; 400mA 1 R Tabares 51.8- B 2 Su Burman-Roy 84.5; 2000mA 2 J Bradley 6:28- B-; 4X100m 1 BH 45.8; TJA 1 N Thomas 14.65- B 1 M Bramble 14.46; SPA 1 E Udechuku 15.15- B 1 Su Burman-Roy 12.72- ns A Benn 11.68; DTA 1 E Udechuku 51.58- B 1 Su Burman-Roy 33.48- ns A Benn 34.24; JTA 1 A Benn 52.40- B 1 E Udechuku 49.48; U17 100mA 1 Aa Harris 11.9- B 1 D Plummer 12.3; 200mA 1 Aa Harris 24.8- B 1 W McNeish 24.6; 400mA 1 A Wilson 52.3- B 1 N Pyburn 54.0; 1500mA 2 D Corneille 4:38- B 2 M Lucht 4:41; 100HA 1 D Brewer 15.4- B 1 R Banda 16.9; 4X100m 1 BH 45.7; HJA 1 G Neblett 1.80- B 2 D Sumner 1.55; TJA 1 P Francis 13.71- B 1 R Banda 13.06; SPA 1 R Spiers 11.88- B 1 J Dowsett 9.24; HTA 1 M Skinner- B-; JTA 2 J Dowsett 43.94; B 1 R Spiers 33.26; U15 100mA 1 D Grant 12.3- B 1 J Brown 12.0; 200mA 1 J Brown 24.8- B 1 A Evans 24.5; 400mA 1 D Moore 61.0- B 1 I Hamblin 58.6; 800mA 1 A Madar 2:12.4- B 1 I Hamblin 2:15.2; 1500mA 3 D Moore 4:41.5- B 1 A Rayner 4:42.9; 80HA 2 A Evans 13.6- B 2 T Watson 15.2; LJA 1 D Grant 6.14- B 1 A Evans 5.42; SPA 1 P Archer 13.22- B 1 N Skinner 9.91; HTA 1 P Archer 35.26- B 1 A Patel 18.22; DTA 2 P Archer 36.84- B 1 A Patel 26.00; JTA ?; B 1 N Skinner 23.42; U13 100mA 1 D Akinluyi 14.1- B 1 L Brown 14.1; 200mA 1 D Akinluyi 29.9- B 1 L Brown 30.7; 800mA 2 J Brett 2:38.2- B 1 C Daniel 2:44.3; 1500mA 2 D Snow 5:14- B 2 J Godsell 5:20; 4X100m 1 BH 57.0; LJ A 1 D Akinluyi 4.65- B 1 J Godsell 4.29;
Match 1 BH 271- 2 Haringey 147- 3 GEC 136- 4 Woodford 35;
(33) 13th Apr. International Rd Races Southsea 5Km (13.45) 12 D Taylor 14.15;
(34) 14th Apr. 10Km Darent Valley (32.03) 12 C Griffin 35.19- 23 S Pairman 37.10- 31 G Lloyd 37.54- 35 T Brightwell- 38.15- 40 G Meek 38.44- 44 G Coates 38.50- 61 C Pike 39.55- 83 N Barber 41.12- 187 R Bennett 45.46- 222 R Denney 47.12- 277 K Ashton 49.45;
(35) 14th Apr. 10Km Rd Croydon (31.39) 22 (2M50) B O'Gorman 36.51- M B Allen 47.20;
(36) 14th Apr. HW T&F Crystal Pal U17 100m/200m 1 D Plummer 11.3/22.9- D Barnaby 12.6; 1500m M Lucht 4:39.8- R Wilkinson 5:24.3; JT 2 J Apps 57.28; J Dowsett 46.32; U15 100m/LJ 1 D Grant 12.1/5.59- 200m 1 A Evans 24.2; 800m W Bolton 2:23.7- M Collier 2:32.2; 1500m A Rayner 4:43- W Bolton 4:48.3- J Procter 5:16.9; HJ D Sumner 1.55- J Procter 1.40; PV D Sumner 2.30; SP/DT 1 P Archer 12.83/37.88; U13 D Akinluyi 100m 2/13.8- 200m 1/28.5; GU15 100m A Barnaby 13.2;
(37) 14th Apr. Kent Women's T&F Lge Norman Pk
Sen 200m 4 H Noble 30.0; 400m 4 H Peverall 68.7 1500m 1 K West 4:54.0; 110H 2 H Peverall 19.8; 400H 2 H Peverall 72.3; HJ 1 N Allardyce 1.40; LJ 4 H Peverall 3.54; HT 3 J Delasaux 19.00; DT 3 V Wakelin 19.22; JT 1 V Wakelin 36.12; U17 100m 3 J Wilkinson 14.3; 200m 3 K Troupe 29.6; 300m 3 K Hyde 46.8; 800m 3 N Shorey 2:40.6; 1500m 2 C Lewis 5:20.3; 80H 6 R Foulger 16.2; 300H 2 S Pailthorpe 60.7; 2000mWlk 1 S Pailthorpe 13:49.2; 4X100m 4 BH 55.8; HJ 3 A Martin 1.30; LJ 1 A Martin 5.08; SP 3 A White 17.17; DT 2 L Castledine 20.32; JT 2 L Castledine 26.06; U15 100m 2 E Kuenstlinger 13.7- ns E Green 15.3; 200m 2 N Nathan 29.4; 800m 3 A Brown 2:44.8; 1500m 3 Z Morrell 5:16.2- ns K Lucht 5:32.4; 75H 2 K Porter 12.9; 2000mWlk 1 F Barker 14:32.6; 4X100m 2 BH 55.0 (K Porter, S Singer, Z Morrell & E Kuenstlinger); HJ 6 R Willan 1.10; LJ 7 C Willis 3.23; SP 1 H Foster 7.90; JT 4 E Green 10.40; U13 75m 2 K Benneworth 11.8; 150m 1 K Benneworth 23.8; 600m 3 H Slaytor 2:01.4; 1000m 2 E Clarke 3:40.9; 75H 3 C Draper 16.1; LJ 3 C Draper 3.56; DT 4 E Clarke 9.46; 4X100m 1 BH 61.7 (K Benneworth, C Draper, E Clarke & C Willis)
Match 1 Camb H 3621/2- 2 BH 3531/2- 3 Inv 347- 4 Tunb 334- 5 Pad Wd 1971/2- 6 Swale 66- Lewisham 591/2;
(38) 15th Apr. Marathon Boston, USA
(2:09.16) R Smith 2:28- M Cronin 3:14- J E Turner 3:11.31- M Peel 3:29.54- B Smith 3:34.07- R Griffin 3:34.07- A Pickering & C Poole 4:29- Gl Morgan- D White- R Saiz- A Thomas- K White- J McGowan- D Larcombe- J Johnson- T Bashford- A Weatherall- J Else- A Jelly- M Walker;
(39) 17th Apr. VAC Tr Battersea Pk 1500m (4:21.0) 2 (1M45) K Daniel 4:22.8; 5000m (16:57.8) 6 J Robinson 19:55.9;
(40) 20th Apr. Sward & Kinnaird Trophies Kingston
Kinnaird 100mA 7 S White 12.1- B 3 N Keogh 11.8; 200mA 5 P Squires 23.4- B 3 S White 24.5; 400mA 3 I Thomas 52.2- B 1 P Byfield 52.5- ns M Harris 52.5- D Dhammaloka 64.6; 800mA 3 P Featherston 1:58.0- B 4 K Daniel 2:04.7; 1500mA 3 H Morten 4:16.4- B 1 J Marks 4:21.5; 3000mA 2 J Strudley 8:34.0- B 2 P Calnan 8:55.0; 110HA 1 M Elliott 15.0- B 1 I Holder 17.3- 400HA 1 N Keogh 54.9; B 2 P Barlow 75.6- 2000mSCA 1 J Marks 6:15.3- B 2 P Barlow 7:17.5; 4X100m 2 BH 46.1 (A Hardy, I Thomas, M Elliott & P Byfield); 4X400m 1 BH 3:24.2 (P Byfield, P Featherston, R Holt & N Keogh)
Sward HJA 6 S Tolson 1.70- B 1 S White 1.60; PVA 2 A Hardy 4.10- B 1 S Tolson 3.80- ns J Day 2.60; LJA 2 M Elliott 6.61; B 1 I Holder 5.43; TJA 1 S Bobb 14.77; B-; SPA 3 S Gascoigne 10.24- B 2 A Hardy 9.48; HT-; DTA 3 S Gascoigne 31.68- B 2 S White 30.80; JTA 4 M Elliott 41.00- B 3 S White 36.84;
Match Kinnaird: 1 BH 229- 2 WSE 209- 3 Herc Wim 153- 4 Achil 136- 5 TVH 118- 6 Kingst & P 113- 7 Sutton 46-8 G&G 5
Sward: 1 WSE 157- 2 BH 148- 3 Sutton 138- 4 Achil 131- 5 Herc Wim 98- 6 TVH 54- 7 G&G 26- 8 Kingston & Poly 20;
(41) 20th Apr. 10Km Rd Harrow (30.33) 139 W Clapham 44.50;
(42) 21st Apr. London Marathon Blackheath / The Mall
(2:10.00) 25 W Foster 2:22.13 (Allen Cup)- 186 N Kinsey 2:39.52- 874 J McConville 2:58.08- G Lloyd 2:59.32- G Meek 3:04.11- J E Turner 3:06.09- G Coates 3:09.38- M Cronin 3:11.38- S Capey 3:20.36- W Orton 3:27.44- R Barker 3:28.31- R Richardson 3:29.09- R Griffin 3:30.16- B Smith 3:30.19- R Brown 3:30.45- K Dryland 3:32.38- R Bennett 3:52.02- D Churchus 3:54.43- N Webb 4:02.26- A Pontifex 4:04.22- J Isaacs 4:10.37- C Poole 4:13.48- P Shepheard 4:16.36- P Hannell (walk) 4:48.05- B Leahy- T Llewelyn- - J Briffa;
(43) 21st Apr. National Jun Lge Walthamstow
100mA 3 Aa Harris 11.6- B 1 D Plummer 11.3; ns D Burley 11.3- R Johnson 11.7- M Bramble 11.7- G Neblett 11.8- W McNeish 11.9; 200mA 2 D Plummer 22.8- B 2 Aa Harris 23.6- ns D Burley 22.9- R Johnson 23.6; 400mA 1 R Tabares 50.5- B 3 S Jarred 52.7; 800mA 2 C Moss 1:54.9- B 4 J Bradley 2:06.8; 1500mA 3 C Moss 4:14.2; B-; 3000mA 6 J Bradley 9:54.9; B-; 110HAB-; 400HA 4 S Jarred 62.1- B-; 2000mSCA 5 J Bradley 7:09.0; B-; 4X100m 1 BH 44.2 (Aa Harris, D Plummer, D Burley & R Johnson); 4X400m 3 BH 3:33.0 (D Plummer 56.4, G Neblett 53.2, S Jarred 54.1, C Moss 49.3); HJA 1 G Neblett 2.00; B 1 P Graham 1.90; PVA 6 D Brazil 2.30; B-; LJA 1 R Banda 6.81- B 4 M Bramble 5.88; TJA 1 P Francis 14.14- B 2 R Banda 12.38; SPA 1 E Udechuku 14.92- B 1 Su Burman-Roy 13.19; HTA 1 A Benn 60.38- B 1 Su Burman-Roy 41.48; DTA 1 E Udechuku 50.92- B 2 A Cluskey 36.86; JTA 1 A Benn 52.34- B 1 D Brazil 42.04; ns E Udechuku 50.26;
Match 1 BH 195- 2 Sale 178- 3 Birchfd 167- 4 Old G 166- 5 Peterb 146- 6 Gateshd 118;
(44) 23rd Apr. Vets A.C 5.2M Rd Battersea Pk (27.06) 36 W Clapham 35.30;
(45) 24th Apr. Lloyd's Bank Rd Relays Beckenham
BHV 43.30 (D White 10.35- B O'Gorman 10.53- M Cronin 10.22- P Rissen 11.40) Also W Slack, R Walsh, P Shepheard, J Taylor, M Athawes, J Brown, S Ridgewell
(46) 27th Apr. National 12-stage Rd Relay Sutton Pk
(4:02.06) 6 BH 4:08.42 (6 M Steinle 26.00- 17 R Smith 15.13- 4 S Newport 26.05- 3 G Clifford 15.02- 9 A Guilder 27.22- 10 P Calnan 14.50- 10 Dl Smith 27.06- 9 P Hogston 14.46- 9 S Baines 27.30- 10 J Strudley 15.16- 7 D Taylor 25.38- D Heath 13.54;
(47) 27th Apr. Women's Sthn Lge Div 3 Norman Pk
Sen 100mA 5 J Wilkinson 14.0- B 5 A Powell 14.4; 200mA 4 H Noble 30.4- B 1 K Hyde 29.0; 400mA 3 N Viney 62.3- B 2 K Hyde 66.4; 800mA 3 K West 2:21.5- B 2 N Shorey 2:38.8; 1500mA 3 C Lewis 5:10.4- B 4 A McClements 5:57.9; 3000mA 1 T Blake 10:39.7- B 2 S Pailthorpe 12:06.7; 100HA 4 Y Smith 25.2- B 3 S Pailthorpe 23.7; 400HA 5 V Cambridge 78.3- B 2 S Pailthorpe 82.6; 4X100m 4 BH 54.1; 4X400m 5 BH 4:37.9; HJA 2 N Brewer 1.55- B 2 V Cambridge 1.20; LJA 1 N Brewer 5.41- B 4 A Powell 3.83; TJA 1 K Denham 12.50- B 2 V Wakelin 8.32; SPA 2 V Wakelin 8.10- B 4 E Migo 6.49; HTA 1 J Delasaux 27.44- B 1 E Migo 22.48; DTA 3 V Wakelin 22.64- B 1 L Castledine 21.30; JTA 1 V Wakelin 25.90- B 3 L Castledine 21.36; G 100mA 1 A Barnaby 13.5- B 1 E Kuenstlinger 13.5; 200mA 1 A Barnaby 27.7- B 1 S Singer 27.9; 800mA 2 G Viney 2:27.3- B 3 S Singer 2:46.1; 1500mA 2 Z Morrell 5:10.3- B 2 H Barker 5:46.3; 75H A 1 K Porter 12.9- B 2 C Ewens 16.1; U17 80HA 3 V Cambridge 14.6- B 3 A Powell 17.0; 4X100m 1 BH 54.5; HJA 3 E Kuenstlinger 1.30- B 2 Z Morrell 1.20; LJA 1 E Kuenstlinger 4.79- B 1 A Barnaby 4.66; SPA 1 H Fosten 7.93- B 1 A Armour 7.11; DTA 1 H Fosten 21.80- B 1 A Armour 21.28; JTA 3 E Lorkin 16.12- B 2 E Green 10.22;
Match 1 BH 2041/2- 2 Hill'don 180- 3 Andover 138- 4 Highgate 134- 5 Shaft 1221/2-
(48) Battersea Pk 31/3 Brain Charity 9Km (27.42) W Clapham 38.43; 29/4 Sri Chinmoy 2M W Clapham 13.06;
(49) Indoor 17-18/2 SCVAC Cryst Pal. 60m M45 1 D Wallington 7.7- 3 C Monks 7.9; LJ M45 1 D Wallington 5.72;
M60 J Day 1 60H/HJ/PV/TJ 11.0/1.30/2.70/8.30; SP G Hickey 11.73; 24-25/2 Kt/Sy Cryst Pal. Sen 60H/LJ 1 M Elliott 8.6/6.63- PV 2 S Tolson 3.70- U20 60m 1 D Gilkes 7.3; U17 60m 1 Aa Harris 7.2- PV 1 J Fealey 2.30- TJ 1 J Apps 12.40; U15 60m 1 D Grant 7.5- 2 A Evans 7.7; LJ 1 D Grant 5.78; Wm LJ/TJ 1 K Denham 5.37/11.70; GU17 1 A Martin
5.50- GU15 LJ 1 E Kuenstlinger 4.97; 2/3 Jun Intl
Lievin, Fr. TJ 5 M Bramble 15.00; SP(Sen) 3 E Udechuku 16.29 ClJR; 60m(G) M Findlay 6.902/3 BVAF Birmingham. M45: 3000m 2 K Daniel 9:17.15 LJ/TJ 2 D Wallington 6.00/11.10; M50: 3KWalk 1 P Hannell; M60 J Day: 60H 4/11.17- HJ 3/1.33- PV 2/2.80; 23/3 Bedford. PV 5 A Hardy 4.20
27/3 Nescott PV. A Hardy 4.00;
(50) Monthly H'cap Series 5/3 5K Cryst Pal.
C Griffin 16.36- B Hartley 21.41- M Martineau 22.27- J Cross 24.42; 2/4 5K Cryst Pal. T Brightwell 18.19- B Hartley 21.15- M Martineau 21.26- W Clapham 21.45; 10/4 Hayes 3.12M. 1 S Haley 18.40 rn tm- 2 R Brown 18.00- 3 R Barker 17.47- 4 W Slack 17.36- 5 S Pairman 17.27- 6 N Barber 19.05- 7 B Mellish 18.08- 8 D Carton 18.59- 9 B Wilson 18.32- 10 M Martineau 21.07- 11 C Pike 18.46- 12 G Coates 17.52- 13 J Havelock 19.40- 14 W Orton 19.48- 15 P Taylor 21.52- 16 J R Turner 18.14- 17 A Pickering & M Cronin 24.32- 18 B Hartley 21.32- 19 D Henry 19.40;
(51) Race Walking 20/3 Horsham 3K h'c. 6 P Hannell
14.32; 23/3 Natl 10M Sutton Pk. 21 P Hannell 86.29- 24 S Lightman 87.50; 27/3 Essex Tr 10K Hornchurch. 8 P Hannell 51:24.7; 23/4 VAC 5M Battersea Pk. 4 S Lightman 42.58- 10 N Simmons 48.22; 28/4 Ex & Sth 20M Colchester. 4 P Hannell 3:09.03;
BENNETT CUP 1995/6 FINAL POSITIONS
1 M Cronin* 322 pts; 2 W Slack 309 pts; 3 S Pairman 284; 4 D White 283; 5 R Walsh 275; 6 M Ellison* 256; 7 C Griffin 254; 8 G Coates 239; 9 D Henry 235; 10 R Brown* 234; 11 C Pike* 225; 12 M Watling 218; 13 N Barber 212; 14 A Kilgour 201; 15 P Barlow 193; 16 K Daniel 191; H Cooper*
156 runners ran at least one of the nine Bennett Cup events. *Ran all nine events.

***END***

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk