Jan 1996

Home Up

VOL 15. No3. JAN 1996.

EDITOR:- W Clapham, 26 Dunoon Rd, London SE23 3TF (0181 699 5949)
News, Views & Results of Blackheath Harriers, 56 Bourne Way, Hayes, Bromley, Kent (Tel 0181 462 3115). Unless otherwise attributed, views are those of the Editor.
*****************************************************************
(01) 4th Oct. Club One-Hour Race Norman Pk Correction 7 P Lovell 14195m (8.82M)
(02) 18th Oct. Met. Police 10Km Battersea Pk 6 C Andrews 35.36;
(03) 21st Oct. Brom Vets 5M XC Beckenham Place Pk
1 K Daniel 27.45- 6 R Coe 28.54- 12 G Coates 30.32- 13 C Griffin 30.52- 16 2M50 H Cooper 31.48- 23 B Wilson 32.43- 26 J Robinson 33.24- 30 C Monks 34.00- 39 C Rowe 36.40- 50 W Wheeler 38.39- 52 J Cross 38.57- 54 B Todd 39.41;
(04) 22nd Oct. 10M Rd Woodchurch (55.15) 45 N Cook 67.41- 68 R Saiz 70.57;
(05) 22nd Oct. Open XC Paddock Wd
U13 2 C Gay- 5 J Procter- 8 J Godsell- 9 J Brett- Tm BH; GU15 6 N Viney; GU13 1 G Viney 5.27;
(06) 22nd Oct. "-Marathon Barns Green 623 D Larcombe 125.55- 630 J Johnson 126.54- 657 J Bennett 132.58;
(07) 22nd Oct. Marathon Abingdon C Poole 3:32;
(08) 28th Oct. Club v ThHH v HHH XC Hayes
1 M Watling 10K/34.25- 2 M Gilbertson (Th) 34.34- 3 A Harran (HH) 34.36- 8 P Barlow 35.39- 10 Gl Morgan 36.19- 11 J Morland 36.22- 12 K Daniel 36.31- 14 R Coe 37.01- 16 M Cronin 37.05- 23 C Fincham 38.31- 24 A Kilgour 38.49- 25 S Pairman 38.52- 28 C Pike 39.22- 30 G Coates 39.48- 32 T Brightwell 40.12- 36 S Lloyd 40.46- 37 D White 40.50- 39 D Dhammaloka 41.00- 40 H Cooper 41.11- 41 A Bounds 41.21- 42 N Barber 41.25- 44 R Brown 41.33- 46 J E Turner 42.11- 47 W Slack 42.16- 49 J Ingram 42.32- 51 B Swift 43.23- 53 A Pontifex 43.44- 55 W Orton 43.53- 57 C Haines 44.07- 59 Rn Chambers 45.28- 63 M Martineau 49.48- 65 A Musson 50.06- 66 J Childs 50.43- 67 W Wheeler 51.38- 68 K Tyler 52.09- 69 B Todd 52.19; 71 Fin. Teams(Scoring 6) 1 ThHH 41- 2 BH 56- 3 HHH 96; Scoring 23: BH 654- ThHH 699;
(09) 28th Oct. Marathon Seven Sisters (2:53) 217 C Poole 4:03- 320 D Cordell 4:18- G Payne- S Partridge- P Lovell-
N Webb- D Hopgood(walk)- S Ridgewell(walk)- G Botley(walk);
(10) 29th Oct. 5M Rd Sittingbourne 2 L Bulson 26.38;
(11) 29th Oct. VAC 5Km Rd Eastway 3 K Daniel 16.47;
(12) 29th Oct. Kent Women's XC Lge (1) Danson Pk Sen 18 K O'Mahoney;
U20 2 N Shorey- 9 V Johnson; U15 13 C Lewis- 32 S Singer- 36 Y Smith; U13 5 K Lucht- 13 H Slater;
(13) 29th Oct. 10Km Rd Dartford T Brightwell- W Orton 40.15;
(14) 4th Nov. Vets Mobmatch Coulsdon
(46.47) 2 R Coe 48.05- 3 K Daniel 48.33- 6 J Phelan 50.05- 7 M Cronin 50.22- 12 C Griffin 51.45- 15 T Brightwell 52.29- 17 B O'Gorman 53.36- 18 B Mellish 53.45- 20 H Cooper 53.56- 22 A Bounds 55.19- 27 B Swift 57.32- 29 J Copley 57.43- 30 J Robinson 57.44- 37 C Rowe 60.19- 39 B Hartley 60.53- 42 D Churchus 61.48- 45 W Clapham 62.41- 50 J Cross 67.11- 51 B Todd 68.19- 52 D Wilcox 77.30- 53 D Tingey 80.45- 54 J Bennett 87.58; No h'cap
Teams(Scoring 9) 1 (Peter Driver Cup) SLH 90- 2 BH 100- 3 Ranelagh 250- Orion DNA;
(15) 4th Nov. Marathon Frankfurt Roy Smith 2:30.12;
(16) 5th Nov. Marathon Harrow (2:32.21) J E Turner 2:57.27- C Poole 3.30;
(17) 5th Nov. Parkwood YA XC Lge (2) Canterbury
U17 2 S Austin- 3 M Skinner- 7 D Farnham- 15 W Hunter- 17 Cr Rowe- 18 S Reilly- 19 R Hunter; U15 1 A Madar- 2 J Baker- 3 D Baker- 12 D Moore- 13 M Lucht- 15 S Turner- 17 P Tucker; U13 1 M Hill- 3 W Bolton- 5 J Procter- 8 J Brett; GU17 3 N Shorey- 5 A McClements- 6 H Thompson; GU15 4 S Pailthorpe- 5 A Brown- 17 S Singer- 18 Y Smith- 21 C Ayres; GU13 4 K Lucht- 8 H Slater- 16 E Green- 17 C Ewens;
(18) 11th Nov. South of Thames Jun Crowhurst (28.57)
13 C Wada 30.49- 87 C Fincham 34.32- 91 M Cronin 34.36- 116 D Henry 35.30- 127 J R Turner 36.06; Tms (Sc 4) 14 BH;
(19) 11th Nov. Loughton Vets XC 5M (29.35) 8 H Cooper(VAC) 33.36- 14 W Clapham(VAC) 37.49;
(20) 11th Nov. Eng Schools XC Cup 2nd Round Sutton
U15 3 S Holmes; U13 3 W Bolton; GU15 14 N Viney; GU13 1 G Viney- 13 H Slater;
(21) 12th Nov. SEAA International & Kent YA & Women's XC Lges(2) Margate
Intl 8K 1 D Taylor(Eng) 22.04- 11 T Dickinson(Eng) 22.42- 20 P Hogston 23.19; 50(3V) K Daniel 26.05; YA Lge U20 6K 1 J Marks 19.01; U17 3 S Austin 12.21- M Skinner 12.22- D Farnham- Tm 2 BH; U15 1 S Holmes- 2 A Madar- 9 M Lucht- Tm BH; U13 1 M Hill- Tm BH; SWm 26 K West; GU17 19 A McClements; GU15 2 Z Morrell; GU13 6 K Lucht- 8 H Barker;
(22) 12th Nov. 7.3Km Rd Brighton 3 Dl Smith 22.06;
(23) 18th Nov. Surrey XC Lge Div 1 (Petersham) 16 P Brice (ThHH) 27.48; Div 3 (Reigate P) 107 W Clapham (VAC) 39.04;
(24) 18th Nov. Sthn Women's XC Lge (2) Crawley GU13 1 G Viney;
(25) 19th Nov. Kent XC Lge (2) Canterbury
(27.09) 50 M Ellison 31.19 (H'cp pos 7)- 55 C Fincham 31.28 (6)- 58 M Cronin 31.31 (1)- 89 S Pairman 32.49 (3)- 107 J R Turner 33.32 (15)- 108 S Freemantle 33.34 (10)- 117 G Coates 34.00 (9)- 118 A Kilgour 34.02 (17)- 119 D White 34.04 (2)- 120 C Pike 34.04 (8)- 133 W Slack 34.36 (4)- 141 N Barber 35.07 (5)- 144 H Cooper 35.29 (14)- 152 R Brown 36.06 (11)- 154 R Walsh 36.15 (13)- 159 D Dhammaloka 36.32 (16)- 179 A Pontifex 38.25 (12)- Teams(Scoring 4) 16 BHA- 23 BHB- 33 BHC- Duodec 4 BH;
(26) 19th Nov. Cross Cup XC Roeselare
Sen(9275m) 5 T Dickinson 28.15- 10 M Steinle 28.38- 38 Dl Smith 30.06- 54 P Calnan 32.23- Vets(5475m) 6 K Daniel 18.36;
(27) 19th Nov. SEAA 10Km Brighton (29.46) D Henry 38.15- W Orton 39.05- M Martineau;
(28) 19th Nov. "-Marathon Gosport 7 N Kinsey 72.56; J McConville 82.- C Aves 88.
(29) 19th Nov. 10M Epsom (53.15) 192 G Crowder 74.07-
(30) 25th Nov. International XC Gateshead Intl Men 6.9Km (20.06) 2 S Newport 20.15;
(31) 25th Nov. Mobmatch v Orion Chingford
1 M Watling (Davis Cup)44.18 (H'cap postn 13)- 2 R Smith 45.12 (28)- 3 J Beck 46.29 (26)- 7 K Daniel(M40) 48.05 (20)- 9 P Barlow 48.36 (41)- 10 C Fincham 48.47 (12)- 11 M Ellison 49.21 (31)- 12 M Cronin(M50) 49.24 (23)- 13 J Phelan 49.27 (24)- 15 C Andrews 50.11 (42)- 18 C Griffin 51.02 (3)- 21 D Henry 51.11 (15)- 23 S Pairman 51.20 (21)- 25 J R Turner 51.36 (34)- 26 N Wise 51.41 (48)- 29 S Freemantle 52.14 (32)- 30 J E Turner 52.14 (5)- 31 B Fisher 52.34 (18)- 32 A Kilgour 52.38 (39)- 37 A Bounds 53.19 (9)- 38 D White 53.23 (22)- 39 C Pike 53.32 (33)- 40 G Coates 53.36 (38)- 45 N Barber 54.21 (14)- 47 W Slack 54.29 (29)- 49 D Dhammaloka 54.45 (10)- 50 R Walsh 55.43 (25)- 52 N Cook 55.49 (6)- 53 B Leahy 56.00 (49)- 56 R Brown 56.24 (35)- 58 R Cliff 56.36 (47)- 60 J Copley 57.26 (8)- 64 A Pontifex 58.23 (7)- 66 R Saiz 58.30 (2)- 67 R Griffin 58.43 (51)- 68 P Lovell 58.46 (11)- 70 B Swift 59.16 (50)- 72 G Lloyd 59.29 (late start) (55)- 76 H Cooper 60.02 (late) (53)- 80 A Stevens 60.17 (1)- 82 B Hartley 60.24 (44)- 83 S Sankey 60.25 (36)- 85 C Poole 61.04 (40)- 86 J Tateson 61.13 (16)- 87 S McEvoy 61.19 (19)- 88 C Rowe 61.24 (45)- 89 N Webb 61.28 (4)- 90 W Clapham 61.29 (43)- 94 J Mullett 63.44 (17)- 95 C StAubyn 63.46 (30)- 98 M Martineau 64.37 (h'cpr)- 101 P Vetterlein (Or) 66.03- 102 C Haines 66.16 (56)- 104 B Todd 67.38 (27) (Lanterne Rouge)- 106 D Brookes 69.40 (37)- 107 B O'Flynn 70.54 (52)- 109 K Tyler 79.21 (54)- 111 D Tingey 81.47 (46)- Teams(Scoring 53) BH 2688- Orion 2985;
(32) 25th Nov. London Sch XC Chs U15 1 A Madar; U13 2 W Bolton;
(33) 26th Nov. 10Km Rd Crowborough 1 D Smith 32.31;
(34) 26th Nov. Kent YA XC Lge (3) Canterbury U15 1 A Madar- 2 P Tucker- 4 S Turner- 7 L M Cooper- Tm BH;
U13 2 W Bolton- 3 C Gay- 4 E Hampton- 6 J Brett- Tm BH;
(35) 26th Nov. 10Km Rd Chelmsford 3 P Brice 31.25;
(36) 29th Nov. Interbanks XC Richmond Pk
Men 5.75M (29.14) 8 Roy Smith 30.12- 31 C Fincham 33.07- 39 M Ellison 33.56- 43 A Kilgour 34.27- 55 D Henry 34.55- 65 C Pike 35.33- 94 S Pairman 36.28- 102 P Shepheard 38.34- 108 G Meek 39.06- 140 R Hogwood 42.34; Women 3.5M 1 S Brice 20.02;
(37) 2nd Dec. European Chs XC Alnwick Men 9Km 42 D Taylor(GB)- Tms 3 GB;
(38) 2nd Dec. BH Vets XC Chs, Open 10Km & Self-H'cap Hayes
1 Roy Smith 36.55- 2 K Daniel 37.33 (1BHM40 retains Browning Tankard)- 3 Gl Morgan 38.28- 4 M Ellison 38.51- 5 N Fairbrass (KtAC 2M40) 38.57- 7 M Cronin 39.49 (1BHM50)- 8 N Wise 40.00- 9 C Griffin 40.30 (2BHM40)- 12 J R Turner 40.55- 13 A Kilgour 41.01- 14 T Brightwell 41.26 (3BHM40)- 15 B Fisher 41.56- 16 G Coates 42.03- 17 W Slack 42.08- 18 J E Turner 42.39- 19 A Bounds 42.50- 20 H Cooper 43.02 (2BHM50)- 21 N Barber 43.10- 22 R Walsh 43.18- 23 M Wade 43.39- 25 R Brown 44.02- 26 R Cliff 44.10- 27 S Capey 44.36- 28 B Leahy 44.48 (3BHM50)- 29 J Robinson 45.00- 30 J Copley 45.14- 32 P Shepheard 45.41- 33 V Giles 45.50- 34 B Swift 45.54- 35 C Hughes 46.08 (1W)- 36 D Dhammaloka 46.48- 37 S Lloyd 47.25- 39 C Rowe 47.46- 40 W Clapham 47.48 (1BHM60)- 41 B Hartley 48.13- 42 J Tateson 48.28- 44 Rn Chambers 49.03 (2BHM60)- 48 D Churchus 51.00- 51 A Jelly 52.01 (1BHF40)- 52 B Todd 53.30- 54 J Cross 53.45- 58 M Martineau 55.32- 59 K Tyler 59.08- 60 W Graham 59.17- 61 D Wilcox 59.36- 63 J Braughton 63.57 (1BHM70)- 64 D Tingey 65.21- 65 J Bennett 70.02; Self h'c: N Wise 0 sec- R Puxty 1 sec- T Brightwell 6 secs- Optimist: S Lloyd 9'05"- Pessimist: P Woodward 13'58";
(39) 3rd Dec. Victory 5M Rd Portsmouth (22.44) 76 M Watling 25.40- 95 R Coles 26.22;
(40) 9th Dec. Kent XC Champs Maidstone
Sen (38.00) 3 M Steinle 38.41- 5 Dl Smith 40.05- 7 P Brice 40.34- 8 S Baines 40.47- 10 C Wada 41.22- 15 R Smith- 20 L Bulson- 35 P Calnan- 68 C Fincham; Tm 1 BH; U20 12 P Cavallo; U17 4 C Moss- 5 M Skinner- 9 D Farnham- 30 R Hunter- 34 Cr Rowe; Tm 2 BH; U15 1 S Holmes- 2 A Madar- 4 J Baker- 6 D Baker- 12 I Hamblin- 19 P Tucker- 21 D Moore- 22 S Turner- 25 L M Cooper- 32 A Rayner- 43 R Wilkinson; Tms 1 & 3 BH; U13 1 M Hill- 3 W Bolton- 4 S Simmons- 6 C Gay- 7 E Hampton- 8 J Procter- 23 J Brett; Tm 1 BH; SW 3 S Brice; GU15 7 C Lewis- 19 N Viney- 26 A Brown- 31 Y Smith; Tm 6 BH; GU13 1 G Viney- 13 E Clark- 14 H Slaytor;
(41) 9th Dec. Home Countries Schs Intl Pentathlon Kelvin Hall U16 1 W Gray 3151; (SP/13.14pb- 200m/23.33pb- 60H/8.71pb- 800m/2:22.06pb- LJ/5.53)
(42) 10th Dec. Hogs Back Guildford
(44.49) 49 B O'Gorman 56.04- 91 B Mellish 57.58- 103 G Coates 58.22- 105 H Cooper 58.25- 215 B Weatherill 62.12- 342 W Orton 66.26- 349 C Rowe 66.43- 364 B Smith 67.14- 536 Dv Smith 73.01- 538 R Gibson 73.08- 702 A Duran 93.02;
(43) 16th Dec. Old Boys 5 XC Putney Vale 1 L Bulson (Dulw) 26.55- 12 J Beck (Dulw) 28.49;
(44) 16th Dec. Vets AC 4.8M XC Wimbledon Cmn 17 H Cooper 32.12;
(45) 17th Dec. IAAF World XC Chall Brussels Sen(10.5K/30.31) 24 S Newport 32.02- 26 T Dickinson 32.10- 28 M Steinle- 32.14- 52 S Baines 33.36; Vets 11 K Daniel; GU15 19 N Viney; GU13 2 G Viney;
(46) 23rd Dec. Christmas Yacht H'cap XC 5M Hayes
1 K Baksh (G)- 5 (1BH) K Tyler 47.02 (rn tm)- 6 D Brookes 43.26- 7 K West 39.50- 9 C Griffin 32.59- 10 Rn Chambers 39.37- 11 N Barber 35.10- 12 D Churchus 40.55- 13 W Slack 34.45- 14 R Brown 35.49- 15 J Tateson 39.42- 17 C Pike 34.17- 18 H Cooper 35.05- 19 J R Turner 33.07- 20 S Cluney 37.39- 22 T Brightwell 33.56- 23 R Gibson 44.07- 24 N Wise 33.29- 25 R Smith 30.15- 27 J Braughton 51.41- 28 D White 36.02- 29 D Wilcox 48.07- 30 P Shepheard 38.43- 31 J Phelan 34.02- 32 S Hollingdale 39.06- 33 B Todd 45.25- 34 J Cross 45.23- 35 D Tingey 53.43- 36 J Mullett 44.05- 38 M Martineau 45.09- 39 H Morten 34.30- 40 N Brightwell 46.02- 41 D Brickwood 54.57- 42 A Pickering/M Cronin 53.40- 43 D Dhammaloka 43.55;
(47) Monthly H'cap Series 5K Cryst Pal 7/11 C Griffin 17.39; 5/12 Gl Morgan 17.05- C Griffin 17.36- J Cross 23.36;
(48) Sri Chin Batt Pk 11/11 10K J E Turner 37.18- T Brightwell 38.24; 2/12 5M. 2 Gl Morgan 27.45- 10 JE.T 29.22;
(49) Race Walking 21/10 Bexley 10K. 4 P Hannell 52.18; 29/10 VAC 5K Eastway. 2 P Hannell 26.18; 4/11 SyWC 7M Monks Hill. 3 P Hannell 60.56- 7 N Simmons 67.37- Rc Green; 11/11 Enfield 7M. 9 P Hannell 59.39- 19 S Lightman 62.31- 40 N Simmons 68.53; 18/11 Brighton 10K. 4 P Hannell 51.28- 5 S Lightman 54.18; 25/11 Belgr 7 Wimbl. 19 P Hannell 59.00- 23 S Lightman 60.55- 40 N Simmons 66.46; 9/12 Bexley 10K. 5 P Hannell 51.17- 12 S Lightman 54.34- 17 N Simmons 58.48; 17/12 Brighton 5K h'c. 5 S Lightman 26.22;
(50) 25/26 Nov. Brit Biathlon Champs Cheltenham Over 35s. 4 T Brightwell;

IAN GOLD MEMORIAL RUN 1st Jan 1996. 20 ran a 3 hr route taking in Chelsfield, Shoreham & Lullingstone.

BENNETT CUP LEADERS 1 D Dhammaloka 135 pts; 2 G Coates 128; 3 C Pike 127; 4 S Freemantle 125; 5 N Barber 121; 6 S Pairman 120; 7 M Cronin 115; 8 M Watling 114;

ANYONE FOR (TABLE) TENNIS ?
The Blackheath Harriers Social Club play in the Bromley & Distict League Division 6. In a recent table Blackheath B were lying 2nd with BH A 6th - like they say, it's a funny old game. Anyone interested should contact Alan Brent.

ROWING The St.John Mathews and Frankeiss Cups were retained by us in default of any challengers, though hardly a satisfying outcome. The races should have taken place on 3rd Dec.

***END***

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk