Nov 1995

Home Up

VOL 15. No2. NOV 1995.
EDITOR:- W Clapham, 26 Dunoon Rd, London SE23 3TF (0181 699 5949)
News, Views & Results of Blackheath Harriers, 56 Bourne Way, Hayes, Bromley, Kent (Tel 0181 462 3115). Unless otherwise attributed, views are those of the Editor.
*****************************************************************
(01) 9th Jul. Kalevipeog Games Estonia JT 6 S Harrison 75.32;
(02) 12th Jul. SLH Open Crystal Pal 400m 4 P Squires 50.5;
(03) 19th Jul. Open Watford PV 1 S Gascoigne 4.20- 2 A Hardy 4.20;
(04) 26th Jul. Invitation Hammer Colindale 1 S Carlin 75.80;
(05) 30th Jul. Natl Jun Lge (3) Middlesbrough 200m 1B D Gilkes 23.1; 800/1500/3000/2000SC J Bradley;
400H 2 S Pratt; SP M Elliott 13.20; HT A Benn 57+; JT 1B D Brazil;Match 4 BH;
(06) 3rd Aug. Assembly Lge Victoria Pk (3"M/17.16) D Hassall; J McGlashan; W Clapham;
(07) 5th Aug. Sthn Lge Div 1 (5) Sutcliffe Pk cf (15179)
100mA 4 D Gilkes 11.1; B 4 M Elliott 11.8; 200mA 4 Aa Harris 23.3; B 1 D Gilkes 23.0; 400mA 4 I Thomas 51.7; B 4 J Marks 53.1; 800mA 3 J Marks 2:00.8; B 2 R Daniels 1:59.3; 1500mA 1 L Bulson 3:57.9; B 1 M Steinle 3:58.7; 5000mA 3 M Colpus 15:35.0; B 2 C Wada 15:40.4; 110HA 1 L Redgrave 18.3; B 2 S Tolson 18.2; 400HA 2 S Pratt 56.3; B 4 S Oxlade 83.5; 3000mSCA 1 S Newport 8:55.5; B 2 M Colpus 10:36.3; HJA 2 B Essein 1.80; B 2 S Tolson 1.75; PVA 2 S Tolson 3.90; B-; LJA 1 B Essein 6.84; B 1 R Weaver 6.57; TJA 1 B Essein 13.42; B 4 S Tolson 10.40; SPA 1 L Newman 17.43; B 1 M Elliott 11.63; HTA 2 A Benn 50.52; B 1 S Oxlade 35.14; DTA 1 L Newman 52.92; B 1 S Harrison 38.98; JTA 1 S Harrison 70.66; B 1 A Benn 53.02; 4X100m 1 BH 43.4; 4X400m 5 BH 3:33.5;
Match 1 BHB 137- 2 Bexl 130- 3 Bracknell 105- 4 Herc Wimb 82- 5 Newham 65;
(08) 6th Aug. France v GB v Benelux Belfont, Fr
100m 3 M Findlay 11.15- TJ 4 M Bramble 14.53- E Udechuku 2SP/15.72- DT 46.80;
(09) 9th Aug. NE 10000m Ch Jarrow 10 S Dodd 32:42;
(10) 9th Aug. Open Watford 400m 3 P Featherston 51.1- GU15 1 N Viney 64.4- 800m P Brice 1:54.3- 1500m 4 J Strudley - 3:47.7- U13 1 C Gay 4:53.2- 3000m 3 Dl Smith 8:04.5- 6 M Steinle 8:10.1-
(11) 12th Aug. Sthn Women's Lge Div 3 (5) Harlow Sen K Denham 1 LJ/TJ/100H; 2SP/4JT; S Budd 1B 800m;
1500/3000/SP/HT; D Mikneviuciute 1 HJA/1.75; N Brewer 1 BHJ/1.60; K O'Mahoney 1 400m/800m; H Peverall 1A 400H/ 1B 400m; U15 100m 1A E Kuenstlinger; 1B N Nathan & 1 200m/27.9; HJ R Willen 1.35;
Match 1 BH 184; 2 SLH 167; 3 Harlow 156; 4 Southend 131; 5 Newquay 116;
(12) 13th Aug. Kent Women's Lge Dartford E Green 80m/11.9 & JT; 800m 2 C Robinson; 1500m 1 J Slade 5:04.1;
300H H Peverall 50.2; 2KWalk 2 C Messent; HJ 1 D Mikneviuciute 1.75; SP L Castledene 8.22;
(13) 14th Aug. Open Kings Lynn Mile 4 D Lee 4:10.8;
(14) 20th Aug. Open Horsham U17 SP/DT 1 E Udechuku 17.87/56.34; U15 1SP/2DT A Cluskey 15.31/38.66;
(15) 20th Aug. Jog Shop 20M XC Brighton (2:10.18) 122 B Smith 3:08.12- 127 P Lovell 3:09.50- 146 C Heap 3:17.14;
(16) 23rd Aug. Rosenheim Lge Tooting 1500m 1 G Clifford (B of E) 4:06.7;
(17) 23rd Aug. Midland Counties Ch Telford 3000m 2 A Guilder 8:23.6;
(18) 23rd Aug. Brighton Open 5000m 3 Dl Smith 14:16.8; 8 M Steinle 14:32.8;
(19) 27th Aug. Natl Jun Lge (4) BIRMINGHAM
100m A 1 M Findlay 10.7- B 1 F Obe 11.1- 200m A 1 M Findlay 21.7- B 1 D Burley 23.1- ns S Jarred 24.7- 400m A 1 I Thomas 52.1- B 2 Ad Harris 54.5- 800m A 1 C Moss 2:03.8- B 2 J Bradley 2:06.4- 1500m A 2 C Moss 4:16.4- B 4 A Gibbins 4:29.7- 3000m A 4 A Gibbins 9:21.4- B 5 P Cavallo 10:07.1- 110H A 2 S Pratt 15.8pb- B 1 R Tabares 15.3pb- 400H A 2 R Tabares 58.1- B 1 S Pratt 59.1- 2000SC A 4 J Bradley 6:57.3- B 4 M Skinner 7:13.3- HJ A 5 R Tabares 1.65- B 5 S Jarred 1.60- PV A 5 J Apps 2.50- B 3 D Brazil 2.50- LJ A 1 M Findlay 6.90- B 1 D Gilkes 6.54- TJ A 4 J Apps 12.10pb- B 5 D Burley 9.91- SP A 1 E Udechuku 15.51- B 1 Su Burman-Roy 13.31- ns P Waterman 12.57- HT A 1 A Benn 60.22 ClR- B 2 P Waterman 38.92- ns Su Burman-Roy 43.96- DT A 1 E Udechuku 52.38- B 2 Su Burman-Roy 32.84- JT A 4 A Benn 50.74- B 2 J Apps 47.34- ns D Brazil 45.44- 4X100m dq- 4X400m 1 BH 3:29.0 (Thomas, R Tabares, Moss & M Findlay)-
Match 1 Birchfd 227- 2 BH 215- 3 Peter'b 182- 4 Gateshd 173- 5 Telford 144- 6 Middsb DNA-
Final standings 1 Birchfd 21- 2 BH 20- 3 Peter'b 13- 4 Gatesh 13- 5 Telfd 13- 6 Middsb 3-
(20) 27th Aug. SLH 10 Coulsdon 1M50 B Leahy 65.23-
(21) 28th Aug. McDonalds Crystal Pal Dev SP L Newman 17.25- YA 400m N Hoque 48.87-
(22) 28th Aug. Sthn Inter-Cn Croydon
A Hodge 110H/HJ 15.2/1.95- 400H 1 R Holt 54.6- PVB A Hardy 4.00- S Tolson 3.80- K Denham WnLJ/TJ 5.60/11.57-
(23) 28th Aug. Open Welwyn GC 1500m 4 D Heath 3:53.2; 9 Dl Smith 3:54.5;
(24) 2nd Sep. Sthn Women's Lge Div 3 (6) Norman Pk
Sen 100mA 5 H Noble 14.6; B 4 J Wilkinson 13.9; 200mA 5 J Wilkinson 29.6; B 3 H Noble 30.2; 400mA 2 H Peverall 64.3; B 4 V Johnson 70.2; 800mA 3 S Budd 2:27.9; B 1 N Shorey 2:34.6; 1500mA 1 K O'Mahoney 5:02.3; B 1 J Slade 5:15.5; 3000mA 5 A McClements 13:35.2; B 2 C Messent 14:20.8; 100H-; 400HA 2 H Peverall 70.9; B 4 C Messent 112.6; HJA 1 D Miknovetchie 1.80; B 1 N Brewer 1.55; LJA 1 N Brewer 5.10; B 4 H Peverall 3.57; TJA 5 N Thomson 8.90; B 4 V Wakelin 8.22; SPA 4 V Wakelin 7.50; B 3 A White 7.30; HTA 3 S Lilley 16.76; B 5 S Budd 10.20; DTA 2 V Wakelin 22.20; B 5 V Johnson 14.04; JTA 1 V Wakelin 30.78; B 5 C Messent 7.78; 4X100m 4 BH 54.6; 4X400m 3 BH 4:27.9;
Girls 100mA 2 N Nathan 13.9; B 1 E Kuenstlinger 13.8; 200mA 2 N Nathan 27.7; B 1 S Singer 29.1; 800mA 4 A Revell 2:44.0; B 2 A Brown 2:39.9; 1500mA 2 C Lewis 5:12.5; B 1 S Pailthorpe 5:15.8; 80H U17 3 H Peverall 15.3; 75HA 2 V Cambridge 13.5; B 5 C Ewens 16.9; HJA 4 V Cambridge 1.20; B 3 Z Morrell 1.20; LJA 2 E Kuenstlinger 4.47; B 3 C Ewens 3.58; SPA 2 L Castledene 7.91; B 4 C Ayres 5.23; DTA 1 A Armour 24.06; B 2 L Castledene 18.40; JTA 1 L Castledene 25.52; B 3 E Lorkin 12.54; 4X100m 1 BH 55.9;
Match. 1 Tonbr 186- 2 StAlb 180- 3 BH 168- 4 Belgr 154- 5 Watfd 108
(25) 3rd Sep. YA Lge Final- Birmingham
U17 100mA 2 N Hoque 11.17; B 3 Aa Harris 11.45; 200mA 4 D Burley 23.19; B 2 Aa Harris 23.45; 400mA 1 N Hoque 50.31; B 1 N Hamilton 51.03; 800mA 1 C Moss 1:59.07; B 3 Mi Skinner 2:06.5; 1500mA 1 C Moss 4:06.98; B 2 Mi Skinner 4:22.92; 3000mA 6 N Tagg 9:53.74; B 6 R Hines 10:35.55; 100HA 4 R Tabares 14.05; B 1 D Brewer 14.28; 400HA 1 R Tabares 56.23; B 4 D Brewer 62.02; 1500mSCA 8 D Corneille 5:19.26; B 7 S Reilly 5:21.59; HJA 4 P Graham 1.85; B 5 R Banda 1.65; PVA =6 S Armour 2.60; B 6 J Apps 2.40; LJA 3 R Banda 6.18; B 1 T Chitambara 5.90; TJA 6 R Banda 12.14; B 7 T Chitambara 11.37; SPA 1 E Udechuku 17.53; B 1 P Waterman 13.47; HTA 1 P Waterman 47.04; B 2 T Rolfe 36.06; DTA 1 E Udechuku 55.66; B 3 P Waterman 34.10; JTA 1 J Apps 54.04; B 1 Ma Skinner 48.32; 4X100m 1 BH 43.76 (Harris, Burley, Tabares & Hoque); 4X400m 1 BH 3:23.74 (Hamilton, Moss, Tabares & Hoque);
U15 100mA 2 W Gray 11.46; B 1 D Plummer 11.33; 200mA 3 D Plummer 23.68; B 1 R Johnson 24.55; 400mA 2 L Connike 52.23; B 2 N Pyburn 54.50; 800mA 1 S Holmes 2:07.94; B 3 I Hamblin 2:15.53; 1500mA 1 S Holmes 4:27.95; B 1 J Baker 4:29.43; 3000mA 1 A Madar 9:52.08; B 1 D Baker 9:56.36; 80HA 1 W Gray 11.69; B 4 A Evans 12.78; HJA 1 W Gray 1.97; B 3 W McNeish 1.65; PVA 4 D Sumner 2.40; B-; LJA 3 W McNeish 5.68; B 5 D Grant 4.98; SPA 1 A Cluskey 14.40; B 1 R Spiers 12.19; HTA 3 M Bennett 47.02; B 3 C Rolfe 36.64; DTA 1 A Cluskey 39.48; B 2 P Archer 36.08; JTA 1 J Dowsett 47.24; B 1 P Belcher 39.62; 4X100mdq; 4X400m 2 BH 3:42.56 (Pyburn, Madar, Evans & Holmes)
U13 100mA 4 K Olusesi 13.33; B 4 T Smith 13.90; 200mA 7 K Olusesi 28.87; B 3 T Smith 27.41; 800mA 2 M Hill 2:18.49; B 7 M Collier 2:37.09; 1500mA 3 W Bolton 4:50.81; B 1 C Gay 4:50.90; LJA 4 P Lewis 4.60; B 4 P Unseld 4.30; 4X100m 3 BH 54.40 (C Williams, D Akinluyi, P Lewis & T Smith)
Match 1 BH 468"; 2 Liv'p 410; 3 Birchfd 356; 4 Sale 344; 5 OG 339; 6 Gateshd 289; 7 Notts 276"; 8 Shaft 270;
(26) 28th Aug. 10Km Crystal Pal Pk 4 C Wada 33.29- T Brightwell 38.04- N Cook 40.59- B Hartley 43.22- A Thomas- 48.20- G Griffin- C Poole- Rn Chambers;
(27) 28th Aug. Gazette Trophy Reading 100m 1 A Sharp 10.8- 4 C Karageorghis 11.2 (200m 3/23.0)
(28) 3rd Sep. Erewash 10M 7 W Foster 48.54- 8 T Dickinson 49.15;
(29) 3rd Sep. SCVAC Lge Final (Div 1) Colindale 3000m J Phelan 9:35.0
4X100m 1 BH 48.1 ClR (D Wallington, C Monks, R Minting & D Cocker) Medl 1 BH 3:55.9 (D Wallington, C Monks, D Cocker & R Minting)
Match 1 Belgr 456- 2 BH 438- 3 Oxfd- 4 Epsom- 5 Havant- 6 Brighton- 7 Ilfd-
(30) 3rd Sep. " Marathon Maidstone 1 Roy Smith 71.47- 5W Donna Taylor 94.46;
(31) 3rd Sep. BAF 10Km Ch Cardiff (29.03) 29 M Steinle 30.46;
(32) 3rd Sep. 10M Welwyn GC (51.47) 126 N Cook 65.19;
(33) 5th Sep. Insurance 10M Battersea Pk 1M50 M Peel 65.38;
(34) 6th Sep. Lloyds Bank Relay Beckenham 1 Barclays 38.12 (inc Roy Smith 9.26) 7 BH 43.51 (W Slack 10.49- R Walsh 11.31- J Ingram 11.24- J Phelan 10.07; Also S Pairman 10.23- A Kilgour 10.29- P Shepheard 12.24;
(35) 7th Sep. Assembly Lge 2.9M Beckenham J McGlashan 15.26- M Peel 17.58- H Cooper 18.20;
(36) 9-10 Sep. Kent Champs Deangate Decathlon 4 S Oxlade- 5 S Tolson (PV 4.00); M40 1500m K Daniel 4:32.7; M50 100m J Hart 12.9- HJ/PV J Robinson 1.36/1.90- DT C Ellis 41.98- JT C Brand 37.16; M60 100m/100H/HJ/PV/TJ/SP J Day 15.1/18.5/1.36/2.60/8.71/7.33;
(37) 9th Sep. 10Km Perivale (29.01) 3 D Taylor 29.50- 5 T Dickinson 30.31;
(38) 9th Sep. 10Km Istead (31.20) 15 J R Turner 37.36- 20 T Brightwell 38.03;
(39) 9th Sep. Inter-Area U20 Copthall M Findlay 4 100m/10.68- E Udechuku 2SP/1DT- 15.32/50.48;
(40) 10th Sep. London Ch Crystal Pal TJ 3 S Bobb 14.46- SP 1 L Newman 17.31- HT 2 A Benn 49.42- JT S Harrison 65.26- HJ Wn 1 D Mikneviuciute 1.80;
(41) 12th Sep. Notts AC Mile Nottingham 12/15 L Atterbury 4:54.9;
(42) 16th Sep. Eng Sch Multievents Chs Stoke Sen Dec 5 M Elliott 5981 (LJ/6.52: DT/31.16; PV/2.70; 110H/15.15; HJ/1.77)- 13 S White 5296 (HJ/1.71)- U15Pen 3 W Gray 2868 (80H/11.46; HJ/1.92; SP/11.62; 800/2.35)- W McNeish (HJ/1.71; SP/11.60)
(43) 17th Sep. Kent Relay Chs Tonbridge
Sen 2 BH 4X100:4X400:Med; U17 4X100 1 BH (R Tabares, L Clarke, Aa Harris & S Jarred) U15 1 4X100 (N Pyburn, R Spiers, A Madar & S Holmes) 1 4X400 (Holmes, J Brown, A Evans & L Connike) U13 1 4X100 (T Smith, P Unseld, P Lewis & M Hill) 1 4X400 (Smith, Lewis, Hill & W Bolton) GU17 3 4X100 (H Noble, N Brewer, J Wilkinson & A Martin) GU15 5 4X200 (S Singer, E Kuenstlinger, A Revell & N Viney) GU13 1 4X100 (G Viney, E Green, C Ewens & N Nathan)
(44) 17th Sep. Sutton & D Open Carshalton HT 4 A Benn 53.56- JT U17 2 J Apps 53.66; HJWn D Mikneviuciute 1.78;
(45) 17th Sep. " Marathon Wimbledon (68.49) 63 G Lloyd 85.59- 348 D Churchus 99.00; 487 L Smith 104.02;
(46) 23rd Sep. Southern Rd Relays Aldershot
Sen 6-stage (109.43) 2 BH 110.00 (R Smith 18.47- S Baines 18.19- D Heath 18.06- P Hogston 18.44- M Steinle 18.06- S Newport 17.58) M40 4-stage(76.55) 9 BH 80.58 (G Spencer 20.18- K Daniel 20.14- H Morten 20.26- R Coles 20.00) Also G Coates 21.58- G Lloyd 22.50- R Coe 21.33- M50(85.47) 12 BH 92.07 (M Cronin 21.56- M Peel 23.22- B Leahy 23.32- J Clare 23.37)
(47) 24th Sep. Marathon Berlin (2:07.03 second fastest world time) 11 W Foster 2:15.49 Cl rec;
(48) 24th Sep. Kent YA Rd Relays Canterbury
U17 2 BHA (D Corneille, M Skinner & D Farnham); 8 BHB (W & R Hunter & C Rowe); U15 1 BHA (J Baker, A Madar & S Holmes); 3 BHB (D Baker, I Hamblin & D Moore); 10 BHC (S Turner, A Rayner & R Wilkinson); U13 1 BHA (C Gay, W Bolton & M Hill); BHB (S Simmons & C Daniel); GU15 4 BH (N Viney, Z Morrell & S Pailthorpe); GU13 2 BH (H Barker, F Barker & G Viney);
(49) 24th Sep. Route du Vin "-Marathon Luxembourg (60.26) M Crisp 84.33- D Carton 85.39- N Cook 88.10- C Painter 89.53- B Wilson 90.24- I Cayzer 95.51- A Jelly 96.26 pb- R Randall 97.23- J Tateson 99.15- B O'Flynn 105.04;
(50) 24th Sep. Robin Hood Marathon Nottingham (2:23.10) 3 A Guilder 2:25.09;
(51) 30th Sep. Euro Jun Club Cup Paris
100m 3 D Gilkes- 400m 1 N Hoque 49.01- 800m M Skinner- 1500m S Holmes- 3000m 4 A Gibbins 9:11.88- 110H M Elliott 15.74- 400H 2 R Tabares 56.50- HJ 3 W Gray- LJ M Bramble 6.63- TJ 3 M Bramble- SP/DT 1/2 E Udechuku 14.41/45.50- JT 2 A Benn 58.74, 3HT- 4X100 1 BH 43.01- 4X400 2 BH 3:19.68- Match 1 Belgrade- 2 BH;
(52) 1st Oct. World Half-Marathon Ch France (61.45) 51 D Taylor 64.47;
(53) 1st Oct. 8M Multi-terrain Ashdown For 1 R Smith 46.15;
(54) 1st Oct. London-Brighton 55M (5:55.49) J E Turner 8:24;
(55) 1st Oct. Parkwood YA XC Lge (1) Canterbury U17 11 D Corneille- 12 R Hunter- 13 C Rowe- 14 S Reily; U15 2 A Madar- C Farrelly- S Turner- M Lucht- A Rayner; U13 1 W Bolton- J Procter- E Mampton- C Daniel- Tms U17/15/13 1 BH; GU17 16 A McClements; GU15 2 Z Morrell- S Pailthorpe- A Brown- S Singer- Y Smith; GU13 4 K Lucht- 16 E Green;
(56) 7th Oct. Kent Mens XC Lge (1) Capstone Pk
1 S Baines 30.36 (H'c pos 1) 5 M Watling 31.54(2) 41 M Ellison 35.17(4) 50 C Fincham 36.06(16) 52 M Cronin 36.18(9) 64 J R Turner 37.00(10) 78 S Freemantle 37.48(5) 82 G Coates 37.53(8) 85 D Henry 38.08(17) 88 B McShane 38.09(11) 93 C Pike 38.40(6) 98 H Cooper 39.06(3) 104 M Wade 39.41(7) 106 C Griffin 39.55(18) 110 N Barber 40.29(13) 111 D Dhammaloka 40.34(12) 115 R Brown 40.48(14) 135 A Pontifex 42.49(15) 158 B Todd 49.10(19) K Tyler 49.36(20) Teams(Scoring 4) 5 BHA- 15 BHB- 21 BHC- 36 BHD- Duodec 2 BH;
(57) 7th Oct. Sthn Women's Rd Relays Aldershot GU15 (3X3K) 14 BH 36.22 (N Viney, S Pailthorpe & Z Morrell)- GU13
(3X2K) 2 BH 26.22 (F Barker 9.18, K Lucht 9.00, G Viney 8.04);
(58) 7th Oct. Open XC Hemel Hempstead Vets 5K 1 K Daniel 18.39;
(59) 8th Oct. Sthn YA's Rd Relays Aldershot (4X3K) U17 12 BH 40.00 (S Austin, D Corneille, M Skinner & D Farnham)-
U15 1 BHA 40.01 (J Baker 9.51, C Parrelly 10.01, A Madar 10.21, S Holmes 9.46)- 3 BHB 41.43 (D Baker 9.54, S Turner 10.48, I Hamblin 10.30, D Moore 10.31)- U13 1 BH 43.49 (S Simmons 11.12, W Bolton 10.38, C Gay 11.04, M Hill 10.55;
(60) 8th Oct. Julie Rose 10K Ashford 3 P Hogston 32.12- 16 P Barlow 34.31- 19 P Calnan 34.46- Tm BH;
U15 3K 1 L M Cooper
(61) 8th Oct. Intl 18.8Km Aix-les-Bains 3 M Steinle 59.55;
(62) 8th Oct. Business Houses Chall New York 18 Roy Smith 17.42;
(63) 8th Oct. 10K Dulwich Pk 20 J Phelan 36.09- 22 J Morland 36.19- 30 T Brightwell 37.49- 31 J E Turner 37.56- 34 -I Young 38.30- 40 G Lloyd 38.57- 83 W Orton 41.34- 116 Donna Taylor 43.44- 148 Rn Chambers 45.30- 151 J E Sullivan 45.40- 161 G Pluckrose 46.50- 194 D Farrelly 48.40- 213 S Partridge 50.08; Tms 2 BH
(64) 8th Oct. "-Marathon Caterham (78.22) 15 B Leahy 90.50- 37 J Hines 97.43- 51 G Crowder 106.22 (2M60)
(65) 11th Oct. 10Km Battersea Pk 9 Gl Morgan 34.54- 10 M Ellison 36.18;
(66) 14th Oct. Club 5M XC Ch Hayes
1 M Watling 27.38(H'c Pos 24)- 2 P Barlow 28.54(2)- 3 R Coe 30.03(20)- 4 M Ellison 30.43(34)- 5 C Fincham 30.59(49)- 6 M Skinner 31.03(42) (King-Morrison Cup)- 7 N Wise 31.07(35)- 8 M Cronin 31.09(36)- 9 D Flagg 31.15(18)- 10 A Kilgour 31.24(3)- 11 J A Cooper 31.33(37)- 12 S Pairman 31.50(9)- 13 S Freemantle 31.50(12)- 14 D Henry 31.59(39)- 15 G Coates 32.07(1)- 16 G Lloyd 32.13(6)- 17 R Barker 32.25(54)- 18 C Pike 32.33(10)- 19 B Fisher 32.36(21)- 20 L M Cooper 32.38(5)- 21 T Brightwell 32.42(33)- 22 B Leahy 33.19(27)- 23 T Blake 33.22(23)- 24 C Griffin 33.29(46)- 25 H Cooper 33.30(7)- 26 D Dhammaloka 33.33(11)- 27 W Slack 33.37(13)- 29 R Cliff 33.44(17)- 30 M Wade 33.45(14)- 33 B Wilson 33.53(25)- 34 S Capey 34.02(15)- 35 N Barber 34.10(31)- 36 B Mellish 34.35(56)- 37 G Cooper 34.43(62)- 38 S Lloyd 34.51(22)- 39 R Walsh 34.55(32)- 40 N Cook 35.03(4)- 41 R Brown 35.06(40)- 42 D White 35.20(57)- 43 V Giles 35.51(28)- 44 J Robinson 36.00(19)- 45 B Weatherill 36.02(8)- 47 B Swift 36.59(50)- 49 C Haines 37.26(48)- 50 A Davies 37.42(55)- 51 J Ingram 37.46(59)- 52 C Rowe 37.49(43)- 53 A Pontifex 38.13(52)- 54 Rn Chambers 38.45(29)- 55 K West 38.57(63)- 56 S Cluney 38.57(61)- 57 D Dunn 39.36(38)- 58 D Churchus 39.44(26)- 59 J Tateson 40.05(51)- 61 B Todd 41.42(45)- 62 R Gibson 41.52(16)- 63 J Cross 42.41(44)- 64 P Squires 43.01(53)- 66 D Larcombe 46.36(60)- 67 D Wilcox 46.40(47)- 68 D Tingey 50.23(41)- 69 J Braughton 50.48(58)- 70 J Bennett 53.19(30)
(67) 14th Oct. Surrey XC Lge Div 1 (Wimb) 1 D Taylor (H H H) 24.51; Div 2 (Brockwell Pk) 13 M Colpus (S&D) 23.56- 46
J McGlashan (DulR) 25.34; Div 3 (Epsom Downs) W Clapham (VAC);
(68) 15th Oct. Euro Clubs "-Marathon Ch Aveiro, Port 42 R Smith 69.19 pb- 56 P Calnan 72.50- 60 G Clifford 73.34pb
68 J Beck- Tms 13 BH;
(69) 15th Oct. 10M Sittingbourne 1 P Hogston 52.20- 51 A Jones 67.14- 62 N Cook 68.47;
(70) 15th Oct. 10Km Rd Eastbourne T Brightwell 38.00- Also earlier 18/7 10K Cliff Woods 38.03; 24/7 5M Forbanks
30.23; 29/7 Orchard "Mn 87.40; 24/8 Regents Pk 18/35.28;
(71) 21st Oct. National 6-Stage Rd Relays Sutton Coldfield
(1:45.20) 8 BH 1:47.57 (53 M Colpus 19.12- 47 D Lee 18.18- 37 D Heath 18.05- 24 M Steinle 17.40- 12 D Taylor 17.15- S Newport 17.27;
(72) 21st Oct. Bank of England 5 M XC Roehampton
(30.15) 5 P Barlow 32.30- 11 J Phelan 33.32- 16 D Henry 34.22- 26 D Dhammaloka 37.10- 29 N Barber 37.37- 54 W Clapham 43.55- Teams(Scoring 5) 1 Th H H 35- 2 K&Poly 61- 3 BH 87- 4 Bank 91- 5 Milocarians 113;
(73) 22nd Oct. Forbanks 10Km Beckenham
1 K Newton 32.48- 2 P Calnan 33.06- 5 P Barlow 34.51- 7 J Morland 35.42- 8 M Ellison 35.48- 14 N Keogh 37.02- 15 G Lloyd 37.16- 25 H Cooper 39.30- 26 W Slack 39.32- 28 W Orton 40.33- 30 R Brown 41.01- 42 D Carton 42.36- Tms 1 BHA 14- 2 BHB 50- 3 BHC 63;
(74) Monthly H'cap Series 14/7 Danson 3M T Brightwell 18.12; 9/8 Hayes 3.12M. 1 R Walsh 19.14 rn tm- 2 W Slack- 18.05- 3 H Cooper 18.56; 4 B McShane 17.28- 5 M Martineau 20.59- 6 B Wilson 18.30- 7 T Brightwell 18.04- 8 R Brown 8.21- 9 J Taylor 20.15- 10 J R Turner 18.04- 11 D Carton 18.56- 12 N Cook 19.19- 13 S Pairman 17.57- 14 C Andrews 16.32- 15 N Barber 19.25- 16 M Gasson 23.37; 5/9 Cryst P 5K. Gl Morgan 17.05; 13/9 Hayes 3.12M. 1 J R Turner 17.25 rn tm- 2 C Pike 18.32- 3 B McShane 17.24- 4 P Calnan 15.55- 5 M Martineau 20.56- 6 M Ellison 16.42- 7 A Kilgour 17.28- 8 W Slack 18.00- 9 C Wada 16.01- 10 S Freemantle 18.33- 11 C Andrews 16.10- 12 H Cooper 19.12- 13 R Walsh 18.49- 14 G Coates 17.50- 15 J E Turner 18.42- 16 S Haley 19.29- 17 M Gasson 23.43- 18 C Fincham 18.11- 19 A Pickering & M Cronin 24.32-20 J Ingram 19.15-21 N Cross 23.40-22 B O'Gorman 20.57; 2/10 Cr P 5K. Gl Morgan 16.59;
(75) Sri Chinmoy Battersea Pk 11/9 Intl 2M N Cook 11.42; 17/9 Marn 5 J E Turner 2:58.25;
(76) Race Walking 9/9 Blackheath Pk 10K. 6 P Hannell 52.04- 8 S Lightman 53.05- 22 S Hollingdale 62.11; 13/9 3K
Woodford 3 P Hannell 14.57; 7/10 SyW C Monks Hl 4.3M. 2 P Hannell 35.11- 3 S Lightman- 6 N Simmons 41.24; 14/10 Chippenham/Calne. P Hannell 51.12- S Lightman 53.28;
(77) Tris & Bis 28/5 Cranbrook sw 400m/rn 4.6M 2V T Brightwell 33.34; 4/8 Sutton sw 500m/rn 5K 2 T Brightwell 28.20;
24/9 Walnuts sw 400m/cy 16.2M/rn 5.2M. 38 T Brightwell 92.48- 73 S Freemantle 97.52- 85 M Wade 99.10- 146 W Slack 107.27- 160 J Ingram 110.09; 1/10 Reg Bi Trials Eltham Coll. 2 T Brightwell;
(78) 4th Oct 1995. Blackheath Harriers One-Hour Track Race Norman Pk
1 C Andrews 16.475Km(10.24M)- 2 M Ellison 16.255(10.1)- 3 S Pairman 15.710(9.76)- 4 D Flagg 15.450(9.60)- 5 G Griffin 14.472(8.99)- 6 R Brown 14.460(8.98)- 7 P Lovell 14.195(8.82)- 8 N Cook 14.088(8.75)- 9 M Wade 14.080(8.75)- 10 R Griffin 13.764(8.55)- 11 C Poole 13.498(8.39)- 12 A Pontifex 13.290(8.26)- 13 A Thomas 12.918(8.03)- 14 D Churchus 12.452(7.74)- 15 B Todd 12.293(7.64)- 16 P Hannell(walk) 11.400(7.08)- 17 S Lightman(walk) 11.150(6.93)- 18 M Martineau 10.0K stop- 19 N Barber 8.4K stop
(79) 14-15 Oct. Sri Chinmoy 24 Hours Tooting (132M 765yd) 4 J E Turner 116M 1047yd

BEST FOOT FORWARD
O wad some Power the giftie gie us,
To see oursels as ithers see us!
It wad frae mony a blunder free us,
An' foolish notion:
What airs in dress an' gait wad lea'e us,

Few of us have seen the rear view of ourselves running. For some of us, not many others see us that way either. Treadmill & video camera are the answer and Simon Costain, Podiatrist to the British team at the Barcelona Olympics, talked to us about it on 11th Oct.

That may take a load off your mind but it all lands on your foot everytime you put it down. The results appeared in pictures of downtrodden trainers and crumpled feet, but help may be at hand in "Gait Analysis" by qualified experts. Short of that, choose shoes that are supportive & cushioned rather than just cushioned. Simple measures may help such as keeping the feet straight fore & aft during leg stretch, changing lacing patterns, avoiding cambers and inserting Sorbothane pads. Orthotics need proper analysis & design and interventional methods such as cortisone injections or surgery need thinking about twice (or even thrice).

Some of us may have felt that if we thought too much about it we'd never put one foot in front of the other and that centipedes are perhaps fortunate in their lack of physiological insight.

200 CLUB Organiser: Colin Brand. Recent Winners:
Sep 50 Roy Green; 25 R Brown & P Metcalf
Oct 50 M Gasson; 25 A Horton & J Walker
Next Draws: Wed 29th Nov & 23rd Dec (at Open Christmas Supper)

CHRISTMAS / NEW YEAR
20th Dec Wednesday Nighters Supper
23rd Dec Open Christmas Supper
31st Dec New Year's Party (maybe)
6th Jan Punchbowl Night

THE YEAR AHEAD
Tues 13th & 20th Feb, 5th Mar. T&F Officials Course HQ 7pm
23rd Mar. AGM & Club Photo ( who can tell us whether the next
photo would fall in this Millenium or the next ? )

***END***

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk