Jul 1995

Home Up

VOL 14. No6. JULY 1995.
EDITOR:- W Clapham, 26 Dunoon Rd, London SE23 3TF (0181 699 5949)
News, Views & Results of Blackheath Harriers, 56 Bourne Way, Hayes, Bromley, Kent (Tel 0181 462 3115). Unless otherwise attributed, views are those of the Editor.
*****************************************************************

[01] 26th Mar. 10Km Rd @ DARENT VALLEY (32.13) 84/275 C Poole 43.11;
[02] 9th Apr. KENT WOMEN'S LGE (1) @ NORMAN PK cf [14557] Add
100m/400H: 6 S Budd 16.5/81.9; 200m/400m: 6 C Messent 36.6/78.8; 800m: 6 K Edwards 2:47.7; 100H: 4 H Stenlake 18.1; U17 100m: 5 E Rogers 14.3; 200m: 2 A Martin 27.6; 300m/80H/300H: 4/4/3 H Peverall 47.2/15.7/51.3; 800m: 6 N Godfrey 2:47.3; 1500m: 5 V Johnson 5:41.7; LJ: 3 A Martin 4.72; SP: 6 E Rogers 6.66; DT/JT: 3/6 S Shuttleworth 21.24/15.98; U15 100m/HJ: 5/6 E Codling 14.5/1.10; 200m: 5 E Kuenstlinger 30.3; 800m: 3 A Revell 2:26.7; 75H: 5 V Cambridge 14.9; SP: 6 K Porter 4.30; JT: 4 N Narcisi 13.60; 2000Wlk: 2 S Pailthorpe 13:16.7; U13 600m: 3 H Barker 1:57.2; 70H/LJ/JT: 3/5/4 E Green 16.6/3.42/8.26; HJ/DT: 5 K Lucht 1.00/11.56; SP/1KWlk: 6/1 F Barker 3.80/6:38.0; 4X100m: 2U17/4U15/2U13: 53.7/56.1/59.3;
[03] 14th Apr. 10M RdR @ FOLKESTONE (inc Kent Ch)
(50.48) 67 J R Turner 62.55; 77 T Brightwell 64.01; 134 S Cluney 67.23;
[04] 19th Apr. BH OPEN @ CRYSTAL PAL 400m P Squires 51.59;
1500m D Heath 3:55.50; SP P Waterman 12.03; JT P Yates 61.14; WmHJ D Mijneviuciute 1.60;
[05] 22nd Apr. STHN WOMEN'S LGE DIV 3 (1) @ CRAWLEY
Sen 200m R Kirby 26.0; HJ A 1 N Brewer 1.55; B 1 N Allardyce 1.50; V Wakelin TJ/SP/HT/DT/1AJT/36.80; JT B 1 S Shuttleworth; U15 75H 1 K Troupe; LJ A 2 E Kuenstlinger 4.06; B 1 A Powell 3.73; SP 1 J Mguni 8.80; 4X100m 1 BH 56.3 (E Kuenstlinger, A Powell, K Troupe & N Nathan(14.3); Match 1 Crawley; =2 BH & Worthing;
[06] 23rd Apr. NATIONAL JUN LGE (1) @ NORMAN PK
100mA 1 M Findlay 10.9; B 3 I Thomas 11.7; 200mA 2 M Findlay 22.3; B 2 M Elliott 23.2; 400mA 3 I Thomas 51.4; B 6 D Pipe 54.7; 800mA 2 C Moss 1:57.7; B 3 J Bradley 2:01.2; 1500mA 3 C Moss 4:14.4; B 2 A Gibbins 4:17.7; 3000mA 4 A Gibbins 9:13.3; B 2 P Cavallo 9:34.6; 110HA 4 S Pratt 16.5; B 4 P Waterman 20.4; 400HA 2 S Pratt 56.4; B 5 S Jarred 62.8; 2000mSCA 5 J Bradley 6:48.2; B 4 P Cavallo 6:58.8; HJA 4 P Graham 1.85; B 2 Rb Chambers 1.70; PVA 2 N Turner 4.35; B 4 D Brazil 1.80; LJA 1 M Findlay 6.50; B 2 D Gilkes 6.08; TJA 1 M Bramble 14.34; B 3 P Graham 12.30; SPA 1 E Udechuku 16.26; B 1 Su Burman-Roy 13.41; ns P Waterman 13.11; HTA 1 A Benn 53.28; B 1 Su Burman-Roy 44.16; DTA 1 E Udechuku 47.00; B 2 Su Burman-Roy 34.22; JTA 1 A Benn 59.14; B 3 M Elliott 45.20;4X100m1: 43.8;4X400m3: 3:33.5;
Match 1 BH 2191/2; 2 Birchf 194; 3 Telf 178; 4 Gatesh 150; 5 Peterb 143; 6 Middlesb 1071/2;
[07] 23rd Apr. SOUTH COAST MARATHON 1M55 C Poole 3:28.39;
[08] 23rd Apr. 1/2-MARATHON @ LAUNCESTON 1 C McCarthy 78.23;
[09] 24th Apr. SCVAC LGE KENT DIV (1) @ SUTCLIFFE PK Tr A,B & M50(C); Fd A & M50(C);
100mA 4 A Murrell 13.4; B 1 D Cocker 12.8; C 2 J Hart 13.2; 400mA 2 D Cocker 56.0; B 1 K Daniel 59.6; C 2 J Robinson 66.6; 1500mA 2 P Irvine 4:24.4; B 1 J McGlashan 4:26.9; C 4 J Robinson; 2000mWalkA 2 P Hannell 9:36.6; B 1 R Brown 11:26.3; C 1 S Lightman 9:24.9; 4X100m 1 BH (J Hart, A Murrell, J Field & C Monks); HJA 4 J Robinson 1.25; C 3 J Day; LJA 5 A Murrell 3.98; C 4 J Robinson 3.65; SPA 1 G Hickey 10.66; C 1 C Ellis 11.15; HTA 2 G Hickey; C 1 C Ellis 29.76; Match 1 BH; 2 Medw; 3 Camb H; 4 Dart; 5 Graves; 6 Tun W;
[10] 26th Apr. LLOYDS BANK RELAYS @ BECKENHAM
(36.49) 3(1V) BHVA 38.11 (12 T Cherchuck 9.35; 6 P Irvine 9.44; 4 K Daniel 9.26; R Coe 9.26) 14 BHVB 40.16 (35 T Brightwell 10.45; 26 J Phelan 10.07; 20 H Morten 9.44; J Beck 9.40) 20 BHA 41.08 (9 M Farrell 9.31; 12 M Ellison 10.12; 26 J McConville 11.43; N Kinsey 9.42) 22 BHB 41.12 (14 C Fincham 9.36; 17 B McShane 10.28; 18 S Pairman 10.30; A Kilgour 10.38) 28 BHV50 42.42 (34 B O'Gorman 10.44; 30 D White 10.39; 28 C Woodcock 10.47; M Cronin 10.32) 31 BHVD 43.34 (31 S Cluney 10.29; 36 B Leahy 11.27; 34 R Brown 11.03; G Coates 10.35) 35 BHVC 43.59 (47 H Cooper 11.36; 39 G Lloyd 10.36; 33 C Pike 10.45; B Fisher 11.02) 39 BHC 45.41 (39 W Slack 10.58; 40 R Walsh 11.34; 39 P Rissen 11.20; S Freemantle 11.49); Other teams:- R Smith 9.27; D Hassall 9.30; G Spencer 9.56; J McGlashan 9.58; D Cocker 10.17; P Shepheard 12.27;
[11] 29th Apr. NATIONAL 12-STAGE RD RELAYS @ SUTTON COLDFIELD
1 BH 4:03.04; (Former London/Brighton Relay Trophy) (4 P Hogston 26.07; 1 S Dodd 14.22; 1 T Dickinson 26.32; 1 A Guilder 14.38; 1 Dl Smith 26.19; 1 S Baines 14.23; 1 D Taylor 25.24; 1 M Steinle 14.28; 1 J Harrison 26.16; 1 S Newport 13.55; 1 W Foster 26.17; D Lee 14.23)
[12] 29/30 Apr. BRIT UNIV CHS @ EDINBURGH JT 1 S Harrison(Leeds) 64.52;
[13] 30th Apr. JUBILEE CUP (1) @ GUILDFORD
100m 1 R Kirby 12.7; 200m 2 R Kirby 25.7; 400m 2 K O'Mahoney 64.8 ; 800m 1 K O'Mahoney 2:24.7 ; 1500m 2 P Gullett 4:52.3; 5000m 3 C Messent 22:48.1; 100H 4 K O'Mahoney 20.8; 400H 4 C Messent 108.7; HJ 5 C Messent 1.00 ; LJ 1 M Sterling 5.32; TJ 4 V Wakelin 8.99; SP 3 V Wakelin 8.01; DT 4 V Wakelin 18.48; JT 1 V Wakelin 37.16; 4X100m 4 BH 55.8 (P Gullett, V Wakelin, M Sterling & R Kirby); 4X400m 4 BH 4:32.9 (C Messent, P Gullett, M Sterling & R Kirby) Match 1 G&G 122; 2 Havant 111; 3 BH 109; 4 Bexl 99; 5 Hastings 37;
[14] 30th Apr. INTER-REGION T&F @ ENFIELD 200m 1 M Champion (SE) 21.69;
[15] 30th Apr. 1/2-MARATHON @ RICHMOND (67.07) 8 A Card 75.28;
[16] 30th Apr. 10Km RdR @ TOOTING BEC (incl SCVAC)
(32.55) 5(2SCVAC) P Irvine 34.05; (P Betts 35.19; RP-K 41.02); 57 W Clapham 42.58;
[17] 30th Apr. PUMA 5M RdR @ STOKE (24.02) 4 J Harrison 24.10; 8 S Newport 24.25;
[18] 30th Apr. YA LGE (STH PREM DIV) (1) @ DEANGATE
U17 100mA 1 N Hoque 11.3; 200mB 1 N Hoque 23.4; 400mA 1 N Hamilton 51.8; 1500mA C Moss 4:12.5; HJA 1 P Graham; B 1 M Charles; TJA 1 P Francis 13.50pb; SPA 1 E Udechuku; B 1 P Waterman; HTA 1 P Waterman 45.56; B 1 E Udechuku; DTA 1 E Udechuku 55.54; B 1 P Waterman; Match 1 BH;
[19] 30th Apr. GIRLS YA LGE (STH CEN) (1) @ HAYES, MIDDX
U17 N Brewer 1B200m/27.4; 1AHJ/1.55; A Martin 2A200m/27.4; 2ALJ/4.71; 4X100m 2 BH 53.2 (Brewer, Martin, H Peverall & E Rogers); U15 1B200m C Ayres 30.0; 1B1500m Z Morrell 5:24; U13 N Nathan 75m/10.6; 150m/20.7; Match 4 BH;
[20] 30th Apr. 1/2-MARATHON @ HEMPSTEAD VALLEY (67.28) 53 N Cook 88.12; 61 V Giles 90.31
68 R Saiz 92.10; 100 G Reeves 96.38;
[21] 2nd May. CUACO 5 @ BECKENHAM (27.19) 8 A Hollens 28.37; 25 M Peel 31.46; 29 D Carton 32.13; (48 M Field 35.41);
[22] 6th May. STHN LGE DIV 1 (1) @ WOODFORD BR
100mA 2 K Hart 11.3; B 4 L Redgrave 12.4; 200mA 1 K Hart 22.7; B 4 S Jarred 25.1; 400mA 3 P Featherston 51.2; B 1 P Squires 51.5; 800mA 4 S Jones 1:59.6; B 3 M Watling 2:00.2; 1500mA 2 L Bulson 4:10.1; B 4 S Jones 4:36.5; 5000mA 4 P Calnan 16:01.6; B 2 M Watling 18:53.9; 110HA 3 S Tolson 20.4; B 1 S Jones 20.8; 400HA 2 S Pratt 57.1; B 2 S Jarred 65.9; 3000mSCA 4 P Calnan 10:14.4; B 2 M Watling 10:15.2; HJA 2 M Hoehne 1.85; B =2 S Tolson 1.70; PVA 3 S Tolson 3.60; B-; LJA 2 L Redgrave 6.44; B 5 S Jarred 4.64; TJA 5 S Jones 10.90; B 5 S Tolson 10.57; SPA 2 Su Burman-Roy 12.72; B 2 P Waterman 12.29; HTA 4 P Waterman 39.90; B 3 Su Burman-Roy 38.54; DTA 2 C Ellis 37.94; B 3 Su Burman-Roy; JTA 2 M Hoehne 46.78; B 3 S Tolson 33.84; 4X100m 4 BH 46.0 (L Redgrave, S Jarred, K Hart & S Pratt); 4X400m 4 BH 3:34.5 (S Pratt 53.60; L Bulson 54.25; S Jarred 55.04; S Jones 51.40);
Match 1 Croy 126; 2 Wood G 115; 3 BHB 1081/2; 4 Norf 931/2; 5 L Irish 68;
[23] 6th May. STHN LGE DIV 3 (1) @ HARROW
100mA 2 I Thomas 11.5; B 2 R Tabares 11.7; 200mA 5 P Byfield 23.8; B 2 R Tabares 23.7; 400mA 1 I Thomas 52.0; B 1 P Byfield 54.2; 800mA 3 R Daniels 1:58.5; B 5 T Pyner 2:28.7; 1500mA 3 R Smith 4:29.6; B 5 C Andrews 4:37.1; 5000mA 2 C McCarthy 15:35.3; B 2 R Smith 16:37.8; 110HA 2 S White 17.5; B 1 S Oxlade 18.6; 400HA 2 S White 66.2; B 1 S Oxlade 68.4; 3000mSCA 2 R Daniels 10:55.9; B 2 C McCarthy 11:41.2; HJA 4 S Oxlade 1.65; B 3 S White 1.60; PVA 3 S Oxlade 3.10; B-; LJA 4 P Byfield 5.14; B 4 T Pyner 4.24; TJA 4 R Daniels 10.72; B 5 T Pyner 8.78; SPA 4 S Oxlade 10.43; B 4 A Fairbairn 8.93; HTA 3 S Oxlade 32.58; B 1 A Fairbairn 28.32; DTA 3 A Fairbairn 32.84; B 2 S Oxlade 31.20; JTA 2 S Oxlade 46.38; B 5 S White 34.76; 4X100m 2 BH 45.2 (I Thomas, R Tabares, P Byfield & S White); 4X400m 3 BH 3:35.6 (P Byfield, S White, R Daniels & I Thomas);
Match 1 Old G 129; 2 Dacor 118; 3 BHC 111; 4 Wind SE 90; 5 Ipsw 88;
[24] 6th May. STHN LGE DIV 6 (1) @ BRIGHTON
100mA 5 J Phelan 16.0; B 4 K Daniel 16.9; 200mA 5 H Morten 32.1; B 5 J Phelan 32.0; 400mA 5 K Daniel 60.0; B 4 J Phelan 66.3; 800mA 3 K Daniel 2:07.9; B 3 P Irvine 2:18.2; 1500mA 1 Dl Smith 4:01.9; B 1 H Morten 4:21.8; 5000mA 1 Dl Smith 14:43.5; B 1 P Irvine 16:16.9; 110HA-; B-; 400HA-; B-; 3000mSCA-; B-; HJA-; B-; PVA 4 J Day 2.80; B-; LJA 5 C Brand 4.07; B 3 J Phelan 3.42; TJA 4 J Day 8.67; B 4 J Phelan 7.39; SPA 5 C Brand 8.94; B 5 J Phelan 5.95; HTA 5 C Brand 23.66; B 4 J Phelan 18.62; DTA 5 C Brand 27.30; B 5 J Phelan 18.60; JTA 5 C Brand 37.48; B 5 J Phelan 17.68; 4X100m 5 BH 52.3; 4X400m -;
Match 1 Hay Hth 128; 2 Inv 115; 3 T Haml 112; Belg 108; 5 BHD 54;
[25] 7th May. BR. LGE DIV 1 (1) @ COPTHALL
100mA 2 J Golding 10.4; B 8 P Featherston 11.9; 200mA 1 J Golding 21.4; B 6 K Hart 22.8; 400mA 5 R Holt 49.8; B 4 N Keogh 50.1; 800mA 5 A Draper 1:53.3; B 5 D Heath 1:55.7; 1500mA 7 P Hogston 3:56.9; B 2 D Heath 4:00.4; 5000mA 1 D Taylor 14:04.2; B 1 J Harrison 14:41.7; 110HA 8 A Hodge 15.8; B 7 P Graham 21.5; 400HA 2 R Holt 52.2; B 2 N Keogh 54.7; 3000mSCA 1 P Brice 9:12.7; B 1 J Marks 9:42.7; HJA 6 A Hodge 1.90; B =3 P Graham 1.85; PVA 5 A Hardy 4.00; B-; LJA 8 M Findlay 6.39; B 6 A Hodge 6.31; TJA 6 M Bramble 14.24; B 2 S Bobb 13.97; SPA 3 L Newman 16.00; B 3 P Waterman 12.51; HTA 8 A Benn 44.66; B 6 P Waterman 37.14; DTA 2 L Newman 52.52; B 6 C Ellis 35.18; JTA 5 P Yates 58.70; B 4 J Kitching 53.76; 4X100m Disq; 4X400m 4 BH 3:22.1 (P Featherston, A Hodge, C Moss & N Keogh)
Match 1 Belg 348; 2 TVH 3101/2; 3 Shaft 293; 4 BH 273; 5 Woodf G 268; 6 Birchf 241; 7 Harin 234; 8 Newh EB 1791/2;
[26] 7th May. KENT BC LGE (1) @ NORMAN PK
U15 100m/200m L Connike 12.0; A Evans; 400m 1A N Pyburn 53.5; 1B I Hamblin 58.5; 800m 1 S Holmes 2:05.4; 1500m 1 A Madar 4:28; LJ 1 D Grant 5.48; SP/DT 1 A Cluskey; 2 P Archer; 4X100m 1 BH 49.1; 4X400m 1 BH 3:51.3; U13 1500m 1A M Hill 4:54.5; 1B W Bolton; LJ 1 M Collier 4:12pb; 4X100m 1 BH 57.8; 4X400m 1 BH 4:42.8; Match 1 BH;
[27] 7th May. TED PEPPER MEMORIAL 10Km RdR @ LANGLEY PK
1 M Steinle 30.37 cr rec (Ted Pepper Cup); 2 E Southam (Higt) 32.03; 3 S Birkin (CamH M50) 34.14; 6 M Farrell 34.55; 9 H Morten (M45) 35.20; 10 C Fincham 35.49 (Chief Whip's Tr); 12 J Morland 36.13; 16 M Ellison 36.38; 17 M Cronin (M50) 36.58; 21 T Brightwell 38.19; 24 D White 38.36; 25 B McShane 38.40; 27 S Cluney 38.52; 32 S Pairman 39.08; 35 G Coates 39.20; 37 K Cooper 39.58; 44 P Rissen 40.48; 47 C Pike 41.00; 49 D Carton 41.03; 51 W Slack 41.12; 52 R Griffin 41.14; 53 C Kelly 41.16; 54 S Lloyd 41.27; 56 B Wilson 41.36; 57 S Capey 41.48; 58 G Griffin 42.04; 61 C Painter 42.33; 67 I Cayzer 42.49; 69 P Lovell 42.55; 71 R Walsh 43.08; 72 D Crowdson 43.12; 74 P Shepheard 43.22; 77 C Haines 44.00; 78 A Pontifex 44.30; 79 B Hartley 44.46; 82 J Tateson 45.13; 94 Roy Green 47.56; 97 A Alvin 48.49; 100 P Gray (M65) 49.30; 104 A Cilia (F35) 50.18; 107 J Cross 52.51; 112 M Athawes 58.31;
[28] 10th May. MOAT 10Km @ TOWER of LONDON N Cook 40.18;
[29] 13/14 May. COUNTY T&F CHS
Kent @ Cryst Pal SM 100m 3 M Nartey 11.06(h 11.05); 4 K Hart 11.14(11.09); 200m 5 M Nartey 22.82; 7 N Keogh 23.05(22.99) 400m 4 P Featherston 50.74; 5 P Squires 51.27; 7 S White 53.64(53.02); 800m3 A Draper 1:58.58(1:56.67); 1500m 5 M Steinle 3:58.60; hts L Bulson 4:08.00; C Andrews 4:23.64; D Dhammaloka 4:50.15; 5000m 2 P Hogston 14:34.68; 8 C Wada 15:24.50; 110H 2 S White 16.77; 400H 1 N Keogh 56.38; 3000SC 2 J Marks 9:52.47; HJ 2 S Tolson 1.75; PV 3 S Tolson 3.40; 4 J Day 2.80; LJ 3 L Redgrave 6.31; TJ 3 S Bobb 14.12; SP 1 L Newman 16.01; DT 1 L Newman 52.62; JM 100m 1 D Gilkes 11.24; 400m 3 M Elliott 51.33; 4 A Harris 51.67; 800m 2 A Gibbins 2:01.7; 1500m 4 A Gibbins 4:17.39; HJ 1 Rb Chambers 1.80; LJ 1 D Gilkes 6.53; 2 Rb Chambers 5.82; SP 1 Su Burman-Roy 13.81; HT 1 A Benn 51.36; 2 Su Burman-Roy 46.48; JT 2 A Benn 53.28; 4 M Elliott 46.58; U17 100m 2 A Harris 11.30; 7 L Clarke 11.92(11.85); 200m 1 N Hamilton 23.75; 5 L Clarke 24.36; 400m 4 S Jarred 54.11; 800m 2 C Moss 1:55.29; h S Reilly 2:32.02; 1500m 10 M Skinner 4:39.54; 12 D Corneille 4:49.65; 100H 1 D Brewer 14.37; 400H 1 R Tabares 60.43; SP 1 P Waterman 15.39; HT 2 P Waterman 45.44; 4 Sa Burman-Roy 29.68; DT 2 P Waterman 40.28; 3 Sa Burman-Roy 29.64; JT 4 J Apps 48.54; U15 100m 2 D Grant 12.34(12.29); 4 A Evans 12.64; 200m 4 A Evans 25.25(24.88); 400m 1 N Pyburn 54.32; 6 S Turner 65.39; 800m 1 S Holmes 2:06.50; 6 I Hamblin 2:15.17; 7 D Baker 2:18.18(2:16.18); 1500m 1 S Holmes 4:16.47 cbp; 2 A Madar 4:25.65; 3 J Baker 4:25.82; LJ 1 D Grant 5.71; JT 4 J Dowsett 39.50; SW LJ 3 K Denham 5.37; TJ 2 K Denham 11.35; JW 100H 7 H Stenlake 17.70; GU17 300m h V Johnson 47.5; 800m 8 V Johnson 2:40.08; 1500m 6 N Shorey 5:13.33; 12 A McClements 5:48.28; HJ 1 N Brewer 1.55; LJ 2 A Martin 5.10; TJ 9 R O'Halloran 7.43; HT 2 S Shuttleworth 25.86; GU15 100m hs E Kuenstlinger 14.11; S Singer 14.58; A Powell 14.62; 200mh C Ayres 29.19;E Kuenstlinger 30.06;800mhY Smith 2:41.85; A Brown 2:52.51; S Singer 2:54.34; 1500m 8 S Pailthorpe 5:19.29(5:14.15); h C Lewis 5:15.00; LJ 12 E Kuenstlinger 4.01;
Ex @ Dagenham U20 100m/200m 1 M Findlay 10.89/21.92; 400H 2 S Pratt 57.04; U17 100m 1 J Skeete 11.09; 800m 1 S Austin 1:59.09; TJ 2 P Francis 13.15; U15 100m/200m 1 D Plummer 11.55/23.8; Sy @ Croydon 400H 1 R Holt 52.7 cbp; JT 2 C Verheyden 50.28; E Udechuku 2 Sen SP/DT 14.76/43.72; 2 U20JT/46.66; 1U17 SP/HT/DT : 17.39/42.80/55.90; Mdx 100m 5 E Wodu 11.0(10.7); U20 h F Obe 11.6; U17 1 N Hoque 11.3; 200m 1 J Golding 20.7; Norf 800m/1500m 2/1 D Heath 1:55.8/4:01.0; Suff SW 1500m 1 P Gullett 4:47.0; Yorks JT 1 S Harrison 71.72;
[30] 14th May. 10Km Rd @ HARINGEY (32.26) 49 W Clapham 42.27;
[31] 16th May. VETS A.C 5.2M Rd @ BATTERSEA PK M Peel 32.16; H Cooper 32.58;
[32] 20th May. LONDON 10Km RD CH @ CRYSTAL PAL PK
1 J Harrison 29.46; 5 M Steinle 29.52; 6 S Newport 30.02; 16 Dl Smith 31.43; 21 P Calnan 33.02; 41 G Daniels 37.27; 45 G Coates 38.42; 48 S Cluney 38.59; 55 N Cook 40.14; 61 W Orton 41.01; 65 R Griffin 41.53; 68 G Griffin 42.10; 69 D Crowdson 42.22; 70 B Smith 42.28; Tms: BH 1,2,3 ;
[33] 3000m TRACK @ LOUGHBOROUGH
20/5 v Brunel v London. 3 S Dodd 8:30; v Police v Army. 1 D Lee 8:19.9;
[34] 20th May. STHN WOMEN'S LGE DIV 3 (2) @ RICHMOND
Sen 800m 2 K O'Mahoney 2:23.5; 3000m 1A P Gullett 10:16.6; 2B C Messent; LJ/TJ 1A K Denham 5.57/11.63; 2SP; 3JT; 2 100H/16.1; U15 100m 3 E Kuenstlinger; N Nathan 14.1; 800m 1A N Viney 2:28.2; 1B S Pailthorpe 2:35.3; ns Y Smith 2:37.7; A Brown 2:41.7; K Lucht 2:43.3; F Barker 2:49.5; H Barker 2:50.1; 1500m 1A C Lewis 4:54.8; 1B G Viney 4:57.8; LJ 2 E Kuenstlinger 4.55; 1SP/2DT J Nguni 8.76/20.78;
Match 1 Newh EB 198; 2 Kingst & P 168; 3 Wyc Ph 164; 4 BH 1351/2; 5 Rich & Tw 1301/2;
[35] 20th May. NATL VETS RD RELAY CHAMPS @ SUTTON COLDFIELD
M40 (2:05.57) 7 BH 2:08.44 (37 H Morten 16.09, 20 T Cherchuck 15.57, 27 J Phelan 16.57, 17 K Daniel 15.57, 13 R Coles 15.47, 7 R Coe 15.47, 7 G Spencer 16.19, P Irvine 15.51); M50 (1:39.24) 7 BH 1:46.11 (4 M Cronin 16.57, 4 C Woodcock 17.34, 4 D White 17.23, 3 B O'Gorman 17.28, 4 J Clare 18.46, I Wilson 18.03)
[36] 21st May. 1/2-MARATHON @ CAMBERLEY 1 J Harrison 68.00;
[37] 21st May. 1/2-MARATHON @ CANTERBURY 1 P Hogston 69.41; 36 B McShane 84.36; 79 W Slack; 89.20; 87 N Cook 89.54; 123 M Wade 92.49; 193 B Smith 97.32; 281 A Jelly 102.34; 297 R Hogwood 103.30; 591 P Prisley 125.14;
[38] 21st May. PARKLAND 7 @ SEVENOAKS 1 Roy Smith 38.01; 2 A Howey 39.17; N Barber; Dv Smith 57; R Gibson 58.08; D Brickwood 67.30;
[39] 21st May. YA LGE (STH PREMIER DIV) (2) @ PETERBOROUGH
U17 400m A 1 N Hoque 49.8; B 1 C Moss; 800m C Moss 2:02.9; 400H R Tabares 56.5; 1500SC D Corneille 5:13.8; HJA P Graham 1.91; B ; SPA 1 E Udechuku 15.85; B P Waterman 15.44; HTA P Waterman 51.12; B A Rolfe 40.30; DTA 1 E Udechuku 55.44; B; JTA J Apps 47.94; B ; 4X100 1BH 45.5; 4X400m 1 BH 3:38.0; U15 100m A 1 D Burley 11.8; B A Harris 11.8; 400m A 1 L Connike 52.8; B 1 I Hamblin 59.9; 800m A 1 A Madar 2:11.4; B 1 I Hamblin 2:14.6; 1500m A 1 A Madar 4:35.5; SP A 1 A Cluskey 13.62; B 1 R Spiers 11.25; HT A 1 C Rolfe 34.16; B 1 P Archer; DT A 1 A Cluskey 40.24; B 1 R Spiers 28.70; JT B 1 R Spiers 35.56; 4X100 1BH 48.1; 4X400m 1 BH 3:54.7; U13 1500m M Hill 4:57.7;
Match 1 BH 2481/2; 2 Enf 191; 3 Luton 1681/2; 4 Norf 146;
[40] 25th May. CITY 4M RdR 1 J Harrison 19.54; 4 J Barton 20.22; 8 G Clifford 21.11;
[41] 26th May. SCVAC LGE (KENT DIV) (2) @ DEANGATE Tr A,B & M50(C); Fd A & C;
200m A 2 J Field 25.4; B 1 D Wallington 25.8; C 2 J Hart 27.2; 800m A 1 H Morten 2:08.3; B 1 K Daniel 2:08.3; C 3 M Peel 2:29.7; 3000SC A 1 R Coe 10:15.3; B 2 J Phelan 11:17.1; C 2 M Peel 12:51.1; TJ A 2 D Wallington 10.72; C 4 J Robinson 7.77; DT A 4 D Wallington 20.66; C 1 G Hickey 28.44; JT A 2 R Coe 31.94; C 1 G Hickey 34.28; Med Relay 1 BH 4:06.1 (Field, D Brookes, Wallington & Morten); Match 1 BH 147; 2 Medw 129; 3 Dart 114; 4 Camb 82; 5 Graves 61; 6 Tun W 50;
[42] 27th May. INTL RDR @ PORTSMOUTH Support 5K 9 R Coles 16.12;
[43] 27th May. BR. MILERS CLUB @ CRAWLEY 5000m 1 S Newport 14:04.86; 2 Dl Smith 14:33.24;
[44] 27/28 May. INTER-COUNTIES @ BEDFORD 10000m 1 W Foster (Yk) 30:01.88;
400H 6 R Holt 53.10; ht N Keogh 56.44; PV N Turner; JT S Harrison 70.88;
[45] 27/28 May. STHN U20 CHAMPS @ CRYSTAL PALACE
U20 100m: 2 M Findlay 10.86; hs F Obe 11.52; D Gilkes 11.55; 200m: 3 M Findlay 21.66; h A Harris 23.64; 400m: hs A Harris 50.99; M Elliott 51.81; 400H: 5 S Pratt 55.69; LJ: 3 D Gilkes 6.71; 7 M Elliott 6.16; 6W M Sterling 5.17; TJ: 1 M Bramble 14.61; SP: 2 E Udechuku 15.86; 5 Su Burman-Roy 13.55; 6 P Waterman 13.03; HT: 2 A Benn 50.94; 5 Su Burman-Roy 44.96; 6 P Waterman 36.98; DT: 1 E Udechuku 52.66; JT: 2 A Benn 56.72; U17 100m: 1 J Skeete 11.14; h L Clarke 12.23; 200m: 1 J Skeete 22.60; 2 N Hoque 22.79; h L Clarke 24.67; 400m: 3 N Hamilton 50.92; h S Jarred 55.24; 800m: 3 S Austin 1:57.38; 1500m: 1 C Moss 4:04.32; hs M Skinner 4:18.70; D Corneille 4:41.56; 100H: 7 R Tabares 14.67; h D Brewer 15.24; 400H: 3 R Tabares 56.82; HJ: =4 P Graham 1.85; LJ: 5W A Martin 5.01; TJ: 2 P Francis 13.30; SP: 1 E Udechuku 18.43; 3 P Waterman 15.42; HT: 10 E Udechuku 37.78; 7W S Shuttleworth 25.62; DT: 1 E Udechuku 56.94; 2 P Waterman 42.00; JT: 4 E Udechuku 52.68; 9 J Apps 46.76; 10 M Stringer 45.86; U15 100m: 1 D Plummer 11.96 (h 11.86); h A Evans 12.66; hW E Kuenstlinger 14.48; 200m: 1 D Plummer 23.46; 2 L Connike 23.54; h A Evans 25.32; 400m: 1 L Connike 51.60; 800m: 4 A Madar 2:09.31; hWn N Viney 2:34.62; 1500m: 1 S Holmes 4:17.07; 5 J Baker 4:26.69; 10 D Baker 4:34.37; 5W G Viney 4:57.83; hsW Z Morrell 5:09.05; S Pailthorpe 5:13.34; LJ: 1 D Grant 5.70; 9W E Kuenstlinger 4.56; SP:1 A Cluskey 14.78;HT:5 M Bennett 39.30;DT:3 A Cluskey 39.00;
[46] 29th May. BVAF RD CH @ WELLS
(5K/14.47) 19 R Coe 15.45; 27 K Daniel 16.02; 30 R Coles 16.04; Tms 4 BH;
[47] 31st May. OPEN @ CRAWLEY SP U17 1 P Waterman 15.89;
[48] 2nd Jun. 10Km RdR @ BRANDS HATCH(32.57)2 Roy Smith 32.59;15 J Morland 37.06;37 N Cook 40.25;41 R Brown 40.59;72 R Griffin 42.26;113 C Poole 45.08;201 A Thomas 49.56;242 B Else 52.51
[49] 4th Jun. YA LGE (STHN PREM DIV) (3) @ COPTHALL
U17 100m A Harris 11.2pb; 400m B 1 L Clarke 54.7; 400H 1 R Tabares; 1500SC D Corneille 5:07.6; S Reilly 5:18; SP/DT 1 E Udechuku 17.20/52.28; JT 1 J Apps 51.90; U15 800m A 1 I Hamblin 2:14.14; B 1 J Baker 2:14.5; 3000m 1 S Holmes 9:21pb; U13 100mA 2 D Akinluyi 13.6; B 2 C Williams 14.4; 200m P Lewis 28+; HJ 1 W Gray 1.80;
Match 1 BH 259; 2 Crawley 183; 3 Havering 1561/2; 4 Peter'b 1251/2;
[50] 3rd Jun. BR.LGE DIV 1 (2) @ CRYSTAL PALACE
100mA 6 E Wodu 11.04; B 5 M Findlay 10.88; 200mA 3 J Golding 21.24; B 8 R Holt 28.65; 400mA 7 P Featherston 50.96; B 4 N Keogh 49.40; 800mA 2 A Draper 1:53.51; B 5 D Heath 1:54.77; 1500mA 6 J Harrison 3:56.30; B 2 D Lee 3:58.13; 5000mA 1 P Hogston 14:05.66; B 2 M Steinle 14:16.88; 110HA 8 J Jackson 20.09; B 6 R Holt 16.05; 400HA 5 R Holt 52.90; B 3 N Keogh 54.59; 3000SCA 3 P Brice 9:17.63; B 6 S Dodd 9:54.52; HJA 6 P Graham 1.80; B 7 J Jackson 1.75; PVA 8 S Tolson 3.60; B 4 J Day 2.80; LJA 6 R Weaver 6.70; B 6 S Timmins 6.13; TJA 3 M Bramble 14.69; B 3 S Bobb 14.09; SPA 3 L Newman 16.81; B 3 E Udechuku 14.26; HTA 7 A Benn 41.46; B 6 P Waterman 29.26; DTA 2 L Newman 53.46; B 3 E Udechuku 41.72; JTA 5 S Harrison 65.06; B 2 P Yates 62.66; 4X100m 6 BH 43.97 (S Bobb, A Draper, M Nartey & J Golding); 4X400m 5 BH 3:20.10 (P Featherston, A Draper, C Moss & R Holt);
Match 1 TVH 363; 2 Harin 331; 3 Shaft 288; 4 Belgr 286; 5 BH 261; 6 Woodf Gr 226; 7 Newh EB 211; 8 Birchfd 210;
[51] 3rd Jun. STHN LGE DIV 1 (2) @ SOUTHAMPTON
100mA disq; B 2 K Thompson 11.6; 400mA 3 I Thomas 51.8; B 1 A Harris 51.8; 800mA 3 M Watling 2:00.5; B 3 J Marks 2:00.3; 1500mA 2 L Bulsom 4:07.6; B 2 J Marks 4:12.4; 110HA 5 S White 19.1; HJA 5 S White 1.40; PVA 5 S White 2.00; LJA 1 K Thompson 7.05;JTA 4 M Hoene 40.66; 4X100m 5 BH 47.0;
Match 1 Oxfd 120; 2 Read 119; 3 Soton 1181/2; 4 Shaft 1031/2; 5 BHB 37;
[52] 3rd Jun. STHN LGE DIV 3 (2) @ St.ALBANS
100mA 2 M Elliott 11.5; B 2 F Obe 11.7; 200mA 5 P Byfield 24.2; B 4 F Obe 23.8; 400mA 3 P Byfield 51.7; B 5 P Cavallo 63.1; 800mA 5 H Morten 2:16.0; B-; 1500mA 4 H Morten 4:19.7; 110HA 2 I Holder 18.0; B 1 S Oxlade 19.7; 400HA 2 P Byfield 62.5; B 2 S Oxlade 66.6; 3000SCA 4 P Cavallo 10:59.3; HJA 3 I Holder 1.60; B 3 S Oxlade 1.55; PVA 4 S Oxlade 3.00; B 3 I Holder 2.10; LJA 3 M Elliott 6.12; B 3 I Holder 5.67; TJA 5 S Oxlade 10.63; B 4 P Cavallo 10.05; SPA 2 Su Burman-Roy 12.29; B 3 S Oxlade 10.22; HTA 3 Su Burman-Roy 41.00; B 3 S Oxlade 29.46; DTA 3 A Fairbairn 33.30; B 1 S Oxlade 30.66; JTA 3 M Elliott 45.70; B 1 S Oxlade 44.62; 4X100m Disq; 4X400m 3 BH 3:41.6;
Match 1 TVH 140; 2 Epsom 127; 3 Brentwd 100; 4 BHC 89; 5 Haslm 74;
[53] 3rd Jun. STHN LGE DIV 6 (2) @ CANVEY ISLD
200mA 4 S Liston 26.8; 400mA 1 N Rowe 54.2; 800mA 4 D Dhammaloka 2:25.1; 3000SCA 2 K Mitchell 10:29.4; LJA 5 S Liston 4.64; JTA 4 S Liston 17.60;
Match 1 Castle Pt 145; 2 Barn 131; 3 White Horse 97; 4 Holland 88; 5 BHD 16;
[54] 3rd Jun. STHN WOMEN'S LGE DIV 3 (3) @ YEOVIL
SW 100mA 1 R Kirby 12.6; B 4 J Wilkinson 13.9; 200mA 1 R Kirby 25.7; B 4 J Wilkinson 28.7; 400mA 5 V Johnson 69.8; B 4 C Messent 96.2; 800mA 2 V Johnson 2:44.2; B 4 H Thompson 2:50.6; 1500mA 5 H Thompson 6:07.6; B 1 C Messent 6:16.5; 3000mA 3 A McClements 12:48.3; B 9 C Messent 13:22.9; 100HA 3 K Denham 16.4; B 4 A McClements 27.4; 400HA 5 R Foulger 83.4; B 4 A McClements 89.4; HJA 3 N Brewer 1.45; B 3 J Pollard 1.30; LJA 1 K Denham 5.41; B 5 J Pollard 3.95; TJA 1 K Denham 11.14; B-; SPA 1 K Denham 9.34; B 4 S Shuttleworth 5.78; HTA 1 S Shuttleworth 23.50; B 5 C Messent 4.84; DTA 3 S Shuttleworth 20.24; B 4 V Johnson 14.36; JTA 1 R Kirby 26.89; B 1 K Denham 23.86; 4X100m 2 BH 53.2 (N Brewer, K Denham, J Wilkinson & R Kirby); 4X400m 4 (V Johnson, K Denham, H Thompson & R Kirby); GU15 100mA 2 N Nathan 14.1; B 3 S Singer 14.5; 200mA 1 K Troupe 28.6; B 2 C Ayres 29.9; 800mA 1 S Pailthorpe 2:33.4; B 1 A Brown 2:36.1; 1500mA 1 Z Morrell 5:27.4; B 1 K Lucht 5:37.0; 75HA 2 K Troupe 13.9; B 4 M Anderson 14.7; HJA 3 E Kuenstlinger 1.25; B 3 R Willan 1.15; LJA 3 E Kuenstlinger 4.12; B 3 A Brown 3.62; SPA 1 J Mguno 8.27; B 1 L Castledene 7.51; DTA 2 J Mguno 20.24; B 2 E Migo 17.24; JTA 1 L Castledene 23.54; B 2 E Migo 12.78; 4X100m 2 BH 55.2 (N Nathan, E Kuenstlinger, C Ayres & S Singer);
Match 1 Wimborne 216; 2 BH 171; 3 Radley 153; 4 Bexley 131; 5 Hay. Hth 122;
[55] 28th May. 10Km PARKLAND @ DANSON PK 20 D Flagg 38.31;
[56] 4th Jun. 1/2-MARATHON @ WOODHALL 1 A Guilder 68.14;
[57] 4th Jun. 10Km RdR @ TEDDINGTON 3 J Harrison 30.20; J McGlashan 35.56;
[58] 4th Jun. SCVAC CHS @ THURROCK
M40 1500m 3 K Daniel 4:16.2; M45 100m/LJ 2/1 D Wallington 12.5/5.69; M55 2DT/1JT C Brand 31.64/36.36; M60 1PV/1TJ J Day 2.80/8.62; 1SP G Hickey 12.53;
[59] 4th Jun. GT. WELSH RUN @ CARDIFF (10Km/28.34) 4 D Taylor (Eng) 29.11;
[60] 10th Jun. RdR @ CESSANGE, LUXB (15K/49.08) 47 M Crisp 58.12;
[61] 10th Jun. 10M RdR @ ROLVENDEN
(52.36) 36 B Wilson 64.41; 54 R Saiz 67.50; 103 H Rudkin 76.01;
[62] 11th Jun. GREENWICH 9M @ AVERY HILL
(47.52) 8 G Lloyd 56.03 (2M45); 11 T Brightwell 56.24 (3M45); 64 G Crowder 65.47;
[63] 10th Jun. T&F @ BEDFORD 100m E Wodu 10.95;
[64] 7th Jun. CLUB CHAMPS (1) @ NORMAN PARK
100mSen 1 M Nartey 11.0; 2 M R Williams 11.1; 3 C Karageorghis 11.1; 4 N Keogh 11.4; 5 P Featherston 11.6(h 11.5); 6 P Squires 11.6; 7 S Bobb 11.9; hts P Stack 12.2; J Marks 12.5; C Fincham 12.8; J Hart 12.9; R Brown 13.4; A Murrell 13.6; M Skinner 13.7; C Pike 14.5; M Martineau 15.0; U15 1 S Holmes 12.3; 2 A Evans 12.5; 3 R Spiers 12.7; 4 B Jackson 14.3; 5 G Smith 14.5; 6 A Rayner 15.1; U13A 1 D Akinluyi 14.0; 2 J Godsell 14.3; 3 M Collier 14.3; 4 J Mayers 14.8; 5 C Williams 14.9; 6 B Shannan 15.1; B 1 M Hughes 15.1; 2 M Rayner 15.8; 3 R Hanrahan 16.1; 4 L Ives 17.4; GU17 1 J Wilkinson 13.5; 2 H Noble 14.2; 3 R Foulger 14.7; GU15 1 E Kuenstlinger 13.6; 2 S Singer 14.1; 3 C Ayres 14.5; 4 C Shannan 15.0; GU13 1 N Nathan 13.9; 2 C Ewans 14.7; 3 E Green 15.0; 4 C Cox 17.1; G300H 1 V Cambridge 55.3; 2 R Foulger 58.3; 3000mA 1 Dl Smith 8:28.0; 2 Roy Smith 9:03.2; 3 H Morten(M45) 9:25.1; 4 C Fincham 9:39.3; 5 P Cavallo 9:41.6; 6 D Marks 9:43.5; 7 J Phelan 9:47.5; 8 M Ellison 9:55.7; 9 J R Turner 10:08.2; 10 S Pairman 10:09.4; 11 G Coates 10:14.2; 12 M Cronin 10:17.7; 13 B McShane 10:18.4; 14 D White 10:41.5; B 1 D Corneille 10:12.3; 2 B Mellish 10:34.9; 3 J E Turner 10:38.3; 4 N Barber 10:41.5; 5 S Simmons 10:47.9; 6 R Brown 10:50.7; 7 P Rissen 10:59.7; 8 S Freemantle 11:02.9; 9 C Pike 11:05.9; 10 S Pailthorpe (GU17) 11:25.7 clr; 11 P Shepheard 11:47.7; 12 A Pontifex 11:49.3; 13 W Clapham 12:17.7; 14 M Martineau 12:30.4; 800mH'C 1 A Pontifex; 2 C Ayres; 3 E Kuenstlinger; 4 A Brown; 5 S Viner; 6 Z Morrell; 7 S Singer; 8 K Lucht; 9 J Procter; 10 J Marks (Scr 800m/2:01.2); 11 K Daniel; 12 S Jarrod; 13 D Dhammaloka; 14 B Mellish; 15 S Freemantle; HJSen 1 S Tolson 1.75; 2 S Oxlade 1.65; 3 J Marks 1.30; U17 1 M Vickers 1.35; 2 M Skinner 1.25; U15 1 R Spiers 1.47; 2 S Holmes 1.45; 3 J Baker 1.45; 4 D Somner 1.45; 5 P Archer 1.40; 6 A Evans 1.40; 7 D Baker 1.30; 8 G Smith 1.25; =9 A Rayner, Jackson 1.20; U13 1 J Procter 1.30; 2 J Godsell 1.30; =3 M Collier, J Mayers 1.10; GU17 J Pollard 1.30; GU15 E Kuenstlinger 1.25; GU13 K Lucht 1.10; HT Sen 1 A Benn 47.44; 2 S Oxlade 35.54; 3 A Fairbairn 28.38; 4 C Brand 23.40; 5 S Tolson 16.44; 6 S Freemantle 9.86; U20 1 A Benn 55.28 clr; 2 P Waterman 46.14; U17 1 P Waterman 45.06; 2 M Skinner 11.28; U15 1 A Cluskey 36.36; 2 P Archer 35.18; 3 C Rolfe 34.74; 4 M Bennett 34.38; 5 R Spiers 22.06; 6 S Holmes 10.50; U13 A Patel 13.06; GU15 E Migo 25.56;
[65] 10th Jun. COUNTY SCHOOLS' T&F CHS
Kent SenB: 2000SC 2 J Marks 6:06.3; HJ 1 Rb Chambers 1.80; SP 1 Su Burman-Roy 13.76; JT 2 A Benn 58.36; IntB: 800m 1 C Moss 1:55.8; 1500m 2 M Skinner 4:24.8; 3 A Madar 4:29.0; SP 1 P Waterman 14.33; JunB: 800m 3 J Baker 2:13.8; 1500m 1 S Holmes 4.21; 2 J Baker 4:28; IntG: 200m 2 J Wilkinson 28.2; HJ 1 N Brewer 1.60; LJ 2 A Martin 5.09; JunG: 1500m 4 G Viney 5:01; 7 S Pailthorpe 5:06.6;
London SenB: 100m 2 F Obe 11.2; 200m K Anderson 23.6; 400m 3 Ad Harris 51.6; 400H 1 Ad Harris 57.8; JT 2 M Elliott 45.92; IntB: 100m 3 Aa Harris 11.2; 400m 1 N Hoque 50.5; 2 N Hamilton 51.5; 400H 1 R Tabares 57.8; HJ 1 P Graham 1.85; LJ 3 P Graham 5.92; SP 1 E Udechuku 18.18; 2 A Sheridan 13.62; DT 1 E Udechuku 53.84; JT 1 M Stringer 54.66; 4 D Brazil 41.60; JunB: 100m 1 W Gray 11.6; 2 J Brown 12.0; HJ 1 W Gray 1.90; SP 1 A Cluskey 15.11; DT 1 A Cluskey 43.00; SenG: LJ 1 M Sterling 5.17; JunG: SP J Mguni 8.80;
Essex SenB: 800m S Austin 1:59.4; IntB: 200m 1 J Skeete 22.7; TJ 2 P Francis 13+; JunB: 100m 1 R Johnson 11.3; 2 D Plummer 11.7; Berks 400m 1 A Christopher 51.6;
[66] 11th Jun. ENG v GB STUDENTS v LOUGHBOROUGH STUDENTS @ L'B
100m/200m J Golding 10.81/21.17; 10000m Trial (28:49.31) 5 M Steinle 29:07.33; 7 W Foster 29:17.11; 8 S Newport 29:23.49; 400H R Holt 53.35; 3000SC 1 D Lee 8:47.63; SP/DT E Udechuku 15.44/45.02; JT S Harrison 69.78;
[67] 11th Jun. 10K RdR @ CANTERBURY 1 P Hogston 30.40;
[68] 11th Jun. KENT B&C LGE (2) @ SUTCLIFFE PK
U15 100mA 1 L Connike 12.0; B 1 J Brown 12.2; 200mA 1 L Connike 23.9; B 1 R Spiers 25.3; 400mA 1 A Evans 55.8; B 1 A Madar 57.8; 800mA 2 I Hamblin 2:16.4; B 1 A Madar 2:12.1; 1500mA 3 P Archer 5:01.4; B 2 R Wilkinson 5:02.4; 3000mA 1 D Moore 10:15.8; B 1 M Lucht 10:20.5; 80HA 1 A Evans 13.6; B 1 P Archer 15.6; HJA 4 D Sumner 1.35; B-; LJA 1 D Grant 5.55; B 1 A Evans 5.18; SPA 1 A Cluskey 15.62; B 1 R Spiers 9.91; DTA 1 A Cluskey 39.00; B 2 P Archer 25.86; JTA 2 J Dowsett 41.18; B 1 P Belcher 36.66; 4X100m 1 BH 49.3 (Brown, Evans, Connike & Grant); 4X400m 1BH 3:53.2 (Moore, Connike, Grant & Madar); U13 100mA 2 D Akinluyi 13.9; B 1 P Lewis 13.9; 200mA 2 D Akinluyi 29.5; B 1 P Unseld 28.7; 400mA 1 P Lewis 62.3; B 1 M Connike 68.8; 800mA 2 W Bolton 2:29.8; B 1 M Collier 2:34.6; 1500mA 1 M Hill 4:55.4; B 1 J Procter 5:01.2; 70HA 3 P Unseld 14.8; B 1 N Skinner 15.0; HJA 3 J Procter 1.36; B 2 N Skinner 1.20; LJA 1 P Lewis 4.28; B 3 M Collier 3.80; SPA 1 N Skinner 8.63; B 1 A Patel 7.85; JTA 3 A Patel 15.84; B-;4X100m 1BH 56.9 (Akinluyi, L Brown, Unseld & Lewis); 4X400m 1BH 4:35.4 (Bolton, Collier, Hill & Connike); Tm 1 BH
[69] 11th Jun. 10K RdR @ JOYDENS WOOD
1 Dl Smith 30.48; 3 R Smith 31.57; 15 C Fincham 35.15; 22 M Ellison 36.15; 31 G Meek 36.52; 40 B McShane 37.18; 61 G Coates 38.39; 72 N Cook 39.24; 79 R Brown 39.48; 92 M Wade 40.06; 98 C Pike 40.16; 108 N Barber 40.52; 137 J Tateson 42.43; 258 J Cross 48.18;
[70] 13th Jun. FORBANKS RD RELAY @ BECKENHAM (40.35) 15 BHV 46.19 (M Peel 15.35; H Cooper 16.01; M Cronin 14.43) 20 BHA 48.12 (R Walsh 16.23; W Slack; A Bounds) Also N Kinsey 13.51; J Phelan 14.26; J Cross 18.48; J Beckley 19.19;
[71] 17/18 Jun. STH of ENG SEN CHS @ CRYSTAL PAL
1500m 1 P Hogston 3:46.17; 4 D Heath 3:47.89; 5000m 2 S Newport 14:08.42; 400H 5 R Holt 52.11; ht N Keogh 55.04; 3000SC 2 P Brice 9:01.07; JT 3 S Harrison 70.86; 4 P Yates 65.90;
[72] 18th Jun. NATL JUN LGE (2) @ TELFORD
100mA 1 J Skeete 10.8; B 1 M Findlay 10.6; 200mA 1 M Findlay 21.5; B 1 J Skeete 21.8; 400mA 2 N Hoque 49.9; B 1 I Thomas 51.8; 800mA 2 C Moss 1:57.3; B 5 M Skinner 2:07.7; 1500mA 2 C Moss 4:10.7; B 5 M Skinner 4:23.6; 3000mA 5 P Cavallo 9:42.2; B 4 D Farnham 9:50.3; 110HA 3 R Tabares 15.6; B 6 P Cavallo 23.8; 400HA 2 R Tabares 56.2; B 1 A Harris 57.2; 2000SCA 6 P Cavallo 6:54.3; B 4 D Corneille 7:16.9; HJA 3 P Graham 1.80; B 5 A Harris 1.70; PVA 3 N Turner 4.20; B 6 D Brazil 1.80; LJA 3 P Francis 6.02; B 4 D Brazil 5.23; TJA 1 P Francis 13.57; B 4 P Graham 11.01; SPA 1 E Udechuku 15.73; B 1 P Waterman 12.92; HTA 1 A Benn 53.70; B 1 P Waterman 43.94; DTA 1 E Udechuku 54.70; B 1 P Waterman 33.84; JTA 1 A Benn 57.40; B 3 D Brazil 45.26; 4X100m 1 BH 44.1 (Thomas, Findlay, Skeete & Tabares); 4X400m 2 BH 3:28.3 (Hoque, Tabares, Jarred & Thomas);
Match 1 BH 222; 2 Telford 189; 3 Birchf 176; 4 Peter'b 159; 5 Gateshd 155; 6 Midds'b 85;
[73] 21st Jun. CLUB CHS (2) @ NORMAN PK (10000m includes Kent Champ)
600m B&G 1 C Daniel 1:50.6; 2 J Coates 1:59.2; 3 K Lucht 2:01.1; 4 D Pengelly 2:02.2; 7 R Hanrahan 2:06.8; 8 C Ewans 2:07.4; 10 E Clarke 2:09.3; 11 K Bennworth 2:11.7; 800m Sen 1 J Strudley(G) 1:55.1; 2 N Keogh (Barclay-Essen Cup) 1:56.8; 3 J Marks 2:00.0; 4 A Gibbins 2:02.6; 5 M Skinner 2:02.8; 6 K Daniel 2:06.3; Boys: 1 D Corneille 2:16.0; 2 J Baker 2:17.8; 3 R Spiers 2:27.1; 4 A Rayner 2:29.9; 5 J Procter 2:35.4; Girls: 1 S Pailthorpe 2:38.2; 2 Z Morrell 2:39.7; 3 J Pollard 2:41.3; 4 S Singer 3:00.3; 5 E Kuenstlinger 3:00.3; 6 C Ayres 3:08.2; 10000m (32:00.3) 2 R Smith 32:17.9 (Whitbread Tkd); 3 P Barlow 34:29.4; 5 C Fincham 34:45.8; 7 M Ellison 35:30.9; 8 JR Turner 36:28.0; 9 M Cronin (1stV) 36:32.2; 10 B McShane 36:46.5; 11 S Pairman 37:10.3; 12 J E Turner 37:29.6; 13 D White 37:52.2; 14 C McCarthy 37:57.5; 15 B Mellish 38:07.7; 16 R Brown 39:01.2; 18 N Cook 40:48.4; 19 W Clapham 42:48.0; 200m h'c 1 E Green; 2 C Daniel; 3 E Clarke; 110H S Timmins 17.1; 100H P Waterman 16.2; 80HA 1 A Evans 13.1; 2 R Spiers 13.2; 3 G Smith 14.2; 4 P Archer 14.8; B 1 M Phillips 14.5; 2 R Foulger (GU17) 16.1; 3 M Bennett 16.4; 4 M Liston 17.4; 75H BU13 1 T Daniel 14.6; 2 S Akinluyi 15.6; 3 J Coates 16.2; 4 J Procter 16.6; GU15 1 V Cambridge 13.4; 2 E Kuenstlinger 14.3; 3 M Anderson 14.6; 4 Z Morrell 15.7; 5 K Porter 15.7; 6 S Singer 16.7; 70H GU13 1 C Ewans 13.7; 2 R Willar 14.2; 3 E Green 15.9; JT 1 S Gascoigne 4.00; 2 A Hardy 3.80; 3 M Hoehne 3.40; 4 S Oxlade 2.80; 5 J Day 2.60; 6 J Robinson 1.80; U17 P Waterman 2.40; U15 1 J Fealey 2.00; 2 D Sumner 2.00; U13 Jas Bennett 1.65; DT 1 S Oxlade 32.66; 2 M Hoehne 25.70; 3 J R Turner 22.06; 4 S Freemantle (M40) 20.40; 5 J Day 13.68 (M60 20.80); U15 1 A Cluskey 40.06; 2 R Spiers 32.72; 3 P Archer 28.08; 4 C Rolfe 27.38; 5 A Rayner 12.18; U13 A Patel 22.60;
[74] 27th Jun. VETS AC 5.2M RD CHAMP @ BATTERSEA PK
(28.09) 16 G Lloyd 32.11; 19 H Cooper 33.33; 28 W Clapham 35.51;
[75] MONTHLY H'CAP SERIES 28/4 Last Fri 5K, Hyde Pk. S Cluney 18.04; N Cook 18.23;
2/5 Cryst Pal 5K: J Cross 23.13; 10/5 Hayes 3.12M Fin 1 G Coates 18.04 (rn tm); 2 S Pairman 17.31; 3 J Tateson 20.19; 4 D Carton 19.06; 5 R Coe 15.41; 6 B McShane 17.44; 7 B Wilson 18.41; 8 C Pike 18.27; 9 S Parsons 21.43; 10 D White 17.47; 11 T Cherchuck 16.06; 12 H Cooper 19.09; 13 J Beck 16.35; 14 G Spencer 16.39; 15 S Cluney 19.12; 16 M Cronin 17.30; 17 J R Turner 17.44; 18 M Gasson 22.45; 19 B O'Gorman 18.01; 20 W Orton 19.04; 21 N Barber 19.28; 22 T Peverall 21.00; 23 B Mellish 20.05; 6/6 Cryst Pal 5K: Gl Morgan 16.45; J Cross 23.37; J Bennett 29.02; 9/6 Crook Log 3M. N Cook 19.18; 14/6 Hayes 3.12M 1 S Freemantle 18.42 (RnTm); 2 G Coates 17.32; 3 D Carton 18.51; 4 H Cooper 18.54; 5 S Pairman 17.26; 6 M Gasson 22.15; 7 B Wilson 18.37; 8 B McShane 17.38; 9 R Brown 18.25; 10 J Tateson 20.26; 11 B Mellish 18.41; 12 P Shepheard 20.00; 13 D White 18.03; 14 C Fincham 16.36; 15 S Haley 18.24; 16 W Orton 19.26;17 JR Turner 17.50;18 M Cronin 17.37;19 N Cook 18.55; 20 M Martineau 21.40;
[76] ASSEMBLY LGE 6/4 Beck'm cf [14553] Add 29 J McGlashan 15.41; 55 M De'ath 16.50; 101 W Clapham 19.07; 110 A Musson 20.23; 4/5 Blackheath Pk (5K/15.00) 14 N Kinsey 16.08; 19 K Daniel 16.22; 83 C Aves 19.02; 88 S Capey 19.11; 109 W Clapham 20.26; 110 D Mehmed 20.58; 1/6 Victoria Pk (31/2M/16.49) 54 G Meek 20.20; 97 W Clapham 22.56; 103 A Musson 23.33;
[77] SRI CHINMOY @ BATTERSEA PK 24/4 N Cook 2M/11.38; 22/5 (2M/9.32) N Barber 12.18; W Clapham 13.03; 5/6 R Brown 2M/11.32; N Barber 11.48; 12/6 (2M/9.43) N Barber 12.07; W Clapham 13.20; 17/6(10K/33.40) 6 Gl Morgan 34.58; M Tracey 38.50; J E Turner 38.59; W Clapham 43.15;
[78] RACE WALKING 3/5 10K Tr Batt Pk. 5 S Lightman 53.18; 6 P Hannell 53.53;
14 N Simmons 59.50; 16/5 Vets 5M Batt Pk. 3 S Lightman 41.43; 3/6 20M Enfield. 16 S Lightman 3:22.22; 18 N Simmons 3:24.56; 27/6 Vets AC 5M Battersea Pk. 1M50 N Simmons 46.41;

***END***

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk