May 1994

Home Up

VOL 13. No5. MAY 1994.
EDITOR:- W Clapham, 26 Dunoon Rd, London SE23 3TF (0181 699 5949)
News, Views & Results of Blackheath Harriers, 56 Bourne Way, Hayes, Bromley, Kent (Tel 0181 462 3115). Unless otherwise attributed, views are those of the Editor.
*****************************************************************

[01] 5th May 1993. VETS 5Km @ BEAUMONT LEYS 17/70 I Wilson 18.13;
[02] 9th May 1993. MAXI RUN @ DARRICK WOOD 5 D Henry 32.50;
[03] 15th May 1993. 5M RdR @ MARKET HARBOROUGH I Wilson 31.27;
[04] 30th May 1993. 1/2-MARATHON @ CANTERBURY 26 D Henry 79.33;
[05] 13th Jun 1993. 10Km RdR @ MARKET HARBOROUGH 15/50 I Wilson 40.36;
[06] 3rd Oct 1993. JULIE ROSE 10Km @ ASHFORD, KT 38 D Henry 35.51;
[07] 14th Nov 1993. 10M RdR @ EPSOM 27 D Henry 60.23;
[08] 19th Dec 1993. 10M RdR @ AYLESHAM 13 D Henry 62.18;
[09] 2nd Feb 1994. MET. POLICE XC CH @ SPARROWS DEN
(6M/30.49) 9 C Andrews 33.51; 26 J A Cooper 36.22; 78 R Griffin 41.47; 100 J Mullett 44.06; 126 B Todd 48.47;
[10] 6th Feb. 1/2-MARATHON @ WATFORD (66.31) 972 N Cook 107.10; 1031 H Rudkin 109.15;
[11] 6th Feb. 26.2 RR 10Km @ HOOK ARENA cf [13441] P Irvine's running time 32.28;
[12] 12th Feb. INDOOR OPEN @ CRYSTAL PAL cf [13446] Add PV 2 J Day 2.80;
[13] 19th Feb. INDOOR OPEN @ HORSHAM HJ:PV J Day 2V:3V/1.35:2.70;
[14] 20th Feb. 5M RdR @ CHESSINGTON 1 P Irvine 25.52;
[15] 26/27th Feb. KENT INDOOR CHS @ CRYSTAL PAL
60m 1 M R Williams 6.8; 3 J Quarry 7.1; 4 K Hart 7.2; J 1 M Champion 7.2; HJ U17 1 P Graham 1.75; PV 1 J Quarry 3.90; 3 S Tolson 3.80; 6 J Day 2.60; LJ 1 J Quarry 6.86; GU17 2 M Sterling 5.05; 8 N Thompson 4.12; TJ(J) 1 S Bobb 13.88; U17 1 P Graham 11.35; SP 1 L Newman 17.35; 2 J Mulcahy 15.31; 3 J Quarry 12.91; U17 1 S Burman-Roy 14.49; U15 1 P Waterman 14.06;
[16] 26th Feb. MOBMATCH v SLH cf [13455] Add 106 B Hartley 67.23 (h'c 66);
[17] 27th Feb. 10Km RdR @ LOUGHBOROUGH 3 W Foster 30.23; 5 S Newport 30.45;
[18] 27th Feb. KENT WOMEN'S XC LGE (4) @ HYTHE
Sen(5K) 12 C Robinson; U17(31/2K) 6 J Parke 19.12; U15(3K) 18 H Thompson; 24 H Peverall; 26 C Pluck; U13(21/2K) 15 K Lucht; 19 N Viney; 22 A Ravell; 33 C Ayres; Final postn 8 BH.
[19] 27th Feb. 20M RdR @ BURY ST.EDMUNDS (1:44.26) 317 C Poole 2:24.58; 446 N Cook 2:33.19;
[20] 5/6 Mar. SCOT AAA INDOOR HEPTATHLON @ GLASGOW 1 J Quarry 5453 (Sc Rec) 60m/7.04; SP/12.93; HJ/2.00; LJ/6.90; 60H/8.15; PV/3.95; 1000m/2:48.00;
[21] 5th Mar. KENT XC LGE (4) @ SWANLEY
(26.16) 12 Roy Smith 29.19 (H'cap postn 8); 22 P Irvine 29.51 (6); 51 R Daniels 31.33 (5); 56 C Fincham 31.49 (12); 63 H Morten 32.18 (16); 66 C Griffin 32.36 (13); 71 D Dhammaloka 32.50 (3); 72 M Ellison 32.54 (9); 82 B McShane 33.40 (14); 88 N Barber 34.01 (2); 95 S Freemantle 34.25 (10); 108 M Wade 35.18 (4); 115 S Cluney 35.46 (11); 123 C Haines 36.14 (7); 138R Brown 37.33 (17); 148A Izzard 38.28 (1); 158 W Clapham 39.25 (15); Teams (Scoring 4) 8 BHA; 15 BHB; 24 BHC; Duodec 2 BH; Series: 9 BH; Duodec: 2 BH;
[22] 5th Mar. ENG SCHOOLS XC @ LIVERPOOL
U15(16.14) 19 S Holmes 16.53; GU20 257 A Matthews; GU17(13.28) 331 J Parke 17.42; GU15 (12.35) 98 N Shorey 13.52;
[23] 5th Mar. OPEN XC @ WAVERLEY (30.26) 3 M Watling 30.58;
[24] 5th Mar. CROYDON SCHOOLS XC @ LLOYD PK U16 (2.75M) 1 A Newman 15.51;
[25] 6th Mar. KENT 20M RD CH @ THANET
(1:52.25) 8 N Kinsey 2:02.24; 32 D Henry 2:11.31; 113 N Cook 2:26.32;
[26] 6th Mar. 5M RdR @ FINSBURY PK (24.19) 6 P Calnan 25.57;
[27] 6th Mar. 1/2-MARATHON @ TUNBRIDGE WELLS (70.11) 18 A Howey 78.40;
[28] 6th Mar. FORBANKS 1/2-MARATHON @ BECKENHAM
(73.36) 6 G Lloyd 81.12(2V); 9 T Brightwell 81.22; 16 W Slack 85.00; 19 R Walsh 86.14; 21 J Ingram 86.56; 36 B Wilson 92.14; 48 A Thomas 95.37; 82 C Canty 113.09;Teams(Score 4) 1 BH;
[29] 6th Mar. 1/2-MARATHON @ PORTSMOUTH B Mellish 81.56; A Bounds 85+;
[30] 6th Mar. 10Km RdR @ WARWICK UNIV R Gibson 50.00; P Long 52.04;
[31] 6th Mar. PARKWOOD XC LGE @ CANTERBURY
GU15(3K) 6 H Peverall; 7 C Pluck; 9 H Thompson; GU13(2.3K) 2 C Lewis 9.48;
[32] 9th Mar. BH SCHOOLS' XC 31/2M @ SPARROWS DEN
1 J McCallum (Trin) 19.38; 2 Daniels (For) 20.19; 3 S Robertson (Trin) 20.22; 4 L Lepesa (Elt) 20.47; 5 A Newman (Trin & BH)(1st U16) 20.48; 6 S Alexander (Wils)(2nd U16) 21.00; 8 R Hines (Ravs & BH)(3rd U16) 21.13; 29 D Marks (Coop & BH) 22.41; Parrish Cup Trinity; RAGS Cup Eltham College; Other Schools taking part: Forest; Wilsons; Skinners; Judd; St.Dunstans; Coopers; Ravensbourne; Eaglesfield; St.Olaves; Chislehurst & Sidcup;
[33] 13th Mar. SCVAC INDOOR CH @ CRYSTAL PAL
M60 J Day: 2 100H/ 1HJ/ 1PV/ 2LJ/ 2TJ: 11.1/1.35/2.90/4.15/8.74; G Hickey 1 LJ/TJ/SP: 4.16/9.65/12.83; M50 60m 3 J Hart 8.2; 8 J Robinson 8.8;
[34] 12th Mar. ENG. NATIONAL XC CHS @ SOUTH SHIELDS
Sen(42.35) 8 S Newport 43.45 (Southern Plaque); 14 D Taylor 44.08; 16 Dl Smith 44.15; 38 S Dodd 45.10; 41 J Barton 45.14; 54 M Colpus 45.34; 74 A Guilder 45.57; 194 Roy Smith 47.54; 255 G Clifford 48.33; Teams (Scoring 6) 1 BH 171 (Frank Wynne Cup; W.Finch-Wayte Cup); Jun(29.54) 6 M Steinle 30.33; 94 Dn Marsden 33.51; 110 Dv Marsden 34.16; JW(20.16) 116 S Budd 24.46; 168 F Bouvier 26.03; GU15(13.40) 266 C Pluck 17.39; 299 H Peverall 18.29; GU13(12.04) 22 G Viney 13.13; 202 K Lucht 14.47; 234 N Viney 15.03; 323 H Barker 16.03; 336 C Ayres 16.22; 353 F Barker 16.47; Teams (Scoring 4) 40 BH 781;
[35] 13th Mar. 1/2-MARATHON @ HASTINGS
(63.25) 53 D Henry 79.43; 96 T Brightwell (3M45) 84.26; 121 B McShane 85.36; 162 N Barber 87.35; 170 S Hollingdale 87.53; 314 J McConville 92.20; 334 A Pontifex 92.46; 374 J Ingram 93.42; 457 B Smith 95.46; 600 A Jelly 98.18; 638 J Hines 99.00; 862 J Briffa 102.59; 944 A Foreman 104.33; 961 P Gray 104.52; 987 D Haines 105.29; 1077 W Buttinger 107.23; 1123 K White 108.25; 1697 J Johnson 120.42; 1736 R Hill 121.43; 1949 P Prisley 129.25; 2050 Kt Morris 135.15; 2051 J Bennett 135.16;
[36] 19th Mar. BH CLOSING '5' XC YACHT H'CAP @ HAYES
Finishing 1st P Freeman (D K Saunders Cup) 40.43 (Timing 28th); 2 P Rickell 39.22 (25); 3 A Algeo 31.45 (4); 4 C Pike 34.04 (13); 5 D White 32.18 (7); 6 B Wilson 35.11 (18); 7 T Brightwell 31.47 (5); 8 S Ridgewell 32.49 (9); 9 S Cluney 34.21 (15); 10 R Coe 31.38 (3); 11 C Fincham 30.39 (=1); 12 M Gasson 42.55 (29); 13 P Long 45.25 (32); 14 M Ellison 31.56 (6); 15 N Barber 33.12 (10); 16 S Capey 35.29 (19); 17 A Bounds 33.39 (12); 18 M Wade 34.28 (16); 19 Rn Chambers 38.47 (24); 20 M Cronin 30.39 (=1); 21 D Brookes 43.29 (30); 22 B McShane 32.44 (8); 23 J R Turner 33.38 (11); 24 D Wilcox 45.56 (33); 25 C Haines 36.14 (21); 26 R Brown 35.33 (20); 27 D Tingey 51.28 (35); 28 S Pairman 34.05 (14); 29 D Brickwood 48.13 (34); 30 A Stevens 40.35 (27); 31 B Hartley 39.42 (26); 32 T Shotter 52.32 (36); 33 P Lester 37.28 (22); 34 D Dhammaloka 35.03 (17); 35 M Peel 38.26 (23); 36 A Cilia 43.40 (31);
[37] 19th Mar. CHILTERN & CHALFONT RD RELAY @ NEWLAND PK
(81.41) 3 BH 83.03 (3 G Clifford 13.41; 3 L Bulson 13.33; 4 R Daniel 14.27; 4 M Watling 14.26; 3 M Steinle 13.12 (2nd fastest lap); P Calnan 13.44; Also C Andrews 14.16;
[38] 20th Mar. BVAF INDOOR CHS @ GLASGOW
M60 J Day: 2 100H/ 3 HJ/ 1 PV/ 1 TJ: 10.99/1.35/2.90/8.65; M45 H Morten;
[39] 20th Mar. 1/2-MARATHON @ SWANLEY
1 Roy Smith 70.49; 35 T Brightwell 81.35; 52 G Lloyd 83.17; 131 M Martineau 90.47; 194 G Crowder (2nd M60) 96.01; 257 K Pearson 99.36; 303 N Webb 102.47; 317 A Musson 103.20;
[40] 20th Mar. 20M RdR @ WORTHING 17 D Henry 2:01.21;
[41] 20th Mar. 5M RdR @ TATSFIELD (25.25) 3 C McCarthy 28.25; 4 N Dawson 28.42; 5 Gl Morgan 29.03; 6 D Dhammaloka 29.04; J A Cooper 29.46; A Bounds 31.46; C Rowe 35.10;
[42] 20th Mar. TONBRIDGE OPEN XC Sen/V 8K(27.26) 2 A Howey 27.56; 18 W Clapham 35.57;
U11 1 C Gay 4.44; 2 L A Cooper 4.47; 6 S Simmons 5.02;GU13 8 N Viney;GU11 1 G Viney 4.49;
[43] 26th Mar. WORLD XC CHAMPS @ BUDAPEST Sen W(6.22K/20.45) 77 T Blake 22.06;
[44] 26th Mar. EURO BANKS 4 M XC @ RICHMOND PK 2 G Clifford 30.02;
[45] 26th Mar. OPEN T&F @ CRAWLEY 80m/150m U20 1 M Champion 9.1/16.3;
[46] 26th Mar. BVAF INDOOR PENTATHLON @ BEDFORD M60 2 J Day 2746;
[47] 27th Mar. AAA 1/2-MARATHON @ YORK
(63.37) 4 W Foster 65.20; 6 M Colpus 66.16; 7 A Guilder 66.26; Open Teams(Sc 3) 1 BH;
[48] 27th Mar. BVAF OPEN VETS 10Km XC CHAMPS @ TUNBRIDGE WELLS
40/49(33.20) 28 P Irvine 35.48; 93 J McGlashan (DulR) 38.24; 118 T Brightwell (36M45) 39.39; 124 R Coe 40.00; 134 J Phelan (45M45) 40.28; 144 A Bounds 41.03; 153 S Ridgewell 42.08; 187 J Mullett (72M45) 48.24; M40 Teams (Scoring 4) 14 BH; 50/69(36.31) 12 M Cronin 37.53; 20 B O'Gorman (4M55) 38.52; (1M60 39.23); 36 D White 40.01; 48 C Woodcock 40.45; 107 W Clapham (13M60) 45.25; 140 D Churchus (24M60) 49.36; 154 J Cross (BrV 35M55) 51.13; 159 B Todd (8M65) 52.33; M50 Teams (Scoring 4) 2 BH; M60 Teams (Scoring 3) 3 BH;
[49] 27th Mar. 1/2-MARATHON @ PADDOCK WOOD (70.27)
17 C Fincham 76.00; 42 J E Turner 80.14; 57 C Knowles 81.41; 87 A Jones 83.27; 102 J R Turner 84.32; 113 S Capey 85.26; 165 B Wilson 88.12; 187 C Poole 89.18; 190 B Smith 89.27; 199 P Metcalf 89.56; 224 A Pontifex 91.15; 262 M Wade 93.18; 310 C Dale 94.48; 315 J Briffa 95.05; 317 A Thomas 95.08; 329 A Foreman 95.52; 330 R Saiz 95.53; 407 R Denney 98.38; 479 K White 101.58;592 Dv Smith 110.07;604 R Hill 110.53;611 P Long 111.26;782 D Brickwood 127.35;
[50] 27th Mar. 1/2-MARATHON @ EPSOM (74.24) D Larcombe 120.40; K Pearson;
[51] 27th Mar. OPEN T&F @ BARKING 100m/200m U17 1 M Findlay;
[52] 1st-4th Apr. EASTER RUNS @ GUERNSEY 90th A Musson
[6M Rd(30.33) 43.39; 4.6M XC(25.25) 36.47; 2M XC Relay 14.57; 1/2-Mara(69.26) 99.27];
[53] 3rd Apr. OPEN T&F @ CRAWLEY 800m Sen 1 A Algeo 2:03.5; U15 1 N Pyburn 2:15.9;
[54] 3rd Apr. STH of ENG 12-STAGE RD RELAY @ THURROCK (45.2M)
(3:40.51) 2 BH 3:42.50; (P Hogston 23.18; R Smith 13.33; S Dodd 23.42; M Watling 13.50; D Taylor 23.20; T Dickinson 13.34; M Steinle 24.05; L Bulson 13.36; Dl Smith 23.33; D Neale 13.34; S Newport *23.33; P Calnan *13.12; *says modest Pat in his letter to AW
[55] 3rd Apr. WORLD STUDENTS' XC CHS @ LIMERICK Women(19.59) 17 T Blake 21.22;
[56] 3rd Apr. CAMB.H OPEN T&F @ SUTCLIFFE PK 1000m 1 H Morten 2:46.3;
[57] 4th Apr. CASTLE CHALL @ FORD CASTLE, NORTHUM (18.29) 26 J Harrison 19.55;
[58] 7th Apr. ASSEMBLY LGE @ BECKENHAM (2.9M/14.20) 12 J McGlashan (DulR) 15.20; 13
D Hassall (Wellc) 15.22; 32 J Baldwin 16.53; 47 C Philpot 17.36; 54 W Clapham (KtAC) 18.19;
[59] 9th Apr. VICTORIA PK 5 N Cook 30.13;
[60] 9th Apr. OPEN T&F @ DARTFORD 3000m 1 P Hogston 8:34.3;
[61] 9th Apr. HERC WIM OPEN T&F @ CRYSTAL PAL
U17 100m 1 M Findlay 11.2; 3 J Skeete 11.7; 200m 1 M Findlay 23.1; 2 J Skeete 23.4; HJ 1 P Graham 1.80; 3 Rb Chambers 1.75; LJ 1 D Gilkes; SP/DT 1 S Burman-Roy 13.70/38.90; U15 100m A Harris 12.2; L Connike 12.9; 800m N Pyburn 2:18.4; 1500m M Skinner 4:36.9; U13 100m/LJ D Grant 13.3/4.82; U11 1500m E Hampton 5:16.8;
[62] 10th Apr. 10Km RdR @ BRAINTREE 3 T Dickinson 32.44;
[63] 10th Apr. CITY of LONDON POLICE RELAY @ EMBANKMENT 4 X 3.3M
(68.19) 4 BH M50 74.23 (3 D White 18.14; 2 M Cronin 18.14; 3 B O'Gorman 18.56; C Woodcock 18.59); Also J E Turner (DulPkR) 19.33;
[64] 10th Apr. KENT WOMEN'S T&F LGE (1) @ SUTCLIFFE PK Sen JT 1 V Wakelin 41.22;
U13 4X100m 1 BH 61.6 (C Bouvard, E Green, E Kuenstlinger & C Ayres);
Match 1 BH 363; 2 Ashf 357; 3 Brom 340; 4 Pad Wd 283; 5 Invic 266; 6 TW 115;
[65] 12th Apr. T&F TRIALS @ DERBY 1500m 5 L Atterbury 4:37.7;
[66] 16th Apr. SWARD & KINNAIRD @ KINGSTON
100mA 1 M R Williams 11.0; B 7 Dn Marsden 12.8; 200mA 1 M R Williams 22.5; B 5 G Fernandes 26.1; 400mA 5 P Byfield 52.8; B 3 M Watling 55.6; 800mA 3 M Watling 2:01.3; B 1 Dn Marsden 2:02.8; ns G Fernandes 2:01.9; 1500mA 4 Dn Marsden 4:23.4; B 2 Dv Marsden 4:28.0; 3000mA 1 P Calnan 8:52.1; B 3 C Huntley 9:30.3; ns D Dhammaloka 10:13.2; 110HA 4 S Oxlade 18.4; B 2 S Tolson 20.6; 400HA 5 P Calnan 75.2; B 6 C Huntley 74.3; 2000SCA 1 A Algeo 6:13.9; B 1 C Huntley 6:36; ns M Cronin 7:20.9; HJA 5 S Tolson 1.70; B-; PVA 2 S Tolson 3.80; B =1 J Day 2.90; LJA-; B-; TJA 3 S Oxlade 11.67; B 2 S Tolson 11.02; SPA 7 S Oxlade 9.99; B-; HTA-; B-; DTA 7 S Oxlade 30.78; B-; JTA 3 S Oxlade 42.60; B-;4X100m 4 BH 47.5; (Dv Marsden, M R Williams, G Fernandes & P Byfield); 4X400m 3 BH 3:37.5 (M R Williams 53.2; Dn Marsden 57.0; G Fernandes 54.1 & P Byfield 53.2);
Match Kinnaird: 1 BH 203; Sward: 1 Sutton & D 164; 7 BH 77;
[67] 16th Apr. HARROW 10Km RdR @ HATCH END
(29.43) 19 T Dickinson 31.34; 22 P Brice 31.47; W4 S Pilling 36.48; W Clapham 41.35;
[68] 16th Apr. WORLD RD RELAY CHS, GREECE Wom 8 GB (3rd leg: T Blake 5K/16.41 pb)
[69] 16th Apr. 10Km RdR @ SOUTH SHIELDS (29.37) 3 S Dodd 30.30;
[70] 17th Apr. LONDON MARATHON @ BLACKHEATH/ THE MALL WANTED: Additions/Corrections
(2:08.53) 29 W Foster 2:17.16 (Cl rec)(Allen Cup); A Guilder 2:24.25; N Kinsey 2:37.28; J McConville 2:52.11; J E Turner 2:53.37; G Lloyd 2:58.36; S Hollingdale 3:06.14; W Wade 3:06.46; M Cronin 3:07.09; P Shepheard 3:09.57; R Brown 3:10.52; B McShane 3:11.30; A Pontifex 3:12.39; C Poole 3:15.15; R Graf 3:22.21; K Dryland 3:22.24; A Jelly 3:23.03; P Metcalf 3:23.35; S Capey 3:24.02; M Peel 3:24.07; R Walsh 3:25; C Hall 3:26.09; J Ingram 3:26.13; B Leahy 3:26.49; S Sankey 3:27.26; J Beckley 3:45; N Webb 3:53; B O'Flynn 3:59; H Martin 4:01.25; J Childs 4:24; N Simmons (walker) 4:55.22; S Jones;
[71] 24th Apr. NATL JUN LGE (1) @ HARROW
100mA 1 M Champion 11.1; B 1 M Elliot 11.5; 200mA 1 M Champion 22.1pb; B 3 M Nartey 23.4; 400mA 1 S Timmins 50.7pb; B 4 T Beames 54.3pb; ns D Pipe 54.3; 800mA 5 J Marks 2:04.0; B 3 C Moss 2:03.4pb; ns S Hennelly 2:07.9; 1500mA 5 A Gibbins 4:21.4; B 3 C Wada 4:21.8; 3000mA 5 C Wada 9:06.9; B 4 P Cavallo 9:35.8; 110HA 4 D Barker 19.3; B 2 S White 17.2;; 400HA 1 S Timmins 55.8pb; B 2 S White 60.4; 2000SCA 1 J Marks 6:26.9; B 4 P Cavallo 7:11.6pb; HJA 5 J Jackson 1.80; B 3 P Graham 1.70; PVA 6 S White 2.50; B-; LJA 3 S Bobb 6.24; B 2 J Jackson 5.94; TJA 1 M Bramble 14.32; B 1 S Bobb 13.44; SPA 1 M Bundock 14.22; B 1 S Akinjiola 13.68pb; ns E Udechuku 13.96; HTA 4 P Kane 39.32; B 2 S Timmins 39.02; DTA 1 M Bundock 46.84pb; B 1 E Udechuku 45.96pb; JTA 5 J Jackson 45.80; B 5 S Timmins 39.60; 4X100m 1 BH 42.9 (J Skeete, M Elliott, M Champion & M Findlay); 4X400m 5 BH 3:36.8 (S White, C Moss, D Pipe & T Beames);
Match 1 BH 199; 2 Birch 184; 3 Old G 178; 4 Telfd 176; 5 Middles'b 142; 6 Sale 115;
[72] 17th Apr. MARATHON @ ROTTERDAM (2:07.51) D Henry 2:46.17; N Cook 3:49.47;
[73] 17th Apr. OPEN @ CRAWLEY LJ 2 R Weaver 6.80;
[74] 19th Apr. THREE PONDS RD LGE @ RIPLEY, DERBYS 5.2M: 9 L Atterbury 28.20;
[75] 23rd Apr. STH WOMEN'S LGE DIV 4(E) @ PETERBOROUGH 1 BH 198;
[76] 24th Apr. BVAF Rd 5Km @ DUNSFOLD M50(16.26) 15 M Cronin 17.43; 19 C Woodcock 17.51; 29 J Baldwin 18.36; 43 P Shepheard 20.05); Teams (Sc4) 3 BH
[77] 25th Apr. SCVAC T&F LGE KENT DIV @ SUTCLIFF PK 1 BH;
[78] 26th Apr. VAC 5.2M @ BATTERSEA PK(27.34) 12/54 S Ridgewell 31.03; 26 W Clapham 33.34;
[79] 27th Apr. LLOYDS BANK RELAYS @ BECKENHAM
(THH 37.44) 5 BHVA 38.26 (P Irvine 9.27; R Coe 9.27; K Daniel 9.53; H Morten 9.39); 17 BHC 42.38 (ANO 11.55; N Kinsey 9.41; A Bounds 10.51; M Farrell 10.11); 18 BHVC 43.04 (M Cronin 10.21; B O'Gorman 10.30; C Wood 10.29; P Shepheard 11.44); 19 BHVB 43.26 (A Weston 10.27; J Phelan 10.21; E Sharp 12.13; B Mellish 10.45); 20 BHA 43.27 (R Walsh 11.02; J Ingram 10.50; W Slack 10.59; S Ridgewell 10.36); 25 BHB 45.24 (M Farrell 9.28; C Philpot 10.41; W Wheeler 13.07; A Musson 12.08);
[80] 30th Apr. AAA 12-STAGE RD RELAY @ SUTTON COLDFIELD (4:06.26) 3 BH 4:07.47;
[81] 30th Apr. BH OPEN SEN T&F WARM-UP @ NORMAN PK
100m A 1 K Hart 10.9; 5 P Stack 12.0; B(11.4) 2 S White 11.7; 5 P Carr 12.8; C 1 J Hart 12.6; 2 J Robinson 13.5; 3 N Cook 14.4; 200m A 1 K Hart 21.9; 2 M Nartey 22.1; 3 S Timmins 22.6; 5 P Squires 23.2; B 1 P Stack 24.5; 4 J Hart 27.0; 5 J Robinson 27.9; 400m A 1 I Thomas 52.5; 3 G Fernandes 53.4; 4 S White 54.2; 5 P Stack 54.7; B 1 C Fincham 55.9; 3 S Liston 61.7; 4 N Cook 67.4; 800m (1:59.6) 2 G Fernandes 2:00.0; 4 N Wise 2:03.5; 5 R Daniels 2:06.5; 6 H Morten 2:08.0; 10 N Cook 2:42.3; 3000m (9:07.0) 2 D Dhammaloka 9:53.8; HJ 1 Z Brewster 1.90; 2 S Tolson 1.75; 3 S White 1.60; PV 1 S Tolson 3.70; 2 J Day 2.80; LJ GU17 R O'Halloran 3.55; DT S Oxlade 34.16; JT 1 S Oxlade 46.02; 2 C Fincham 38.14;
[82] RACE WALKING 27/2 K/Sy/Sx 10M Sutcliffe Pk. 6 P Hannell 87.09; Mx/Herts. 4 S Lightman 91.07; 5/3 SRWA 10M Wimbledon; 4 P Hannell 86.13; 8 S Lightman 92.16; 12 N Simmons 99.47; 8/3 Brighton 3K. 2 S Lightman 15.23; 19/3 BAF 20K Coventry. 13 P Hannell 110.21; 17 S Lightman 113.54; 24 N Simmons 123.48; 27/3 10K Weymouth. 6 P Hannell 52.02; 30/3 Essex Ch Hornchurch 10K. 2 P Hannell 52.01; 9/4 Belgr 3K. P Hannell 14.12; 12/4 3K Brighton. 2 P Hannell 14.15; 3 S Lightman 15.06; 16/4 Com'w Trials 30K Horsham. 17 S Lightman 2:57.42; 21 P Hannell 3:01.41; 24 N Simmons 3:08.01; 26/4 VAC 5M Batt Pk. 2 P Hannell 41.06; N Simmons;
[83] BIATHLON 16/1 Ghostly Ghoulie Grid, Surrey (21/2MXC + 121/2Mbk + 21/2MXC)(1:11.10) 3
N Kinsey 1:13.27; 12/4 Sevenoaks (sw 500m + rn 5M) 6/122 T Brightwell (2V) 41.15; 22 P Rissen (3V) 46.28;
[84] MONTHLY H'CAP SERIES. 4/1 Cryst Pal 5K. W Clapham 20.33; J Cross 23.25; 1/3 Gl Morgan 18.05; W Clapham 21.26; 5/4 Cryst Pal 5K. Gl Morgan 17.18; J Cross 22.47; 6/4 Hayes 3.12M. 1 S Cluney 18.04 (rn time); 2 D Carton 19.16; 3 B Hartley 20.23; 4 S Freemantle 18.29; 5 S Hollingdale 18.01; 6 M Martineau 19.34; 7 D Wilcox 20.10; 8 N Cook 18.34; 9 R Brown 18.07; 10 D Dhammaloka 17.25; 11 C Pike 18.34; 12 C Fincham 16.35; 13 C Andrews 21.06; 14 M Ellison 17.16; 15 B Mellish 17.51; 16 S Pairman 18.10; 17 M Cronin 16.57; 18 J Tateson 20.44; 19 N Barber 18.20; 20 B McShane 17.41; 21 B Wilson 19.31; 22 J R Turner 18.07; 23 A Weeks-Pearson 25.34;

***END***

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk