Sep 1993

Home Up

VOL 13. No1. SEPT 1993.
EDITOR:- W Clapham, 26 Dunoon Rd, London SE23 3TF (0181 699 5949)
News, Views & Results of Blackheath Harriers, 56 Bourne Way, Hayes, Bromley, Kent (Tel 0181 462 3115). Unless otherwise attributed, views are those of the Editor.
*****************************************************************

[01] 11th Apr. KENT WOMEN'S LGE DIV 2 (1) @ NORMAN PK
100m Sen(13.5) 3 A Houghton 14.4; U17(13.9) 5 A Devonald 15.9; U15(14.0) 4 K Owen 14.6; ns L Goulbourne 15.2; 80m U13(11.3) 2 E Codling 12.3; 200m Sen(26.7) 2 A Houghton 29.2; U15(28.8) 4 E Rogers 30.1; 150m U13(20.6) 2 E Codling 22.2; 600m U13 ns K Lucht 2:16.2; 80H U17(13.4) 5 A Devonald 16.5; 75H U15(13.5) 4 N Thomson 14.8; HJ Sen 1 K Denham 1.60; U15(1.35) 2 A White 1.35; LJ Sen(5.87) 2 K Denham 5.06; U17(4.75) 5 A Devonald 3.62; U15(4.52) 3 E Rogers 4.04; TJ Sen 1 K Denham 10.90; SP U15(9.23) 2 A White 8.36; U13(6.34) 6 A Revell 3.84; DT U15(20.52) 4 N Thomson 12.18; JT U15(22.92) 6 E Rogers 9.92; 4X100m U15(56.0) 3 BH 56.8;
Match 1 Bex 386; 2 Cam H 338; 3 Brom 326; 4 Inv 293; 5 Pad Wd 209; 6 BH 132; 7 Grav 30;
[02] 3rd May. KENT WOMEN'S LGE DIV 2 (2) @ SUTCLIFFE PK
100m Sen(12.6) 2 A Houghton 13.8; U15(13.4) 2 K Owen 14.3; 80m U13 1 E Codling 11.7; ns A Revell 12.0; K Horne 12.3; 200m Sen(26.8) 4 A Houghton 28.5; U15(27.8) 5 H Noble 30.4; ns L Goulbourne 30.0; K Winder 31.9; 150m U13(20.1) 4 E Codling 22.0; 800m Sen 1 R Porte 2:28.4; U15(2:33.5) 4 H Thomson 2:50.3; 600m U13(1:48.1) 4 C Lewis 2:06.2; ns C Ayres 2:10.8; 1500m Sen(4:49.6) 4 C Messent 5:49.4; U15(4:55.7) 5 N Storey 5:26.5; 1000m U13(3:22.3) 2 N Viney 3:37.6; 3000m Sen (10:38.8) 3 C Messent 12:09.2; 80H U17(12.7) 3 A Devonald 15.2; 75H U15(12.9) 3 K Owen 15.5; 70H U13(13.8) 2 M Anderson 15.1; HJ U15(1.30) 6 T Shuttleworth 1.00; U13(1.15) 3 K Horne 1.10; LJ U15(4.69) 2 E Rogers 4.38; U13(3.81) 4 M Anderson 3.23; SP Sen(9.36) 4 A Houghton 6.22; U15(9.50) 5 T Shuttleworth 5.23; U13(6.10) 6 A Revell 3.96; DT U15(23.22) 4 S Shuttleworth 15.84; JT U15(24.14) 5 S Shuttleworth 18.04; U13(21.42) 6 C Ayres 5.68; 1000mWlk U13(6:29.2) 4 C Ayres 6:46.1; 4X100m U13(57.9) 2 BH 58.5;
Match 1 Bex 3871/2; 2 Brom 359; 3 Cam H 352; 4 Inv 2671/2; 5 Pad Wd 263; 6 BH 174;
[03] 1st Jun. 10M RdR @ WITNEY (49.52) 165/409 C Poole 69.04;
[04] 6th Jun. 10Km RdR @ JOYDEN'S WOOD (32.55) 2 Roy Smith 33.05; 19 D Henry 36.05; 23 T Brightwell 36.41; 39 S Pairman 38.17; 43 G Meek 38.29; 52 R Walsh 38.57; 56 P Shepheard 39.04; 71 R Brown 39.34; 75 B McShane 39.47; 80 W Slack 40.09; 92 B Wilson 40.56; 109 G Plank 41.48; 138 Rn Chambers 43.25; 140 J Ingram 43.31; 186 N Brooks 45.49; 272 Pt Taylor 50.18;
[05] 13th Jun. GREENWICH 9M RdR @ AVERY HILL
(49.09) 14 G Meek 54.59; 32 G Lloyd 57.32; 58 G Plank 61.39; 73 G Crowder 65.20;
[06] 13th Jun. TURK'S HEAD 10M @ RICHMOND W Orton 66.50;
[07] 18th Jun. 10Km RdR @ BRANDS HATCH
(33.49) 28 G Meek 38.58; 29 R Brown 38.58; 64 P Shepheard 41.33; 73 C Painter 42.07; 129 J Tateson 44.39; 161 N Brooks 45.44; 162 R Saiz 45.46; 390 Fin
[08] 19th Jun. STH LGE DIV 1 (3) @ PETERBOROUGH cf [12679]
100mA 1 J Quarry 11.2; B 1 M Champion 11.5; 200mA 2 J Quarry 22.9; B 2 A Browne 23.8; 400mA 4 P Byfield 52.5; B 2 P Squires 50.9; 800mA 2 P Galloway 1:54.2; B 1 G Clifford 1:58.9; 1500mA 4 A Linford 4:06.9; B 2 P Galloway 4:10.1; 5000mA 3 P Calnan 15:48.7; B 4 S Parsons 21:57.0; 110HA 4 J Tullett 16.1; B 3 S Tolson 18.5; 400HA 3 J Tullett 58.6; B 2 P Byfield 65.2; 3000SCA 2 M Watling 9:53.6; B 1 P Calnan 10:13.2; HJA 3 M Champion 1.75; B 2 S Tolson 1.75; PVA 2 S Tolson 4.00; B 1 D Coleman 4.00; LJA 5 A Browne 5.21; B 4 S Parsons 4.70; TJA 3 M Champion 12.41; B 3 S Tolson 11.66; SPA 3 B Watson 12.60; B 4 A Browne 8.83; HTA 3 A Paffett 38.14; B 4 P Squires 15.14; DTA 5 S Tolson 24.72; B 4 A Browne 22.86; JTA 1 J Kitching 59.58; B 1 B Watson 53.78; 4X100m BH disq; 4X400m 1 BH 3:23.7 (Quarry, Byfield, Galloway & Squires);
Match 1 BH'B' 141; 2 Southend 1121/2; 3 Ilford 1051/2; 4 Norfolk 951/2; 5 Ealing 831/2;
[09] 19th Jun. STH LGE DIV 4 (3) @ COLCHESTER cf [12680]
100mA 1 C Karageorghis 11.2; B 1 N Keogh 11.4; ns D Gilkes 11.2; 200mA 1 N Keogh 23.1; B 1 C Karageorghis 23.1; 400mA 4 S Hennelly 55.0; B 3 N Wise 56.6; 800mA 1 G Fernandes 2:02.0; B 2 N Davidson 2:09.9; 1500mA 1 H Morten 4:19.2; B 1 G Fernandes 4:19.9; 5000mA 1 Roy Smith 15:23.1; B 1 M Farrell 16:39.0; 110HA 5 I Holder 18.0; B 1 N Davidson 20.5; 400HA 5 J Beck 72.2; B 2 A Harris 62.0; 3000SCA 1 J Beck 10:08.7; B 1 M Farrell 10:58.6; HJA 3 A Harris 1.65; B 1 I Holder 1.60; PVA 1 J Wakeman 3.30; B 1 I Holder 2.10; LJA 3 D Gilkes 5.81; B 3 I Holder 5.40; TJA 2 N Keogh 11.99; B 2 I Holder 11.43; SPA 4 J Wakeman 9.26; B 2 C Brand 8.63; HTA 3 M Davies 31.34; B 1 C Brand 25.76; DTA 4 C Brand 30.10; B 4 J Wakeman 20.36; JTA 3 C Brand 38.48; B 3 K Smith 36.72; 4X100m 3 BH; 4X400m 1 BH 3:30.8 (S Hennelly 55.7, C Karageorghis 53.7, N Davidson 53.3 & N Keogh 48.1);
Match 1 BH'C' 1381/2; 2 Eastb 126; 3 Old G 112; 4 London 67; 5 Colch 511/2;
[10] 20th Jun. POTTERIES MARATHON @ CHATFIELD
(2:24.57) 401 C Poole 3:22.44; 511 R Griffin 3:29.06; 1773 Fin.
[11] 23rd Jun. BH CLUB CHS (2) @ @ NORMAN PK cf [12683] Add HJ Sen 1 S Tolson 1.70; 2 A Dennison 1.65; 3 S Oxlade 1.50; 4 J Robinson 1.30; 5 J Day 1.30; HJ GU17 N Allardyce 1.45;
[12] 19th Jun. INTER-CY SCHS @ SO'TON {Kt} HJ 1 N Brewer 1.95; TJ 1 A Woodhouse 14.22;
[13] 20th Jun. NORTH DOWNS 30Km
(1:53.52) D Henry 2:14.18; M Peel 2:16.23 {2nd M50}; M Crickett 2:29.23; M N Williams 2:29.30; K Pearson 2:40.17; J Niewiarowski 2:40.41; A Thomas 2:47.04; J Ingram 2:48.56; P Lovell 2:51.40; D Haines 2:53.13; R Hill 3:41.21;
[14] 23rd Jun. LOUGHBOROUGH v MIDL v RAF @ L'B
1500mA(3:48.9) 7 S Newport 3:54.5; B(3:54.5) 2 A Guilder 3:54.7; 5 T Dickinson 3:57.3;
[15] 26/27 Jun. STH of ENG CHS @ CRYSTAL PAL hts 100m/200m M R Williams 10.78/21.73; 400m P Featherston 50.11; 800m P Galloway 1:54.5; 1500m B 4 D Neale 3:53.46; 5000m 4 S Newport 14:33.78; PV 7 S Tolson 3.80; 3000Wlk 4 P Hannell 14:21.73;
[16] 26th Jun. JUN INTNL GER v RUS v GB @ LUBECK
100m 1 J Golding 10.58; 2 E Wodu 10.71; 400H 1 N Levy 51.17; 5 G Sunshine 53.71; TJ 5 E Clarke 15.01; ns 200m J Golding 21.63; ns 110H G Sunshine 14.99;
[17] 26th Jun. SOUTH DOWNS WAY 80M
1/2Running Sixties1/2 relay team 12h:21.35; incl J Bennett (Stg2 7M/69m; Stg9 6M/62m; Stg14 3M/30m) P Long (Stg4 51/2M/53m) A Weeks-Pearson (Stg6 71/2M/56m; Stg8 4M/29m)
[18] 27th Jun. 6M RdR @ LAUNCESTON (33.01) 7 C McCarthy 37.49;
[19] 29th Jun. INVIT T&F @ LOUGHBOROUGH 1500m B J Harrison 3:46.96; S Newport 3:53.62;
[20] 29th Jun. DERBY COUNTY VETS T&F CHS @ DERBY 3000m(9:34.4) 2 L Atterbury 9:37.5;
[21] 30th Jun. VETS' SUSX v HANTS v KENT T&F @ WORTHING (Heathens for Kent)
M40 100m 6 J Field 13.4; 200m 3B J Field 27.1; 800m 2 K Daniel 2:11.6; 1500m 2 H Morten 4:18.3; 4 G Spencer 4:22.6; 1500SC 3 J Phelan 5:12.0; PV 1 J Wakeman 3.20; SP 5 J Hart 6.22; 6 K Daniel 5.53; HT/DT 4 J Wakeman 24.80/25.50; JT 6 J Wakeman 22.04; M50 100m 2 J Hart 13.9; 200m 2 J Hart 27.7; 800m 2 M Peel 2:19.4; 1500m 1 M Peel 4:51.8 (Fixt Rec); 3000mWlk 5 J Robinson 18:46.0; HJ 2 J Robinson 1.35; 3 J Day 1.35; PV 1 J Day 2.60 (Fixt Rec); LJ 3 J Hart 4.24; 5 J Robinson 3.91; TJ 4 J Robinson 7.76; SP 1 G Hickey 10.87; 2 C Brand 9.30; DT 3 C Brand 28.12; 4 G Hickey 27.92; HT 2 C Brand 27.30; 5 G Hickey 24.40; JT 1 C Brand 40.84 (Fixt Rec); 2 G Hickey 33.94; Mens Overall 1 Susx 487; 2 Kent 355; 3 Hants 266;
[22] 30th Jun. VETS AC T&F @ BATTERSEA PK 5000m(17:05.7) W Clapham 19:56.5;
[23] 3rd Jul. NI CHS @ ANTRIM 400H 4 P Crossan 54.73;
[24] 3rd Jul. STH LGE DIV 1 (4) @ NORMAN PK
100mA(11.0) 2 M Champion 11.2; B(11.2) 3 E Wekpe 11.8; 200mA(21.9) 3 J Quarry 22.3; B(22.5) 2 M Champion 22.6; ns A Wallington; P Carr; 400mA(48.2) 3 P Byfield 51.3; B(50.4) 5 D Pipe 54.1; 800mA(2:00.2) 4 P Galloway 2:01.2; B(1:56.3) 3 G Fernandes 1:58.3; ns G Spencer; D Dhammaloka; 1500mA(3:54.2) 3 A Linford 4:02.7; B(4:04.9) 4 J Jefferies 4:22.8; 5000mA(15:23.8) 3 P Calnan 15:40.3; B(15:29.9) 2 C Wada 16:10.7; 110HA(16.0) 4 L Redgrave 17.7; B(16.0) 4 S Oxlade 18.0; 400HA(54.9) 5 A Wallington 63.7; B(55.4) 3 J Marks 64.1; 3000SCA(9:10.6) 3 J Marks 10:01.4; B(9:28.4) 3 P Calnan 10:32.8; HJA(1.95) 2 Z Brewster 1.90; B(1.80) 3 S Tolson 1.70; PVA(3.80) 2 D Coleman 3.80; B(2.40) =2 S Tolson 2.00; LJA 1 E Wekpe 6.97; B 1 L Redgrave 6.24; TJA 1 B Essein 14.38; B 1 S Robb 13.91; SPA(14.68) 3 B Watson 12.31; B(11.22) 5 S Oxlade 10.03; HTA(42.46) 3 A Paffett 39.42; B(37.84) 2 P Kane 35.96; DTA(41.24) 5 S Oxlade 34.34; B(37.54) 4 B Watson 31.52; JTA(56.30) 2 B Watson 54.32; B(55.56) 2 S Oxlade 39.84; 4X100m(43.1) 3 BH 43.7 (Champion, Wekpe, Byfield & Watson); 4X400m(3:21.8) 4 BH 3:26.6 (Champion 52.9; Fernandes 52.3, Galloway 50.8 & Byfield 50.6)
Match 1 Solent 124; 2 HHH 114; 3 BH'B' 1101/2; 4 Bracknell 1071/2; 5 Dacorum 81;
[25] 3rd Jul. STH LGE DIV 4 (4) @ BASINGSTOKE
100mA 1 A Browne 11.3; B 2 C Amey 12.4; 200mA 1 A Browne 23.3; B 1 R Chitty 24.6; 400mA 4 J Vander 55.5; B 4 S Hennelly 54.4; 800mA 3 Dn Marsden 2:01.4; B 2 M Watling 2:01.8; 1500mA 1 H Morten 4:17.4; B 1 D Marks 4:26.9; 5000mA 3 M Farrell 16:23.5; B 3 J Beck 16:57.8; 110HA 4 I Holder 18.5; B 3 R Chitty 20.5; 400HA 5 I Holder 72.0; B 3 D Marks 64.4; 3000SCA 2 J Beck 10:32.7; B 3 M Farrell 11:01.4; HJA 4 R Chitty 1.65; B 3 I Holder 1.60; PVA 3 J Wakeman 3.20; B 3 R Chitty 2.00; LJA 2 C Amey 5.87; B 3 R Chitty 5.65; TJA 1 A Jamieson 12.91; B 1 C Amey 12.19; SPA 5 A Fairbairn 8.70; B 5 J Wakeman 8.64; HTA 4 M Davies 29.30; B 1 J Wakeman 24.00; DTA 4 A Fairbairn 33.20; B 5 R Chitty 25.36; JTA 5 R Chitty 32.40; B 5 A Browne 26.16; 4X100m 1 BH 46.8; 4X400m 2 BH 3:33.6 (S Hennelly 55.2, J Vander 54.3, Dn Marsden 54.1 & A Browne 50.0);
Match 1 Ipsw 123; 2 Windsor 112; 3 BH'C' 110; 4 Salisb 97; 5 Peterb 93;
[26] 4th Jul. HARRY HAWKES 8M (42.56) 19 M Ellison 48.02; 73 R Griffin 52.36;
130 C Poole 55.20; 223 J Copley 58.30; 232 K Pearson 58.47; 911 Fin.
[27] 4th Jul. ORION 10M RdR @ CHINGFORD (55.09) 101/150 W Clapham 76.07 {1st M60};
[28] 6th Jul. VETS AC 5.2M @ BATTERSEA PK M Peel 31.14;
[29] 7th Jul. 1/2-MARATHON @ SANDRINGHAM R Griffin 85.20;
[30] 3rd Jul. STH LGE DIV 6 (4) @ NORMAN PK
100mA 1 H Banda 11.2; B(12.0) 5 G Medhurst 12.6; 200mA 1 A Daniel 22.9; B 1 I Thomas 23.6; 400mA(51.9) 3 D Cocker 52.5; B(54.3) 2 A Dennison 54.3; 800mA(1:59.0) 3 A Dennison 2:01.8; B(2:01.4) 2 K Daniel 2:04.0; 1500mA(4:07.7) 3 N Wise 4:17.1; B 1 D Hassall 4:18.2; 5000mA(16:16.6) 2 C Andrews 16:27.6; B(16:52.2) 2 T South 17:19.6; 110HA 1 J Jackson 16.9; B 1 P Betts 22.3; 400HA(59.5) 2 P Lester 61.2; B-; 3000SCA(10:16.2) 4 C McCarthy 11:24.9; B-; HJA(1.90) 2 J Jackson 1.90; B(1.65) 3 A Dennison 1.50; PVA 1 H Banda 3.00; B 1 An Jones 2.80; LJA 1 J Jackson 6.30; B(5.31) 3 D Olaye 5.15; TJA 1 J Jackson 12.76; B 1 K Anderson 12.68; SPA 1 H Banda 11.48; B 1 G Hickey 10.33; HTA(27.30) 2 G Hickey 25.62; B(21.46) 2 J Phelan 18.46; DTA(30.24) 5 J Jackson 18.76; B (26.64) 4 J Phelan 17.42; JTA(50.74) 2 J Jackson 45.66; B(38.60) 2 G Hickey 37.46; 4X100m 1 BH 45.8; 4X400m(3:35.8) 2 BH 3:36.6;
Match 1 BH'D' 135; 2 Winchester 119; 3 GEC 101; 4 Gravesend 85; 5 Barnet 84;
[31] 4th Jul. BRIT LGE DIV 3 (3) @ READING
100mA 1 M R Williams 10.6; B(10.9) 2 K Hart 11.2; 200mA(21.7) 2 M R Williams 21.8; B(22.0) 2 K Hart 22.6; 400mA(48.7) 4 J Quarry 49.9; B(48.7) 3 P Crossan 50.1; 800mA(1:50.7) 3 D Neale 1:52.1; B(1:51.9) 2 J Harrison 1:52.6; 1500mA 1 J Harrison 3:54.9; B(3:56.2) 2 D Lee 3:56.6; 5000mA(14:34.5) 3 P Brice 14:49.8; B(14:46.0) 2 T Dickinson 15:06.0; 110HA(14.9) 2 A Hodge 15.4; B(15.1) 3 R Holt 16.4; 400HA(53.1) 2 R Holt 53.5; B 1 N Keogh 54.9; 3000SCA(9:10.7) 4 A Algeo 9:35.6; B(9:29.3) 4 M Watling 9:55.4; HJA 1 A Hodge 2.00; B 1 N Brewer 1.95; PVA(4.70) 5 D Coleman 3.60; B(4.00) 3 S Foster 3.20; LJA(7.21) 3 A Hodge 6.30; B(6.89) 3 S Timmins 6.20; TJA 1 E Clarke 14.79; B 1 B Essein 14.30; SPA(15.44) 6 S Timmins 11.23; B(13.85) 5 C Ellis 10.52; HTA(69.28) 6 S Timmins 39.26; B(51.50) 3 A Paffett 37.66; DTA(46.86) 5 C Ellis 40.64; B(41.08) 3 P Yates 38.28; JTA 1 P Yates 70.02; B 1 J Kitching 58.78; 4X100m(42.3) 2 BH 42.6 (M R Williams, P Crossan, K Hart & J Quarry); 4X400m(3:16.1) 2 BH 3:16.4 (P Crossan, J Quarry, R Holt & N Keogh);
Match 1 BH 255; 2 Liv'p 2261/2; =3 Windsor 226; =3 Swans 226; 5 Leeds 1841/2; 6 Haver 138;
[32] 5th Jul. SCVAC LGE (KENT DIV) (4) @ DARTFORD (Tr = A,B & 50+; Fd = A & 50+) 200m A 1 J Field 26.3; B 1 D Brookes 26.3; 50(26.6) 2 J Hart 27.0; 800m A 1 D Cocker 2:07.6; B 1 H Morten 2:06.7; 50 1 M Peel 2:24.9; 3000m A 1 K Daniel 9:26.8; B 1 J Phelan 9:30.6; 50(10:00.0) 2 C Woodcock 10:18.1; 2000mWlk A 1 P Hannell 9:15.0; B-; 50(11:29.6) 3 J Robinson 11:52.2; PV A 1 J Wakeman 3.20; 50 1 J Day 2.80; LJ A 1 D Cocker 5.00; 50(4.36) 4 J Robinson 3.92; TJ A 1 D Cocker 11.29; 50 1 J Day 9.23; DT A(30.28) 3 G Hickey 24.28; 50(27.82) 3 C Brand 22.64; JT A(45.90) 2 G Hickey 33.68; 50 1 C Brand 35.84; 4X200m 1 BH 1:45.5 (Brookes, Cocker, Hart & Field)
Match 1 BH 304; 2 Dart 216; 3 Cam 204; 4 Medw 196; 5 Grav 188; 6 TW 109;7 BrV 68;8 KtAC 24;
[33] 7th Jul. BH CLUB CHS (3) @ NORMAN PK
200m 1 M R Williams 21.8 {Wood Cup}; 2 N Keogh 22.8; 3 C Karageorghis 22.9; 4 P Byfield 23.1; 5 R Holt 23.3; 6 P Squires 24.1 (ht 23.7); hts A Browne 23.2; J Robinson 29.1 {1st V}; M Martineau 29.3; Jun 1 J Vander 24.8; 2 L Dennison 26.0; 3 D Hunter{U15} 26.5; U13 1 A Madar 27.7; 2 M Collier 31.0; 3 A Rayner 32.7; 4 T Noble 33.3 {ht 32.7}; 5 S Collins 34.4; 6 J Fealey 36.1 {ht 34.7}; hts L Foulsham 36.2; S Coad 36.7; W Bolton 37.4; GU15 1 H Peverall 28.8; 2 E Rogers 29.0; 3 H Noble 29.8; GU13 1 A Revell 29.4; 2 M Anderson 30.7; 3 S Harris 32.2; 4 J Simner 33.5; 1000m GU13 1 A Revell 3:26.5; 2 G Viney 3:29.3; 3 S Hammond 3:32.1; 4 C Lewis 3:33.1; 5 C Head 3:43.3; 6 K Lucht 3:50.3; 7 C Ayres 3:55.6; Mile A 1 D Neale 4:12.3 {Pash Cup}; 2 Dl Smith 4:13.6; 3 A Draper 4:25.4 {Wooderson Cup}; 4 P Calnan 4:28.2; 5 C Wada 4:28.4; 6 Dn Marsden 4:29.1; 7 G Fernandes 4:31.3; 8 H Morten 4:31.9 {1st V}; 9 A Dennison 4:35.8; 10 K Daniel 4:36.3; 11 G Spencer 4:38.7; B 1 M Farrell 4:40.9; 2 D Marks 4:42.6; 3 A Gibbins 4:45.9; 4 C Fincham 4:46.3; 5 Gl Morgan 4:47.4; 6 M Cronin 4:49.1; 7 T South 4:50.7; 8 T Blake {SW} 4:51.0; 9 D Dhammaloka 4:56.2; 10 M Ellison 5:03.4; 11 C Griffin 5:05.6; 12 J R Turner 5:06.2; 13 S Pairman 5:06.9; 14 P Rissen 5:25.6; C 1 A Card 5:06.6; 2 R Brown 5:09.0; 3 C Woodcock 5:15.6; 4 K Cooper 5:16.3; 5 J E Turner 5:18.0; 6 S Hollingdale 5:21.4; 7 G Fee 5:22.7; 8 S Freemantle 5:23.6; 9 J Copley 5:29.2; 10 C Pike 5:37.2; 11 M Martineau 5:52.2; 12 J Robinson 5:54.9; 13 W Clapham 6:01.7; U17 1 S Hennelly 4:58.7; 2 P Cavallo 4:58.8; 3 G Evans 5:04.1; 4 A Blackwell 5:07.2; 5 M Skinner 5:09.8; 6 A Burke 5:25.3; 7 T Pyner 5:46.2; 8 S Liston 6:12.0; U13 1 S Holmes 5:12.8; 2 N Shorey 5:46.7; 3 C Gay 5:47.1; 4 S Simmonds 5:49.8; 5 L Cooper 6:03.2; 6 S Pyne 6:20.6; 7 V Stevens 6:23.9; 2000SC 1 A Algeo 6:09.4; 2 J Marks 6:12.9; 3 M Watling 6:13.2; 4 C Huntley 6:29.1; 5 D Hunter 8:17.3; TJ 1 S Oxlade 11.50; 2 J Day 9.30; 3 M Martineau 7.85; U17 D Hunter 8.22; SP 1 S Oxlade 9.96; 2 J Day 6.62; U15 P Waterman 13.12; U13 1 N Daniel 9.12; 2 P Smith 7.12; 3 S Collins 3.43; GU15 E Rogers 7.24; GU13 C Ayres 4.04;
[34] 11th Jul. 1/2-MARATHON @ CAMBRIDGE (65.49) 126 G Lloyd 82.45;
[35] 14th Jul. PRIORY 10Km @ REIGATE (32.42) 57 J Hines 42.16; 68 C Poole 43.43; 192 Fin.
[36] 3/4 Jul. AAA U20 CHS @ BEDFORD
100m 2 E Wodu 10.50 {ht 10.38 CJR}; 6 J Golding 10.73 {ht 10.68}; 400m 3 N Levy 47.82; 800m ht A Draper 1:57.23; 5000m 7 M Steinle 15:27.06; 400H 6 G Sunshine 55.53 {ht 54.84}; PV 5 G Sunshine 4.50; TJ 2 M Bramble 15.25; 4 E Clarke 15.14;
[37] 11th Jul. OPEN @ HORSHAM
800m K Daniel 2:07.0; 1500m 1 P Brice 3:55.4; K Daniel 4:08.6; 3000m 1 Dl Smith 8:13.7; 2 D Neale 8:32.4; 100m GU13 N Viney 14.2; 200m U13 L M Cooper 30.5; GU13 N Viney 29.8; S Hammond 31.6; G Viney 32.2;800mU13 2 LM Cooper2:26.4;GU13G Viney2:40.3;S Hammond 2:49.6;
[38] 14th Jul.CHEM CHAL 31/2M @ BAT'SEA Roy Smith 18.58; S Hollingdale 20.32; D White 20.42;
[39] 16/17 Jul. AAA CHS @ BIRMINGHAM
100m ht M R Williams 10.90; 200m ht J Golding 21.70; 1500mW T Blake 4:28.35; 5000m Dl Smith 14:18.06; M Steinle 14:23.05; 3000m S Newport 8:10.65; 3000SC P Brice 8:56.47; 400H ht R Holt 53.25; G Sunshine 54.56; JT P Yates 69+;
[40] 17th Jul. ELMORE 7M
(36.51) 50 A Jones 44.42; 56 P Shepheard 45.13; 121 A Thomas 48.56; 248 Pt Taylor 57.44;
[41] 17/18 Jul. BVAF CHS @ JARROW
1500m 1(M45) H Morten 4:12.19; 3KWalk 1(M50) P Hannell 14:27.66; JT 1(M55) C Brand 44.08; J Day(M55) 3HJ/2PV/2TJ/3 100H : 1.38/2.80/9.52/19.9; SP 3(M65) L Childs 8.55;
[42] 18th Jul. 'OXFAM' 5Km M Cronin 17.01 (4thV); W Orton 19.14;
[43] 18th Jul. 10Km RdR @ BRADING J Niewiaroski 41.00;
[44] 18th Jul. CORONATION CUP @ GUILDFORD 800m 4 M Watling 1:59.7;
[45] 18th Jul. MARATHON & 1/2-MARATHON @ LUTON
Marn (2:23.04) 171/363 R Griffin 3:35.57; 184 C Poole 3:38.44; 268 H Martin 4:04.44; 1/2-Marn (66.05) 201/388 C Canty 103.43; 280 P Degutis 112.50;
[46] 20th Jul. FORBANKS 5M @ BECKENHAM (25.59) 21 D Henry 28.38; 23 T Brightwell 28.57; 28 A Kilgour 29.09; 43 B McShane 30.12; 44 W Slack 30.16; 49 R Walsh 30.49; 51 D Carton 31.00; 81 A Thomas 33.30; 82 J Ingram 33.34; 100 R Varcoe 36.07;
[47] 21st Jul. SLH OPEN @ TOOTING BEC 200m J Quarry 22.7;
[48] 21st Jul. BH CLUB CHS (4) @ NORMAN PK
150m GU15 1 E Rogers 20.3; 2 H Thompson 21.4; GU13 1 A Revell 20.9; 2 E Codling 21.1; 3 S Hammonds 22.6; 4 C Ayres 23.0; 5 S Harris 23.1; 6 N Marcisi 24.6; 400m A 1 M R Williams 49.9 {Reay Cup}; 2 A Draper 50.3 {Burley Cup}; 3 P Byfield 51.5; 4 C Karageorghis 52.5; 5 G Fernandes 53.5; 6 D Cocker 54.2 {1st Vet}; B 1 I Thomas 52.4; 2 A Dennison 53.0; 3 Z Brewster 53.4; 4 D Marks 54.4; 5 E Wekpe 54.8; 6 P Stack 58.7; C 1 J Vander 54.2; 2 J Marks 56.1; 3 L Dennison 56.4; 4 K Daniel 58.0; 5 S Parsons 62.4; 6 M Martineau 65.0; U17 1 D Pipe 53.7; 2 S Hennelly 55.2; 3 D Hunter 57.8; 4 G Evans 60.0; 5 P Cavallo 60.5; U15 1 C Moss 54.4; 2 M Skinner 60.8; U13 1 A Madar 59.7; 2 M Collier 73.3; 3 P Minchell 78.4; 4 W Bolton 80.1; 5000m A 1 Roy Smith 15:33.5 {Reynolds Bowl}; 2 P Calnan 15:42.8; 3 C Andrews 15:46.1; 4 C Huntley 15:51.0; 5 J Phelan 16:18.0 {1st Vet}; 6 C McCarthey 16:24.1; 7 A Algeo 16:28.2; 8 M Cronin 16:28.9; 9 Gl Morgan 16:33.8; 10 C Fincham 16:51.1; 11 T South 16:58.8; 12 D Henry 17:08.8; 13 O Langford 17:24.9; 14 J R Turner 17:38.6; B 1 M Ellison 16:53.7; 2 D Flagg 16:58.8; 3 D Dhammaloka 17:09.8; 4 C Griffin 17:17.1; 5 S Pairman 17:20.0; 6 T Brightwell 17:21.2; 7 J E Turner 17:58.0; 8 R Brown 18:03.0; 9 B McShane 18:04.4; 10 P Rissen 18:11.6; 11 S Hollingdale 18:12.0; 12 J Copley 18:39.0; 13 A Pontifex 19:00.1; 14 R Turney 19:07.3; 15 M Martineau 19:53.5; 3000mWalk Sen 1 P Hannell 14:09.7; 2 N Simmons 16:53.7; 3 S Hollingdale 16:58.0; 4 R Brown 17:35.5;1000mWalk L C Ayres 6:39.9;
LJ Sen 1 S Oxlade 5.75; 2 S Parsons 4.90; 3 J Day 4.01 {1st V}; 4 K Daniel 3.93; 5 M Martineau 3.66; U20 1 E Wekpe 6.40; 2 Z Brewster 5.94; 3 D Marks 5.04; 4 J Marks 4.54; U17 1 S Hennelly 5.26; 2 D Hunter 4.42; U15 1 M Skinner 4.48; 2 M Collier 3.72; U13 1 B Jackson 4.06; 2 P Minchell 3.12; GU15 E Rogers 4.42; GU13 S Harris 3.63; JT Sen 1 S Oxlade 47.12; 2 C Fincham 37.52; 3 K Daniel 25.50 {1st V}; 4 S Parsons 25.14; 5 J Day 23.80; U17 G Evans 19.44; U13 1 M Bennett 28.04; 2 J Konpani 19.40; 3 P Archer 18.84; Sen L V Wakelin 37.58; GU17 A Devonald 16.12; GU15 1 S Shuttleworth 19.26; 2 E Rogers 10.44; 3 N Thompson 8.12;
[49] 21st Jul. OPEN @ CRAWLEY 1500m Sen Dl Smith 3:53.6; M Steinle 3:56.0; U13 L M Cooper
4:50.6; L Cooper 5:22.8; G Viney [G] 5:30.1; 200m GU13 N Viney 28.6;
[50] 21st Jul. OPEN @ SUTCLIFFE PK 100m D Gilkes 11.4;
[51] 24th Jul. U23 WOMEN GB v RUSSIA v GERM @ MOSCOW 3000m 5 T Blake 9:33;
[52] 25th Jul. INTER-COUNTY @ SUTCLIFFE PK
U20 100m M Champion 11.3; 800m A Draper 1:54.7; LJ E Wekpe 6.63;
[53] 25th Jul. WEALD OF KENT 10M RdR
(54.39) 43 C Knowles 65.28; 181 A Foreman 78.03; 233 J Briffa 82.25;
[54] 25th Jul. OPEN @ HORSHAM 800m SenB 2 M Watling 1:59.3;
[55] 25 th Jul. 1/2-MARATHON @ DARTFORD
(72.58) 30 A Kilgour 84.24; 34 T Brightwell 84.57; 51 S Pairman 87.15; 53 S Hollingdale 87.22; 55 R Brown 87.36; 67 P Shepheard 88.51; 76 B McShane 89.38; 118 B Weatherill 94.30; 120 G Plank 94.40;161 R Denney 99.37;222R Hogwood 105.04;233K Pearson 106.08;292P Prisley 114.59;
[56] 25 th Jul. BHHI CHARITY 10Km RdR @ DULWICH PK
(31.28) 13/341 T South 36.44; 18 J E Turner 37.31; 23 B Fisher 38.07; 69 A Pontifex 40.42; 76 C Poole 41.31 {1st M55};
[57] 28th Jul. BH 4M ROAD WALK
1 P Hannell 32.58 {Johnson Bowl}; 2 S Lightman 35.01; N Simmons 36.26 {late start}; 3 S Hollingdale 38.49; 4 B McShane 39.12; 5 R Brown 39.15; 6 K Wallace 40.54; 7 A Brown 42.15; 8 P Lovell 42.19; 9 M Martineau 42.36; =10 C Gray & D Maynard 44.21;
[58] 29th Jul. SLH MXD TERRAIN 10Km @ COULSDON (33.36) 24 W Clapham 41.27;
[59] 30th Jul - 2nd Aug. EUROPEAN JUN CHS @ SAN SEBASTION, SP
100m 3 E Wodu 10.77; 400H 3 N Levy 51.47; Dec 7 G Sunshine 7112; J Golding 4X100 ht
[60] 31st Jul. STH LGE DIV 1 (5) @ READING
100mA 3 C Karageorghis 11.6; B 3 P Byfield 11.9; 200mA 3 C Karageorghis 23.8; B 5 A Dennison 26.3; 400mA 3 P Byfield 51.3; B 5 S Parsons 83.6; 800mA 5 A Dennison 2:01.5; B 4 C Huntley 2:09.7; 1500mA 2 D Heath 4:03.5; B 3 M Colpus 4:13.8; 5000mA 2 M Colpus 14:57.3; B 3 Roy Smith 15:19.8; 110HA 3 L Redgrave 16.4; B-; 400HA 4 P Byfield 64.1; B-; 3000SCA 2 M Colpus 9:54.3; B 1 C Huntley 9:55.5; HJA 5 A Dennison 1.70; B 5 L Redgrave 1.65; PVA 2 S Tolson 3.80; B-; LJA 3 L Redgrave 6.27; B-; TJA 3 L Redgrave 12.03; B 3 K Anderson 11.90; SPA 3 L Newman 16.25; B 2 J Mulcahy 15.37; HTA 5 B Watson 33.20; B 5 A Brown 21.40; DTA 1 L Newman 50.36; B 3 A Brown 32.44; JTA 1 S Harrison 61.46; B 1 B Watson 56.70;4X100m 3 BH 45.3; 4X400m 3 BH 3:48.0;
Match 1 Lon Ir 127; 2 Belgrv 119; 3 Portsm 116; 4 BH'B' 93; 5 Reading 59;
[61] 31st Jul. STH LGE DIV 4 (5) @ NORMAN PK
100mA 1 M Champion 11.3; B 1 D Gilkes 11.5; 200mA(23.4) 5 T Beames 24.2; B(23.9) 3 A Harris 24.4; 400mA(50.9) 4 J Vander 55.0; B(52.3) 4 D Pipe 54.0; 800mA(1:58.1) 4 N Davidson 2:01.0; B(2:01.9) 3 N Wise 2:14.1; 1500mA(4:11.1) 4 K Daniel 4:17.2; B(4:17.6) 2 N Davidson 4:20.5; 5000mA(14:56.7) 4 P Calnan 15:38.5; B(15:26.5) 2 M Farrell 15:59.3; 110HA(16.5) 3 I Holder 17.4; B(17.4) 2 S Oxlade 17.6; 400HA(57.8) 4 A Harris 61.1; B(60.1) 2 G Nicholas 60.3; 3000SCA(9:31.6) 3 J Beck 10:15.0; B(10:16.4) 3 M Farrell 10:59.8; HJA 1 Z Brewster 1.95; B 1 M Champion 1.80; PVA(3.00) 3 S Oxlade 2.60; B(2.80) 3 Z Brewster 2.00; LJA 1 E Wekpe 6.58; B(6.14) 2 C Amey 5.88; TJA 1 S Bobb 13.63; B 1 C Amey 12.46; SPA(13.28) 2 M Bundock 12.48; B 1 S Oxlade 10.68; HTA(38.40) 3 P Kane 33.98; B(31.82) 3 S Oxlade 26.88; DTA(36.38) 3 S Oxlade 34.88; B(32.16) 2 A Fairbairn 31.06; JTA(51.40) 2 S Oxlade 46.54; B(44.80) 3 C Brand 38.36; 4X100m(45.9) 3 BH 47.2; 4X400m(3:28.9) 4 BH 3:42.3;
Match 1 Guernsey 130; 2 Epsom 130; 3 BH'C' 123; 4 Newbury 99; 5 Stevenage 44;
[62] 31st Jul. STH LGE DIV 6 (5) @ WELWYN
100mA 2 I Thomas 12.0; B 4 M Dungate 12.7; 200mA 2 I Thomas 23.9; B 4 D Olaye 25.4; 400mA 1 P Squires 52.2; B 4 M H Allen 57.4; 800mA 5 P Cavallo 2:22.1; B 4 K Dungate 2:17.1; 1500mA 4 P Cavallo 4:32.5; B 4 D Dhammaloka 4:41.1; 5000mA 4 C McCarthy 17:05.0; B 2 P Betts 17:19.6; 110HA 5 P Betts 25.9; B 4 C McCarthy 26.2; 400HA 2 A Wallington 62.4; B 2 P Betts 71.1; 3000SCA 4 J A Cooper 10:56.8; B 1 J Phelan 10:57.7; HJA 3 Rb Chambers 1.70; B 2 C Longley 1.55; PVA 1 J Day 2.80; B =4 C Dodds 1.10; LJA 5 C Dodds 5.50; B 4 D Olaye 4.77; TJA 5 C Longley 11.30; B 5 C Dodds 10.68; SPA 4 C Longley 9.58; B 4 M Allen 7.20; HTA 4 J Phelan 18.48; B 5 M Allen 9.16; DTA 1 C Longley 31.18; B 4 J Phelan 20.00; JTA 3 C Longley 43.61; B-; 4X100m 4 BH 49.9 (Olaye, Thomas, M Dungate & Squires); 4X400m 1 BH 3:42.4 (Wallington, Allen, Thomas & Squires);
Match 1 Verlea 136; 2 W Norf 123; 3 Trent Pk 111; 4 BH'D' 931/2; 5 Invc 671/2;
[63] 1st Aug. GRE CUP SF @ NEWHAM
100m(10.8) 3 M R Williams 11.0; 200m(21.6) 6 M R Williams 22.2; 400m(47.6) 4 N Keogh 49.1; 800m(1:51.9) 4 D Neale 1:54.0; 1500m(4:00.5) 7 S Dodd 4:06.2; 5000m 1 Dl Smith 14:40.1; 10000m 1 S Newport 30:50.4; 110H(15.0) 5 A Hodge 15.9; 400H(51.9) 3 R Holt 53.4; 3000SC 1 P Brice 9:02.7; HJ(2.10) 6 A Hodge 1.90; PV(4.80) 3 A Hardy 4.20; LJ(7.14) 7 A Hodge 6.40; TJ(15.56) 5 B Essein 14.09; SP(17.55) 7 J Quarry 12.20; HT(66.30) 8 S Parsons 11.94; DT(53.72) 6 J Quarry 39.04; JT(76.42) 7 A Hodge 46.16;4X100m(41.1) 4 BH 42.5 (C Karageorghis, M R Williams, K Hart & J Quarry) 4X400m(3:12.6) 4 BH 3:18.7 (J Quarry, P Featherston, R Holt & N Keogh)
Match 1 Har 133; 2 Wood Gr 116; 3 Newh EB 113; 4 BH 91; 5 Border 87; 6 Wolv 76; 7 Solent 61; 8 Bournem 56;
[64] 1st Aug. 26.2 RRC 10Km (32.51) 125/425 C Poole 41.43; 245 K Pearson 46.35;
[65] 1st Aug. NATL JUN LGE (3) @ CLECKHEATON
100mA 3 M Champion 11.1; B 3 F Obe 11.5; 200mA 2 M Champion 22.5; B 1 A Daniel 23.0; 400mA 4 Gg Martin 52.3; B 2 A Draper 50.7; 800mA 1 A Draper 1:54.8; B 5 J Marks 2:07.6; 1500mA 2 M Steinle 4:04.9; B 4 D Marks 4:20.8; 3000mA 3 C Wada 9:07.9; B 5 A Gibbins 9:47.0; 110HA 3 Z Brewster 16.0; B 2 J Jackson 16.5; 400HA 4 S Timmins 61.1; B 1 Z Brewster 58.8; 2000SCA 3 J Marks 6:37.5; B 2 Dv Marsden 6:45.7; HJA 1 N Brewer 1.90; B 1 Z Brewster 1.90; PVA 5 S Foster 2.80; B 4 S Timmins 2.20; LJA 2 E Wekpe 6.76; B 1 D Gilkes 6.29; TJA 1 E Clarke 14.68; B 1 A Woodhouse 14.01; SPA 1 M Bundock 13.60; B 1 S Akinjiola 12.82; HTA 3 S Timmins 45.00; B 2 P Kane 40.58; DTA 1 M Bundock 45.54; B 1 S Timmins 39.30; JTA 2 J Jackson 47.90; B 1 S Foster 47.82; 4X100m 2 BH 44.8 (Obe, Champion, Daniel & Wekpe); 4X400m 2 BH 3:27.8 (Champion 52.4, Draper 50.1, D Marks 53.4 & Martin 51.9)
Match 1 BH 229; 2 Birchf 2151/2; 3 Middls'b 181; 4 Sale 156; 5 Harin 131; 6 Medw 861/2;
[66] 4th Aug. BH MONTHLY HANDICAP run as TED PEPPER MEMORIAL 10Km @ HAYES
1 C Andrews 32.48; 2 T Soutar 33.21; 3 M Cronin 34.43 {H'c pos 1}; 4 M Ellison 35.06 {=2}; 5 A Kilgour 36.06 {=2}; 6 S Pairman 36.08 {4}; 7 B McShane 37.19 {6}; 8 D Dhammaloka 37.28 {7}; 9 R Brown 37.31 {8}; 10 S Hollingdale 37.38; 11 P Rissen 37.58 {4}; 12 D White 38.23; 13 M Peel 39.08; 14 N Barber 39.28; 15 R Wheatland 39.38; 16 A Bounds 40.19; 17 M Martineau 42.16; 18 R Morriss 43.17; 19 B Saxton 45.24;
[67] 4th Aug. OPEN @ WLS 800m U13 L Cooper 2:46.1; GU13 G Viney 2:41.3; N Viney 2:49.9; 3000m M Steinle {U20} 8:32.7; L M Cooper {U13} 10:29.5;
[68] 5th Aug. ASSEMBLY LGE @ VICTORIA PK 10 D Hassall {Wellcome} 18.04;
[69] 7th Aug. BRIT LGE DIV 3 (4) @ LEEDS
100mA 1 M R Williams 10.8; B(10.8) 2 K Hart 11.3; 200mA 1 M R Williams 21.6; B(22.0) 2 K Hart 22.4; 400mA(48.9) 4 R Holt 50.3; B 1 P Featherston 50.5; 800mA(1:53.1) 2 D Neale 1:53.5; B(1:53.3) 6 M Watling 2:00.2; 1500mA(3:50.5) 5 D Neale 3:57.0; B(3:54.7) 3 M Steinle 3:57.3; 5000mA 1 S Newport 14:28.9; B 1 Dl Smith 14:30.1; 110HA 1 J Quarry 15.0; B(15.5) 2 A Hodge 15.6; 400HA(53.0) 3 N Keogh 53.9; B 1 J Quarry 55.9; 3000SCA(9:12.6) 4 S Dodd 9:26.2; B(9:34.2) 2 A Algeo 9:35.0; HJA(2.05) 2 A Hodge 2.00; B(1.85) 3 N Brewer 1.85; PVA(4.70) 4 D Coleman 3.80; B(4.50) 4 S Tolson 3.40; LJA(7.53) 2 J Quarry 6.93; B(7.29) 3 E Wekpe 6.56; TJA(14.68) 2 E Clarke 14.57; B 1 B Essein 14.06; SPA 1 L Newman {Man of the Match} 16.46; B 1 J Mulcahy 14.96; HTA(57.84) 6 C Ellis 32.50; B(43.26) 4 J Quarry 30.66; DTA 1 L Newman 48.96; B 1 C Ellis 39.62; JTA(64.30) 2 J Kitching 60.34; B(60.48) 2 S Harrison 60.02; 4X100m 1 BH 42.2; 4X400m 1 BH 3:16.9;
Match 1 BH 278; 2 Leeds 231; 3 Swans 225; 4 Wind SE 194; 5 Liv'p 183; 6 Haver 148;
Final Lge 1 BH 22; 2 Liv'p 19; 3 Swans 131/2; 4 WSE 121/2; 5 Leeds 12; 6 Havering 5;
[70] 8th Aug. KENT VET CHS @ DEANGATE
100m 2(M40) J Field 12.7; 1(M50) J Hart 13.0; PV 1(M40) J Wakeman 3.30; 1(M50) J Day 2.90;
[71] 14th Aug. STH LGE DIV 1 (6) @ BEDFORD
100mA 2 J Golding 11.1; B 2 C Karageorghis 11.6; 200mA 1 J Golding 21.7; B 1 M Champion 23.1; 400mA 2 A Daniel 51.0; B 3 C Karageorghis 53.6; 800mA 4 G Fernandes 1:59.1; B 4 J Marks 2:10.6; 1500mA 4 M Colpus 4:07.8; B 4 P Calnan 4:20.7; 5000mA 2 M Colpus 15:07.6; B 3 P Calnan 16:16.3; 110HA 2 G Sunshine 15.8; B 2 Z Brewster 17.3; 400HA 5 D Lee 64.4; B 5 P Calnan 80.8; 3000SCA 1 D Lee 8:55.4; B 2 C Huntley 10:05.9; HJA =3 G Sunshine 1.85; B 1 M Champion 1.85; PVA 1 A Hardy 4.20; B-; LJA 3 G Sunshine 6.77; B 5 M Champion 5.79; TJA 2 P Carpenter 12.90; B 5 J Marks 10.24; SPA 4 B Watson 12.14; B 3 G Sunshine 11.05; HTA 4 B Watson 33.70; B 5 P Calnan 4.04; DTA 3 B Watson 36.32; B 3 S Timmins 30.90; JTA 2 B Watson 58.26; B 3 S Timmins 45.66;4X100m 2 BH 43.0 (Watson, Champion, Daniel & Karageorghis); 4X400m 4 BH 4:16.7 (Carpenter, Marks, Fernandes & Parsons);
Match 1 Bedfd 1191/2; 2 Chelms 117; 3 Basingst 116; 4 BH'B' 1051/2; 5 N Lond 75;
[72] 14th Aug. STH LGE DIV 4 (6) @ SUTCLIFFE PK
100mA 1 A Johnson 11.1; B(11.4) 2 P Byfield 11.7; 200mA(22.5) 2 P Byfield 23.2; B(22.6) 2 A Johnson 23.2; 400mA 1 P Byfield 51.1; B 1 P Squires 51.8; 800mA(1:59.9) 5 N Davidson 2:02.9; B(2:01.6) 5 Dn Marsden 2:05.4; 1500mA(3:59.9) 5 D Hassall 4:11.6; B(4:02.2) 3 H Martin 4:12.5; 5000mA(16:00.0) 2 Roy Smith 16:27.4; B(16:12.2) 3 M Farrell 16:46.8; 110HA(17.1) 2 I Holder 17.2; B 1 J Jackson 17.0; 400HA(60.8) 3 M Cobb 63.3; B (61.9) 5 G Nicholas 66.8; 3000SCA(9:38.7) 3 J Beck 10:24.1; B(10:05.9) 2 Dn Marsden 10:37.1; HJA 1 J Jackson 1.80; B(1.65) 2 I Holder 1.65; PVA(4.30) 2 J Wakeman 3.20; B 1 S Oxlade 3.20; LJA(6.50) 2 C Amey 6.01; B(5.82) 4 A Johnson 5.25; TJA(13.32) 2 J Jackson 12.83; B 1 C Amey 12.24; SPA 1 M Bundock 12.14 ; B(11.42) 2 S Oxlade 10.32; HTA(54.28) 5 S Oxlade 30.60; B(40.32) 3 C Brand 22.58; DTA 1 A Brown 37.94; B(32.08) 2 S Oxlade 26.70; JTA(49.06) 3 J Jackson 48.36; B 1 S Oxlade 48.18; 4X100m(44.9) BH disq; 4X400m 1 BH 3:32.8;
Match 1 BH'C' 1281/2; 2 Camb H 127; 3 Nene V 1051/2; 4 Bedford 961/2; 5 Bognor 781/2;
[73] 14th Aug. STH LGE DIV 6 (6) @ SUTCLIFFE PK
100mA 2 I Thomas 11.6; B 3 P Stack 12.5; 200mA 2 F Obe 23.3; B 2 I Thomas 23.9; 400mA 1 Gg Martin 52.8; B 1 J Vander 54.7; 800mA 4 A Dennison 2:03.4; B 2 D Cocker 2:06.2; 1500mA 2 C Wada 4:10.2; B 2 K Daniel 4:15.9; 5000mA 4 C Andrews 16:04.2; B 3 C McCarthy 16:47.8; 110HA 4 P Betts 22.7; B 4 C McCarthy 26.6; 400HA 2 P Lester 62.3; B 1 C Fincham 63.8; 3000SCA 3 P Betts 10:48.5; B 2 M Cronin 10:51.2; HJA 1 Rb Chambers 1.75; B 1 A Dennison 1.65; PVA 2 J Day 2.80; B 4 J Phelan 1.50; LJA 3 E Roberts 5.91; B 3 D Marks 5.11; TJA 3 E Roberts 12.37; B 1 D Cocker 11.60; SPA 3 G Hickey 10.80; B 2 A Fairbairn 9.08; HTA 4 G Hickey 22.94; B 2 A Elgy 21.22; DTA 1 A Fairbairn 33.84; B 1 A Elgy 28.74; JTA 5 A Elgy 26.72; B 4 A Fairbairn 24.30; 4X100m 2 BH 45.2 (Obe, Martin, Stack & Thomas); 4X400m 1 BH 3:33.3 (Martin 52.1, Vander 55.1, Dennison 52.8 & Thomas 53.3)
Match 1 Ald FD 1321/2; 2 Serpen 132; 3 BH'D' 129; 4 Chelmsf 771/2; 5 Redhill 50;
[74] 10th Aug. OPEN @ TONBRIDGE
800m U13 L M Cooper 2:26.6; L Cooper 2:40.4; 1500m Sen Dl Smith 3:55.1; D Neale 3:58.1; U13 S Simmons 5:25.1; GU13 G Viney 5:21.6; S Hammond 5:40.8;
[75] 15th Aug. STHN INTER-COUNTIES JUNS @ HENDON 100m 3 M Champion {Kt} 11.2; 800m 1 A Draper {Kt} 1:51.1; S Timmins {Kt} 110H/SP 15.9/12.97; G Sunshine {Ex} 400/LJ 51.0/6.94;
[76] 15th Aug. REEBOK CHALL TRK 10000m
5 W Foster 30:14.7; 6 M Colpus 30:23.6; 7 S Newport 30:33.7;
[77] 21st Aug. INTER-BANKS @ TOOTING BEC 5000m 1 Roy Smith 15:30.0;
[78] 21st Aug. JUN INTER-AREA @ EXETER TJ M Bramble 14.74; DT M Bundock 45.22;
[79] 22nd Aug. NATL JUN LGE (4) @ NORMAN PK
100mA 1 J Golding 10.6; B 2 M Champion 10.9; 200mA 3 E Wodu 21.9; B 1 M Champion 22.2; 400mA 2 A Daniel 51.4; B 3 Gg Martin 53.5; 800mA 1 A Draper 1:57.5; B 1 J Murray 2:02.2; 1500mA 3 C Wada 4:16.9; B 5 Dv Marsden 4:29.9; 3000mA 1 M Steinle 8:43.2; B 4 A Gibbins 9:39.2; 110HA 2 D Barker 15.6; B 2 Z Brewster 16.0; 400HA 1 N Levy 53.7; B 3 H Boyce 61.8; 2000SCA 2 J Marks 6:28.7; B 1 D Marks 6:35.2; HJA 2 J Jackson 1.85; B 2 Z Brewster 1.80; PVA 2 S Foster 3.60; B 2 S Timmins 2.80; LJA 2 E Wekpe 6.94; B 1 S Timmins 6.52; TJA 1 M Bramble 14.89; B 1 E Clarke 14.64; SPA 1 M Bundock 13.97; B 1 S Akinjiola 13.42; HTA 3 S Timmins 42.44; B 3 P Kane 34.04; DTA 1 M Bundock 45.96; B 1 S Timmins 30.72; JTA 4 S Foster 48.06; B 2 J Jackson 44.02; 4X100m 2 BH 44.4 (Wekpe, Champion, F Obe & Wodu); 4X400m 1 BH 3:25.7 (Martin, Draper, Murray & Daniel);
Match 1 BH 249; 2 Birchfd 223; 3 Middlesb 168; 4 Sale 1201/2; 5 Medw 1191/2; 6 Harin 113;
[80] 22nd Aug. REEBOK CHALL @ SOLIHULL 3000m 8 S Newport 8:19.64;
[81] 22nd Aug. JUN INTL DECATHLON @ GLASGOW 1 G Sunshine 7110;
[82] 22nd Aug. OPEN @ HORSHAM 3000SC Sen W {76cm barriers} 1 T Blake 10:52.6;
[83] RACE WALKING 27/7 Ilford 10K. P Hannell 51.02; 18/8 Blackheath 9K. 4 P Hannell 45.57;
[84] SRI CHINMOY RACES @ BATTERSEA PK 28/6(2M/9.21) 3 P Galloway 9.43; J Taylor 11.54
{1st M50}; 10/7(10M/55.28) 7 M Mailer 61.11; 10 T Brightwell 61.25; W Clapham 68.12 {2nd M60}; 19/7(M/4.21) 2 G Clifford 4.27; N Cooke 5.27; W Clapham 5.55 (1st M60); 31/7(5M/27.32) R Turney 31.30 {3rd M50};
[85] MONTHLY HANDICAP SERIES
30/6 Hayes 3.12M. H'c posn 1 M Mailer 17.33 rn time; 2 G Fee 18.10; 3 D Dhammaloka 17.53pb; 4 P Rissen 18.26; 5 M Cronin 16.59; 6 M Martineau 20.05pb; 7 S Pairman 17.24pb; 8 C Fincham 16.41; 9 A Kilgour 17.40; 10 C Pike 18.56; 11 S Freemantle 19.13pb; 12 J E Turner 18.11; 13 R Brown 18.35; 14 A Weeks-Pearson 21.57; 15 J Ingram 19.32; 16 M Gasson 23.48pb;
3/8 5K Cryst Pal. Gl Morgan 17.05;

CLUB FIELD EVENTS CHAMPIONSHIP - PONSFORD TROPHY 1993
(12 points for 1st in event, decreasing. Best 7 events to score)
1 S Oxlade {Ponsford Trophy} 3rd HJ/3PV/1LJ/1TJ/1SP/1HT/1DT/1JT 82pts; 2 J Day 5HJ/4PV/ 3LJ/2TJ/2SP/2HT/4DT/5JT 69pts; 3 S Tolson 1HJ/1PV 24pts; 4 J Wakeman 2PV/2DT 22pts; 5 S Parsons 2LJ/4JT 20pts; 6 K Daniels 4LJ/3JT 19pts; 7 M Martineau 5LJ/3TJ 18pts; =8 C Fincham 2JT 11pts; =8 A Dennison 2HJ 11pts; 10 S Freemantle 3DT 10pts;11 J Robinson 4HJ 9pts;

***END***

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk