Sep 1992

Home Up

VOL 12. No1. SEPT 1992.
EDITOR:- W Clapham, 26 Dunoon Rd, London SE23 3TF (0181 699 5949)
News, Views & Results of Blackheath Harriers, 56 Bourne Way, Hayes, Bromley, Kent (Tel 0181 462 3115). Unless otherwise attributed, views are those of the Editor.
*****************************************************************

[01] 31st May. PARKLAND 10Km @ DANSON PK C Fincham 38.08;
[02] 4th Jun. ASSEMBLY LGE @ VICTORIA PK
(31/2M/17.29) 2 K Pike{KtAC} 17.39; 16 J Phelan 18.33; 22 C Griffin 18.53; 36 K Daniel 19.34; 60 D Dhammaloka 20.45; 70 A Musson{KtAC} 21.55; Teams(Scoring 4 ) 1 Kent AC 15; 5 BH 134;
[03] 7th Jun. 10M @ DORKING (52.57) 90 B Swift 64.02; 135 R Thornton 67.01; 139 C Painter 67.14;
151 J Hines 67.57; 339 P Cobbett 77.15;
[04] 14th Jun. ROTARY 5M @ REIGATE (27.38) 41 J E Turner 31.34; 69 W Orton 33.18;
[05] 16th Jun. VETS A.C 5.2M CH @ BATTERSEA PK 1 P Hamilton 27.51;
[06] 20th Jun. STH. LGE DIV 1 (3) @ PERIVALE Full result, cf [11668]
100mA(11.4) 4 K Hart 11.7; B(11.6) 4 L Redgrave 12.4; 200mA(22.9) 2 K Hart 23.7; B(23.4) 5 D Grierson 25.0; 400mA(51.0) 2 P Squires 51.7; B(50.5) 2 P Byfield 51.0; 800mA 1 A Linford 1:57.4; B 1 A Draper 2:02.6; 1500mA(3:56.6) 2 G Clifford 3:57.5; B(4:03.8) 2 D Hassall 4:14.2; 5000mA(14:59.2) 2 M Steinle ; B(15:13.2) 2 P Calnan 16:05.2; 110HA(15.8) 4 L Redgrave 17.9; B(16.6) 3 I Holder 17.5; 400HA(58.8) 3 D Grierson 60.0; B(58.7) 3 P Byfield 60.7; 3000mSCA(9:39.8) 4 J Beck 10:29.1; B(10:15.3) 3 P Calnan 10:41.1; HJA(1.95) 3 N Brewer 1.80; B(1.85) 2 Z Brewster 1.80; PVA 1 S Tolson 3.80; B 1 S Oxlade 3.40; LJA(6.74) 2 Z Brewster 6.55; B(6.59) 2 L Redgrave 6.47; TJA(12.73) 4 L Redgrave 12.17; B(12.22) 2 S Oxlade 11.85; SPA(11.89) 4 S Oxlade 9.34; B(10.59) 4 A Fairbairn 8.28; HTA(53.66) 4 A Fairbairn 20.92; B(38.60) 3 S Oxlade 17.50; DTA(39.66) 5 S Oxlade 31.16; B(36.30) 2 A Fairbairn 30.54; JTA(56.16) 2 B Watson 53.44; B 1 S Oxlade 45.66; 4X100m(43.3) 4 BH 46.1; 4X400m(3:24.8) 3 BH 3:27.9;
Match 1 Eal 1261/2; 2 Bed 1211/2; 3 BH'B' 118; 4 Lut 99; 5 Basingst 43;
[07] 20th Jun. STH. LGE DIV 3 (3) @ EALING Full result, cf [11669]
100mA 1 A Browne 12.0; B 1 M Champion 12.0; 200mA(23.8) 2 A Browne 23.8; B 1 M Champion 23.9; 400mA 1 D Galvin 51.8; B 1 J Murray 51.8; 800mA(1:59.5) 2 M Watling 1:59.8; B(2:03.6) 3 N Wise 2:05.8; 1500mA(4:09.7) 4 D Marks 4:27.7; B(4:11.1) 3 J Marks 4:30.9; 5000mA(15:35.7) 3 Roy Smith 16:08.5; B(15:55.5) 3 P Betts 17:17.3; 110HA(17.5) 3 R Chitty 21.4; B(20.3) 4 P Betts 24.5; 400HA(62.4) 5 P Betts 73.4; B(65.5) 2 R Chitty 67.7; 3000mSCA(9:45.7) 4 J A Cooper 10:42.8; B(10:26.9) 4 R Smith 11:29.1; HJA(2.15) 4 M Champion 1.75; B 1 R Chitty 1.65; PVA(2.90) 2 R Chitty 2.60; B(1.35) 3 J Marks 1.35; LJA(6.35) 3 R Chitty 5.97; B 1 C Longley 5.34; TJA(12.87) 4 M Champion 11.97; B 1 R Chitty 11.85; SPA(13.80) 3 S Akinjiola 11.08; B(10.44) 2 C Longley 9.60; HTA(57.42) 4 S Akinjiola 16.98; B(37.30) 4 C Longley 13.84; DTA(40.06) 3 C Longley 31.16; B(38.32) 3 R Chitty 23.46; JTA(47.98) 2 C Longley 39.98; B(40.26) 2 R Chitty 32.76; 4X100m 1 BH 45.4; 4X400m 1 BH 3:35.1;
Match 1 BH'C' 125; 2 Exe 120; 3 Braintr 1151/2; 4 Nene 107; 5 Lond 381/2;
[08] 20th Jun. 10M RdR @ BARROW-upon-SOAR (51.16) 64 R Brown 65.42;
[09] 21st Jun. NORTH DOWNS RUN
(30Km/1:52.58) 62 P Crawford 2:19.16; 84 B Swift 2:22.22; 92 Al Jones 2:23.57; 119 N Nuttall 2:28.37; 123 C Poole 2:29.23; 160 B Hartley 2:34.24; 184 P Lovell 2:37.59; 198 R Griffin 2:39.38; 247 J Copley 2:47.20; 250 D Lawrie 2:47.47; 256 N Webb 2:49.27; 308 B O'Flynn 2:58.38; 409 P Daniels 3:37.43; 432 M Wynes 4:18.56;
[10] 24th Jun. SLH OPEN @ CRYSTAL PAL PV D Coleman 3.80;
[11] 27th Jun. SOUTH DOWNS WAY 80M BURITON/EASTBOURNE
V60+ relay team completed course 13:24.55; incl J Bennett, D Brickwood & A Weeks-Pearson.
[12] 27/28 Jun. UK OLYMPIC TRIALS @ BIRMINGHAM
100m M R Williams 10.92; 200m M Williams 21.78; 1500m D Heath 3:46.38; 3000m Dl Smith 8:06.21; 5000m J Harrison 14:26.25; 400H N Levy 51.7; N Keogh 53.6; R Holt 54.2; 3000SC(8:25.15) 4 D Lee 8:35.31; 9 S Newport 8:49.52 {Ht 8:40.87pb}; JT P Yates 70.34;
[13] 27/28 Jun. ESAA MULTI-EVENTS @ WELWYN Dec S Timmins 5664;
[14] 28th Jun. DYSART 10Km @ PETERSHAM (30.16) G Plank 42.33;
[15] 28th Jun. NETHERNE 7 @ COULSDON (36.14) 6 B O'Gorman 41.10 {1st V50};
[16] 28th Jun. 8Km @ LOS PUERTAS, SPN (27.30) 3 S Hollingdale 27.50;
[17] 29th Jun. INTERNATIONAL VARSITY @ OXFORD
3000SC 1 P Brice{Camb} 9:09.4; 110H/HJ/TJ A Hodge{Camb} 15.7/2.00/14.18;
[18] 30th Jun. DERBYSHIRE COUNTY VETS CHS 3000m(9:24.5) 4 L Atterbury 9:33.9;
[19] 1st Jul. THREE PONDS LGE @ KIMBERLEY, NOTTS 4.4M. 14 L Atterbury 24.09;
[20] 26/6 - 4/7. EURO VETS CHS @ KRISTIANSAND, NRW
V40 - 400m 4 D Cocker 52.85; 800m 2 D Cocker 1:59.10 {ClVRec}; V55 PV 7 J Day 2.90;
[21] 3rd Jul. CAPITAL 5Km @ HYDE PK (14.40) M Martineau 19.00;
[22] 4/5 Jul. STHN U20 CHS @ CRYSTAL PAL
Jun 100m 5 M Nartey 11.07; 1500m 7 M Steinle 4:01.17; 2000SC 4 A Algeo 6:11.79; TJ 2 E Clarke 14.13; 4 S Bobb 13.63; SP 2 J Mulcahy 15.48; DT 4 M Bundock 41.36;
[23] 5th Jul. HALF-MARATHON @ STAMFORD 1 A Guilder 66.49;
[24] 5th Jul. OPEN @ WALTON
200m 1 K Hart 22.6; 800m - V 1 R Coe 1:59.3; 800m - J 2 A Draper 1:57.2;
[25] 5th Jul. 10Km RdR @ GODSTONE (33.32) 29 C Painter 41.59; 34 W Orton 42.53;
[26] 5th Jul. 30M @ TANNERS HATCH M Crickett 6:17; C Hall{Sn} 6:17; B Todd 7:22;
[27] 7th Jul. VETS A.C 5.2M @ BATTERSEA PK 8 R Turney 32.43;
[28] 8th Jul. CLUB CHS (3) @ NORMAN PK
200m 1 M R Williams 21.9 {Wood Cup}; 2 P Squires 23.0; 3 P Featherston 23.1; 4 P Byfield 23.1; 5 S Oxlade 25.9; Mile - A 1 R Coe{V} 4:25.9 {Pash Cup}; 2 M Watling 4:26.0; 3 A Algeo{J} 4:29.5 {Wooderson Cup}; 4 J Phelan{V} 4:38.6; 5 A Dennison{J} 4:42.2; 6 P Hamilton{V} 4:47.7; 7 C Fincham 4:48.5; 8 Gl Morgan 4:49.6; 9 C Griffin 4:49.9; 10 T South{J} 4:59.4; Mile - B 1 P Lonergan 4:55.2; 2 R Brown 5:00.1; 3 M Cronin 5:03.6; 4 S Pairman 5:04.9; 5 T Brightwell 5:06.2; 6 J R Turner 5:07.6; 7 S Hollingdale 5:10.5; 8 J E Turner 5:11.4; 9 P Rissen 5:11.6; 10 J Mills 5:11.8; 11 D Dhammaloka 5:12.1; 12 G Fee 5:23.0; 13 Kr Morris 5:27.8; 14 J McConville 5:28.8; 15 W Clapham 5:48.5; 16 Kt Morris 6:28.9; Mile - YA 1 D Marks 4:52.3; 2 A Blackwell 4:59.9; 3 M Skinner 5:12.0; 4 J Marks 5:13.2; 5 N Hamilton 5:43.7; TJ 1 S Oxlade 12.05; 2 J Day 9.05; SP 1 S Oxlade 10.62; 2 G Hickey 10.09; 3 J Wakeman 9.49; 4 J Day 6.57; No SC.
[29] 11th Jul. BRIT. LGE DIV 2 (3) @ LEEDS
100mA 2 M R Williams 10.8; B 4 K Hart 11.0; 200mA 2 M Williams 21.5 =pb; B 3 K Hart 22.3 =pb; 400mA 3 P Featherston 49.3 pb; B 3 R Holt 49.8; 800mA 6 G Clifford 1:55.0; B 5 A Geddes 1:57.1; 1500mA 6 M Colpus 3:54.2 pb; B 6 G Clifford 4:21; 5000mA 1 J Harrison 14:13.7; B 1 D Taylor 14:51.1; 110HA 6 G Sunshine{J} 16.0; B 3 A Hodge 15.4 =pb; 400HA 4 R Holt 53.3 pb; B 3 G Sunshine 56.3; 3000mSCA 5 A Algeo{J} 9:41.3 pb; B 4 P Calnan 9:56; HJA 4 A Hodge 1.95; B 6 M Champion{J} 1.60; PVA 4 A Hardy 4.20; B 2 G Sunshine 4.20; LJA: A Hodge; B 6 S Bobb{J} 5.65; TJA 5 A Hodge 13.74; B 3 S Bobb 13.21; SPA 6 B Watson 12.38; B 3 C Ellis; HTA 6 C Ellis; B 6 P Calnan 2.43 PB; DTA 4 C Ellis 40.96; B 3 S Harrison; JTA 3 S Harrison 55.18; B 3 B Watson 51; 4X100m 5 BH 43.9 (Williams, Hart, Sunshine & Champion); 4X400m 2 BH 3:17.3 (Keogh, Featherston, Holt & Williams);
Match 1 Woodf Gr 2801/2; 2 Newh EB 2211/2; 3 Sale 216; 4 Enf 183; =5 BH 180; Leeds 180;
[30] 11th Jul. STH. LGE DIV 1 (4) @ DEANGATE
100mA 5 D Kakitie 11.5; B 5 P Marston{J} 11.5; 200mA 5 D Kakitie 23.5; B 5 P Marston 23.7; 400mA 5 P Squires 52.7; B 2 D Galvin 52.0; 800mA 5 A Draper{J} 2:01.0; B 3 M Watling 2:00.6; 1500mA 3 A Linford 4:05.7; B 3 G Fernandes 4:10.1; 5000mA 5 J A Cooper 16:11.7; B 4 S Parsons 20:33.8; 110HA 3 L Redgrave 16.1; B 4 S Tolson 18.1; 400HA 5 J Grierson{J} 60.7; B 4 M Lobb 63.3; 3000mSCA 3 M Watling 10:06.0; B 5 J Beck 10:37.3; HJA =2 S Tolson 1.70; B 4 S Oxlade 1.65; PVA 1 D Coleman 3.80; B 1 S Tolson 3.80; LJA 3 L Redgrave 6.54; B 5 S Tolson 4.66; TJA 1 L Redgrave 12.84; B 2 S Oxlade 12.01; SPA 5 S Oxlade 9.71; B 5 P Kane{J} 7.37; HTA 2 A Paffett 33.82; B 2 P Kane 30.34; DTA 5 S Oxlade 28.60; B 5 S Tolson 21.36; JTA 4 S Oxlade 43.26; B 4 S Tolson 36.00; 4X100m 5 BH 46.4 (Lobb, Kakitie, Marston & Galvin); 4X400m 4 BH 3:27.9 (Galvin, Squires, Grierson & Fernandes);
Match 1 Higate 1331/2; 2 Dartf 1281/2; 3 Medw 1171/2; 4 BH'B' 801/2; 5 New EB 76;
[31] 11th Jul. STH. LGE DIV 3 (4) @ WIMBLEDON
100mA 2 A Browne 11.5; B 4 A Daniel 12.0; 200mA 2 A Browne 23.1; B 4 I Holder 26.2; 400mA 3 A Daniel 56.2; B 4 A Browne 57.4; 800mA 5 D Marks 2:12.0; B 5 S Jewell 2:18.1; 1500mA 2 W Foster 4:01.7; B 5 J Marks 4:31.5; 5000mA 5 Roy Smith 15:51.9; B 4 M Farrell 16:47.1; 110HA 4 I Holder 18.4; B 3 R Chitty 21.3; 400HA 4 J Marks 71.1; B 4 R Chitty 68.5; 3000mSC-; HJA 4 I Holder 1.65; B 3 D Marks 1.60; PVA =2 J Wakeman 3.15; B 5 R Chitty 2.35; LJA 2 R Chitty 6.04; B 5 C Longley 5.15; TJA 5 R Chitty 11.57; B 5 J Marks 9.85; SPA 5 C Longley 9.39; B 3 J Wakeman 9.10; HTA 5 J Wakeman 18.38; B 5 C Longley 15.26; DTA 4 C Longley 29.40; B 4 J Wakeman 22.66; JTA 2 C Longley 43.96; B 4 R Chitty 30.06; 4X100m 2 BH 46.4; 4X400m 5 BH 3:52.5;
Match 1 Rich Tw 1431/2; 2 Dartf 1141/2; 3 Herc W 111; 4 Hunt 911/2; 5 BH'C' 721/2;
[32] 11th Jul. STH. LGE DIV 7 (4) @ IPSWICH
[33] 11/12 Jul. ENG. SCHS. CHS @ HULL
Sen 100m 2 M Nartey 10.99 {Ht 10.91}; 3000m M Steinle 8:22.96; TJ B Essein 14.82; E Clarke 14.26; SP S Timmins 11.24; 110H N Levy 14.73; Inter TJ M Bramble 14.40pb; DT M Bundock 46.24; J LJ D Gilkes 6.50; SP S Burman-Roy 14.70;
[34] 12th Jul. WELSH GMS @ CWMBRAN 2000SC(5:31.77) 7 S Newport{Eng} 5:41.71; 8 D Lee{Wal} 5:48.95;
[35] 12th Jul. WINDMILERS 10Km @ WIMBLEDON (31.47) 3 Roy Smith 33.27;
[36] 15th Jul. CHEMICAL CHALLENGE @ BATTERSEA PK
(31/2M/16.15) 40 Roy Smith 18.07; P Hamilton 18.26; M Farrell 18.38; D White 20.23; S Hollingdale 20.43; J Barton; M Watling; B Mellish; J A Cooper; G Fee; N Nuttall; C Dale; W Graham;
[37] 15th Jul. PRIORY 10Km @ REIGATE 11 P Irvine 32.05;
[38] 18th Jul. ELMORE 7M, SURREY 7 D Bright 38.25;
[39] 18/19 Jul. EURO U23 CUP @ GATESHEAD 400H(50.76) 6 N Levy 52.91;
[40] 18/19 Jul. NATL VETS CHS (BVAF) @ COPTHALL
100m V45 J Robinson 14.34(ht); V65 4 P Baigent 14.74; 200m J Robinson 29.50(ht); 3 P Baigent 29.65; 400m V40(51.66) 3 D Cocker 52.20; 4 R Minting 52.22; 800m V40(1:59.42) 2 R Coe 2:00.20; ht D Cocker 2:05.3; 1500m V60 3 W Clapham 5:24.26; V45(3KWlk/13:17.9) 2 P Hannell 13:30.3; (5KWlk/22:46.42) 2 P Hannell 23:25.82; V55 J Day: 1PV/3.00; 2HJ/1.20; 2LJ/4.08; 4H100/20.63; 5TJ/8.66; G Hickey: 2TJ/9.71; 2SP/11.55; C Brand: 3JT/40.52;
[41] 19th Jul. GRE CUP SF @ KINGSTON
100m 3 M R Williams 11.1; 200m 5 M Williams 21.8; 400m 4 N Keogh 47.9pb; 800m 2 D Heath 1:51.0; 1500m 6 D Lee 3:50.0; 5000m 1 Dl Smith 14:31.7; 10000m 2 A Guilder 31:04.6; 110H 2 A Hodge 15.3; 400H 3 R Holt 53.9; 3000mSC 1 S Newport 8:51.6; HJ 1 A Hodge 2.00; PV 2 A Hardy 4.40; LJ 6 E Clarke 5.94; TJ 5 E Clarke 14.37; SP 5 J Mulcahy 14.02; HT 8 A Paffett 37.82; DT 6 C Ellis 40.70; JT 1 P Yates 68.82; 4X100m 6 BH 42.8 (Williams, K Hart, P Byfield & M Nartey); 4X400m 4 BH 3:17.2 (Holt, Williams, Keogh & P Featherston);
Match 1 ShB 140; 2 BH 111; 3 Sale 104; 4 Craw 911/2; 5 Winds 88; 6 Bo'm 84; 7 Card 621/2; 8 Swan 55;
[42] 22nd Jul. CLUB T&F CHAMPS (4) @ NORMAN PK
400m S/J A 1 N Keogh 49.2 {Reay Cup}; 2 D Galvin 50.4; 3 P Squires 51.4; 4 A Draper 51.9 {Burley Cup}; S/J B 1 A Dennison 54.3; 2 A Algeo 55.3; 3 L Dennison 59.1; 4 B Brown 66.4; CBY 1 P Comber 55.9; 2 S Hennelly 56.6; 3 J Marks 56.8; 4 A Blackwell 60.3; 5 M Skinner 62.5; 6 D Dodds 65.8; 5000m A 1 D Hassall 15:34.0 {Reynolds Bowl}; 2 T Cherchuck 15:48.8; 3 P Calnan 15:55.0; 4 M Farrell 15:57.6; 5 J A Cooper 16:07.2; 6 J Phelan 16:20.8 {1stV}; 7 W Lonergan 16:28.8; 8 B Mellish 16:38.5; 9 C Griffin 16:52.3; 10 M Cronin 17:03.1; 11 B O'Gorman 17:07.7; 12 J R Turner 17:38.9; 13 J E Turner 17:40.8; 14 R Brown 17:54.1; B 1 D Marks 16:55.8; 2 J Marks 16:58.2; 3 J Mills 17:30.6; 4 C Woodcock 17:32.6; 5 D White 17:45.4; 6 C Fincham 17:46.6; 7 S Hollingdale 17:48.0; 8 S Pairman 18:02.1; 9 P Rissen 18:10.4; 10 D Dhammaloka 18:30.3; 11 R Turney 18:40.5; 12 J Copley 18:45.7; 13 W Clapham 19:37.8; 14 A Weeks-Pearson 21:46.9; 3000mWlk 1 P Hannell{V45} 13:50.9; 2 N Simmons 16:57.4; 3 S Hollingdale 17:17.8; LJ Sen 1 S Oxlade 5.67; 2 J Day{V55} 4.08; J 1 A Dennison 4.96; 2 L Dennison 4.04; Y 1 S Hennelly 4.91; 2 J Marks 4.69; 3 D Marks 4.62; 4 P Comber 4.58; B 1 A Blackwell 4.69; 2 D Dodds 3.93; C M Skinner 4.07; JT Sen 1 S Oxlade 44.86; 2 R Coe{V} 34.44; 3 J Day 20.86; J 1 A Dennison 28.50; 2 L Dennison 25.88; Y D Marks 25.20; B 1 A Blackwell 18.08; 2 D Dodds 15.48; C M Skinner 12.48;
[43] 19th Jul. 10 Km RdR @ ELMBRIDGE (30.01) 153 W Orton 40.05;
[44] 21st Jul. FORBANKS 5M @ BECKENHAM
(25.57) 17 N Kinsey 28.14; 40 T Brightwell 30.18; 48 R Walsh 31.01; 50 R Brown 31.11; 64 S Freemantle 31.49; 72 J Ingram 32.15;
[45] 22nd Jul. OPEN @ CRAWLEY 1500m Dl Smith 3:50.6; A Hollens 3:56.2; M Steinle 3:57.5;
[46] 22nd Jul. COMB. SERV @ ALDERSHOT A Hodge {Ach} 110H/HJ/TJ: 15.6/1.95/13.87;
[47] 25th Jul. KENT A.C @ LADYWELL
Pent(1854) 7 J Phelan 1353 (200m/JT/LJ/DT/1500: 29.04/22.38/3.84/19.83/4:23.2); Chs 100m/14.8;
[48] 9th Jul. BELGRAVE INVIT DT P Yates 41.42; M Winch 40.54;
[49] 25/26 Jul. AAA U20 CHAMPS @ STOKE
100m sf E Wodu 10.92; M Nartey 11.00{ht 10.97}; J Golding 11.02{ht 10.99pb}; ht P Marston 11.62; 200m sf J Golding 22.34{ht 22.30}; ht E Wodu 22.55; M Nartey 22.56; P Marston 24.05; 800m A Draper 1:59.15; 5000m 3 M Steinle 14:34.69 {ClJRec}; 400H 1 N Levy 52.42; 3000SC 11 A Algeo 9:46.71 {ht 9:43.82}; LJ R Harding 6.45; TJ 5 M Bramble{Y} 13.96; SP 6 J Mulcahy 14.46; Boys 3000m 7 A Blackwell 9:44.70; 15 D Dodds 10:07.95;
[50] 26th Jul. HALF-MARATHON @ DARTFORD (69.58) 45 D Henry 81.59; 67 T Brightwell 84.26; 89 P Shepheard 87.18; 115 S Hollingdale 88.49; 134 R Brown 90.31; 196 B Wilson 96.15;
[51] 28th Jul. REEBOK CHALLENGE @ LOUGH'B
5000m 1 J Harrison 13:43.96; 8 S Newport 13:56.82; 13 Dl Smith 13:58.62;
[52] 1st Aug. STH. LGE. DIV 1 (5) @ HARINGEY
100mA(10.5) 2 M Nartey 10.5; B 4 D Kakitie 11.5; 200mA 4 D Kakitie 23.4; B 4 C Karageorghis 23.4; 400mA 1 N Keogh 50.1; B 2 D Galvin 51.4; 800mA 3 Dl Smith 2:01.8; B 3 P Brice 2:01.7; 1500mA 1 Dl Smith 3:55.3; B 3 P Brice 4:04.8; 5000mA 2 J Barton 15:05.0; B 2 A Hollens 15:23.4; 110HA 3 L Redgrave 15.9; B 4 S Tolson 18.2; 400HA 1 N Keogh 54.3; B 4 S Oxlade 75.7; 3000mSCA 2 M Watling 10:10.7; B 2 J Beck 10:29.6; HJA 1 Z Brewster 1.95; B 1 T Llewelyn 1.90; PVA 2 S Tolson 4.00; B 2 D Coleman 3.80; LJA 3 L Redgrave 6.51; B 2 Z Brewster 6.38; TJA 3 A Woodhouse 14.09; B 3 L Redgrave 12.74; SPA 4 S Oxlade 9.93; B 4 P Kane 8.59; HTA 4 P Kane 34.20; B 4 S Oxlade 22.42; DTA 3 S Oxlade 34.90; B 4 P Kane 17.74; JTA 5 S Oxlade 44.66; B 4 S Tolson 38.54; 4X100m 3 BH 45.2 (Karageorghis, Nartey, Kakitie & E Wainwright aka Wekwe); 4X400m 3 BH 3:33.1 (Galvin, Wainwright, Brewster & Keogh)
Match 1 Houns 143; 2 Peter'b 124; 3 BH'B' 114; 4 Read 79; 5 N Lond 61;
[53] 1st Aug. STH. LGE. DIV 3 (5) @ WOKING
100mA 1 A Browne 11.5; B 3 R Chitty 11.8; 200mA 1 A Browne 23.5; B 4 R Chitty 25.0; 400mA 5 G Nicholas{Y} 60.6; B 5 R Coe{V} 62.7; 800mA 2 R Coe 2:01.7; B 1 D Hassall 2:03.9; 1500mA 2 G Fernandes 4:10.2; B 2 D Hassall 4:15.3; 5000mA 4 T Cherchuck 16:30.9; B 3 M Farrell 16:39.8; 110HA 5 A Browne 24.0; B 4 R Chitty 20.1; 400HA 5 M Lobb 63.6; B 1 G Nicholas 61.3 pb; 3000mSC{0 H2O} A 3 C Huntley; B-; HJA 5 A Browne 1.60; B =1 R Chitty 1.60; PVA 2 J Wakeman{V} 3.20; B 1 J Day{V} 2.80; LJA 5 R Chitty 6.09; B 5 A Browne 5.43; TJA 4 R Chitty 11.40; B 4 R Coe 11.30; SPA 5 J Wakeman 9.04; B 3 C Longley 8.96; HTA 5 J Wakeman 25.88; B 4 C Longley 17.92; DTA 5 C Longley 27.82; B 4 R Chitty 20.58; JTA 1 C Longley 48.38; B 5 R Coe 27.90; 4X100m 4 BH 47.3 (Chitty, Longley, C Huntley & Browne); 4X400m 2 BH (Fernandes, Nicholas, Browne & Chitty
Match 1 Hasle 118; 2 Swin 116; =3 Ashf 105; =3 Newb 105; 5 BH'C' 931/2;
[54] 1st Aug. STH. LGE. DIV 7 (5) @ COPTHALL
100mA(11.3) 3 T Wilson 12.7; B(12.4) 3 G Medhurst 12.8; 200mA(24.8) 4 G Medhurst 26.4; B 1 A Wallington 25.4; 400mA(54.5) 4 M H Allen 55.5; B 1 A Wallington 55.6; 800mA(2:04.3) 2 N Wise 2:04.8; B(2:10.6) 4 P Betts 2:26.3; 1500mA(4:14.3) 2 C McCarthy 4:20.3; B(4:23.4) 2 J Phelan 4:27.2; 5000mA(15:31.8) 2 H Morten 16:03.9; B 1 W Lonergan 16:35.2; 110HA(20.8) 3 P Betts 21.6; B(21.3) 2 N Kinsey 25.1; 400HA(57.7) 2 P Betts 71.0; B(65.2) 4 J Phelan 76.1; 3000mSCA(9:55.1) 2 N Kinsey 10:45.7; B 1 P Betts 11:16.8; HJA(1.55) 5 P Betts 1.10; B(1.50) =3 J Phelan 1.10; PVA(2.45) =2 J Robinson 1.50; B(2.10) 2 J Phelan 1.50; LJA(6.05) 4 G Medhurst 5.24; B(5.35) 4 T Wilson 4.54; TJA(12.99) 3 G Medhurst 11.00; B(10.64) 2 J Robinson 7.58; SPA(11.17) 2 G Hickey 10.38; B(9.62) 4 T Wilson 7.83; HTA(31.60) 3 G Hickey 24.68; B (25.32) 2 P Lonergan 20.98; DTA(38.78) 2 A Elgy 31.78; B(27.38) 2 G Hickey 26.30; JTA(49.14) 3 G Hickey 33.20; B(47.76) 5 T Wilson 26.52; 4X100m(48.1) 3 BH 48.6 (Wallington, Wilson, Medhurst & Allen); 4X400m(3:43.0) 2 BH 3:43.7 (Wise, Allen, Wallington & McCarthy);
Match 1 Serpt 150; 2 BH'D' 1181/2; 3 Swale 981/2; 4 Braintr 72; 5 Hertf & Ware 58;
[55] 2nd Aug. BRIT. JUN LGE DIV 1 (3) @ ENFIELD
100mA 1 M Nartey 10.8; B 1 E Wodu 11.0; ns M Champion 11.5; 200mA 3 J Golding 22.0; B 1 E Wodu 22.4; 400mA 1 N Levy 49.7; B 2 J Murray 52.5; 800mA 2 A Draper 1:56.5 pb; B 2 A Algeo 2:01.1; ns S Hennelly{Y} 2:10.8; 1500mA 3 M Steinle 4:03.5; B 3 A Dennison 4:20.9; ns A Gibbins{Y} 4:28.1; 3000mA 5 C Wada 9:28.2; B 3 D Marks{Y} 9:54.1; 110HA 2 J Tullett 15.8; B 1 A Ilo 15.8; ns J Jackson{Y} 16.6; 400HA 2 A Ilo 58.2; B 2 D Grierson 58.7; 2000mSCA 1 A Algeo 6:15.4; B 1 J Marks{Y} 6:27.8 pb; ns D Marks{Y} 7:03.7; I Saunders{Y} 7:05.6; A Gibbins{Y} 7:12.5; S Hennelly{Y} 7:57.4; HJA 4 Z Brewster 1.85; B 2 J Jackson{Y} 1.80; PVA 3 S Foster 3.60; B 2 B Essein 2.80; LJA 4 Z Brewster 6.06; B 4 S Bobb 5.48; TJA 1 E Clarke 14.83 =pb, cljr; B 1 B Essein 14.34; ns S Bobb 13.37; SPA 1 J Mulcahy 15.75; B 1 M Bundock{Y} 12.02; HTA 4 P Kane 39.16pb; B 5 A Brown 23.40pb; DTA 2 A Brown 40.96; B 1 M Bundock 40.50; JTA 2 S Foster 50.98; B 1 R Drury 45.52; 4X100m 1 BH 42.8 (Wodu, Golding, H Banda & Nartey); 4X400m Disq 3:26.0 (Grierson 52.2; Draper 51.4; Brewster 54.5; Levy 47.9);
Match =1 BH 227; =1 Birchf 227; 3 O Gayt 165; 4 Sale 155; 5 Harin 113; 6 Enf 81;
[56] 19th Jul. RdRs @ CLIFFE WOODS
(10M/57.29) 20 J E Turner 62.59; 97 G Crowder 74.45; (5M/29.04) 33 G Plank 32.12;
[57] 26th Jul. 10Km RdR @ DULWICH PK C Wada 35.16;
[58] 5th Aug. CLUB CHAMPS (2) @ NORMAN PK { Postponed from 24/6 }
100m Sen 'A' Final 1 M R Williams 11.0 {Rampley Cup}; 2 A Browne 11.1; 3 K Hart 11.2; 4 N Keogh 11.3; 5 P Featherston 11.5 {ht 11.4}; 6 C Karageorghis 11.7 {ht 11.6}; 'B' Final 1 D Kakitie 11.7; 2 D Grierson{J} 12.0 {ht 11.9} {Schofield Cup}; 3 A Wallington 12.3; 4 B Brown 12.6; 5 A Wilson 13.0; Y 1 C Spence 12.8; 2 D Marks 13.5; 3 A Gibbins 13.7; B 1 A Blackwell 13.8; 2 D Plater{G} 14.0; C 1 M Skinner 14.5; 2 S Burman-Roy 15.5; 3 C Hollis 18.0; 3000m A Race 1 D Hassall 8:58.8 {Morgan Cup}; 2 A Algeo 9:05.8; 3 H Morten{1stV} 9:08.7; 4 T Cherchuck 9:16.6; 5 W Lonergan 9:28.7; 6 A Dennison 9:39.1; 7 B Mellish 9:58.1; 8 J Marks 9:58.9; 9 M Cronin 10:01.8; 10 J R Turner 10:12.2; 11 T Brightwell 10:17.1; B Race 1 J Mills 10:08.1; 2 R Brown 10:08.3; 3 S Hollingdale 10:15.0; 4 C Woodcock 10:19.0; 5 A Blackwell 10:22.2; 6 P Rissen 10:27.7; 7 C Fincham 10:30.0; 8 M Skinner 10:30.3; 9 D Dhammaloka 10:42.6; 10 G Fee 10:49.0; 11 S Freemantle 10:49.0; 12 A Pontifex 11:09.9; 13 N Brightwell {LG} 11:17.7; 14 W Clapham 11:22.7; 15 D Lawrie 12:14.3; 16 A Weeks-Pearson 12:38.9; 400H 1 C Fincham 67.6; 2 D Marks 67.7; 3 S Freemantle 79.3; 2000SC {Postponed from 8/7 cos 0 H2O } 1 D Marks 7:07.0 {Walter Cup}; 2 A Gibbins 7:10.7; 3 J Marks 7:10.7; HJ Sen 1 S Tolson 1.75; 2 S Oxlade 1.70; 3 J Day{1stV} 1.30; J 1 A Dennison 1.70; 2 A Draper 1.50; Y 1 D Marks 1.55; 2 J Marks 1.40; 3 A Gibbins 1.30; B 1 Su Burman-Roy 1.45; 2 A Blackwell 1.35; C M Skinner 1.20;HT 1 S Oxlade 26.04;2 S Tolson 18.74;3 J Day{1V} 15.20;B 1 Su Burman-Roy 40.40; 2 J Nichols 29.70;
[59] 15th Aug. STH LGE DIV 3 (6) @ SUTCLIFFE PK
100mA 5 R Chitty 12.6; B 4 I Holder 12.3; 200mA 5 I Holder 29.2; B 5 R Chitty 26.0; 400mA 2 D Marks 52.0; B 5 N Wise 60.0; 800mA 5 N Wise 2:12.1; B 4 D Marks 2:04.5; 1500mA 4 N Wise 4:27.8; B 3 J Marks 4:27.8; 5000mA disq Roy Smith 15:49.4; B 4 M Farrell 16:35.6; K Pike{KtAC} 15:53.5; 110HA ?; B 4; 400HA 5 J Marks 68.7; B 4 I Holder 78.6; 3000mSC -; HJA 4 R Chitty 1.65; B =2 I Holder 1.65; PVA 1 J Wakeman 3.40; B 2 J Day 3.00; LJA 2 R Chitty 6.28; B 4 I Holder 5.53; TJA 4 R Chitty 11.80; B 4 J Marks 9.72; SPA 5 R Samuel 10.06; B-; HTA 5 J Wakeman 22.78; B 5 R Chitty 21.30; DTA 5 R Chitty 23.50; B 5 J Wakeman 22.78; JTA 2 R Samuel 48.54; B 3 R Chitty 34.90; 4X100m-4X400m 4 BH 3:45.3 (Wise 56.0; J Marks 58.9; D Marks 58.6; S Singham 51.8)
Match 1 Woodf 153; 2 Kent AC 125; 3 Havant 97; 4 Camb H 82; 5 BH'C' 67;
[60] 14th Aug. LUCOZADE GAMES @ SHEFFIELD (2M/8:26.05) 14 J Harrison 8:47.79;
[61] 15th Aug. STH LGE DIV 1 (6) @ DARTFORD
Match 1 BH'B' 120; 2 Soton 114; 3 Guild 105; 4 Br & Hv 101; 5 Thurr 99;
[62] 15th Aug. STH LGE DIV 7 (6) @ SWINDON
100mA(12.1) 3 S Hitchcock 12.4; B 1 T Wilson 12.5; 200mA(23.7) 3 S Hitchcock 24.6; B 1 R Minting 25.0; 400mA(54.2) 4 M H Allen 55.9; B(53.0) 3 A Wallington 55.4; 800mA(1:58.0) 4 R Coe 2:06.1; B 1 C Wada 2:06.5; 1500mA 2 C McCarthy 4:17; B 1 K Daniel 4:26; 5000mA(15:36.9) 2 H Morten 16:09.4; B 1 J Phelan 16:38.5; 110HA(19.8) 4 P Betts 22.3; B(20.0) 2 N Davidson 20.2; 400HA(64.1) 2 N Davidson 64.5; B(65.3) 4 P Betts 70.8; 3000mSCA(10:18.9) 3 J Phelan 10:49.4; B(10:30.6) 2 B Mellish 11:01.2; HJA(1.70) 5 N Davidson 1.20; B(1.55) =4 P Betts 1.20; PVA(2.60) 5 J Robinson 1.60; B-; LJA(6.06) 4 R Coe 5.36; B(5.43) 4 J Robinson 4.06; TJA 1 R Coe 11.59; B(10.92) 5 J Robinson 7.78; SPA(11.55) 5 T Wilson 8.23; B(8.13) 5 J Phelan 6.85; HTA(25.70) 5 J Phelan 16.94; B(23.58) 5 T Wilson 15.60; DTA(32.26) 5 J Phelan 18.00; B(22.42) 5 J Robinson 16.54; JTA(44.12) 5 R Coe 36.22; B(30.78) 4 T Wilson 13.26; 4X100m(46.5) 2 BH 47.4(Wilson Davidson Minting & Hitchcock);4X400m 2 BH 3:40.9 (Davidson, Allen, Minting & Wada);
Match 1 Ton W 148; 2 Hayw H 116; 3 Kent AC 971/2; 4 BH 951/2; 5 Swind 81;
[63] 15th Aug. GRE CUP FINAL @ SHEFFIELD
100m(10.42) 7 M R Williams 10.77; 200m(21.29) 5 J Goldring 21.91; 400m(47.56) 7 R Holt 50.71; 800m(1:49.32) 3 D Heath 1:50.01; 1500m(3:58.71) 4 J Harrison 4:00.12; 5000m(14:20.48) 2 S Newport 14:21.55; 10000m(30:34.82) 2 Dl Smith 30:37.76; 110H(13.80) 8 A Hodge 15.41; 400H(51.10) 5 N Keogh 54.53; 3000mSC(8:48.92) 3 D Lee 8:59.74; HJ(2.10) 4 A Hodge 1.95; PV(5.25) 6 A Hardy 4.20; LJ(7.33) 5 G Sunshine 6.88; TJ(15.97) 5 E Clarke 14.63; SP(18.24) 5 J Mulcahy 14.11; HT(70.18) 8 S Timmins 40.98; DT(55.48) 8 J Quarry 32.36; JT(79.42) 4 P Yates 68.74; 4X100m(41.03) 2 BH 41.52; 4X400m(3:13.46) 5 BH 3:18.21;
Match 1 Belg 122; 2 SB 120; 3 Har 98; 4 Birchf 961/2; 5 New EB 89; 6 BH 82; 7 Woodf 75; 8 Enf 551/2;
[64] 2nd Aug. OPEN @ BRACKNEll PV(5.10) 2 A Hardy 4.20; Vets J Day 2HJ/1.30; 2LJ/4.28; 1TJ/9.11;
[65] 5th Aug. BMC MEETING @ SWINDON 3000m 1 J Harrison 8:07.3;
[66] 5th Aug. REEBOK CHALLENGE @ WLS 10000m 6 Dl Smith 30:19.2;
[67] 8th Aug. INTER-AREA U20 @ CRYSTAL PAL
100m 1 E Wodu 10.81; 200m 2 M Nartey 21.67; TJ 1 E Clarke 14.88; 6 S Bobb 13.52; SP 3 J Mulcahy 15.22; DT M Bundock 38.66; SEAA 3000m J 14 C Wada 9:26.14; B 5 A Blackwell 9:45.02;
[68] 9th Aug. INTERNATIONAL U20 @ SAN GIULIANO 400H(52.45) 2 N Levy 52.47; {Also 4X400};
[69] 15/16 Aug. AAA U17 CHAMPS @ CRYSTAL PAL
J 3000m 8 M Steinle 8:38.09; Y 100H D Barker 14.24; 400H A Daniel 59.51; SP 2 M Bundock 15.58; DT 6 M Bundock 44.62; Boy 100m 7 D Gilkes 11.93 {sf 11.75}; LJ 2 D Gilkes 6.37{=CBP}: SP 1 S Burman-Roy 15.15; DT 7 S Burman-Roy 36.86; HT 4 S Burman-Roy 47.28;
[70] 16th Aug. VETS A.C CHAMPS @ WLS V55 HJ 1 J Day 1.33;
[71] 23rd Aug. REEBOK CHALL @ NEWHAM
(1M/4:04.18) 2 D Heath 4:04.79; 3000m 1 J Harrison 8:02.05; 6 Dl Smith 8:08.05;
[72] RACE WALKING.
4/7 Sy.W.C Monks Hill. 2 P Hannell (PH) 48.51; 5 S Lightman 52.59; 8 N Simmons 55.07; 5/7 Sth.AAA.10K Cryst.Pal. 5 PH 52:16.15; 7/7 Vets 5M Battersea. 1 PH 39.50; 3 S Lightman 42.04; 8/7 3K Woodford. PH 14:02.3; 28/7 10K Ilford. 3 PH 49.28; 9 S Lightman 54.18; 11/8 5K Brighton. 1 PH 25.02; 16/8 BVAF 10K tr Solihull. V45. 1 PH 49:26.7; 2 S Lightman 53:11.1;
[73] SRI CHINMOY RACES @ BATTERSEA PK.
20/610K. A Pontifex 42.17; 29/6(2M/9.26) D Dhammaloka 11.09; W Clapham 12.22; 6/7(3M/14.21) P Hamilton 15.39; S Hollingdale 17.31; D Dhammaloka 18.14; W Clapham 19.03; 13/7(2M/9.30) D Dhammaloka 11.24; W Clapham 12.22; 20/7(1M/4.19) W Clapham 5.40; 27/7(3M/14.39) W Clapham 19.04; 3/8 2M. R Turney 11.42;
[74] 'CANTERS' 5Km @ CRYSTAL PAL PK 7/7 J Cross 23.13; J Bennett 25.27; 4/8 J Bennett 25.14;
[75] 17th May. HALF-MARATHON @ COBHAM HALLcf [11640] Add 478 J Bennett 125.08;
[76] 4th Jul. MIDNIGHT SUN MARATHON @ TROMSO, NORW (2:29) 60/220 C Poole 3:18

***END***

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk