Jul 1992

Home Up

VOL 11. No6. JULY 1992.
EDITOR:- W Clapham, 26 Dunoon Rd, London SE23 3TF (0181 699 5949)
News, Views & Results of Blackheath Harriers, 56 Bourne Way, Hayes, Bromley, Kent (Tel 0181 462 3115). Unless otherwise attributed, views are those of the Editor.
*****************************************************************

[01] 11th Apr. PARKINSON TROPHY { Junior Results }
100m/200m P Marston 11.2/22.8; R Lansiquot 11.3/23.0; n/s B Gardener 11.6/23.7; N Gardener 11.6/23.6; 400m D Grierson 52.8; S Hitchcock 55.4; 2000m C Wada 6:07.3; S Hough 6:24.1; 400H D Grierson 58.7pb; G Nicholas{Y} 64.8; LJ/TJ S Bobb 6.23/13.02; S Timmins 6.03/-; SP{6.25Kg} / DT{1.75Kg} A Brown 12.03pb/40.14; S Timmins 11.49/33.72; JT R Drury 49.52; R Samuel 48.26; 4X100m 45.2 (Lansiquot, Marston, B & N Gardener)
[02] 12th Apr. LONDON MARATHON @ GREENWICH/WESTMINSTER cf [11556]
Times are taken from Athletics Today Official Result booklet
DELETE Pa Taylor; J McGowan; ADD D Henry 2:52.20; M Beane 3:12.06; J Hobbs 3:22.57; A Foreman 3:30.03; W Graham 3:32.55; R Hogwood 3:36.31; B Smith 3:36.54; L Dickins 3:38.35; J Ingram 3:38.51; R Wheatland 3:38.51; R Walsh 3:39.55; R Weatherstone 3:40.40; J Hines 3:40.48; D King 3:44.07; S Waugh 3:45.18; S Reynolds 3:46.55; J Steer 3:48.25; B Hartley 3:50.24; C Dale 3:50.40; L Smith 3:53.14; P Murphy 3:53.25; K Porter 3:54.18; I Collins 3:56.05; J Routledge 3:56.10; R Counter 3:56.40; Pt Taylor 3:57.44; S Fagg 4:02.50; B Cowland 4:07.06; P Makin 4:07.51; R Parris 4:09.00; G Sharpe 4:10.18; G Forbes 4:10.44; P Degutis 4:11.00; J Copley 4:12.21; H Martin 4:13.55; M Gasson 4:15.28; J Johnson 4:17.56; H Dixon 4:18.55; A Bunch 4:19.13; P Hannell{Wlk} 4:21.00; Kt Morris 4:25.47; A Mothersole 4:27.55; J Briffa 4:29.55; A Harding 4:30.49; N Simmons{Wlk} 4:36.07; R Carder 4:39.16; J Cameron 4:42.41; D Wilcox 4:51.08; A Renny 5:13.33; M Wynes 5:25.47; Gl Morris 6:05.14;
Mini-Marathon(21/2M) Boys 14/15(12.01) 4 K Carvosso 12.30; 46 A Newman 13.40; 78 D Pipe; 106 S Wheeler; Boys 16/17(11.33) 15 C Wada; 21 J Marks; 36 D Marks; 45 T South; 63 A Card; 81 P Comber; 87 S Algeo; 89 S Jewell; 148 C Hallworth;
[03] 22nd Apr. VETS' AC T&F @ BATTERSEA PK 1500m (4:23.0) 2 H Morten 4:23.0;
[04] 25th Apr. NATIONAL 12-STAGE RD RELAY @ SUTTON PK { 5M 706yd; 3M 8yd }
(4:04.51) 6 BH 4:09.41 (7 A Guilder 26.24; 3 D Lee 14.22; 3 Dl Smith 26.39; 2 A Geddes 14.36; 2 D Taylor 26.27; 1 S Newport 13.57 {Fastest short leg}; 2 A Hollens 27.55; 2 D Heath 14.24; 2 J Harrison 26.31; 3 J Jefferies 15.25; 4 M Colpus 27.49; T Dickinson 15.12);
[05] 26th Apr. HALF-MARATHON @ STRATFORD-on-AVON 1 J Harrison 67.57;
[06] 26th Apr. HALF-MARATHON @ READING (62.20) 562/3902 C Poole 85.53;
[07] 26th Apr. 5M RdR @ COULSDON (27.10) 4 A Scriminger 28.27;
[08] 27th Apr. SCVAC T&F LGE, KENT DIV (1) @ DARTFORD { Track A, B & 50+; Field A & 50+ }
100m A(12.3) 2 J Field 12.5; B 1 D Cocker 12.9; 50-; 400m A(54.3) 2 D Cocker 54.5; B 1 R Coe 56.9; 50(61.4) 3 R Turney 64.8; 1500m A 1 K Daniel 4:24.4; B(4:30.8) 2 H Morten 4:44.2; 50 1 B O'Gorman 4:54.9; 2000mWlk A 1 S Lightman 9:46.4; B 1 B Mellish 11:27.2; 50-; HJ A(1.40) 2 J Robinson 1.35; SP A(10.02) 2 D Cocker 9.23; HT A(32.56) 3 C Brand 25.38; JT A(53.42) 2 C Brand 40.04; 50 HJ/SP/HT/JT 1 G Hickey 1.35/11.10/25.88/31.76; 4X100m 1 BH 51.5 {ClVRec} (D Brookes, Daniel, Coe & Cocker)
Match 1 BH 207; 2 Dart 189; 3 Medw 183; 4 Cam H 144; 5 Tun W R 101; Kent AC 95;
[09] 29th Apr. LLOYD'S BANK RD RELAY @ BECKENHAM {4 X 3Km} {Fastest leg: 8.26 crs rec}
(35.27) 2 BH'A' 35.54 (5 A Hollens 9.00; 1 Dl Smith 8.55; 1 J Jefferies 9.04; M Steinle 8.55); 6{1stV} BHV'A' 37.22 (6 R Coe 9.02; 6 J Phelan 9.26; 7 H Morten 9.30; K Daniel 9.24); 12 BH'B' 38.02 (8 P Calnan 9.05; 7 M Farrell 9.26; 8 P Betts 9.28; M Thorne 10.03); 26 BH'C' 41.10 (59 G Botley 12.09; 49 A Bounds 10.53; 36 A Hollens 9.20; Dl Smith 8.48); 28{7thV} BHV'B' 41.14 (30 M Cronin 10.04; 33 P Rissen 10.33; 29 D White 10.09; J Baldwin 10.28); For other teams:- K Pike 9.31; D Cocker 9.57; B O'Gorman 10.13; P Shepheard 10.55; J Taylor 10.56; R Ebbutt 11.47; J Tateson 11.48;
[10] 29th Apr. LOUGHBOROUGH v CAMB.U @ L'B 110H 4 A Hodge {Cam} 15.9; TJ A Hodge 13.56;
[11] 29th Apr. OPEN @ CRYSTAL PAL 400m 2 N Keogh 49.9; SEAA 10000m(29:37.7) 4 A Guilder 30:28.2;
[12] 1st May. 5M RdR @ HEANOR, DERBY (26.05) 7 L Atterbury 27.55 {2ndV};
[13] 2nd May. OPEN VETS' 10M RD @ TOOTING BEC 15 R Turney 62.56;
[14] 2/3 May. UAU CHAMPS @ CARDIFF
10000m(30:00.84) 5 D Lee {L'b} 31:02.17; 7 T Dickinson {L'b} 31:56.97; 3000SC 1 D Lee 9:04.92; 400H 3 R Holt 53.8; HJ 1 A Hodge {Cam} 2.00;
[15] 3rd May. STH POLICE HALF-MARATHON CH @ THAMES DITTON (68.04) 14 N May 76.02;
[16] 3rd May. 'LIONS' 10Km RdR @ ORPINGTON
(30.50) 2 G Arthey 31.19; 5 P Calnan 33.42; 19 J A Cooper 36.38; 24 D Henry 37.34; 45 M Beane 39.35; 61 C Poole 41.09; 88 R Chambers 43.03; 91 B Hartley 43.16; 93 R Hogwood 43.21; 122 K Pearson 45.30; 124 M Cavalli 45.40; 180 Pt Taylor 48.52;
[17] 5th May. THREE PONDS RD LGE, DERBYSH 5M. 9 L Atterbury {2ndV};
[18] 6th May. REPR MATCH @ CRYSTAL PAL
100m 1 M R Williams{SE} 10.70; 3000m{inc Sth AA Ch} (8:05.02) 2 S Newport{WLI} 8:06.78; J Jefferies 8:37.37; 400H(52.54) 4 N Keogh{NTh} 54.20; 5 N Levy{SE} 54.42;
[19] 4th May. TED PEPPER 10 Km @ LANGLEY PK {inc Kent Ch}
1 Dl Smith 31.17; 2 H Mountcastle {Hast} 32.03; 3 K Penny {Camb.H}{V} 32.05; 13 Roy Smith 33.05; 15 S Birkin{Camb.H}{V45} 33.13; 18 M Farrell 33.32; 23 G Harrold {Brom.V}{V50} 34.06; 47 T Brightwell 36.50 {Chief Whips Tr}; 48 J R Turner 36.52; 49 T Markova {Ukraine}{1st L} 36.53; 56 M N Williams 37.42; 57 P Rissen 37.46; 60 D Pettet {Camb.H}{V55} 38.03; 62 A Kilgour 38.11; 64 P Shepheard 38.19; 69 S Cluney 38.37; 70 S Capey 38.54; 73 G Fee 38.45; 74 J E Turner 38.46; 79 J Taylor 38.58; 81 S Pairman 39.03; 94 J Hobbs 39.57; 97 B Wilson 40.20; 98 J Copley 40.28; 100 C Poole 40.57; 107 D Crowdson 41.23; 110 J Brown 41.39; 114 J White 42.00; 115 B Hartley 42.05; 116 A Pontifex 42.05; 119 J Wilkinson 42.32; 123 M J Allen 42.51; 124 C Rowe 43.07; 125 Roy Green 43.26; 126 G Crowder 43.30; 137 J Cross 45.00; 138 S Wheeler 45.15; 139 W Wheeler 45.22; 142 B O'Flynn 46.02; 143 R Watkins 46.02; 144 M Gasson 46.08; 147 Kt Morris 46.22; 166 P Daniels 51.17; Teams(Scoring 3 ) 1 SLH 29; 2 BH 32; 3 Camb.H 37; Kent. 1 Camb.H;
[20] 4th May. NATL JUNIOR LGE DIV 1 (1) @ BELLE VUE
100mA 5 R Lansiquot 11.4; B 5 A Ilo 11.6; NS M Champion 11.5; A Cheung 11.6; S Hitchcock 11.7; 200mA 6 M Champion 23.5; B 6 A Daniel 24.1; NS S Hitchcock 24.6; 400mA 1 N Levy 49.3; B 2 J Murray 52.0; 800mA 2 J Murray 1:56.5; B 1 A Draper 1:58.0; 1500mA 3 M Steinle 4:03.6; B 3 A Dennison 4:12.9; 3000mA 5 C Wada 9:28.5; B 3 D Marks 9:31.7; 110H(99cm)A 2 A Ilo 15.4; B 1 A Cheung 15.3; 400HA 1 N Levy 54.4; B 2 A Algeo 61.2; 2000mSCA 1 A Algeo 6:13.7; B 1 J Marks 6:38.5; HJA =2 J Jackson 1.85; B 2 Z Brewster 1.70; PVA 4 S Foster 3.60; B 4 B Essein 2.60; LJA 5 M Bramble 6.15; B 2 Z Brewster 6.08; TJA 2 M Bramble 13.71; B 1 S Bobb 13.52; SP(6.25Kg)A 4 M Bundock 12.00; B 1 S Timmins 11.53; HT(6.25Kg)A 3 S Timmins 46.28; B 4 P Kane 33.00; DT(1.75Kg)A 3 M Bundock 39.36; B 3 S Timmins 34.46; JTA 2 R Drury 45.40; B 2 R Samuel 43.30; 4X100m 6 BH 47.0 (Ilo, Cheung, Hitchcock & Brewster); 4X400m 2 BH 3:28.5 (Ilo, Draper, Murray & Daniel);
Match 1 Birchf 207; 2 BH 197; 3 Sale 182; 4 Harin 146; 5 O Gayt 135; 6 Enfield 125;
[21] 5th May. CUACO 5M @ BECKENHAM (27.13) 9 N Colvin 29.48; 21 R Turney 31.38;
[22] 6th May. CAMBS AA @ PETERBORO' 110H 1 A Hodge{Cam U} 15.8; HJ 1 Hodge 1.95;
[23] 7th May. ASSEMBLY LGE @ BLACKHEATH PK
(5K/15.25) 13 P Betts{Kt} 16.12; 23 J Baldwin 16.52 {1st V50}; 44 P Rissen 18.09; 70 A Musson{Kt} 20.37; 80 Fin. Teams 1 Kent A.C 23; 7 BH 229;
[24] 8th May. CAPITAL 5Km @ HYDE PK (17.08) 10 M Martineau 20.00;
[25] 9th May. BRIT. LGE DIV 2 (1) @ ENFIELD
100mA(10.3) 3 M R Williams 10.7; B(10.7) 5 B Allen 11.2; 200mA(21.05) 3 M Williams 21.63; B(21.80) 5 K Hart 22.56; 400mA(47.04) 6 P Featherston 51.49; B(49.26) 4 P Byfield 51.02; 800mA(1:52.8) 5 D Heath 1:56.7; B 1 J Jefferies 1:56.9; 1500mA 1 A Geddes 3:57.2; B 1 D Heath 4:00.0; 5000mA 1 S Newport 14:29.95; B(14:34.15) 2 J Harrison 14:56.15; 110HA(14.14) 6 A Cheung 16.25; B(14.95) 5 A Hodge 15.88; 400HA(52.97) 4 N Keogh 54.45; B 1 R Holt 54.15; 3000mSCA(8:49.53) 5 M Colpus 9:39.89; B(9:44.58) 2 P Calnan 10:05.09; HJA(2.05) 4 A Hodge 2.00; B(1.85) 5 S Tolson 1.70; PVA(4.25) 4 A Hardy 3.85; B(4.25) 3 S Tolson 3.85; LJA(7.32) 6 A Hodge 6.31; B(7.23) 5 L Redgrave 6.05; TJA(15.16) 5 M Bramble 14.20; B(14.66) 6 L Redgrave 12.35; SPA(16.55) 6 C Ellis 11.43; B(14.24) 6 A Hodge 8.94; HTA(70.46) 6 C Ellis 31.48; B(49.62) 6 A Hodge 17.88; DTA(51.90) 4 C Ellis 41.22; B(47.40) 4 C Longley 29.74; JTA(79.94) 5 J Kitching 56.36; B(54.02) 4 C Longley 40.22; 4X100m(43.0) 4 BH 43.6 (Allen, Williams, Hart & Byfield); 4X400m(3:19.8) 5 BH 3:20.9 ( Byfield, Holt, Featherston & Keogh)
Match 1 Newh EB 241; 2 Wood Gr 217; 3 Sale 214; 4 Enfield 209; 5 Leeds 198; 6 BH 177;
[26] 9th May. SOUTHERN LGE DIV 1 (1) @ HARROW
100mA 5 M Champion 12.0; B 5 D Barker 12.9; 200mA 4 D Grierson 24.8; B 5 C Huntley 26.4; 400mA 1 P Crossan 51.1; B 1 J Murray 51.4; 800mA 5 A Algeo 2:03.3; B 4 C Huntley 2:04.9; 1500mA 3 M Watling 4:12.3; B 3 A Algeo 4:21.3; 5000mA 1 D Taylor 14:56.2; B 1 Dl Smith 14:56.6; 110HA 4 I Holder 22.7; B 3 D Barker 20.0; 400HA 1 P Crossan 57.7; B 2 D Grierson 59.5; 3000mSC-; HJA 2 M Champion 1.75; B =1 I Holder 1.25; PV-; LJA 5 M Champion 5.66; B 5 I Holder 4.90; TJA 5 S Parsons 9.40; B-; SPA 5 S Akinjiola 9.99; B 5 P Kane 8.28; HTA 3 T Walter 36.36; B 3 P Kane 28.38; DTA 5 T Walter 21.08; B 5 P Kane 18.05; JTA 5 T Walter 34.70; B 5 P Kane 25.08; 4X100m 5 BH 50.5 ( Grierson, Holder, Barker & Crossan ); 4X400m 4 BH 3:31.5 ( Grierson, Murray, Huntley & Crossan)
Match 1 Ilf 120; 2 Norf O 119; 3 Old G 110; 4 Worth 102; 5 BH 74;
[27] 9th May. SOUTHERN LGE DIV 3 (1) @ CRYSTAL PAL
100mA 1 C Karageorghis 11.6; B 1 A Browne 11.7; 200mA(23.1) 2 C Karageorghis 23.4; B 1 A Browne 24.1; 400mA(51.2) 4 N Wise 55.1; B(54.0) 3 G Fernandes 55.8; 800mA(1:59.9) 3 T Dickenson 2:04.6; B 1 N Wise 2:05.3; 1500mA(4:06.8) 4 D Marks 4:17.9; B(4:17.3) 4 D Hassall 4:32.0; 5000mA(15:25.5) 3 M Farrell 16:12.1; B-; 110HA(16.3) 5 S Oxlade 19.6; B(18.0) 3 R Chitty 21.9; 400HA(54.4) 4 R Chitty 70.8; B(61.7) 4 S Oxlade 69.2; 3000mSC-; HJA(1.85) 4 J Jackson 1.70; B(1.80) 3 R Chitty 1.55; PVA(3.20) 3 S Oxlade 2.90; B(3.20) 2 J Day 2.90; LJA(6.23) 4 R Chitty 5.86; B(5.75) 2 S Oxlade 5.42; TJA(12.83) 4 J Jackson 12.26; B(12.61) 4 R Chitty 11.24; SPA(12.74) 4 S Oxlade 10.96; B(10.96) 5 C Brand 8.72; HTA(51.68) 5 P Squires 18.04; B-; DTA(40.56) 4 S Oxlade 34.20; B(32.72) 5 R Chitty 17.76; JTA(46.44) 4 S Oxlade 42.66; B(41.40) 4 J Jackson 38.72; 4X100m 1 BH 45.6; 4X400m(3:35.1) 3 BH 3:39.6;
Match 1 Bexl 129; 2 Cornw 126; 3 Ipsw 105; 4 BH 89; 5 Mitch & S 73;
[28] 9th May. SOUTHERN LGE DIV 7 (1) @ WATFORD
100mA 1 P Dean 11.7; B(12.5) 4 M Martineau 14.1; 200mA 1 P Dean 23.4; B(25.2) 3 P Comber 26.3; 400mA(56.3) 2 N Davidson 56.5; B 1 D Cocker 54.9; 800mA 1 D Cocker 2:08.5; B 1 P Comber 2:09.6; 1500mA(4:19.7) 2 C McCarthy 4:24.8; B(4:22.4) 2 J Marks 4:31.0; 5000mA(16:09.9) 2 P Betts 16:11.2; B(16:47.6) 2 N Colvin 17:59.6; 110HA 3 P Betts 27.2; B-; 400HA(63.9) 2 N Davidson 64.6; B(71.7) 2 P Betts 73.3; 3000mSCA 1 P Betts 10:53.2; B(11:28.5) 4 N Colvin 12:34.9; HJA(1.75) 4 J Marks 1.40; B(1.45) =4 P Betts 1.20; PVA(2.20) =2 J Robinson 1.50; B 1 C McCarthy 1.50; LJA(6.10) 3 D Cocker 4.98; B 3 M Martineau 3.97; TJA(12.96) 3 D Cocker 11.90; B J Marks; SPA(9.46) 5 N Davidson 6.28; B(8.42) 5 P Betts 4.95; HTA(30.12) 2 P Lonergan 20.96; B(26.74) 2 W Lonergan 19.66; DTA(25.52) 5 P Lonergan 20.66; B(24.94) 3 W Lonergan 18.62; JTA(44.20) 4 P Lonergan 22.76; B(28.18) 4 W Lonergan 22.02; 4X100m 1 BH 49.2 (Dean, Comber, Davidson & Cocker); 4X400m 1 BH 3:47.16 (Davidson 55.75; J Marks 58.06; Comber 57.43; Cocker 55.92);
Match 1 Holland Sp 135; 2 BH 116; 3 Stev 1111/2; 4 Dacor 78; 5 Lon Ir 691/2;
[29] 9th May. NATL. VETS' RD RELAY CHS @ MANCHESTER
V40 (2:06.19) 11/73 BH 2:10.55 ( 7 H Morten 15.40; 6 B O'Gorman 16.27; 8 J Phelan 16.14; 13 D White 17.04; 16 M Cronin 16.52; 12 K Daniel 15.56; 8 R Coe 15.44; L Atterbury 16.58);
[30] 10th May. REPR MATCH @ OXFORD 3000m(8:21.9) 3 T Dickinson {L'B} 8:38.1;
[31] 10th May. 10 Km RdR @ DARRICK WOOD (32.22) 2 P Barlow 33.42; 3 T Brightwell 34.06;
9 S Hollingdale 35.10;
[32] 10th May. 'ROMANIA' GRASS 10Km @ BLACKHEATH
(34.03) 14 R Turney 38.37 {3rd V}; 26 W Clapham 41.02; 30 C Rowe 41.22;
[33] 10th May. KENT YA CHS @ DARTFORD 3000m{J} 1 M Steinle 8:39.8;
[34] 11th May. SCVAC T&F LGE, KENT DIV (2) @ SUTCLIFFE PK {Track A, B & V50+} {Field A & V50+}
200m A(25.5) 2 J Field 26.1; B 1 D Brookes 27.0; 50(29.5) 2 P Baigent 30.5; 800m A 1 R Coe 2:04.9; B 1 D Cocker 2:07.6; 50 1 R Turney 2:24.9; 3000SC A(10:21.4) 2 J Phelan 10:27.5; B(11:10.1) 2 B Mellish 11:10.5; PV A-; 50 1 J Day 2.70; LJ A(4.71) 3 M Martineau 4.22; 50(4.27) 2 G Hickey 4.23; TJ A(8.89) 2 M Martineau 8.11; 50 1 G Hickey 9.91; DT A(28.90) 2 J Wakeman 23.48; 50(33.22) 2 C Brand 30.58; 1600m Medley Rly 1 BH 3:58.7 {ClVRec}(J Field, D Cocker, K Daniel & H Morten);
Match 1 BH 168; 2 Medw 154; 3 Cam H 136; 4 Dart 112; 5 Tun W R 109; 6 Kent 46; 7 BrV 6;
[35] 13th May. WLI v LOUGH'B @ HAYES, MX
1500m 5 S Newport {L'b} 3:51.4; 3000m 2 D Heath 8:28.4; 3000SC 1 D Lee 8:50.7;
[36] 13th May. INTER-VARSITY @ OXFORD 110H 2 A Hodge 15.4; HJ 1 A Hodge 2.00;
[37] May. DECATHLON in USA J Quarry 7001;
100m/11.32; LJ/7.16; SP/12.20pb; HJ/1.97; 400m/51.07; 110H/14.92; DT/36.34pb; PV/3.80; JT/44.10; 1500m/4:39.63;
[38] 16/17 May. KENT AA CHS @ CRYSTAL PAL
100m(10.4) 2 M R Williams 10.5 pb; 8 K Hart 10.9; Hts. A Wallington 12.3; J Field 12.4; S Pearce 12.8; A Murrell 13.6; Y(11.9) 4 S Bell 12.1{11.9}; 200m(21.0) 3 M Williams 21.7; 7 K Hart 22.3; 8 C Karageorghis 23.4{22.9}; Hts. P Squires 23.2; P Featherston 23.5; A Wallington 25.3; A Murrell 27.4; J(22.0) 2 D Grierson 23.7; 400m(49.4) 2 P Squires 50.9; 4 P Featherston 51.5; Ht. A Wallington 57.4; Y(50.4) 2 A Daniel 51.9; 3 P Murray 52.1; 4 D Tyler 52.2; 7 D Pipe 54.3; 800mHts. J Jefferies 1:58.2; R Coe 1:59.3 {ClVRec}; C Huntley 2:02.3; K Daniel 2:03.9; S Parsons 2:30.0; J(1:55.9) 2 J Murray 1:55.9; Y(1:59.0) 3 E Prendergast 2:02.8; 4 D Marks 2:04.1; 7 P Comber 2:08.4{2:04.8}; Ht. S Hennelly 2:10.5;1500m(3:45.7) 4 M Colpus 3:54.4; Hts. R Coe 4:06.4 {ClVRec}; K Daniel 4:08.0; D Dhammaloka 4:57.9; J(3:55.0) 3 A Draper 4:01.3; 4 M Steinle 4:03.4; 5 A Algeo 4:04.1; 11 A Card 4:29.5; 13 L Dennison 4:53.9; Y(4:08.0) 4 K Carvosso 4:18.3; Ht. G Riggs 4:47.3; S Wheeler 4:57.7; 5000m(14:07.5) 2 M Colpus 14:37.6 pb; 6 P Calnan 15:39.0; 14 D Dhammaloka 19:02.1; 110H 1 N Levy 14.8; J(15.4) 2 J Tullett 16.0; Y 100H 1 D Barker 13.9; 3 J Jackson 14.3; 400H 1 N Levy 52.9 =cbp; 2 N Keogh 53.9; Y 1 A Daniel 59.2; 3 G Nicholass 61.5; 3000mSC 1 S Newport 8:43.4 cbp Clrec; J 2000SC 1 A Algeo 6:09.0; Y 1500SC(4:41.1) 2 J Marks 4:42.5; HJ 1 A Hodge 1.90; Y(1.88) 2 J Jackson 1.88 pb; 3 N Brewer 1.80; PV(4.00) 2 S Tolson 3.90; Y(3.00) 3 A Jones 2.60; LJ Y(6.86) 2 J Jackson 5.85; TJ Y 1 A Woodhouse 13.49; 3 P Lawrence 12.26; SP J 1 J Mulcahy 15.34; Y 1 M Bundock 13.88; HT J 1 S Timmins 43.64; 3 P Kane 35.52; DT(50.50) 5 J Quarry 40.14; J 1 A Brown 41.16; 3 J Mulcahy 38.54; Y 1 M Bundock 41.64; JT(80.72) 6 J Quarry 47.98; Y(47.76) 3 J Jackson 44.94; 5 B Martin 43.54;
[39] 17th May. HALF-MARATHON @ CANTERBURY 1 A Guilder 64.58;
[40] 17th May. HALF-MARATHON @ COBHAM HALL
1 G Arthey 66.42; 4 Roy Smith 72.59; 44 G Canfield 84.05; 56 M Lodwig 85.57; 60 S Hollingdale 86.21; 64 R Brown 86.33; 96 P Shepheard 88.34; 116 J Hobbs 90.00; 126 Kr Morris 91.21; 137 C Poole 92.12; 169 J Copley 94.36; 178 N Wheeler 95.06; 182 G Sharpe 95.22; 183 P Metcalf 95.30; 187 B Hartley 95.56; 243 N Brooks 99.00; 247 N Webb 99.09; 263 C St Aubyn 100.50; 336 S Reynolds 106.05; 393 Pt Taylor 112.23; 422 A Mothersole 115.26; 428 J Braughton 116.08;
Teams(Scoring 3 ) 3 BH.
[41] 17th May. HALF-MARATHON @ JERSEY Kt Morris 102;
[42] 20th May. CAPITAL MILE @ HYDE PK S Hollingdale 5.22;
[43] 23rd May. SOUTHERN LGE DIV 1 (2) @ BATTERSEA PK
100mA 2 C Karageorghis 11.6; B 5 P Squires 12.3; 200mA 5 C Karageoghis; B 5 J Tullett; 400mA 3 P Squires 50.8; B 1 D Galvin 51.2; 800mA 2 P Galloway 1:56.0; B 4 L Bulson 2:06.0; 1500mA 2 Dl Smith 3:56.4; B 2 A Linford 4:05.0; 5000mA 4 T Dickinson 15:47.4; B 3 A Baldock 16:04.9; 110HA 1 J Quarry 16.0; B-; 400HA 5 J Beck 75.7; B-; 3000mSCA 4 J Beck 10:36.3; B 4 J A Cooper 10:47.4; HJA 5 S Bobb 1.65; B 5 A Jamieson 1.25; PVA 2 J Quarry 3.80; B 2 D Coleman 3.80; LJA 2 J Quarry 6.92; B 3 S Timmins 6.04; TJA 2 S Bobb 13.48; B 1 A Jamieson 13.40; SPA 4 J Quarry 11.21; B 3 A Brown 11.18; HTA 2 A Paffett 40.58; B 1 S Timmins 40.48; DTA 3 A Brown 36.74; B. S Harrison 34.26; JTA 2 S Harrison 57.50; B 1 B Watson 52.58; 4X100m 5 BH 52.4 (Galvin, Squires, Karageorghis & Parsons); 4X400m 3 BH 3:35.8 (Galvin, Squires, Linford & Bobb)
Match 1 HHH 115; 2 Belgr 114; 3 Portsm 108; 4 BH'B' 104; 5 Shaft B 92;
[44] 23rd May. SOUTHERN LGE DIV 3 (2) @ WALTON
100mA(11.0) 3 M Champion 11.4; B(11.3) 4 R Chitty 12.0; 200mA(22.4) 4 M Champion 23.4; B(23.5) 5 H Boyce 25.0; 400mA(50.9) 4 N Wise 54.3; B(51.5) 5 R Chitty 56.6; 800mA(1:56.7) 4 R Coe 1:59.3; B(2:02.3) 3 N Wise 2:05.7; 1500mA(4:02.6) 4 D Hassall 4:07.1; B(4:04.9) 4 M Farrell 4:37.2; 5000mA(15:49.7) 3 M Farrell 16:25.1; B 1 C Huntley 16:39.4; 110HA(15.3) 4 S Oxlade 17.7; B(15.5) 3 I Holder 17.4; 400HA(56.7) 5 A Algeo 61.7; B(56.0) 2 H Boyce 63.8; 3000mSC-; HJA(1.90) 4 M Champion 1.75; B(1.80) 4 I Holder 1.60; PVA(4.40) 4 S Oxlade 2.30; B(3.80) 4 R Chitty 2.20; LJA(6.50) 5 R Chitty 6.14; B(6.38) 3 I Holder 5.63; TJA(14.46) 4 S Oxlade 12.06; B(12.92) 5 R Chitty 10.85; SPA(15.41) 5 S Oxlade 9.01; B(14.57) 5 A Fairbairn 8.93; HTA(64.42) 4 A Fairbairn 21.84; B(40.88) 3 R Chitty 19.84; DTA(51.76) 4 S Oxlade 35.62; B(35.14) 4 A Fairbairn 31.68; JTA(51.94) 3 S Oxlade 46.66; B(48.80) 5 R Coe 29.78; 4X100m(44.0) 4 BH 46.7 (? Chitty, Champion Holder & Boyce); 4X400m(3:24.7) 5 BH 3:41.2 (Wise, Algeo, Boyce & Coe);
Match 1 W'stow 126; 2 Harin 122; 3 Walton 114; 4 Yeovil 93; 5 BH'C' 71;
( Also SL3 {Wimbledon} K Pike {Kt} 5000m/16:04.9 )
[45] 23rd May. SOUTHERN LGE DIV 7 (2) @ CRYSTAL PAL
100mA 1 P Dean 11.6; B(12.1) 3 P Patterson 12.3; 200mA 1 P Dean 23.2; B 1 J Lancaster 25.1; 400mA 2 D Cocker 53.4; B 2 M H Allen 55.1; 800mA 1 K Daniel 2:05.3; B 1 D Marks 2:06.2; 1500mA 1 J Phelan 4:22.6; B 1 C McCarthy 4:25.6; 5000mA 1 H Morten 15:56.3; B(16:53.8) 2 N Colvin 17:23.3; 110HA(20.3) 3 P Betts 22.4; B-; 400HA 1 N Davidson 63.4; B 1 P Betts 69.9; 3000mSCA 1 D Williams 10:41.6; B 1 N Kinsey 10:46.4; HJA 1 L Hickey 1.70; B 1 D Marks 1.60; PVA(3.30) =2 C McCarthy 1.53; B(2.40) =2 J Phelan 1.53; LJA(5.82) 4 D Marks 4.60; B(5.43) 4 M Martineau 4.47; TJA 1 D Cocker 11.64; B(10.94) 5 M Martineau 8.59; SPA(11.17) 2 G Hickey 10.32; B 1 P Lonergan 9.37; HTA(33.34) 3 G Hickey 24.28; B 1 P Lonergan 23.90; DTA(35.86) 5 G Hickey 20.40; B(28.48) 3 P Lonergan 17.80; JTA(48.60) 3 G Hickey 34.30; B(30.46) 3 P Lonergan 27.28; 4X100m(46.5) 2 BH 49.5 (Lancaster, D Olaye, Allen & Davidson); 4X400m 1 BH 3:43.3 (Davidson 55.1; Cocker 56.0; Daniel 58.3; Allen 54);
Match 1 BH'D' 139; 2 Has'mere 1221/2; 3 Bexl 1041/2; 4 O Gayt 911/2; 5 Harlow 741/2;
[46] 25th May. COUNTIES ATH. UN. CHS @ CORBY
3000mWlk(12:25.7) 8 P Hannell{Sy} 13:48.94; 20Km Rd(1:45.47) 7 M Colpus{Kt} 1:51.48;
[47] 25th May. NATIONAL JUNIOR LGE DIV 1 (2) @ WALTHAM FOREST
100mA 4 M Champion 11.6; B 3 J Tullett 11.5; n/s P Marston 11.4; S Hitchcock 12.2; 200mA 2 M Nartey 22.0; B 4 M Champion 23.6; n/s P Marston 23.2; 400mA 1 N Levy 48.5pb; B 1 J Murray 51.6; 800mA 3 A Draper 1:58.1; B 4 A Algeo 1:59.6pb; n/s P Comber{Y} 2:05.4; S Algeo 2:16.7; 1500mA 5 J Murray 4:15.2; B 5 A Dennison 4:16.1; 3000mA 2 M Steinle 8:35.1pb; B 2 C Wada 9:21.4pb; 110H{99cm}A 2 A Cheung 15.5; B 1 J Tullett 15.5; 400HA 1 N Levy 55.5; B 3 A Daniel{Y} 62.5pb; 2000mSCA 2 A Algeo 6:05.3pb; B 2 J Marks{Y} 6:30.0pb; HJA 4 J Jackson{Y} 1.80; B 2 N Brewer{Y} 1.80; n/s Z Brewster 1.85; PVA 4 S Foster 3.60; B-; LJA 3 Z Brewster 6.28; B 3 S Bobb 6.19; TJA 4 B Essein 13.61; B 1 S Bobb 13.55; SP {6.25Kg}A 1 J Mulcahy 16.28pb{ClJR}; B 1 M Bundock{Y} 11.65; n/s S Timmins 12.82; HT {6.25Kg}A 2 S Timmins 45.52; B 2 P Vane 37.34; DT{1 K}A 3 A Brown 38.86; B 1 M Bundock 38.76; JTA 3 S Foster 48.30; 4X100m 3 BH 44.3 (Essein;
Champion;Hitchcock;Nartey);4X400m 2BH 3:24.7(Grierson 52.4;Draper 51.1;Murray 50.0 & Daniel 51.2)
Match 1 BH 207; 2 Birchf 200; 3 Har 167; 4 Sale 1391/2; 5 Enf 1381/2; 6 Old G 133;
Postns {after 2} 1 Birchf 11(407); 2 BH 11(404); 3 Sale 7(3211/2); 4 Har 7; 5 Old G 3; 6 Enf 3;
[48] 29th May. SCVAC T&F LGE, KENT DIV (3) @ DARTFORD { Track A, B & 50+; Field A & 50+ }
100m A(12.1) 2 J Field 12.7; B 1 D Cocker 12.9; 50(13.8) 2 P Baigent 14.0; n/s M Martineau 14.2; 400m A(52.3) 2 D Cocker 53.3; B 1 R Coe 56.1; 50(61.9) 5 B O'Gorman 70.1; n/s M Martineau 64.5; 1500m A 1 H Morten 4:16.9; B 1 J Phelan 4:22.0; 50 1 J Baldwin 4:44.1; 5000m A(16:10.2) 6 D White 17:36.8; B 5 M Atthawes 18:50.4; 50 1 B O'Gorman 16:43.9; n/s W Clapham 19:27.2; HJ A(1.40) 3 J Robinson 1.35; 50(1.35) 2 M Davies 1.25; SP A(9.98) 2 C Brand 8.57; 50(8.72) 3 M Davies 7.41; HT A(30.20) 3 C Brand 24.08; 50 1 M Davies 32.38; JT A(51.70) 2 C Brand 42.58; 50(23.50) 3 M Davies 21.72; 4X400m{500m break} 1 BH 3:35.0 {BrClVRec} (R Minting, Daniel, Coe & Cocker)
Match 1 BH 201; 2 Cam H 200; 3 Dart 189; 4 Medw 158; 5 Tun W R 115; 6 Kent 81;
[49] 21st May. WILDE SAPTE RdR @ CITY of LONDON
(31/2M/17.19) 17 C McCarthy 18.58; 34 C Fincham 19.47; 49 M Thorne 20.24; 157 S Hitchcock 22.48;
[50] 25th May. 9M RdR @ WESTERHAM
(45.31) 7 D Bright{Les Crp} 52.17; 14 T Brightwell 54.33 {3rdV}; 39 C Poole 61.08 {2ndV50); 43 M Martineau 61.35; 55 B Hartley 65.04; 63 G Crowder 66.34; 79 B O'Flynn 69.55; 97 K Pearson 72.58; 113 Pt Taylor 77.02;
[51] 27th May. LOUGHBOROUGH v AAA v UK ST @ L'B
1500m D Heath 3:43.60; 3000m S Newport 8:11.72; 3000SC D Lee 8:46.1;
[52] 31st May. GRE CUP 2nd ROUND @ CRAWLEY
100m 1 M R Williams 10.9; 200m 1 M R Williams 21.5 =pb; 400m 1 N Levy{J} 47.8 pb; 800m 5 J Jefferies 1:57.2; 1500m 2 D Taylor 3:56.1; 5000m 1 Dl Smith 14:22.1; 110H 1 J Quarry 14.8; 400H 1 N Keogh 54.5; 3000mSC 3 A Algeo{J} 9:50.6 pb; HJ 2 A Hodge 1.95; PV 2 A Hardy 4.50pb; LJ 2 J Quarry 7.15; TJ 3 A Hodge 13.40; SP 3 J Mulcahy 14.83 {ClJR 7.26Kg}; HT 6 A Paffett 39.20; DT 3 C Ellis{V45} 41.30; JT 1 P Yates 69.12; 4X100m 1 BH 42.0 (B Allen, Williams, K Hart & Quarry); 4X400m 1 BH 3:17.3 (P Byfield 50.8; P Squires 49.3; P Featherston 49.0; N Keogh 48.2);
Match 1 Craw 146; 2 BH 145; 3 Croy 103; 4 Basing 100; 5 Brackn 99; 6 Bexl 78;
[53] 25th May. OPEN @ CRYSTAL PAL 100m B Allen 11.2;
[54] 31st May. NATIONAL 100 Km RdR @ NOTTINGHAM
(6:51.54) 19 J E Turner 9:53.08; M Crickett brave effort but dnf.
[55] 31st May. KING'S VETS' MILE @ NEWPORT, GWENT 1 R Coe 4.27 crse rec.
[56] 7th June. CAPITAL/LENSBURY 10Km RdR @ TEDDINGTON
(29.38 cr) 4 Dl Smith 29.49; 12 M Steinle 30.54; 31 A Hollens 31.44; 40 A Baldock 31.57; 52 P Calnan 32.23; 81 D Bright 33.12; 132 B O'Gorman 34.40; Teams 3 BH.
[57] 5/6/7 June. UK CHAMPS & AAA MULTI-EVENTS CHS @ SHEFFIELD
100m/200m M R Williams 11.22/22.19; 1500m A Geddes 3:54.44; 3000m(7.58.69) 10 A Guilder 8:12.44; 5000m S Newport 14:11.38; 3000SC(8:32.66) 3 D Lee 8:37.59 {ClRec}; JT P Yates 72.18; AAA Decath(7582) 3 J Quarry 6934 (100m/11.40; LJ/7.15; SP/11.85; HJ/1.92; 400m/50.49; 110H/15.10; DT/35.66; PV/3.80; JT/47.28; 1500m/4:42.29;
[58] 6/7 June. SCVAC CHS @ WATFORD
200mHt. J Robinson 29.5; 400m(52.1) 3 D Cocker 53.3; 800m 1 D Cocker 2:01.9; 2 R Coe 2:02.0; 5 K Daniel 2:04.4; 1500m(4:04.8) 3 R Coe 4:08.0; 4 K Daniel 4:11.4; M55 HJ/LJ/PV 1 J Day 1.27/3.89/3.10; TJ 2 J Day 9.79; JT 2 C Brand 42.54; 100m M65(14.1) 2 P Baigent 14.6;
[59] 14th June. 10M @ TWICKENHAM Roy Smith 55.16;
[60] 10th June. CLUB T&F CHS (1) @ CROYDON
800m A Race 1 A Draper{J} 1:57.8 (Barclay-Esson Cup; Howard Cup); 2 J Jefferies 1:58.8; 3 R Coe{V} 1:59.7; 4 M Watling 2:00.2; 5 D Cocker{V} 2:03.5; 6 A Dennison{J} 2:03.7; 7 K Daniel{V} 2:04.5; 8 P Squires 2:05.3; 9 C McCarthy 2:05.7; 800m B Race 1 N Wise 2:02.6; 2 D Marks{Y} 2:03.1; 3 P Comber{Y} 2:04.9; 4 J Marks{Y} 2:10.0; 5 L Dennison{J} 2:10.1; 6 A Card{J} 2:14.1; 7 D Dhammaloka 2:23.1; 800m Boy/Clt Race 1 A Blackwell{B} 2:17.9; 2 N Russell{B} 2:18.4; 3 M Skinner{C} 2:27.6; 4 T Pyner{B} 2:43.6; 5 N Thrall{C} 2:43.9; 6 M Davison 2:44.7; 10000m (inc Kent Chm) 1 J Moores{Kt AC} 30.48.6; 4 T Cherchuck 33:02.9 (Whitbread Tankard); 5 H Morten{V} 33:36.0; 6 M Farrell 33:43.5; 8 B Mellish{V} 35:15.6; 9 M Cronin{V} 35:21.1; 10 W Lonergan 36:04.0; 11 C Fincham 36:11.7; 12 J R Turner 36:45.8; 13 T Brightwell{V} 36:46.2; 14 Brown{V} 37:25.0; 15 P Rissen{V} 37:34.0; 16 J E Turner{V} 37:35.0; 17 S Pairman 37:55.7; 18 N Nuttall 38:08.0; 19 W Clapham{V} 40:31.3; 20 C Dale{V} 42:49.3; 110H 1 S Oxlade 19.0; 2 P Betts 22.4; PV 1 A Hardy 4.20; 2 D Coleman 3.80; 3 S Tolson 3.80; 4 J Day{V} 3.00; J S Timmins 2.10; DT 1 S Oxlade 33.22; 2 A Elgy 30.54; 3 J Robinson{V} 17.92; 4 J Day{V} 17.06; J S Timmins 35.36; By {1.25Kg} S Burman-Roy{C} 15.60;
[61] 13/14 June. SOUTHERN CHAMPS @ CRYSTAL PAL
100msf M R Williams 10.60; ht J Quarry 11.18; B Allen 11.20; K Hart 11.25; 200m sf M Williams 21.84; ht M Nartey 22.53; K Hart 22.68; P Squires 23.20; 400m P Squires 50.90; 800m ht G Clifford 1:56.04; 5000m 4 A Guilder 14:15.15; 5 M Colpus 14:24.15; 400H 3 N Levy 51.32 {UK best 16yrs}; ht N Keogh 53.74; 3000SC 1 S Newport 8:46.07; PV S Tolson 3.80;
[62] 15th June. SCVAC T&F LGE (4) @ SUTCLIFFE PK
200m A(23.4) 3 J Field 26.1; B-; 50(26.8) 5 R Turney 30.7; 800m A(2:05.7) 3 H Morten 2:09.8; B(2:10.7) 2 D White 2:15.2; 50(2:22.5) 3 R Turney 2:24.5; 3000m A(8:57.1) 3 J Phelan 9:15.2; B(9:18.4) 3 B Mellish 9:31.2; 50 1 B O'Gorman 9:51.5; PV A(3.30) 4 J Robinson 1.90; 50-; LJ A(5.01) 5 M Martineau 4.37; 50-; TJ A 1 D Cocker 11.79; 50(9.25) 3 C Brand 8.76; 4X200m(1:43.8) 2 BH 1:44.9 (Cocker, Field, Daniel & Martineau)
Match 1 Cam H 174; 2 Medw 157; =3 BH & Dartf 144; 5 TWR 86; 6 KAC 84; 7 BrV 7; 8 TW & Langt 6;
[63] 14th June. 9M RdR @ GREENWICH
(51.39) 19 J R Turner 58.20; 44 D Dhammaloka 64.41; 68 K Pearson 70.11; 72 D Tibbett 71.00;
[64] 7th June. 10Km RdR @ JOYDENS WOOD
(32.48) 17 C Wada 36.21; 18 T Brightwell 36.29; 19 C Griffin 36.33; 47 S Pairman 38.22; 49 M Lodwig 38.32; 50 R Brown 38.36; 53 M Beane 38.41; 60 J Mills 39.02; 61 J Taylor 39.08; 67 P Shepheard 39.28; 82 P Metcalf 40.21; 86 M Martineau 40.48; 112 R Chambers 41.59; 136 N Brooks 43.40; 194 J Cross{BrV} 46.48; 232 Pt Taylor 49.14; 341 Fin.
[65] 16th June. FORBANKS RELAYS @ BECKENHAM
1 Th H.H; 4 BHV'A' 39.50 (H Morten 13.27; R Coe 13.00; K Daniel 13.23); 9 BHV'B' (J Phelan, M Cronin;D White);11 BH'A'(R Brown;N Nuttall;C Fincham);13 BH'B'(C Griffin;S Freemantle;S Pairman);
[66] 17th June. LOUGH'B v MIDL AAA v RAF @ L'B 1500m A Guilder {G} 3:51.3;
[67] 20th June. BRIT. LGE DIV 2 (2) @ WOODFORD
100mA 2 M R Williams 11.6; B 3 M Nartey{J} 12.0; 200mA 2 M Williams 22.7; B 5 M Nartey 24.0; 400mA 5 P Crossan 50.5; B 6 P Featherston 51.4; 800mA 4 D Heath 1:54.7; B 4 A Geddes 1:58.2; 1500mA 3 D Heath 3:58.1; B 3 Dl Smith 4:00.4; 5000mA 1 A Guilder 14:59.5; B 1 M Colpus 15:10.8; 110HA 4 G Sunshine{J} 16.1; B 2 A Hodge 16.6; 400HA 3 R Holt 54.6; B 1 N Keogh 54.9; 3000mSCA 3 P Brice 9:31.5; B 2 A Algeo{J} 10:15.6; HJA 5 A Hodge 1.95; B 2 J Quarry 1.90; PVA 3 G Sunshine 4.40 {ClJRec}; B 1 A Hardy 4.40; LJA 6 G Sunshine 6.67; B 5 A Hodge 6.16; TJA 5 M Bramble{Y} 13.77; B 4 S Bobb{J} 12.85; SPA 5 J Mulcahy{J} 14.12; B 5 J Quarry 11.91; HTA 6 S Timmins{J} 38.68; B 4 A Paffet 36.10; DTA 4 C Ellis{V45} 40.04; B 4 J Quarry 37.16; JTA 1 S Harrison 60.32; B 3 J Quarry 42.06; 4X100m 5 BH 43.5 (Williams, Nartey, Holt & Crossan); 4X400m 2 BH 3:18.2 (Keogh 48.8, Holt 48.8, Featherston 49.6 & Crossan 51.0 );
Match 1 Enf 247; 2 Sale 222; 3 Newh EB 2171/2; 4 Woodf 209; 5 BH 208; 6 Leeds 1551/2;
[68] 20th June. S.LGE 1(3) @ PERIVALE 1 Eal 1261/2; 2 Bed 1211/2; 3 BH 118; 4 Lut 99; 5 Bastk 43;
[69] 20th June. S.LGE 3(3) @ EALING 1 BH 125; 2 Exe 120; 3 Brain 1151/2; 4 Nene 107; 5 Lond 381/2;
[70] 20th June. SOUTHERN LGE DIV 7 (3) @ WALTHAMSTOW
100mA(12.2) 3 A Wallington 12.8; B(12.6) 3 M H Allen 12.9; 200mA(23.9) 3 A Wallington 25.6; B(24.4) 4 M Allen 27.1; 400mA 1 D Cocker 54.0; B(54.6) 2 M Allen 56.2; 800mA 1 D Cocker 2:05.4; B(2:06.9) 2 K Daniel 2:10.5; 1500mA(4:20.3) 2 J Phelan 4:21.5; B 1 C McCarthy 4:28.3; 5000mA(16:01.0) 3 D Bright 16:04.7; B 1 H Morten 16:19.5; 110HA(16.6) 2 N Davidson 20.7; B(20.6) 4 C McCarthy 24.7; 400HA 1 N Davidson 63.6; B(62.9) 5 J Robinson 83.7; 3000mSCA 1 N Kinsey 10:28.3; B 1 C McCarthy 11:38.0; HJ(1.80) 4 C McCarthy 1.40; B(1.45) =2 L Dennison 1.40; PVA(3.70) 2 J Day 2.90; B(2.50) 2 An Jones 2.40; LJA(6.30) 2 D Cocker 5.70; B(5.25) 5 M Martineau 4.24; TJA(12.68) 3 D Cocker 11.75; B(11.49) 5 M Martineau 8.58; SPA(10.75) 5 J Phelan 6.77; B(8.43) 5 L Dennison 6.11; HTA(29.44) 4 G Hickey 24.70; B(24.76) 2 P Lonergan 22.84; DTA(28.16) 2 G Hickey 26.98; B(23.63) 4 P Lonergan 17.52; JTA(35.60) 2 G Hickey 35.02; B(34.94) 3 P Lonergan 25.40; 4X100m(47.7) 3 BH 49.2 (Wallington, Allen, Davidson & Cocker); 4X400m(3:40.5) 2 BH 3:45.1 (Davidson, Allen, Wallington & Cocker)
Match 1 W Norf 142; 2 Trent Pk 125; 3 BH 1181/2; 4 E.Lond 981/2; 5 Ryston 54;
[71] 20th Jun. GB v KENYA @ MEADOWBANK 3000SC(8:16.50) 5 D Lee{G} 8:31.22 {ClRec}
[72] 21st June. SOUTHWARK 5 (24.00) C Griffin 28.05; J Taylor 31.51; G Plank 32.45;
[73] SRI CHINMOY RACES @ BATTERSEA PK.
18/5(2M/9.24) 5 G Clifford 9.47; D Dhammaloka 11.36; J Taylor 11.40 {2nd V50}; W Clapham 12.30 {2nd V60}; 1/6(2M/9.29) P Hamilton 10.23; D Dhammaloka 11.30; J Taylor 11.47{1st V50}; 8/6(2M) P Hamilton 10.18{1st V};
[74] RACE WALKING.
28/4 Vets A.C Battersea Pk. 1 P Hannell 38.51; 2/5 Inter-Area 10K Enfield. 13 P Hannell 50.47; 8/5 10K Chs, Batt Pk. 2 P Hannell 49.37 {1st Sy}; 9 N Simmons 57.03; 9/5 RWA Natl, Lancaster. (20K/83.38) 12 P Hannell 102.06; 38 N Simmons 117.46; 52 Rc Green 129.25; 30/5 Sth Ch 3K Copthall. 3 P Hannell 13:48.9; 23/5 Sy.W.C 6M. 2 P Hannell 49.57; 4 S Lightman 54.34; 14/6 Natl 35K, Colchester. 22 N Simmons 4:41.0;
[75] 'CANTERS' 5Km @ CRYSTAL PAL PK. 5/5 W Clapham 20.40; J Bennett 25.26;

***END***

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk