Jul 1991

Home Up

VOL 10. No6. JULY 1991.
EDITOR:- W Clapham, 26 Dunoon Rd, London SE23 3TF (0181 699 5949)
News, Views & Results of Blackheath Harriers, 56 Bourne Way, Hayes, Bromley, Kent (Tel 0181 462 3115). Unless otherwise attributed, views are those of the Editor.
*****************************************************************

[01] 10th Mar. HALF-MARATHON @ HASTINGS Add 207 R Brown 82.55; cf [10515]
[02] 31st Mar. 21M RdR @ CRANLEIGH Full result: cf [10542] : (2:04.11) 11 J E Turner 2:15.24;
115 K Pearson 2:45.43; 140 B O'Flynn 2:52.38; 143 P Cobbett 2:53.51;
[03] CHALLENGE des ALLURES LIBRES de GAUME (BELG)
17/3 Differt (10K/34.33) 14/114 M Crisp 37.33; 28/4 Etalle (10K/34.17) 17/120 M Crisp 38.53; 5/5 Musson (10.5K/37.00) 6/80 M Crisp 39.58;
[04] 7th Apr. HALF-MARATHON @ PADDOCK WD { Full Result - cf [10547] }
(71.08) 39 C Griffin 80.12; 48 M Ellison 80.47; 60 J E Turner 81.56; 62 B Leahy 82.05; 92 P Shepheard 83.51; 93 G Lloyd 83.55; 104 N Nuttall 84.52; 110 S Hollingdale 85.17; 119 R Brown 85.59; 154 B Wilson 87.51; 157 A Jones 87.57; 173 M Rawlins 88.43; 188 C Dale 89.23; 219 C Love 90.22; 303 N Brooks 93.38; 361 D Popely 95.48; 364 J Briffa 95.58; 380 N Webb 96.21; 396 I Marsden 96.42; 476 J Routledge 99.11; 521 R Hogwood 100.31; 936 R Gibson 118.56; 1115 Fin.
[05] 21st Apr. LONDON MARATHON FURTHER RESULTS - cf Cour ref 10.5.[60]
1914 I Young 2:57.32; 4992 N Nuttall 3:20.35; 5081 S Reynolds 3:21.10; 5489 W Orton 3:23.36; 6390 J Hines 3:28.48; 6433 A Foreman 3:28.58; 7759 N Brooks 3:36.10; 8680 C Painter 3:41.15; 8916 P Bowen 3:42.24; 8937 M Rawlins 3:42.31; 9194 I Marsden 3:43.52; 9848 G Anderson 3:47.33; 10010 J Niewiarowski 3:48.23; 11162 A Izzard 3:53.43; 11297 S Croft 3:54.21; 11427 P Degutis 3:54.55; 11436 R Hill 3:54.58; 11778 P Taylor 3:56.37; 11789 P C Davies 3:56.39; 11937 K Porter 3:57.12; 12069 A Buick 3:57.52; 13052 S Lacey 4:02.21; 13786 D King 4:06.18; 13945 D Wilcox 4:07.18; 14298 D Miles 4:09.20; 15178 B Cowland 4:14.25; 16752 D Birkett 4:24.27; 16753 M Mann 4:24.28; 17087 R Gibson 4:26.28; 17523 P O'Brien 4:29.03; 17812 C Leon 4:31.13; 19499 C Howe 4:45.17; 19510 J Cameron 4:45.28;
[06] 26th Apr. SCVAC T&F LGE KENT DIV (1) @ DEANGATE A,B & 50+ Track: A & 50+ Field.
100m A(13.2) 4 J Robinson 14.3; K Pike{Kt} 15.5; B(13.5) 4 M Martineau 14.1; 50(13.8) 3 J Day 14.7; 400m A(58.2) 5 M Martineau 64.5; B(62.3) 4 C Rowe 64.9; 50(62.8) 2 R Turney 63.7; 1500m A(K Pike{Kt} 4:21.2) 5 C Woodcock 4:46.8; B(4:32.0) 4 P Rissen 5:03.7; 50(4:37.6) 3 R Turney 5:10.5; 2000mWlk A 1 P Hannell 9:16.6; B 1 J Phelan 13:03.4; 50(11:23.2) 5 D Johnson 13:21.2; HJ A(1.40m) =2 J Robinson 1.30; 50 1 J Day 1.25; HT A(31.24m) 3 J Phelan 17.78; K Pike{Kt} 10.48; M Davies{G} 32.24; 50 1 C Brand 28.60; SP A 1 G Hickey 10.42m; K Pike{Kt} 5.23; 50 1 C Brand 8.94; JT A(51.30m) 2 G Hickey 35.66; K Pike{Kt} 16.28; 50 1 C Brand 36.70; 4X100m BH disqu;
Match 1 Dartf 194; 2 Medway 179; 3 BH 174; 4 CamH 148; 5 Kent AC 84; 6 Tun W 64;
[07] 27th Apr. AAA 12-STAGE RD RELAY @ SUTTON PK { 5M 706yd; 3M 8yd }
(4:04.13) 31 BH 4:20.01 (7 A Guilder 26.07; 15 L Bulson 15.29; 26 D Taylor 27.38; 27 G Clifford 15.44; 32 P Brice 28.14; 32 B Saddler 15.34; 37 M Watling 28.42; 36 D Hassall 16.33; 34 A Baldock 27.50; 33 R Coles 15.32; 33 P Calnan 28.35; M Colpus 15.03; Fastest legs 25.03 & 13.55;
[08] 1st May. LLOYD'S BANK RD RELAY @ BECKENHAM 4 X 3Km
(36.29) 6 BH'A' 37.15 (5 P Calnan 9.10; 2 J Jefferies 9.09; 4 A Baldock 9.19; P Barlow 9.37) 12 BH'B' 38.44 (19 C Huntley 9.46; 13 P Betts 9.33; 10 P Haywood 9.41; S Thompson 9.44) 13 BHV 38.48 (20 G Spencer 9.48; 19 B Mellish 9.55; 14 K Daniel 9.32; J Phelan 9.33; 34 BH'C' 43.17 (50 A Musson 12.05; 45 M Cronin 10.21; 39 P Rissen 10.39; N Colvin 10.12; 44 BH'D' 45.05 (53 W Wheeler 12.31; 51 V Hamlin 11.33; 49 M Athawes 10.49; P Calnan 10.12) Also:-D Hassall 9.26; P Shepheard 10.59; J Tateson 11.35; A Izzard 11.43; Fastest leg 8.34;
[09] 1st May. LONDON SCHS MULTI-EVENTS @ W.L.S Inter Hex'n 1 N Levy 3278;
[10] 4th May. SCVAC 10M CHAMP @ TOOTING BEC (54.40) 37 G Crowder 69.13( 5th V55 );
[11] 4/6 May. BRIT ST CHS @ SHEFFIELD 3000SC 1 S Newport (L'B) 9:03.6; 3 P Brice (Cam) 9:10.6;
[12] 4th May. STH LGE DIV 1 (1) @ CROYDON
100m A 4 M Stillwell 11.4; B 2 K Hart 11.1; 200m A 3 B Eldred 22.6; B 2 M Stillwell 22.8; 400m A 5 G Clifford 55; B 4 D Grierson 55; 800m A 3 J Murray 2:00; B 1 G Clifford 2:01.4; 1500m A 2 J Jefferies 4:08.1; B 4 M Dyson 4:18.2; 5000m A 4 D Hassall 15:49; B B Saddler 15:53.9; 110H A 4 L Redgrave 16.9; B 2 S Tolson 18.4; 400H A 5 N Davidson 66.9; B 4 D Grierson 64.8; 3000mSC A 4 B Saddler 10:24.7; B 4 D Hassall 10:52.8; HJ A 2 S Tolson 1.65m; B 2 J Jackson 1.65; PVA 3 S Tolson 3.50m; B 1 J Day 2.85; LJ A 1 Ph Davies 7.05m; B 2 L Redgrave 6.39; TJ A 1 P Davies 14.25m; B 2 L Redgrave 13.61; SP A 2 C Ellis 12.09m; B 2 A Brown 10.72; HT A 1 A Paffett 42.62m; B 2 C Ellis 32.28; DT A 1 C Ellis 44.72; B 1 A Brown 37.44; JT A 2 C Longley 50.10m; B 3 S Tolson 38.98; 4X100m 2 BH 43.9;(Hart, Stillwell, Eldred & Davies) 4X400m 2 BH 3:29.2 (Hart, Murray, Jefferies & Eldred)
Match 1 BH'B' 123; 2 Belgr 116; 3 Ilfd 104; =4 Harlow & N.London 94;
[13] 6th May. MARATHON @ BELFAST C Canty 3:24;
[14] 5th May. 10 Km RdR @ ORPINGTON (32.58) 29 T Brightwell 36.53; 36 G Lloyd 38.02; 40 P Rissen 38.13; 68 D Henry 39.56; 98 C Poole 41.29; 105 C St Aubyn 41.57; 120 B Hartley 42.30; 124 K Pearson 42.33; 158 M Treacy 43.54; 172 R Hogwood 44.31; 176 W Graham 44.44; 194 R Potter 45.33; 202 P Taylor 46.18; 257 M Kendall 49.00; 334 Kt Morris 54.08; 431 Fin.
[15] 4th May. STH LGE DIV 3 (1) @ MILE END
100mA(10.9) 3 S Pearse 11.5; B(11.2) 4 S Oxlade 12.0; 200mA(22.5) 4 S Pearse 23.7; B(22.9) 4 P Featherston 23.8; 400mA(51.7) 3 P Featherston 53.3; B(53.7) 2 L Anderson 54.7; 800mA(2:00.5) 2 A Algeo 2:00.8; B(2:04.4) 4 A Draper 2:07.7;1500mA(4:10.9) 3 N Wise 4:19.5; B 1 S Thompson 4:19.6; 5000m-; 110HA(15.4) 2 I Holder 17.6; B(16.1) 2 P Austridge 17.1; 400HA(55.0) 3 L Anderson 64.2; B(62.9) 5 M Trevisan 66.9; 3000mSC-; HJA(1.85m) 3 I Holder 1.70; B(1.75) 3 L Anderson 1.50; PVA(3.00m) 3 S Oxlade 2.30; B-; LJA(6.88m) 5 I Holder 5.55; B(6.31) 5 S Pearse 4.96; TJA(12.59m) 4 P Austridge 10.58; B(11.73) 4 N Wise 9.29; SPA(18.04m) 5 S Oxlade 10.22; B(11.38) 4 A Fairbairn 8.44; HTA(34.92m) 4 A Fairbairn 21.98; B(31.98) 4 N Wise 9.52; DTA(54.28m) 4 S Oxlade 32.16; B(35.62) 3 A Fairbairn 31.30; JTA(56.66m) 4 S Oxlade 43.70; B(47.06) 5 M Trevisan 35.58; 4X100m(44.7) 3 BH 46.5; 4X400m(3:32.7) 3 BH 3:35.8;
Match 1 Dacorum 142; 2 Walton 133; 3 Haslemere 103; 4 BH'C' 78; 5 Colch 75;
[16] 4th May. STH LGE DIV 7 @ COLINDALE
100m A 1 R Pinson 12.6; B(13.2) 4 J Robinson 15.1; 200m A 1 R Pinson 25.3; B 1 S Povey 26.8; 400m A(53.3) 3 M H Allen 54.5; B 1 S Povey 57.6; 800m A(2:06.3) 2 K Daniel 2:09.1; B(2:09.9) 2 S Povey 2:10.6; 1500m A(4:23.3) 2 G Spencer 4:23.8; B 1 P Betts 4:24.2; ns D Dhammaloka 5:27.5; 5000m A(15:53.3) 2 J Phelan 15:58.4pb; B 1 R Coe 15:59.4; 110H -; 400H A(66.8) 3 P Betts 70.1; B(71.2) 4 J Robinson 84.7; 3000mSC A(10:17.4) 3 B Mellish 11:09.6; B(11:13.8) 2 J A Cooper 11:41.6; HJ A 4 J Phelan 1.15m; B 4 P Betts 1.15; PV A(2.70m) 3 A Jones 2.40; B -; LJ A(6.35m) 3 R Pinson 5.35; B(4.51) 3 P Lonergan 3.96; TJ A(12.94m) 3 R Pinson 10.26; B(10.75) 4 J Robinson 7.61; SP A(9.67m) 2 P Lonergan 9.07; B(8.79) 3 J Phelan 6.04; HT A(26.60m) 2 P Lonergan 23.54; B(19.98) 3 J Phelan 18.34; DT A(24.18m) 2 R Pinson 23.32; B 1 P Lonergan 22.08; JT A 1 R Coe 37.36m; B 1 S Moore-Fay 35.68;4X100m 1 BH 49.7 (Pinson, Povey, Allen & Coe); 4X400m 1 BH 3:46.5; (Allen 55.1; Daniel 57.1; Coe 56.9; Povey 57.4);
Match 1 Lowes 130; 2 Serp 126; 3 BH'D' 124; 4 Swin 108; 5 Yeo dna;
[17] 6th May. NATL JUN LGE DIV 1 (1) @ CRYSTAL PAL
100m A(11.0) 3 R Lansiquot 11.1pb; B(11.1) 4 B Gardener 11.6; 200m A 1 M Nartey 21.9{pb=Lge Rec}; B(22.5) 3 M Stillwell 23.0; 400m A(49.9) 2 B Eldred 50.2; B 1 R Lashley 51.3; 800m A(1:58.7) 3 L Bulson 2:01.4; B(2:02.7) 5 A Dennison 2:06.5; 1500m A(4:08.9) 3 J Murray 4:09.7; B(4:11.4) 2 M Steinle 4:12.2; 3000m A 1 A Draper 8:55.0pb; B(9:16.4) 6 S Hough 10:02.6 110H A 1 J Tullett 15.4pb; B(16.1) 3 L Redgrave 16.3; 400H A 1 N Levy 56.9pb; B 1 L Redgrave 60.4; 2000mSC A(6:13.2) 3 A Algeo 6:21.3pb; B(6:22.6) 3 C Huntley 6:50.6pb; HJ A(2.00m) 5 G Murphy 1.75; B(1.90) 4 Z Brewster 1.70; PV A(4.00m) 4 A Jones 2.40; B(3.20) 3 B Essein 2.20; LJ A(6.40) 3 L Redgrave 6.34; B(6.32) 4 Z Brewster 5.77; TJ A(13.77m) 4 B Essein 12.93; B(12.99) 6 G Murphy 11.07; SP A 1 J Mulcahy 14.91m; B 1 S Timmins 11.80pb; HT A(55.68m) 4 S Timmins 44.96pb; B(42.88) 4 G Kane 27.86pb; DT A(37.48m) 2 S Timmins 36.62pb; B(32.38) 6 N Gardener 20.08pb; JT A 1 R Samuels 52.94pb; B 1 R Drury 45.22; 4X100m(43.4) 2 BH 43.9; 4X400m 1 BH 3:24.6 Lge rec;
Match 1 BH 205; 2 O Gayt 192; 3 Bir'f 172; 4 Har 164; 5 Midds'bor 139; 6 Sol'h 126;
[18] 6th May. TED PEPPER MEMORIAL 10Km @ LANGLEY PK
1 P Betteridge (Hav) 30.52 (Ted Pepper Cup); 2 J Wigley (IEK) 31.56 (1st Vet); 3 J Barker (Hav) 32.14; 5 D Hassall 32.42 (Chief Whip's Trophy); 6 B Saddler 32.42; 7 K Daniel 33.53 (2nd V); 8 R Maxwell (Kt) 33.59 (3rdV); 9 R Williams (CamH) 34.02 (1st V45); 14 M Cronin 35.37; 15 N Wise 35.42; 18 N Colvin 35.57; 21 C Woodcock 36.09; 24 J E Turner 36.35; 25 T Brightwell 36.46; 26 J R Turner 36.47; 29 J Avis (CamH) 36.58 (1st V50); 30 P Shepheard 37.03; 32 B Wilson 37.15; 35 S Hollingdale 37.25; 36 R Morriss 37.32; 39 I Wilson 37.38; 40 A Bruce 37.55; 43 S Pairman 38.33; 48 S Capey 39.35; 51 M Hamlin 39.50; 51 W Clapham 39.51 (1st V55+); 54 A Krywko 40.08; 56 J Tateson 40.31; 57 C Rowe 40.36; 58 V Hamlin 40.41; 60 N Brooks 40.55; 61 P Gray 41.00; 62 R Graf 41.09; 63 D Popely 41.14; 64 B Hartley 41.21; 65 R Griffin 41.21; 67 P Lovell 41.29; 68 D Carton 41.45; 69 C Dale 42.20; 71 A Musson 42.27; 73 K Pearson 42.34; 74 C Haines 42.43; 75 D Dunn 42.56; 77 L Dickins 43.04; 78 J Routledge 43.09; 79 G Payne 43.24; 80 W Wheeler 43.26; 81 M B Allen 43.29; 82 J Cross 43.47; 85 I Marsden 45.02; 86 D Larcombe 45.24; 88 A Weeks-Pearson 45.44; 90 R Parris 46.05; 95 M Gasson 48.59; 98 S Waugh 50.13; 99 J Bennett 50.44; 100 Kt Morris 51.55; 102 P Popely 59.25; Teams(Scoring 3 ) 1 BH 18; 2 CamH 31; 3 Kent 81;
[19] 12th May. 10 Km RdR @ SUTTON (Leaders 9K/28.15) 81 G Pluckrose 41.09; 91 L Dickins 42.20;
[20] 12th May. HALF-MARATHON @ SONNING COMMON (68) 137 C Poole 89.55; 567 Fin.
[21] 12th May. OXFORD v LOUGH'B &c @ OXFORD Invit 10000m(28:32.1) 6 A Guilder 30:47.8;
[22] 12th May. 9.3 Km @ DARRICK WOOD 3 T Brightwell 33.12;
[23] 22nd May. LOUGHBOROUGH v POLICE v POLYS @ L'B 1500m 1 A Geddes 3:44.8; 2 S Newport 3:48.0;
[24] 25/26 May. SCAA U20 CHAMPS @ CRYSTAL PAL
Jun 100m 2 M Nartey 10.97; 6 R Lansiquot 11.07; 400m 4 B Eldred 49.25; 800m 5 J Murray 1:55.01; 400H 3 L Rogers 54.14; 2000SC 8 A Algeo 6:09.44pb; Yth JT 2 B Martin 48.08pb; Boys HJ 2 N Brewer 1.75m =pb; 3 A Woodhouse 1.70pb; SP 3 SK Burman-Roy 11.96m pb; DT 4 SK Burman-Roy 32.60m pb;
[25] 11th May. BRIT LGE DIV 2 (1) @ CARDIFF
100m A(10.5) 4 P N Davies 10.8; B 1 M R Williams 10.7; 200m A(22.6) 6 M Williams n.t; B 1 P Davies 22.4; 400m A(48.2) 4 P Crossan 50.2; B 4 P Byfield 52.2; 800m A 1 A Geddes 1:53.5; B 2 P Galloway 1:55.3; 1500m A(3:53.2) 2 S Newport 3:54.1; B 1 A Guilder 3:54.5; 5000m A 3 D Taylor 14:50.5; B 3 P Calnan 15:38.0; 110H 2 J Quarry{J} 15.0; B 5 N Keogh 17.6; 400H A 3 N Keogh 55.0; B 5 A Algeo{J} 62.7; 3000mSC A 1 D Lee 8:59.5; B 2 M Watling 9:39.7; HJ A 1 A Hodge 2.00m; B =3 J Jackson{Y} 1.75; PV A 2 A Hardy 4.30m; B 3 S Tolson 3.15; LJ A 3 J Quarry{J} 6.69m; B 5 A Hodge 6.02; TJ A(16.71m) 6 A Hodge 12.72; B 5 P Byfield 11.66; SP A 6 C Ellis{V} 11.62m; B 6 J Quarry 10.12; HT A 6 C Ellis 28.08m; B 6 A Brown{J} 19.30; DT A 4 C Ellis 40.86m; B 3 A Brown 34.92; JT A 3 R Samuel{J} 52.42m; B 3 A Hodge 47.50; 4X100m 6/44.3(Crossan,Quarry,Byfield & Davies);4X400m 2/3:20.5 (Byfield,Galloway,Crossan & Keogh)
Match 1 Cal'd Pk 245; 2 Card 2261/2; 3 O Gayt 215; 4 BH 2141/2; 5 Enf 194; 6 Ed S 167;
[26] 12th May. HALF-MARATHON @ COBHAM HALL( incl Kent Ch )
(69.18) 16 Roy Smith 78.10; 47 P Shepheard 83.26; 51 J R Turner 83.56; 55 P Crawford 84.08; 69 G Canfield 85.18; 90 S Hollingdale 87.06; 92 R Morriss 87.15; 113 Kr Morris 89.29; 114 R Brown 89.30; 115 A Bruce 89.31; 122 S Capey 90.06; 127 N Wheeler 90.36; 179 B Wilson 94.09; 226 J Pearse 96.35; 237 P Lovell 97.05; 254 S Reynolds 98.09; 266 D Popely 98.58; 268 N Brooks 99.05; 284 I Marsden 100.09; G Payne 102.30; 345 I Gold 105.04; 423 P Taylor 107.49; 505 A Mothersole 113.35; 571 J Bennett 119.52; 586 C Hamilton 121.18; 590 G Pearce 121.34; 626 S Jones 127.19; 636 J Cameron 130.16; Teams(Scoring 3 ) 5 BH
[27] 13th May. SCVAC T & F LGE KENT DIV ( 2 ) @ BATTERSEA PK A,B & C50+ Track; A & 50+ Field;
200m A(26.0) 5 M Martineau 28.0; B(26.4) 3 J Robinson 28.6; 50(28.4) 3 P Baigent 30.8; 800m A 1 G Spencer 2:07.4; B 1 K Daniel 2:12.5; 50 1 R Turney 2:24.1; 3000SC A 1 J Phelan 10:30.1; B 1 B Mellish 10:56.3; 50-; PV A =1 J Day 2.60m; 50(2.10) 2 C Brand 1.65; LJ A(4.56m) 2 M Martineau 4.51; ns K Pike{Kt} 3.50; 50 1 J Day 4.16; TJ A(9.34m) 4 M Martineau 8.59; 1C J Day 8.69- DT A 1 C Ellis 41.58m; 50 1 C Brand 31.26; Medley Relay 1 BH 4:08.0;
Match 1 BH 178; 2 Dart 144; 3 Med 117; 4 Kent 115; 5 CambH 101; 6 Tun W 87; 7 Br V 12;
[28] 15th May. LOUGHBOROUGH v W L I @ L'B
3000m 1 A Geddes{L'b} 8:10.1; 2 S Newport{L'b} 8:13.2; 3000SC 1 D Lee 9:07.7;
[29] 18th May. RANELAGH HALF-MARATHON @ EFFINGHAM (67.45) 40 P Shepheard 81.30;
[30] 18/19 May. COUNTY T&F CHAMPS
ESSEX @ WOODFORD PV 4 A Hardy 4.10m;
KENT @ CRYST PAL 100m(10.8) 2 M R Williams 11.0; 7 K Hart 11.6{Ht 11.3}; Hts: A Browne 11.6;S Pearce 12.0; R Hunter 12.2; G Stephens 12.2; S Green 12.5; A Wallington 12.8; J 1 R Lansiquot 11.3; 2 J Quarry 11.3; 5 M Stillwell 11.6; Ht: W Chambers 11.9;Y 1 M Narty 11.3; 200m(21.5) 3 P Davies 22.0; 4 M Williams 22.0; 5 K Hart 22.9; 8 P Byfield 23.2; Hts: A Browne 23.7; P Squires 23.9; P Featherston 24.2; S Pearce 24.5; R Hunter 25.0; G Stephens 25.1;S Green 25.6; A Wallington 25.8;J 1 B Eldred 23.0; 3 M Stillwell 23.3; Y 1 M Narty 22.4; 400m 1 N Keogh 49.6; Hts: P Galloway 51.3; P Squires 51.4; A Browne 52.0; P Byfield 52.2; P Featherston 52.4; M H Allen 53.8; A Wallington 57.1; J 1 B Eldred 49.3; 4 R Lashley 50.3;Y(49.7) 2 N Levy 50.4; 4 D Tyler 53.6;800m(1:52.3) 6 P Galloway 1:54.7 {Ht 1:54.2}; 8 J Jefferies 1:58.9 {Ht 1:56.6}; Y(2:01.2) 4 R Sedgwick 2:02.6 {Ht 2:01.1}; 8 L Anderson {Ht 2:04.1}; Hts: M Steinle 2:05.6; P Comber 2:10.2; D Marks 2:13.1; S Algeo 2:22.3; 1500m(3:51.3) 4 J Jefferies 3:53.3; Hts: A Baldock 4:12.0; K Daniel 4:13.3; M Dyson 4:19.6; P Betts 4:20.8; N Colvin 4:31.7; D Dhammaloka 5:18.6; J(3:52.6) 5 L Bulson 4:06.6; 10 A Algeo 4:15.7 {Ht 4:12.0}; Hts: A Dennison 4:21.6; C Huntley 4:22.2; S Hough 4:24.3; Y(4:09.3) 6 M Steinle 4:17.3; Ht: J Marks 4:36.1; 5000m(14:01.7) 6 A Baldock 15:27.4; 7 K Pike{Kt} 15:31.4; 13 D Dhammaloka 20:25.0;110H 1 J Quarry 15.4; J110H(15.6) 2 J Tullett 15.6; Y100H(14.3) 3 J Jackson 15.0; 5 D Barker 16.0; 400H(53.5) 2 N Keogh 54.4; J(54.8) 2 L Rogers 55.2; Y 1 N Levy 55.5; 3000mSC(9:07.4) 5 M Watling 9:39.6;J2000mSC(6:12.6) 2 A Algeo 6:22.3; 4 C Huntley 6:45.5; HJ 1 A Hodge 2.00m; Y(1.80m) 3 J Jackson 1.80; PV 1 S Tolson 3.40m; 4 J Day 3.00; J(4.10) 2 J Quarry 4.00; Y(3.30) 3 An Jones 2.60; LJ(7.32) 2 P Davies 7.13m; 3 R Weaver 6.82; J(6.53) 8 W Chambers 6.03; Y(6.36) 3 S Bobb 6.09; 6 J Jackson 5.72;TJ(14.20) 2 P Davies 14.06m; Y1 E Clarke 13.38m; 2 S Bobb 12.79; SP 1 N Brunning 16.42m CBP; Y 1 S Timmins 13.32; 3 L Holder 11.46; HT Y 1 S Timmins 52.28m; 2 P Kane 40.56; DT(48.78m) 2 N Brunning 47.02; 7 J Quarry 34.64;J 1 A Brown 40.14pb; 2 S Harrison 39.06; Y1 S Timmins 41.14; JT(57.96m) 6 C Longley 44.38; J 1 S Harrison 51.28; Y(52.20) 2 R Drury 48.50;
[31] 26th May. 15 Km @ DIFFERDANCE, LUXG (50.45) 28 M Crisp 58.16; 180 Fin.
[32] 27th May. INTER-COUNTIES @ CORBY
100m G Proctor {Notts} Ht 11.2; 3000mWLK 6 S Lightman{Mx} 14:03.6;
[33] 27th May. 9M RdR @ WESTERHAM
(47.57) J R Turner 53.50; T Brightwell 54.05; B Wilson 57.41; K Pearson 66.35;
[34] 25th May. STH LGE DIV 1 (2) @ DARTFORD
100mA 3 K Hart 11.4; B 3 M Stillwell 11.5; 200mA 3 B Allen 23.5; B 2 K Hart 22.7; 400mA 3 R Bates 50.2; B 3 P Squires 52.4; 800mA 3 J Jefferies 1:55.0; B 3 N Wise 2:01.1; 1500mA 4 D Hassall 4:02.5; B 2 A Baldock 4:08.7; 5000mA 4 M Steinle 15:22.9; B 3 T Nash 16:01.9; 110HA 4 L Redgrave 16.8; B 2 I Holder 17.3; 400HA 5 N Davidson 65.8; B 4 L Anderson 61.8; 3000mSCA 5 P Haywood 10:08.0; B 2 N May 10:14.9; HJA 4 L Redgrave 1.70m; B =2 I Holder 1.65; PVA 4 J Day 2.90m; B 3 S Oxlade 2.80; LJA 1 R Weaver 6.77m; B 1 L Redgrave 6.13; TJA 4 L Redgrave 12.25m; B 2 S Oxlade 11.14; SPA 5 S Oxlade 10.02m; B 4 A Elgy 9.42; HTA 3 A Paffett 39.12m; B 4 P Squires 15.86; DTA 4 S Oxlade 30.28m; B 2 A Elgy 29.12; JTA 2 S Oxlade 46.84m; B 5 I Holder 29.30; 4X100m 1 BH 43.5 (Allen, Hart, Stillwell & Bates); 4X400m 2 BH 3:25.9; (Wise, Jefferies, Squires & Bates )
Match 1 O Gayt 1141/2; 2 HHH 1121/2; 3 Ports 109; 4 BH'B' 1031/2; 5 Chelmsfd 1001/2
[35] 25th May. STH LGE DIV 3 (2) @ DARTFORD
Match 1 Sol 150; 2 Herc W 110; 3 Braint 98; 4 Huntd 88; 5 BH'C' 85;
[36] 25th May. STH LGE DIV 7 (2) @ W.LONDON ST
100m A(11.8) 3 R Pinson 12.2; B(12.3) 2 S Green 12.7; 200m A(24.4) 4 M H Allen 25.6; B(24.5) 4 S Green 26.0; 400m A(53.3) 2 M H Allen 54.0; B(53.6) 2 D Cocker 54.6; 800m A(2:00.6) 3 R Coe 2:01.0; B(2:00.4) 4 D Cocker 2:08.5; 1500m A(4:15.9) 2 R Coe 4:19.7; B(4:22.5) 3 P Betts 4:31.5; 5000m A(15:28.1) 4 J Phelan 16:25.9; B(15:50.1) 4 S Povey 17:16.7; 110H-; 400HA(64.6) 2 D Cocker 65.9; B(65.7) 2 P Betts 69.9; 3000mSCA(10:10.6) 3 J Phelan 10:49.5;B 2 J A Cooper 11:00.6- HJA(1.75m) 5 J Phelan 1.20; B(1.50) =2 P Betts 1.20; PVA(2.50m) 5 J Robinson 1.60; B-; LJA(5.98m) 5 R Pinson 5.24; B(5.17) 4 S Green 4.80; TJA(11.76m) 5 J Phelan 8.42pb; B(11.16) 5 J Robinson 7.32; SPA(9.07m) 2 P Lonergan 8.46; B(7.84) 2 J Phelan 7.08; HTA(30.74m) 2 P Lonergan 23.54; B 2 J Phelan 17.90- DTA(27.50m) 5 P Lonergan 19.04; B(23.21) 5 J Phelan 13.20; JTA 1 R Coe 39.26m; B 1 S Green 34.04; 4X100m(46.9) 3 BH 48.3 (Povey, Allen, Green & Coe); 4X400m(3:40.7) 2 BH 3:43.4 (Allen 55.6, Povey 55.9, Coe 57.0 & Cocker 54.9 )
Match 1 Musw H 1291/2; 2 Southend 125; 3 Lond Irish 122; 4 BH'D' 95; 5 Kent'B' 591/2;
[37] 2nd Jun. GRE GOLD CUP 2nd ROUND @ HAVERING
100m 3 P N Davies 11.0; 200m 1 M R Williams 22.1; 400m 3 R Lashley{J} 50.8; 800m 1 P Galloway 1:51.5pb; 1500m 1 J Jefferies 3:57.3; 5000m 4 P Calnan 15:56.9; 10000m 3 A Baldock 31:58.7; 110H 4 N Keogh 17.0pb; 400H 1 N Keogh 54.4; 3000mSC 4 M Watling 9:51.6; HJ 1 A Hodge 1.90m; PV 1 A Hardy 4.00m; LJ 4 A Hodge 6.37m; TJ 1 P Davies 14.26m; SP 4 C Ellis{V} 11.69m; HT 5 C Ellis 32.70m; DT 4 C Ellis 41.74m; JT 3 A Hodge 45.46; 4X100m 1 BH 42.3 {B Allen, M Williams, K Hart & P Davies} 4X400m 2 BH 3:21.3; {R Lashley, P Squires, P Galloway & N Keogh}
Match 1 Hav 1421/2; 2 BH 137; 3 Tonbr 121; 4 Cov 1161/2; 5 Achilles 85; 6 Holbeach 70;
[38] 2nd Jun. SCVAC CHS @ KINGSTON
100m V45 7 J Robinson 14.6; V60 3 P Baigent 14.8; 200m V45 5 J Robinson 28.8; V60 2 P Baigent 30.0; 1500m V40 3 K Daniel 4:15.9; V60 1 W Clapham 5:12.3; J Day{V55} 1 100H 19.9; 1 LJ 4.19m; 1 PV 2.70m; 1 HJ 1.32m; SP 1 G Hickey{V55} 11.55m; TJ 1 G Hickey 10.25m; JT 1 C Brand{V55} 41.76m CBP; 2 G Hickey 35.58; HT 4 G Hickey 27.58m; DT 4 G Hickey 30.76m; 6 C Brand 29.02;
[39] 2nd Jun. 9M @ NORWICH 41 J R Turner 79.58;
[40] 2nd Jun. LENSBURY 10 Km @ TEDDINGTON (29.39) 94 B O'Gorman 34.30 (1st V50);
[41] 5th Jun. CLUB T & F CHAMPS ( 1 ) @ CROYDON
400m 1 N Keogh 50.2 (Reay Cup); 2 K Daniel 57.8; 3 S Parsons 59.0; 4 M Martineau{V} 62.8; 5 W Clapham{V} 72.6; Jun 1 J Murray 51.9 (Burley Cup); 2 J Tullett 53.5; 3 S Hough 53.7; Yths 1 P Comber 59.1; 2 S Jewell 63.9; Boys 1 D Hunter 63.8; 2 N Russell 66.1; 5000m 1 T Soutar 15:35.2 (Reynolds Bowl); 2 C Huntley{J} 15:50.3; 3 J Phelan{V} 15:53.2; 4 M Farrell 16:20.8; 5 B Mellish{V} 16:25.5; 6 N Wise 16:55.1; 7 M Cronin{V} 16:55.8; 8 B O'Gorman{V} 16:58.6; 9 N Colvin 16:59.2; 10 J R Turner 17:43.1; 11 J E Turner{V} 17:54.1; 12 R Brown{V} 18:11.8; 13 S Pairman 18:15.3; 14 P Shepheard{V} 18:40.4; 15 M Martineau 19:25.6; 16 D Dhammaloka 20:41.4; 17 A Weeks-Pearson{V} 21:44.9; TJ 1 R Chitty 11.92m; 2 S Tolson 11.41; 3 J Day{V} 8.70; Yth P Comber 9.38; DT 1 R Chitty 24.16m; 2 S Tolson 23.22; 3 J Day 16.92; Yth P Comber 19.24;
[42] 9th Jun. UK CHAMPS @ CARDIFF
100m Sf; M R Williams 11.21; P Davies 11.22; Ht. G Proctor 11.73; 200m Ht. P Davies 22.15; M Williams 22.34; 800m Ht. P Galloway 1:53.41; 3000m(8:07.52) 3 A Geddes 8:11.73; 10000m 25 D Taylor 31:30.84; 3000SC(8:49.54) 9 S Newport 9:15.40 (Ht. 9:03.67); JT(76.90m) 4 P Yates 69.58;
[43] 9th Jun. 16Km @ HARARE, ZIMBABWE Jy Hill 82; Winter here. Cold, brisk mornings.
[44] 9th Jun. 10Km @ JOYDEN'S WOOD (32.28) 14 Gl Morgan 36.07;
[45] 9th Jun. BIATHLON @ BELVAUX, LUXG rn 8.7Km; bk 36.8Km; (1:31.37) 44 M Crisp 1:45.43;
[46] 16th Jun. SMALL NATIONS CUP @ GRANGEMOUTH 400H N Keogh 54.02;
[47] 18th Jun. VETS A.C 5.2M @ BATTERSEA PK (27.18) 19 R Turney 31.51;
[48] 10th Jun. SCVAC T & F LGE KENT DIV ( 3 ) @ DARTFORD
100m A 1 D Cocker 13.0; B(13.6) 3 M Martineau 14.3; 50(14.2) 2 J Day 14.8; 400m A 1 D Cocker 54.3; B 1 K Daniel 58.0; 50(62.0) 5 J Day 78.2; 1500m A(4:23.8) 2 J Phelan 4:25.3; B 1 K Daniel 4:33.4; 50(5:02.2) 3 W Clapham 5:20.7; 5000m A 1 B Mellish 16:38.1; B 1 P Hamilton 16:46.3; 50(17:44.7) 2 R Savery 18:59.7; HJ A(1.43m) 2 J Robinson 1.40; 50 1 J Day 1.25; SP A 1 G Hickey 10.54m; 50 1 C Brand 9.29; HT A(29.80m) 2 M Davies 26.90; 50 1 C Brand 26.24; JT A(37.00m) 2 G Hickey 35.92; 50 1 C Brand 33.76; 4X400m 1 BH 3:53.5;
Match 1 BH 222; =2 Dart 165; =2 Medw 165; 4 Camb H 150; 5 Kent AC 144; 6 Tun W 121; 7 Brom V 8;
[49] 16th Jun. NATL JUN LGE DIV 1 ( 2 ) @ HARROW
100m A 4 R Lansiquot 11.4; B 6 B Gardener 12.0; 200m A 6 B Gardener 24.2; B 3 J Tullett 23.4; 400m A 2 J Murray 51.1; B 1 R Lashley 51.6; 800m A 4 B Eldred 2:02.7; B 1 A Algeo 2:03.5; 1500m A 5 J Murray 4:18.4; B 5 S Hough 4:28.2; 3000m A 5 C Huntley 9:25.2; B 6 A Dennison 9:40.2; 110H A 1 J Tullett 15.9; B 1 L Redgrave 16.8; 400H A R Lashley dns; B 2 L Redgrave 61.9; 2000mSC A 2 A Algeo 6:18.5; B 5 C Huntley 6:52.9; HJ A 5 B Essein 1.60m; B 5 N Gardener 1.45; PV A 4 B Essein 2.00m; B 4 P Comber 1.30; LJ A 5 L Redgrave 6.26m; B 5 N Gardener 5.50; TJ A 4 S Bobb 12.74m; B 3 B Essein 12.10; SP A 1 J Mulcahy 15.71m {Cl JR}; B 2 A Brown 11.17; HT A 5 P Kane 32.52m; B 5 N Gardener 20.46; DT A 2 A Brown 39.96m; B 1 S Harrison 37.92; JT A 1 S Harrison 58.38m; B 1 R Samuel 47.36; 4X100m 4 BH 45.1 (Lansiquot, Tullett, N & B Gardener); 4X400m 1 BH 3:26.2 (Hough, Lashley, Murray & Eldred);
Match 1 Har 198; 2 Bir'fd 193; 3 O Gayt 186; 4 BH 169; 5 Solihull 141; 6 Midd'boro 107;
[50] 19th Jun. BH CHAMPS ( 2 ) @ CROYDON
100m 1 M R Williams 11.0 (Rampley Cup); 800m 1 J Jefferies 1:56.0 (Barclay-Esson Cup); 2 J Murray 1:56.4 (Howard Cup); Kent AAA & BH 10000m(31:15.1) 4 K Pike 32:10.7 (Whitbread Tankard); 5 D Hassall 32:20.5;
[51] 23rd Jun. LOUGHBOROUGH v AAA v GB STUDENTS @ L'B
1500m 1 A Geddes{L'B} 3:43.56; 3000SC 4 D Lee{L'B} 8:51.04;
[52] 23rd Jun. IRISH VETS' CHS @ TULLAMORE 1500m(4:12.5) 3 J Phelan 4:16.8;
[53] 26th Jun. SCVAC T & F LGE KENT DIV ( 4 ) @ DARTFORD A,B & 50+ Track; A & 50+ Field;
200m A 1 D Cocker 25.2; B 1 K Daniel 26.8; 50 3 P Baigent 30.3; 800m A 1 D Cocker 2:05.2; B 1 K Daniel 2:11.8; 50(2:22.4) 6 W Clapham 2:41.7; 3000m A(9:18.1) 2 P Hamilton 9:24.9; B 1 B Mellish 9:32.6; ns H Morten 9:44.4; P German 10:00.9; 50 1 B O'Gorman 10:08.6; ns A Weeks-Pearson 12:47.0; PV A 1 J Wakeman 3.30m; 50 1 J Day 2.80; LJ A(5.02m) 5 M Martineau 2.58; 50(4.22) 2 J Day 4.05; TJ A(10.00m) 2 G Hickey 9.63; 50(9.55) 2 J Day 8.78; DT A(31.34m) 2 G Hickey 27.78; 50 1 M Davies 25.04; 4 X 200m Relay 1 BH 1:46.3;
Match 1 BH 185; 2 CambH 153; 3 Dart 146; 4 Medw 122; 5 Tun W 97; 6 Kent 85; 7 Br V 4;
Kent Div Final Pts 1 BH 30; 2 Dart 271/2; 3 Med 241/2; 4 Cam H 21; 5 Kent 16; 6 Tun W 13; 7 BrV 6;
[54] 29th Jun. STH LGE DIV 7 ( 3 ) @ DARTFORD
100mA 4 S Green 12.8; B 2 M H Allen 12.6; 200mA 3 M Allen 25.7; B 3 P Comber 26.7; 400mA 3 M Allen 53.9; B 1 D Cocker 53.4; 800mA 1 E Prendergast 2:05.7; B 1 D Marks 2:07.5; 1500mA 1 J Phelan 4:22.2; B 1 C McCarthy 4:35.7; 5000mA 1 D Bright 15:44.1; B 2 P Betts 16:42.5; 110HA 3 P Lester 21.8; B-; 400HA 4 D Cocker 65.6; B 3 P Comber 68.5; 3000mSCA 1 B Mellish 11:01.44; B 1 J A Cooper 11:09.8; HJA =3 P Betts 1.20; B 4 J Robinson 1.20; PVA 1 J Day 3.00; B 2 J Robinson 1.55; LJA 4 D Cocker 5.43; B 5 S Green 4.80; TJA 3 D Cocker 11.76; B 5 J Robinson 7.88; SPA 1 J Robotham 10.26; B 3 J Phelan 6.95; HTA 3 P Lonergan 22.20; B 2 J Robotham 19.18; DTA 4 P Lonergan 22.74; B 3 J Phelan 18.42; JTA 2 S Green 34.12; B 2 P Lonergan 27.46; 4X100m 3 BH 50.2; (Green, Cocker, Allen & Comber) 4X400m 2 BH 3:49.8; (Allen, Comber, Phelan & Cocker)
Match 1 Solent 143; 2 Herc W 1411/2; 3 BH'D' 123; 4 Weym 741/2; 5 O Gayt 29;
[55] SRI CHINMOY @ BATTERSEA PK
13/5 2M P Galloway 9.52; N Davidson 10.01; R Coe 10.03; S Povey 10.42; P Rissen 11.55; J Taylor 12.12; 20/5 (2M/9.26) 2 P Galloway 9.41; R Turney 11.26; J Taylor 11.49; W Clapham 12.06;
[56] RACE WALKING
2/5 SC @ Battersea (10K/41:39.8) 8 P Hannell 50:13.9; 9 S Lightman 51:48.7; 11/5 Natl 10M @ Victoria Pk. 36 S Lightman 85.07; 51 P Hannell 88.20; 21/5 Brighton 5Km: 3 P Hannell 23.42; 8/6 Selsdon Cup 6M. 1 P Hannell 49.09;
[57] 5Km 'CANTERS' @ CRYSTAL PAL PK 7/5 J Cross 21.50; W Clapham 21.50; 4/6 J Bennett 24.08; 2/7 Gl Morgan 17.12; J Cross 22.19;
[58] ASSEMBLY LGE 9/5 Blackheath (5Km/14.52) 6 K Pike{Kt} 15.32; 61 W Clapham{Kt} 19.12;
68 A Musson{Kt} 19.57; 73 W Wheeler{Kt} 20.19; 83 Fin.
[59] LONDON LGE 26/5 Mill Hill 10K: J E Turner {Dulw Pk} 36.30;
[60] 7th Apr. ROUND-the-ISLAND ULTRA-MARATHON @ HONG KONG 1 T Soutar 5:46.34 cr rec;
[61] 22nd Jun. BR LGE DIV 2 ( 2 ) @ HARROW
100mA 2 M R Williams 11.0; B 6 P Crossan 11.8; 200mA 2 P Davies 22.0; B 1 M Williams 21.9; 400mA 6 P Crossan 51.1; B 6 R Bates 53.3; 800mA 5 P Galloway 1:55.2; B 4 J Murray 1:57.6; 1500mA 5 J Jefferies 4:04.7; B 4 M Lawton 4:10.7; 5000mA 4 W Foster 15:16; B 3 A Baldock 15:43.9; 110HA 5 A Hodge 16.3; B 5 N Keogh 18.1; 400HA 3 L Rogers 55.0; B 1 N Keogh 54.3; 3000mSCA 3 M Watling 9:48.0; B 5 A Algeo 10:27.7; HJA 3 A Hodge 2.00; B 4 J Jackson 1.75; PVA 3 A Hardy 4.20; B 3 S Tolson 3.40; LJA 3 P Davies 7.04; B 1 R Weaver 6.99; TJA 6 A Hodge 12.60; B 6 S Timmins 12.28; SPA 3 J Mulcahy 13.93; B 6 S Timmins 9.32; HTA 6 S Timmins 37.36; B 6 S Tolson 14.30; DTA 4 C Ellis 44.26; B 5 A Brown 34.00; JTA 4 S Harrison 55.96; B 5 A Hodge 46.04; 4X100m 3 BH 42.2 (Rogers, Williams, Bates & Davies) 4X400m 3 BH 3:20.0 (Rogers, Galloway, Davies & Keogh)
Match 1 Cal Pk 280; 2 O Gayt 232; 3 Enf 223; 4 BH 184; 5 Edin S 180; 6 Card 158;
[62] 29th Jun. STH LGE DIV 1 ( 3 ) @ BRACKNELL
100mA 4 B Allen 11.3; B 2 K Hart 11.3; 200mA 3 K Hart 23.0; B 2 B Allen 22.9; 400mA 4 P Squires 51.9; B 5 M Dyson 54.3; 800mA 5 M Dyson 2:03.6; B 4 T Nash 2:07.2; 1500mA 5 T Nash 4:12.7; B 3 A Draper 4:16.7; 5000mA 1 D Smith 14:27.6; B 3 P Calnan 15:27; 110HA 3 P Austridge 16.8; B 3 S Oxlade 18.1; 400HA 5 P Calnan 81.1; B 5 P Haywood 76.5; 3000mSCA 5 P Haywood 10:21.5; B 3 P Calnan 10:36.1; HJA 2 Z Brewster 1.85; B 2 G Murphy 1.80; PVA 4 J Wakeman 3.45; B 2 S Oxlade 3.35; LJA 5 Z Brewster 6.14; B 3 S Oxlade 5.92; TJA 3 G Murphy 11.93; B 2 S Oxlade 11.87; SPA 4 S Oxlade 10.42; B 3 R Samuel 9.78; HTA 3 A Paffett 41.06; B 5 P Squires 15.26; DTA 5 S Oxlade 29.10; B 5 J Wakeman 21.76; JTA 3 S Oxlade 47.34; B 3 R Samuel 40.00; 4X100m 4 BH 45.4 (Allen, Hart, Brewster & Squires) 4X400m 5 BH 3:53.0 (Draper 57.8; M Mahoney 58.1; Austridge 53.7 & Squires 63.4)
Match 1 Bournem 128; 2 Eal 1181/2; 3 Medw 105; 4 Brackn 96; 5 BH'B' 88;
[63] 29th Jun. STH LGE DIV 3 ( 3 ) @ YEOVIL
100mA 2 P Byfield 11.8; B 2 S Pearse 11.9; 200mA 4 P Byfield 24.1; B 2 S Pearse 24.3; 400mA 1 P Byfield 50.7; B 3 R Minting 53.0; 800mA 3 N Wise 2:02.2; B 3 P Featherston 2:02.2; 1500mA 5 K Daniel 4:18.1; B 4 N Wise 4:29; 5000mA 1 M Colpus 14:54.7; B 1 M Farrell 15:56; 110HA 4 R Chitty; B 4 M Trevisan; 400HA 5 M Trevisan 65.5; B 3 R Minting 63.7; 3000mSCA 1 M Colpus 9:59.9; B-; HJA 4 R Chitty 1.60; B-; PVA 4 P Featherston 2.20; B 3 R Chitty 2.00; LJA 3 R Chitty 6.26; B 2 P Byfield 6.01; TJA 1 P Byfield 13.00; B 1 R Chitty 12.13; SPA 5 S Leishman 9.35; B 5 R Chitty 9.05; HTA 4 R Chitty 20.14; B 4 S Leishman 19.62; DTA 4 R Chitty; B 4 S Leishman; JTA 3 M Trevisan 39.74; B 4 S Leishman 30.24; 4X100m 3 BH (Byfield, Minting, Pearse & Chitty) 4X400m 3 BH (Minting, Wise, Featherston +1 ); Match 3 BH'C';

***END***

Top of Page


Site designed and maintained by robin-web.co.uk